Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


drbjozsef # 2018.09.17. 09:53

Másikra :

nem kell végrendeletet írnia, nincs mit megtámadnotok, édesapád nem törvényes örökös, a felesége fog örökölni mindent.

drbjozsef # 2018.09.17. 09:42

Gabra,

igen, a feleséged a forgalmi érték 9%-ának megfelelő illetéket fizet.

De ajándékozhatja édesanyád neked az egészet illetékmentesen, és te annyit a feleségednek ezután amennyit jónak látsz, a házastársnak szintén illetékmentes minen ügylet. Két szerződés, kétszer kell fizetni az ügyvédet, de feltételezem, ez nagyságrendileg kevesebb, mint az illeték összege lenne.

(Megj.: szerintem sok szempontból jobb, ha édesanyád csak neked ajándékoz, sok _esetleges_ későbbi vitát megelőzne vele. De ti tudjátok.)

Gabra # 2018.09.17. 08:43

Tisztel Fórumozók!

Édesanyám nekem és a feleségemnek szeretné ajándékozni a lakását. Jól tudom, hogy ez csak az én nevemre lenne illetékmentes? A másik kérdés, hogy melyikkel járunk jobban / mi a különbség, ha ezt ügyvéddel / közjegyzővel intézzük?

A másik kérdés teljesen más téma. Édesapámnak van egy unokatestvére, akinek ő az egyetlen élő rokona, ill két éve van egy új felesége. Sajnos nincs jó bőrben. Öröklés esetén minden az új feleségé lesz? Ha végrendeletben mindent a feleségre hagy, meg lehet e támadni a végrendeletet? Ha nem végrendeletben teszi ezt, hanem halál esetére szóló ajándékozási szerződéssel az támadhatatlan?
Köszönöm az idejüket amit a válaszra szánnak!

snowqueen # 2018.09.13. 12:11

Köszönöm! Remélem nem mennek ki a házhoz és tényleg megsaccolják a környékbeli házak értékének átlagából.

drbjozsef # 2018.09.13. 12:06

Így van, mindkettő.

De az értékbizonyítványba beleszólásod nincs - ha _nagyon_ feltűnően aránytalan (mert a szomszéd ingatlant nézte meg az ügyintéző, bár ezt is csak ritkán szokták, általában a környékbeli szerződésekből számítják), akkor szóvá teheted akár az önkormányzatnál, akár a hagyatékin a közjegyzőnek jelezheted, hogy nem értesz egyet vele.

snowqueen # 2018.09.13. 12:01

Köszönöm a választ. Ezek szerint számít az eladásnál, hogy most mennyire értékelik, mert ez határozza majd meg, hogy mennyit adózok.

Az ajándékozás akkor anyagilag sem éri meg, ha jól értelmezem, mert akkor a teljes eladási ár számít az adózásnál, ha az ö nevén marad, akkor viszont csak a fele.

drbjozsef # 2018.09.13. 11:56

Az ajándékozás hülyeség, felejtsétek el, nincs semmi előnye. Megegyeztek az árban, és hármasban mentek az ügyvédhez nyélbe ütni az adásvételt.

drbjozsef # 2018.09.13. 11:55

snowqueen,

Ha anyukád már több, mint 5 éve tulajdonosa a részének, akkor nem fog adót fizetni.

A hagyaték esetén az ingatlant mindenképpen felértékelik, ez szerepelni fog a végzésben, ez lesz a Te "szerzési" értéked. Ha ennél többért adod el, akkor csak a különbözet után kell adót fizetned. Elvileg az lenne a jó neked ezek szerint, ha ez minél magasabb érték.

A lakás eladásakor ez az ár (az adózáson kívül) semmilyen szempontból nem befolyásolja a tényleges vételárat. Az annyi lesz, amiben meg tudtok egyezni a vevővel. Ha a bérlő keveset ajánl, adjátok el másnak.

A hagyatékihoz a felértékelés elég nagy szórással szokott menni. Van önkormányzat (ők állítják ki az ingatlan értékbizonyítványát), ahol akár a piaci ár fölé lövik be, van ahol sokkal alá, nem lehet kiszámolni mennyi lesz.

snowqueen # 2018.09.13. 11:34

20 vagyok és szőke. A kérdésem melyik része utal tudatlanságra?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.13. 11:17

Medveanyám...

