Ingatlan adózás, illeték segítség


Dr.Attika # 2016.04.18. 17:46

Vagyis 0 forint az adó.

ObudaFan # 2016.04.18. 17:42

Szeretném megkérdezni, hogy a 2011.ben vásárolt lakóingatlanomat eladtam 2015-ben. Amennyiért eladtam egy hónapon belül ugyanannyiért vettem egy másikat, másik településen. Kell-e szem.jöv.adót fizetnem?

Nem az a lényeg, hogy mennyiért vettél helyette, hanem, hogy ezt az ingatlant mennyiért vetted. Ennek az ingatlannak az eladási ára és a vételi ára közti különbségének 15%ának a 30%-a lesz az adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.18. 14:11

Nem tudhatjuk, nem ezen múlik ugyanis. (De vagyonszerzési illetéket a vétel után nem kell fizetned - ha nem felejtetted el bejelenteni a mentességet.)

Anya19 # 2016.04.18. 14:00

T.Ügyvéd úr!
Szeretném megkérdezni, hogy a 2011.ben vásárolt lakóingatlanomat eladtam 2015-ben. Amennyiért eladtam egy hónapon belül ugyanannyiért vettem egy másikat, másik településen. Kell-e szem.jöv.adót fizetnem?

lajcsó # 2016.01.07. 08:13

"A közjegyző akkor hogyan számolt,90 ezer ft, illetéket mi után?"
Illetéket sehogy. A közjegyző a munkadíját számolta fel az örökösöknek.
"Hány százalék az adó?"
16 %.
"Ezt az összeget le lehet írni az adóból, vagy majd vissza lehet igényelni?"
Nem. Ez a lehetőség kb. 5 vagy több éve megszűnt.
"Azt hallottuk az ismerőseinktől, hogy egyenes ágú öröklés után nincs adózás.Akkor ez hogy van?"
Téves információ. Illetéket az egyenesági ronok utáni öröklés (vagyonszerzés) esetén nem kell fizetni! Az adót (SZJA) jövedelemszerzés után kell fizetni. Az adót meg az illetéket nem szabad összekeverni!

s.e.122 # 2016.01.06. 20:52

Tisztelt Válaszadó!
Érdeklődni szeretnék a következők felől. Egy kisebb ingatlan fele (nagymamám 20 éve elhunyt)4 nagykorú unoka tulajdona lett 1/8-1/8 arányban, egyenlően.
Sajnos nemrég nagypapánk is elhunyt, így az ő fele tulajdona két gyermekét illeti, illetve édesapám, az ő 2 gyermeke (én és testvérem) javára erről lemondana. Van ilyenkor valamilyen illetékfizetési kötelezettségünk, nekünk 2 unokának? milyen jogcímen mondhat le erről a legkedvezőbben?
Nagypapám másik gyermeke megtartaná az őt illető részt (1/4).
Mi a testvéremmel nem szeretnénk megtartani az ingatlant, nagybátyám viszont igen, sőt valószínűsíti, hogy esetleg beköltözik. Milyen lehetősége van erre, milyen kötelezettségei vannak, illetve mi a testvéremmel hogyan értékesíthetnénk az ingatlant jogszerűen? Természetesen felajánlanánk az elővételi jogot a többi tulajdonosnak, (nagybáty, és gyermekei), de attól tartok erre nincs pénze.....
Segítséget kérnék milyen módon szállhatunk ki a közös tulajdonból, és mit tehetünk ha beköltözik, de nem tud bennünket kifizetni.
Ha mégis megegyezés születne, és eladásra kerül az ingatlan, milyen adókötelezettségeink vannak, meglévő hitelbe beforgatható-e.
Köszönöm előre válaszát. Eszter

