Adózás Freelance oldalakon szerzett megbízások után


Rexor # 2017.02.01. 08:13

Annak kell kiállítani a számláűt, akivel szerződéses jogviszonyban állsz. Feltételezem ez jelen esetben a közvetítő cég. Arra is figyleni kell, hogy az alanyi mentesség nem működik akkor, ha külföldi társaságnak állítasz ki számlát (ergo be kell adnod áfa bevallást).

Rexor # 2017.01.30. 15:59

Nem egyszerű erre választ adni, mert sok verzió lehet, ami függ a befolyó bevételtől, a költségtől, a tevékenység módjától, stb.

Néhány válasz a teljesség igénye nélkül:

  1. Igen, ez üzletszerű gazdasági tevékenység, kell hozzá adószám. Hogy milyen ennek több módja lehet, függ attól, hogy társaságként esetleg magánaszmélyként végzi valaki a tevékenységet.
  2. Igen, kell számlát kiállítani.
  3. Igen, kell adózni, de ennek is elég sok módja lehet a gazdálkodás formájától függően (pl. KATA, KIVA, EVA, egyéni vállalkozó, stb.).
zsolltt # 2017.01.26. 15:57

Szia!
okosabb lettél az upwork ügyben feltett kérdésed kapcsán? :)
Vadon Zsolt
info@vadondesign.hu

Dr.Attika # 2016.12.17. 08:38

A kérdező forduljon adótanácsadóhoz. Munkadíj ellenében kérjen tanácsot.

beyond11 # 2016.12.13. 11:50

Ezekre a kérdésekre én is kíváncsi vagyok milyen professzionális válaszok érkeznek.

JackBauer2442 # 2016.10.19. 09:08

Sziasztok!

A helyzetem a következő. Jelenleg 40 órás hagyományos munkaviszonyban dolgozok, emellett szeretnék szabadidőmben freelance oldalakról (pl. freelancer.com, upwork.com) munkákat elvállalni és jövedelmem keletkezne tőlük. Ezek tulajdonképpen munkaközvetítőként tevékenykednek. Összehoznak engem különböző megbízásokkal, beszedik a pénzt a megbízótól, majd nekem kifizetik egy későbbi időpontban.

Ennek menete a következő lenne:

  • Az adott oldalon regisztrálok, lesz egy felhasználói fiókom, ahogy gyűlik az elvégzett kisebb-nagyobb megbízások után megszerzett jövedelem dollárban.
  • Innen amikor szeretném kiutalhatom PayPal számlámra, ahová ez már forintban érkezik meg.
  • A PayPal számlámról pedig tetszőleges időpontban elkölthetem, vagy tovább utalhatom a bankszámlámra.

Fontos tudnivalók még:

  • A cég lehet amerikai, vagy európai uniós is.
  • A freelance (munkaközvetítő) cég nem kér számlát vagy bármilyen igazolást tőlem.
  • A freelance (munkaközvetítő) cég nem ad semmilyen számlát, nincs semmilyen szerződéskötés, csak egy felhasználói fiókot kell regisztrálnom náluk.
  • A jövedelmemből tehát annyi látszana, hogy a PayPal számlámon megjelent X össze mondjuk az Upwor Inc. jóvoltából.

Több könyvelőirodát is felkerestem, és eltérő válaszokat kaptam.

A tevékenységet egyelőre magánszemélyként szeretném végezni. A kérdéseim a következők lennének:

  • Ezt a tevékenységet végezhetem adószám nélkül is? Valahol azt mondták igen, valahogy pedig azt, hogy nem. Ahol azt mondták, hogy nem kell adószám, arra hivatkoztak, hogy mivel számlát sem kell kiállítanom ezért nincs szüségem rá.
  • Elegendő év végén bevallanom az így megszerzett jövedelmet vagy év közben adóelőleget kellene fizetni negyedévenként?
  • Beírható ez a bevétel az önálló tevékenységből származó jövedelemhez?
  • Milyen adóterheket kell pontosan fizetni? Tegyük fel, hogy keletkezik 100 000 Ft bevételem és azt a költségelszámolási formát választom, hogy a bevételem 10%-a költség, és ekkor nem kell számlával igazolnom a költségeket.
  • Mikor kell bevallani? Amikor a PayPal számlára érkezik vagy amikor továbbutalom a bankszámlámra?

Előre is nagyon köszönöm, ha valaki időt szakít megválaszolni ezt a sok kérdést :)