Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel

Rexor # e-mail 2018.04.20. 15:46

Egyenes ági rokonok közötti ajándékozásnál nincs illeték.

Lost1975 # e-mail 2018.04.20. 15:29

Üdvözletem. Gyermekeimnek szeretnék üdülő telket ajándékozni ballagásukra. Kérdésem az lenne,hogy kell e utána vagyonszerzési illetéket fizetni, vagy minden költség az ajándékozót terheli ? Válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # e-mail 2018.04.19. 08:16

Jól fogalmaztál, és jó választ is kaptál.

Vagyis nem, nem jól gondolod. Ajándék jogcímen szerzett ingatlan esetén nem számít hogy mi volt a szerződésbe beírva szerzéskori értéknek, legalábbis egyenesági rokonoknál, ahol nincs illetékfizetés.

Ilyen ingatlan eladásakor az eladási ár 25% lesz a jövedelem, teljesen mindegy, hogy ez mennyivel több vagy kevesebb, mint a különbözet lenne az ajándékozási szerződésbe írt értéknél, mert az nem számít. Ez után kell 15% adót fizetni.

NagyPetter # e-mail 2018.04.18. 19:54

Lehet, rosszul fogalmaztam. Azt szeretném megtudni, hogy ha eladja az ajándékot (a lakást), akkor az eladási ár és a szerzési érték (ami az ajándékozásból következik valahogy) különbségét fogja ugye leadózni tán 15 %-al, de mennyi az ajándékozásnál a szerzési érték? Bele kell írni ezt az ajándékozási szerződésbe?
Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.04.17. 20:10

Az eladási ár 25%-a az adós alapja. Illetéket miért fizetne?

Akár azonnal visszaajándékozhatja. Más kérdés, hogy akkor minek fogadja el.

www.kbs-ugyved.hu

NagyPetter # e-mail 2018.04.17. 19:24

Lakásomat elajándékoznám apukámnak, ez esetben azt hiszem nincs illetékfizetési kötelezettség.Amennyiben ő eladja az ingatlant pl. 3 hónapon belül, akkor milyen érték alapján kell neki majd illetéket fizetni. Vagyis, mi a szerzési érték?
És, van-e arra szabály, hogy mennyi időn belül nem ajándékozhatja nekem vissza a lakás eladásából származott összeget?
Köszönöm!

SaireyVMK # e-mail 2018.03.19. 12:36

Ha nem akarja eladni az ingatlant,akkor Kell illetéket fizetnie a vásárolt ingatlan értéke után. És az első lakástulajdont szerző 35év alatti személy részére járó illetékkedvezményre sem lesz jogosult.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.19. 00:03

Miért ne kellene?

www.kbs-ugyved.hu

chevike # e-mail 2018.03.18. 20:21

Üdvözletem!

Érdeklődni szeretnék,a szülőktől ajándékozás címen egy ingatlanban tulajdoni jogot szerez egy olyan személy, akinek még nincs semmilyen ingatlan tulajdona. A tulajdonjogot kapott személy később 1-2 év múlva saját ingatlant is szeretne venni (de nem adja el az ajándékba kapott ingatlant), akkor az új ingatlanra kell vagyonszerzési illetéket fizetnie?

Előre is köszönöm a választ!

drbjozsef # e-mail 2018.02.28. 08:41

csepe43,

Egyenesági rokonok között a vagyonszerzés illetékmentes. Ha apósod a lányának eladja az ingatlant, vagy neki ajándékozza, nem kell fizetni illetéket. Ha amúgy nincs pénzmozgás, akkor nyilván az a tiszta, ha ajándékba kapja. Ez akkor lehet csak rosszabb opció az adásvételnél, ha 5 éven belül eladnátok a lakást (mert akkor több adót kell fizetni az eladás után).

A haszonélvezet nem számít, megmarad a lakáson így is, úgy is.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.27. 14:35

A legolcsóbb, ha nem csináltok semmit.

www.kbs-ugyved.hu

csepe43 # e-mail 2018.02.27. 14:21

Tisztelt Szakértők!

