Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


ezmostmi? # 2021.07.16. 13:38

drbjozsef! -Köszönöm a kimeritő választ, erre voltam kiváncsi - igy természetesen átgondolandó.

drbjozsef # 2021.07.16. 09:13

Agnes49,

Hogy ajánlatos-e? Végülis igen, nem árt, ha te használhatod, hasznosíthatod az ingatlant, ha akarod átengeded bárkinek, ha nem, mert úgy alakul az élet, még mindig lakhatsz benne.

"bekerül a vagyonosok közé, aminek komoly szabályai vannak "
Itt mire gondolsz? Vagyonosnak lenni nem szabályokat jelent...
Ha arra gondolsz, hogy az ingatlan eladásához szükséges lesz a gyámhivatal hozzájárulása, akkor ennyi igen. Érdemes tudni, hogy ha nekiajándékozod, akkor azt a vagyont többet nem szerzed vissza, ha eladjátok, másik lakásra cserélitek, akkor a gyámhivatal csak akkor járul hozzá, ha a gyerek vagyona nem csökken. Meg kell kapnia a pénzt (nem a kezébe, nyilván a törvényes képviselője kezeli), vagy másik lakástulajdon(rész)t. Ezen nem változtat a te haszonélvezeted sem, az csak a hasznosításra, lakhatásra vonatkozik, a tulajdonjoghoz többé nem lesz közöd.

drbjozsef # 2021.07.16. 09:09

ezmostmi?,

Ingatlan(rész)t ajándékozni csak ügyvédi ellenjegyzéssel, okiratban lehet, ahol a megajándékozottnak kifejezetten el kell fogadnia az ajándékot. A tudta nélkül ezt nem teheted.
De végrendelkezhetsz a tudta nélkül.
(Mivel az ajándékból - 10 éven belül - ugyanúgy jár a köteles rész a gyereknek, mint a végrendeleti örökségből, ezért ilyen szempontból is mindegy)

Illetéket nem kell fizetni, mert házastársak vagytok, de ha 5 éven belül eladja, akkor adót fizetnie kell. (Attól függetlenül, mire költi, ha másik lakásra, akkor is.)

ezmostmi? # 2021.07.15. 12:22

Tisztelt fórumozók! Ajándékozhatom-e a feleségemnek a ház tulajdonrészemet, annak beleegyezése és tudta nélkül? - mert hát ugye ajándék lesz! -ha elhalálozok , ne legyen a hagyatékkal/haszonélvezettel gondja , amit a kiszámithatatlan egyenesági leszármazó gyermekünk örökölne.? - és ha ezt 5 éven belül eladná, akkor illetéket kellene fizetnie a fele után? 30 éves ház, azóta 50-50% tulajdonunk. köszönöm,

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.15. 11:52

Ezek nem jogi kérdések.

Agnes49 # 2021.07.15. 11:00

Üdvözlöm!
Ketten vagyunk tulajdonosok az egyik lakásunk esetében a lányommal. Szeretném az én 1/2 részemet a 17 hónapos unokámra, az ő kisfiára íratni, ajándékozni.
Ilyen esetben ajánlatos a holtig tartó haszonélvezetet is alkalmazni?
Mivel kiskorú az unokám, így bekerül a vagyonosok közé, aminek komoly szabályai vannak míg nagykorú nem lesz.
Az ezzel járó költségek is érdekelnek, 72 éves vagyok.
Tisztelettel:
Bn.F.Ágnes

TrefiBoldi # 2021.06.22. 18:35

Kedves József!

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2021.06.21. 15:39

TrefiBoldi,

Ha az a kérdés, egyenes ági rokonok között mindenféle ügylet illetékmentes. Az eljárás (ügyvéd, földhivatal) költségein kívül nincs más.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.21. 12:25

Ügyvédi.

TrefiBoldi # 2021.06.21. 08:48

Tisztelt Fórumozók!
A következő kérdésem lenne:
Fele ház telekkel az édesanya, fele pedig az egyik nagykorú gyermeke nevén van.
Az édesanya szeretné annak a nagykorú gyermekének ajándékozni a saját részét, aki a másik felét is birtokolja. Ő, mint haszonélvező maradna élete végéig.
Milyen költségekre kell számolniuk?
Előre is köszönöm szépen a választ!

Anita68 # 2021.06.02. 14:48

drbjozsef! Köszönöm szépen, megkaptam a kérdésemre a választ.

drbjozsef # 2021.06.01. 18:38

Anita68,

Ha az a kérdés, akkor ha a fiad ajándékozza neked a lakást, akkor azt nem számíthatja be vásárláskor a cserepótló vételbe - vagyis a teljes ár után illetéket fizet a vételkor.

Köztetek az adásvétel és az ajándékozás is illetékmentes.

Ha több, mint öt éve van a tulajdonában a lakás, akkor nem kell adót fizetnie, ha eladja neked ajándékozás helyett. Eladás esetén, utána vételkor beszámíthatja az illetékbe, vagyis csak a két lakás ára után kell illetéket fizetnie.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.01. 16:36

Szerintem tudjátok, mi a valós ügyleti akaratotok. Valótlan tartalmú szerződést aláírni pedig nem tanácsos.

Anita68 # 2021.06.01. 16:24

A kérdés: ajándékozás vagy adás-vétel célszerű a gyerekem és közöttem? Ha ő vesz majd egy ingatlant hogy fog illetékelni a nekem (szülőnek) történő ajándékozás esetében? Hogy illetékel követlező lakás vásárlásánál ha nekem adás-vétellel eladta? Mi a különbség?

drbjozsef # 2021.06.01. 15:14

Ezt így lehet. Akkor mi a kérdés?

Hogyan tovább? Hát éljetek boldogan, egészségben, szeretetben.

Anita68 # 2021.06.01. 12:54

Az egyik lakást eladjuk nyilván úgy lesz az adás vételi hogy az egyik vételár részletből tehermentesítjük. A másik lakás amit elajándékozna vagy megvennék a gyerekemtől a befolyt vételárből tehermentesítenénk. Mindkét lakáson van jelenleg hitel.

drbjozsef # 2021.06.01. 10:23

Anita68,

Nem értem. Ha a jelzálog akadályozza a cserét, akkor (legalább) az egyik lakás eladását is. Most vagy elintézitek, vagy hogyan adjátok el? Kié a hitel, melyik lakáson van?

Anita68 # 2021.06.01. 09:13

Kedves fórumozók! Segítségeteket kérem az alábbi témában.

Adott 2 garzon lakás nagyjából ugyanazon az értéken az én illetve a gyerekem tulajdonában. Szerettük volna elcserélni mivel én lakom az övében, de jelzålog miatt a hitelek átvitele åtvállalása bonyolult ûjat nem akartunk felvenni.

A gyerekem lakást akar venni a párjával neki pénz kell a tovább lépéshez.
Az én lakásom értékesítése folyamatban van, hogyan tovább?
Ajándékozza nekem az övét? Vagy vegyem meg tőle?
Ha ő lakást vesz majd és a jelenlegit nekem ajándékozza hogy működik adó illeték?
Egyszerűbb az adás vétel?

wers # 2021.05.31. 11:21

Itt ugye az a buktató, hogy 4 éven belül fel is kell, hogy épüljön.

drbjozsef # 2021.05.31. 11:15

Jogi0223,

Akkor a felét (vagy akármekkora részét) ajándékozzák a lányuknak, a másik felét (részét) meg adják el neked, te pedig nyilatkozzál vételkor (az ügyvéd tudni fogja, csak szólj neki), hogy 4 éven belül lakóépületet építesz rá.

A szülőknek már több mint 5 éve a tulajdonukban van a telek? Ha nem, akkor lehet adózniuk kell. (vagy úgy alakítani a vételárat, hogy ne kelljen.)

Jogi0223 # 2021.05.31. 10:55

Igen azt elfelejtettem írni,hogy kb 2 éve vagyunk együtt, de nem vagyunk házasok.
Csak ugye közösen építkeznénk, illetve közösen vennénk fel a hitelt.

wers # 2021.05.31. 09:33

Ha a párod a házastársad, akkor ő neked (tovább) ajándékozhat egy részt illetékmentesen.

Jogi0223 # 2021.05.31. 09:23

Szép napot Mindenkinek!

Szeretnék érdeklődni hogy mi a helyzet abban az esetben,ha van a párom sżüleinek egy meglévő telke, amit a páromnak szeretnének ajándékozni. Erre mi szeretnénk építkezni, hitelt is szeretnénk felvenni. Viszont azt mondta a bank hogy nekem legalabb 1% ban szerepelnem kell a tulajdoni lapon. Ami jogos is hiszen én is szeretném a hitelt felvenni közösen a párommal.Ilyenkor mi a teendő, be kell "vásárolni" magam a telekbe, és ezáltal az illetéket megfizetni? Ezt nem lehet valahogy kikerülni? Olvastam olyat, hogy ha 4 éven belül építkeznek egy telekre akkor nem kell illetéket fizetni. Igaz ez, vagy félre értettem?
Mert nyílván ha nem lenne muszáj akkor nem fizetnék illetéket,hiszen minden forint szamítani fog majd a hitelhez.

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.05. 10:15

No, azért nem kell mindjárt odaadni azt az ingatlant. Egy általános meghatalmazás is bőven megteszi.

Grave7 # 2021.03.05. 09:21

@Pircsi0318: Ügyvéd vagy közjegyző kell hozzá - ők tudnak olyan okiratot készíteni, amivel az ingatlan tulajdonjogának átruházása a 'földhivatalban' bejegyzésre kerül.