Éva1958 # 2016.01.06. 20:45

Köszönöm a választ.
Akkor szeretnék még tisztábban látni.
A polgármesteri hivatal 4millióra értékelte,de 4,5 millióért lett eladva.A közjegyző akkor hogyan számolt,90 ezer ft, illetéket mi után?
Tehát a férjemnek 250 000ft,után kell adózni.Hány százalék az adó?
De szeretnénk a saját lakásunkra költeni, kisebb felújítás, lenne.
Ezt az összeget le lehet írni az adóból, vagy majd vissza lehet igényelni?
Azt hallottuk az ismerőseinktől, hogy egyenes ágú öröklés után nincs adózás.Akkor ez hogy van?
Köszönöm:Éva

Rexor # 2016.01.06. 08:05

Ha drágábban adták el, mint a hagyatéki leltárban szereplő érték, akkor valószinűleg lesz jövedelem is, tehát kell adóbevallást benyújtani és adót fizetni.

Éva1958 # 2016.01.04. 19:15

Tisztelt Szakértő.
Segítséget szeretnék kérni.
Férjem. és testvére, 2015-ben, örököltek szüleiktől ingatlant, 50-50%-arányban. Ezt az ingatlant, 2015 novemberében, eladták, miután az összeget novemberben meg is kapták.
Azt szeretném kérdezni, hogy adóbevallást kell -e?, készíteni mivel férjem már nyugdíjas. Kell-e?,személyi jövedelem adót fizetni, és ha kell mennyit?Köszönöm válaszát.
Éva

krisztina0220 # 2015.12.23. 22:24

Üdvözlöm!

Szeretnék érdeklődni ingatlan vásárlási illeték kötelezettséggel kapcsolatban. November 18-án kötöttünk szerződést egy kivett udvar és hétvégi ház elnevezésű ingatlan megvásárlásával kapcsolatban. Hitelt is vennék fel és jelenleg még folyik a hitelbírálat. Mikor kell megfizetnem az illetéket? A szerződéses összeg 18 millió forint. Viszont ezt a hétvégi házat szeretnék elbontani márciusban és új házat építeni a telekre. Van valami lehetőség rá, hogy megússzam az illeték befizetést? Köszönöm a választ.

anonim 2014 # 2015.12.18. 18:33

Üdvözletem,

Tanácsot szeretnék kérni a most megjelenő áfa csökkentéssel kapcsolatban. Idén júniusban kezdtünk építtetni egy kulcsra kész családi házat. Még félkész állapotban vagyunk. A beköltözés előreláthatólag 2016 áprilisban lesz. Minket hogy érinthet az áfa csökkentés, tudunk-e majd visszaigényelni valamennyit, vagy ezt a kivitelező igényelheti. Valaki tud ehhez hozzászólni. Köszönöm

anonim 2014 # 2015.12.18. 18:29

Üdvözletem,

Tanácsot szeretnék kérni a most megjelenő áfa csökkentéssel kapcsolatban. Idén júniusban kezdtünk építtetni egy kulcsra kész családi házat. Még félkész állapotban vagyunk. A beköltözés előreláthatólag 2016 áprilisban lesz. Minket hogy érinthet az áfa csökkentés, tudunk-e majd visszaigényelni valamennyit, vagy ezt a kivitelező igényelheti. Valaki tud ehhez hozzászólni. Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.16. 11:41

De. Pont azt akarja támadni, ahol elfogadta.

Rexor # 2015.12.16. 08:58

Igen, de itt nem fogadta el.

Egres74 # 2015.12.15. 18:58

Eleg nehezen tudom elkepzelni hogy a soproni NAV-nal nem tunt fel az uggyel foglalkozo szemelynek,hogy egy Obuda Florian ter melletti 3 szobas panel nem erhet kevesebbett 3 millioval, mint egy 2 szobas soproni panel. Raadasul az obudai mar panelprogamon is atesett. Gondolom igy egyszerubb volt, hogy nem vettek fel a kapcsolatot a Budapesti NAV-val csak siman kirottak ram az illetekfizetest. Egyebkent az exem meg semmilyen ertesitest nem kapott a NAV-tol az adasvetel ota. Elofordulhat az is,hogy ott is lesz ertekbecsles es akkor mindkettonktol megprobaljak behuzni az 4% illeteket. Mindenkepp fellebbezek mert ez szerintem a NAV figyelmetlensege vagy probalkozasa.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.15. 16:05

Azt elég nehezen lehet támadni, hogy a hatóság elfogadta az önbevallást.

Rexor # 2015.12.15. 13:11

Próbáld bebizonyítani, hogy nem annyi a piaci érték, mint amit a NAV állít, de ezzel csak akkor éri meg foglalkozni, ha tényleg jelentősen alacsonyabb értékről beszélünk.

Egres74 # 2015.12.14. 22:25

Udvozlet! Az exbaratnommel volt 2 kozos lakasunk,mindketto 50-50%-os tulajdonban. Miutan szakitottunk eladtuk egymasnak a fel reszeket es az arakat az adasveteliben hagytuk a 3 evvel ezzelotti aron,mivel penzmozgas nem tortent kozottunk. Azt a lakast ami az enyem lett (2 szobas kisebb erteku) felertekelte a NAV es a 8 millio helyett 13 millio forintot allapitott meg piaci arnak. Az ugyved az adasveteli szerzodeshez csatolta a masik lakas adasveteli szerzodeset is, de a NAV ennek ellenere annal a lakasnal nem csinalt ertekbecslest,pedig annak a lakasnak az ara is emelkedett 10 millio ft-rol 16-17 milliora. Igy most a fizetesi meghagyason a budai 3 szobas lakas 10 ft erteku, a videki 2 szobas szinten panel 13 millio. Igy papiron nekem lett nagyobb az ingatlanvagyonom es 1.5 millio ft utan be kellene fizetnem a 4%-ot. Fellebezni szeretnek. Erdeklodnek hogy ilyen esetben mit kell irnom a fellebbezesbe.
Koszonettel, EK

Vik78 # 2015.12.12. 02:37

Érdeklődni szeretnék, hogy van-e arra lehetőség, hogy az ingatlanomat ketten adjuk ki fele-fele arányban a férjemmel, aki nem tulajdonos. Én vagyok az egyedüli tulajdonosa a lakásnak. A bevétel után pedig külön-külön adóznánk. Ha igen, elég egy szerződét kötni a Bérbeadóval vagy külön szerződés szükséges? Köszönöm!

Tünde_K # 2015.12.08. 12:07

Építményadó
2014 októberében aláírt szerződés,hitel elbírásá elindítása miatt, de a bonyolult ügylet miatt csak 2015 februárban kapott pozitív elbírálást, mégis a Szigethalmi önkormányzat epítményadó címen 54000 ft összeget ker tőlünk befizetni. Megírtuk,hogy az ingatlan nem volt tavaly a mienk,foldhivatalnal csak szeljegyzet,nem tudtunk bekoltozni (ha bejelentkezunk tavaly,akkor csak kommunális adót kell fizetni) megsem fogadjak el, a jogszabály szerint az első adasveteli aláírásának datumat kell nezni. Ismerem a szabalyt,engem az erdekel kinek irhatom,hogyan tamadhatom meg ezt az abszurd szabalyt?

Dodob # 2015.12.05. 14:06

Üdvözlöm,

Van egy budapesti belvárosi lakásom, és ki szeretném adni, főleg turistáknak.
Én most Angliában élek és tanulok. Valószínűleg még 1-2évig kint is fogok maradni.

jogilag én vagyok a tulaj, a szüleim a haszonélvezők.

Minden adózással kapcsolatos dolog érdekelne.

Előre is köszönöm,
D.

Gellert69 # 2015.11.30. 09:06

Üdvözlöm,

abban kérnék segítséget, hogy családi ház eladásnál, ahol az adás-vételi szerződés, és a foglaló fizetése 2015. év novemberi, a teljes kifizetés, és birtokba adás 2016. év februári, akkor melyik évben kell magánszemélyként adózni?

Köszönettel: Gellért Ferenc

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.17. 18:27

Ott tévedtél el, hogy azt hiszed, a tulajdonostársaknak ennyi vagy annyi négyzetmétere van. Valójában meghatározott arányú eszmei hányaduk van - az egész ingatlanon. A használati megosztás az adó szempontjából közömbös.

Riaa # 2015.11.17. 15:16

Tisztelt Adószakértők,

Építményadó ügyben szeretnék eligazodni.

Pest Megyei településen osztatlan közös tulajdonban, de használati megosztással, patak parton, 2967 m2-en 4-en vagyunk tulajdonosok, a következő megoszlásban,

  1. építményt tartalmazó ingatlan telekhányada 1440 n2, fizet építményadót,
  2. 720 m2 telekhányad építménnyel fizet építményadót,
  3. 360 m2 telekhányad építménnyel fizet építményadót,
  4. az enyém: 360 m2 telekhányad DE: tulajdoni határaimon belül építményem, épületrészem nincs%%%,mégis fizetnem kell építményadót, miért is?

a 4. pont szerinti tulajdonos vagyok, patak parti telekkel, 6 éve árulom, eladni nem lehet, mert 2002. évben az önkormányzat patakmedertől 50 méterre szabályozta az építkezés lehetőséget, így nagyobb ház nem fér rá, ezért eladhatatlan.
Ezzel ellentétben, építményadót kivet adóosztály.

Kérdésem, hogyan tudom mentesíteni magam az építményadó kötelezettség alól??? miután tulajdoni határomon belül építmény, építményrészem nincs!!! kihez fordulhatok,miután a telek eladhatatlan, nekem építmény, épületrészem nincs,mit tehetek, már a munkabérem levonásával fenyeget az adóügy, méltánytalannak tartom, hova fordulhatok? mi a megoldás,
Tisztelettel várom kérem adószakértő útbaigazítását.

Tisztelettel, Köszönettel: Riiaaa

Blaze # 2015.11.12. 07:30

Tisztelt Szakértők,

Az alábbiban kérném a segítséget, pontosítást :

2013.09.03-án egyenes ági leszármazottként édesanyámtól örököltem egy ingatlant, a hagyatékátadón az értéke 7.8 M Ft
2015.08.13-án az ingatlant 14.9 M Ft értéken adtam el.
A növekmény,külömbözet 7.1 M Ft.
Kérdésem, hogy a 2015 évi adóbevallásomban mennyi SZJA-t kell ez után kifizetnem a 7.1 M Ft után ?
Jól tudom, hogy a vételt követő 2. évben 90% azaz 7.1 M Ft után 725.904 Forintot? (7.1 M Ft 90 %-nak 16% szja)
És ezt a jövő évi adóbevallásomkor kell kifizetnem ?

És egy ehhez kapcsolódó kérdés még : a befolyt pénzt ingatlan vásárlásra fordítom, egy házat vásárolunk Kft. építtetőtől 35.8 M Ft értékben.
A 14.9 M Forintot mint illetők csökkentő tétel feltüntethetjük ugye ? 2 éve belül történik meg az ingatlan vásárlás, előre láthatóan az adásvételi szerződés 2016 március vagy áprilisban lesz.
Ha az ingatlan a feleségem nevén lesz akkor is érvényesíthető a 14.9 M Forint mint házastárs, vagy csak akkor ha az én nevemre kerül az új ingatlan is ?
Vagy akár 50-50%-ban lennénk tulajdonosok? (17.9 M Ft - 17.9 M Ft)
Ebben kérem segítségüket, adott esetben azzal is, hogy az új ingatlan vétele esetén hogyan járjunk el (kinek a nevén legyen) és ott mennyi illetéket kell majd fizetnünk a vásárlás után úgy, hogy az eladott ingatlant 14.9 M Forintért szeretném itt érvényesíteni mint 2 éven belüli ingatlan szerzés.

Köszönöm !
Blaze