Feleségemmel és a nagymamájával apósom tulajdonában álló ingatlanban lakunk, melyben a nagymama a haszonélvező.
Apósom szeretné, hogy a mi tulajdonunkban legyen az ingatlan.
A kérdésünk az lenne, hogy mi lenne a legolcsóbb megoldás? Miket kell fizetnünk:
Ajándékozza feleségemnek? Minden javaslatot elfogadunk!

Segítségüket előre is köszönjük!

drbjozsef # e-mail 2018.02.07. 07:15

Gyámság nem számít.
De ha számítana, akkor is elég hülyeség lenne, lemondanál a jogiadról a gyerekeddel kapcsolatban?

Akkor már inkább létesíts a nevelőapáddal bejegyzett élettársi kapcsolatot. Köztük is illetékmentes az ajándékozás.

guccika # e-mail 2018.02.06. 21:41

...és ha nevelőapukám vállalja a gyámságot a fiamnál?Akkor neki ajándékozhat?

guccika # e-mail 2018.02.06. 21:33

Sajnos anyukám már nincs köztünk, így ez a házastárs ajándékozás, és tovább ajándékozás nem járható út.Az örökbe fogadás pedig.44 éves vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.02.06. 20:42

(Esetleg egy ajándékozás a házastársnak, aztán ő a gyerekének...)

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef # e-mail 2018.02.06. 20:10

Ha nem fogadott örökbe, akkor nincs más, kell illetéket fizetni. Nem egyenesági rokonok között a haszonélvezet alapításáért is.

guccika # e-mail 2018.02.06. 17:45

Jó estét!

Nevelőapukám(30 éve ő)nekem szeretné ajándékozni az ő 50%-át a lakásból.Másik 50% már az enyém.Minél olcsóbban szeretnénk megúszni, de nem tudom megteheti-e, mert nem egyenesági.

Vagy valami más megoldás?Akár csere haszonélvezetre?Köszönöm.

_Tamás_ # e-mail 2018.02.06. 09:41

Értem, azért írtam azt hogy el is cserélnénk mert közös a döntés. Természetesen Ő cseréli el de a két ingatlan közötti különbségnek a hitel felvétele már együtt történik. A CSOK-ot is szeretnénk a különbségbe bele tenni.
Igazából arra utal a kérdésem, hogy ebben az esetben mennyi adót és illetéket kell fizetnünk (akár külön is de úgyis egy számláról fog minden történni tehát csak a papírozás jelenti majd a névre szóló összegeket)?

Igazából az hogy kinek mennyi hányada lesz az ingatlanban az nem játszik most szerepet.

Köszönöm!

lajcsó # e-mail 2018.02.05. 12:29

"azonnal el is cserélnénk egy családi házra"
Az ajándékba kapott lakást egyedül a feleséged cserélheti, mivel te nem vagy tulajdonos!
A feleséged elcseréli az 1/1 tulajdonát a másik lakás 1/2 részével, a másik 1/2 (vagy 1/4) részre te szerezhetsz tulajdonjogot adásvétel útján.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

_Tamás_ # e-mail 2018.02.05. 12:07

Üdvözletem,

Lenne egy kérdésem az alábbi ügylettel kapcsolatban:

A feleségem a szüleitől ajándékba kap egy lakást, amit mondhatni azonnal el is cserélnénk egy családi házra amiben 50-50 arányban lennénk tulajdonosok az ajándék ingatlan értéke 10M forint az elcserélni kívánt ingatlan értéke 21M forint tehát a különbözet 11M forint lenne amit kifizetnénk.

Milyen adót és illetéket kellene fizetnünk ebben az esetben?

Köszönöm a válaszokat!

Zsuzsi70 # e-mail 2018.02.05. 08:35

Mindenkinek nagyon köszönöm a válaszokat !

drbjozsef # e-mail 2018.02.04. 23:53

Igen. (-3 és +1 éven belül)

Zsuzsi70 # e-mail 2018.02.04. 23:25

Köszönöm válaszát.
Ez azt jelentené esetünkben, hogy a szüleim viszont a szerzett és eladott ingatlan közötti negatív különbözet miatt szintén mentesülnének az illeték alól ?

lajcsó # e-mail 2018.02.04. 22:43

Egyenesági rokonok közötti szerzés illetékmentes.
A közeli hozzátartozók közötti szerződésről a bankot kell kérdezni!

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd