Külföldi osztalék bevallásának módja


Lyonee # 2017.03.17. 11:00

Az USA-ból származó osztalék adójáról, és EHO-ról volt szó, és nem a hozam realizálásáról.
A NYESZ esetében 100%, hogy az osztalékadót be kell vallani arra az évre, amikor kapta.
A TBSZ-nél pedig, mivel nem kellett volna a magyar SZJA tv. szerint osztalékadót vonni, ezért egy későbbi feltörésnél figyelembe vehető a már levont adó. De szerintem csak akkor, ha a levonás évének bevallásakor ezt is bevallotta.
Nem kell minden levont adót bevallani?

Rexor # 2017.03.16. 11:29

"A normál, TBSZ, NYESZ számlák osztalékát is összeadva, és adóját is összeadva töltöd ki az összes sort. Nem különül el, hogy ez TBSZ, vagy normál.": TBSZ, NYESZ számlával és az azon realizált jövedelemmel nem kell foglalkozni az adóbevallásban, kivéve ha a számla megszüntetésre került az adóévben.

Lyonee # 2017.03.16. 11:16

Pontosabban,
a 05-s lapon a külföldi osztalék adóját
a 09-esen az összes osztalék EHO-ját, (benne a külföldi részvény is)
vallod be.

Lyonee # 2017.03.16. 10:43

A 05-ös lapon vallod be az adót:
182,186,188 sorok ugyanaz
a oszlop jövedelem, b a magyar adója, ami 0 Ft mert külföldön megfizetted, és a különbözet 0 Ft.
189 sorban : a oszlop a jövedelem (ugyanaz, mint 182, 186, 188), b oszlop a külföldön kifizetett,levont adó, ami USA-ban is 15%.
A normál, TBSZ, NYESZ számlák osztalékát is összeadva, és adóját is összeadva töltöd ki az összes sort. Nem különül el, hogy ez TBSZ, vagy normál.
Ha az ÁNYK programjában töltöd ki, akkor sárga hibát jelez, de beküldéskor már hibátlannak veszi, különben be sem lehetne küldeni. Minimum 6%-os adóra még rá akar beszélni, mivel van egyezmény USA-val ezért csak a különbözetet kellene megfizetni. Igaz, hogy ezt sem, mert a KBC levonta volna. Ez viszont most 0 Ft.
Ezzel a figyelmeztetéssel ne foglalkozz!
A 09-es lapon jelzed az osztalékot. Az EHO-t a KBC vonta le.
Az osztalékok (összes, pl. magyar nem részvény pl. BT osztalék, ha van, +USA normál számla) EHO-jának befizetett összegét a 286-s sorba írd be. A 287-be a megfizetett TB-t (3%+4%). A 288-g-be a 287+288 összege kerül. Ha ez az összeg 450000 Ft-nál nagyobb, akkor a 450000 Feletti részt (de maximum a 286-s g-t) 288 f-t visszaigényelheted. A 288f-ben lévő összeget feltétlen írd be a 291 g-be. Ez az összeg, ha lesz ilyen 297, 299-be is meg fog jelenni. És, ami a lényeg a 96-s sorban is. A főlapon pedig pipa, hogy az összes visszaigényelhetőd visszakéred a megadott számlára.

A 61. sor összegét nem növeli a magyar adó, mert 0. Nem is vontak itthon, ezért a 67. sorba sem írhatod be, mint levont forrásadót.

Más: Nem tudom mennyire vagy régi tőzsdéző. Ha netán veszteséged volt 2016-ban, akkor a veszteség adóját a 172 a-ba (bekeretezett rublika) írd be, mert csak akkor tudod a következő években szembeállítani a nyereséggel, ezzel is csökkentve majd a fizetendő adót.

Én 2015, 2016-s években is így töltöttem ki az adóbevallásomat.

Ismir # 2017.03.16. 08:55

Magyar pénzintézetnél (KBC) vezett értékpapírszámlámon és TBSZ számlámon is keletkezett osztalékjöveledem külföldi (kizárólag USA) értékpapírok után. Kamatjövedelem nem volt.
Az értékpapírszámlán levő osztalékok után a pénzintézet levonta az EHO-t, SZJA-t fizetni nem kellett, mert az amerikai osztalékok utáni adókulcs is pont 15%. Az igazolásomon így 15% levonás szerepel külföldi adóként, 14% levonás pedig EHO-ként.
Amennyire jól értesültem, ezeket mind fel kell tüntetni a 2016-os SZJA bevallásban is. A kérdés, hogy pontosan hogyan? A bevallás 188. sorában az alapot és az EHO-t, a 189. sorában az alapot és a külföldi adót?

A TBSZ számlán csak külföldi adó címén vontak le, EHO-t nem kell megfizetni. Ezt kell valahol bevallani?

A segítséget előre is köszönöm.