Bérbeadás


Anna_ # 2017.09.25. 12:06

drbjozsef
Épp most hívtam a NAV-ot. Ott azt mondták, hogy az üzembe helyezésig kifizetett kamat a beszerzési ár részét képezi, ami ugye az értékcsökkenés alapja. Kérdésemre, hogy mi az üzembe helyezés dátuma (a vásárlás időpontja, v. a bérbeadási tevékenység megkezdésének időpontja) azt a választ kaptam, hogy valószínűleg az utóbbi, de erre inkább írásban kérdezzek rá.

drbjozsef # 2017.09.25. 05:29

De azért jó darabig ki tudod húzni adófizetés nélkül, ha annuitásos a hitel, akkor a törlesztés első felében bőven több kamatot fizetsz, mint tőkét, ha gyűjtesz még pár számlát (festés, mosógép, akármi amit javítasz/cserélsz a bérleményekben), akkor nem kell túl sokat fizess.
A negyedéves befizetnivalóról, ha kell, azért ne feledkezz el. Ha év közben kevesebbet fizetsz, mint kellene, automatikus a büntetés, ha többet, az simán visszaigényled.

drbjozsef # 2017.09.25. 05:26

Lazi, az értékcsökkenésben a hitelt már elszámoltad, mert ott a lakás teljes árával számolsz. Ezért számolhatod költségként már csak a kamatot.

Anna_ # 2017.09.24. 22:14

Laikusként:

  1. igen
  2. igen
  3. igen, de csak a kamat
Lazi1985 # 2015.11.13. 19:26

Kedves Jogi forum,

Lakoingatlan berbeadasaval kapcsolatos kerdeseim lennenek.

  1. Igaz e hogy a jovedelem az adozas alapja? Bevetel - ktgek?
  2. Letezik e olyan hogy a ktgek magasabbak tehat nem kell adot fizetni?
  3. A lakashitel torlesztoreszletek elszamolhatok e ktgkent?

Van egy peldam es kivancsi vagyok hogy jol gondolkodom e:

Teteles.ktg elszamolas eseten:
Ket lakast szeretne kiadni egy ugyfel, lakasok erteke osszesen 23+15 =38Mft havi lebontasban az ecs 2% / 12 = 63 eft

Alberleti dij; 100 eft × 2 = 200 eft
Lakashitel torlesztoreszlete: 76 eft
Alberleti dij (ahol az adozo lakik) 75 eft ( azonos varos ami 2016tol elkthelheto lesz ha jol tudom)

Tehat: bevetel (200 e ft) + rezsi ktg
Ktg: rezs ktg + ecs 63 eft + torleszto reszlet 76 eft + alberlet 75 e ft = 214 eft
Vagyis az adoalap:
200 eft + rezsi ktg - rezsi ktg - 214 eft = -14 eft => adofizetesi kotelezettseg 0.

Koszonom megtisztelo valaszukat.
Molnar Laszlo

Lazi1985 # 2015.11.12. 07:52

Kedves Jogi forum,

Lakoingatlan berbeadasaval kapcsolatos kerdeseim lennenek.

  1. Igaz e hogy a jovedelem az adozas alapja? Bevetel - ktgek?
  2. Letezik e olyan hogy a ktgek magasabbak tehat nem kell adot fizetni?
  3. A lakashitel torlesztoreszletek elszamolhatok e ktgkent?

Van egy peldam es kivancsi vagyok hogy jol gondolkodom e:

Teteles.ktg elszamolas eseten:
Ket lakast szeretne kiadni egy ugyfel, lakasok erteke osszesen 23+15 =38Mft havi lebontasban az ecs 2% / 12 = 63 eft

Alberleti dij; 100 eft × 2 = 200 eft
Lakashitel torlesztoreszlete: 76 eft
Alberleti dij (ahol az adozo lakik) 75 eft ( azonos varos ami 2016tol elkoltsegelheto lesz ha jol tudom)

Tehat: bevetel: (200 e ft) + rezsi ktg
Ktg: rezs ktg + ecs 63 eft + torleszto reszlet 76 eft + alberlet 75 e ft = 214 eft
Vagyis az adoalap:
200 eft + rezsi ktg - rezsi ktg - 214 eft = -14 eft => adofizetesi kotelezettseg 0.

Koszonom megtisztelo valaszukat.
Molnar Laszlo

Rexor # 2015.11.10. 13:04

Itt találsz bővebb információt a témáról (személyi jövedelemadó, 10. füzet):

http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Ha kifizetőnek minősül az akinek bérbeadjátok, akkor neki kell levonnia a 16% személyi jövedelemadót és a 14% egészségügyi hozzájárulást a nyilatkozatotok alapján. Ha nem, akkor ezt nektek kell megtenni (negyedévente előleget kell fizetni).

2014-ben már mindenképpen szerepeltetni kellett volna ezt a jövedelemte az adóbevallásban, tehát ha nem tettétek meg, akkor minél hamarabb pótoljátok (ha nem kaptatok igazolást a kifizetőtől a levont szja-ról/ehó-ról, akkor önellenőrzési pótlékot is kell fizetni).

temp55 # 2015.11.10. 12:14

Tisztelt Jógi Főrum!
2014-ben kiadtunk a testvéremmel egy üzlethelyiséget.Az üzlethelyiség közös tulajdon a testvéremmel.A Bérlő nem kért tőlünk számlát csak átvételi bizonylatot így adószámot sem kellett kiváltanunk e miatt.Szeretnénk megtudni,hogy miután csak átvételi elismervény lett oda adva az üzletbér átvételekor kinek kell az utána járó adó kötelezettséget befizetni.Tudomásunk szerint el kellett volna kérnie az adóazonosító jelünket és neki kellett volna átutalnia a NAV felé a mi SZJA -kat. Kérem legyen szíves tájékoztatni ha nem jól tudjuk az ez irányú jogszabályt.Mit kellett volna tennünk? Abban esetben ha mégis nekünk kell a NAV felé elszámolnunk akkor az hogyan történjen,milyen számítás alapján esetleg és önrevízióval? Kérem az erre az estre vonatkozó jogszabályt legyen szíves a válaszában a tájékoztatásunk mellé elküldeni.
Tisztelettel
Tné "nyugdíj"