Bocsáss meg, de hány éves vagy? Tizenkettő?

snowqueen # 2018.09.13. 09:47

Sziasztok!
Szüleim fele-fele részben voltak tulajdonosai az ingatlanjuknak. Apukám meghalt, így az ő részét egyedüli gyerekként én öröklöm. Anyukám nem lakik a házban, nem is fog, jövő tavasszal el szeretnénk adni. Kérdésem, hogy anyagilag - illeték, adó - hogyan járunk jobban: ha anyukám nekem ajándékozza az ő részét és egyedüli tulajdonosként én adom majd el, vagy ha marad a fele az övé, és ketten adjuk el.
Másik kérdésem, hogy a hagyatéki tárgyalás előtt felmérik-e az ingatlan értékét így is, hogy én vagyok az egyedüli örökös? Ez csak azért fontos, mert jelenleg albérlők vannak a házban, akik szeretnék majd megvenni, de az én meglátásom szerint áron alul, és nem tudom, az eladásnál számít-e bármit, hogy a hagyatékot milyen értékűnek ítélik meg.
Köszönöm előre is a választ.

peli # 2018.09.03. 18:18

Értem, köszönöm az információt!

ObudaFan # 2018.09.02. 13:10

Ügyvédi ellenjegyzés és ügyvédi képviselet szükséges. És az, hogy az ajándékozó beszámítható legyen.

peli # 2018.09.02. 12:10

Sziasztok!

Egyenesági ajánékozással kapcsolatban olvasgattam, de szeretnék inkább kérdezni, mert nem kaptam választ. Szükséges ügyvéd/valamilyen képviselő jelenlétében aláírni a szerződést vagy elég 2 tanú után elvinni a földhivatalhoz?

A helyzet a következő: egyik szülőm nincs mindig teljesen tiszta állapotban és a másik szülőm ezt kihasználva aláírat vele dolgokat (nem rég a telek egy részét adta el így). Szeretném a tudta nélkül a nevemre íratni a telket, természetesen a haszonélvezeti jog az ajánékozónál maradna.

Előre is köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.08.30. 22:22

Az ügyek valójában sokkal egyszerűbbek szoktak lenni,
mint amilyen bonyolultnak látja az aki benne van...

szalacsiagi # 2018.08.30. 14:02

Az a gond hogy olyan hosszú a sztori, hogy egy napig írhatnám hogy Megértsd sajnos. Jobb lesz ha ügyvédhez fordulok. Köszönöm az eddigi infókat is.

nonolet # 2018.08.30. 13:58

...és miért kéne neki adnod?!

A haszonélvezet joga NEEEM veszi el a tulajdonjogod!!!!
CSAAAAK a használat jogát veszi el tőled.

A CSAK az 1/3-ra vonatkozó árverés pedig nem érinti a te 2/3 részed tulajdonjogát.

És a 2/3 részedre vonatkozó haszonélvezetet sem érinti.

- -

Mégis jobb volna, ha elmondanád a valóságot és terved.
Mert akkor talán kapnál jó tanácsot is.

Mivel láthatóan nem látod át, nem érted a helyzetet...

szalacsiagi # 2018.08.30. 13:49

Nem a végrehajtás kikerülése a cél, az a megfelelő rendezési úton halad. Csak ajogra vagyok kíváncsi, hogy megtarthatom a házat valamilyen módon, vagy neki kell adnom. Mert ugye a haszonélvezeti jog nagyobb erővel bír mint a tulajdonjog.

szalacsiagi # 2018.08.30. 13:44

Bocsánat az elírásért. A jogi részére vagyok kíváncsi.

szalacsiagi # 2018.08.30. 13:44

Nem is kell érteni senkinek! A jogi törvények de az sok kiváncsi.

drbjozsef # 2018.08.30. 11:59

Elbirtoklás helyett neki adod? Látom, Te se tudod mit csináljál...

Nem fognak menni ezek a dolgok. Ki az adós, Te, vagy édesanyád?

Ha nincs elidegenítési tilalom is bejegyezve a jelzálog mellé - ami általában szokásos azért -, akkor neki ajándékozhatod, de természetesen jelzáloggal terhelten, tehát ha a cél esetleg netán a végrehajtás kerekei közé vetni egy kis homokot, akkor arra egyáltalán nem megoldás, ugyanúgy "érvényes" marad a jelzálog, édesanyádtól is árverezhetik.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.30. 11:56

Végrehajtási jog lesz az. Nem akadálya az elajándékozásnak, csak értelme nincs. (Önmagában.) Mi a célod vele?

szalacsiagi # 2018.08.30. 10:54

Üdv.
Adott egy ingatlan. Tulajdonos vagyok 2/3-ad részben. Édesanyámé az 1/3-ad rész + haszonélvező. Sajnos az ingatlanra adósság miatt jelzálogjogot jegyeztek be.
Kérdés; oda ajándékozhatom e a 2/3 részemet édesanyámnak jelzálogjoggal terhelten?
Köszönöm a választ.

bogika777 # 2018.08.29. 20:15

goodman,
illetéket nem kell fizetnie, SZJAdót is csak akkor, ha eladja.

goodman # 2018.08.29. 19:32

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha Anyámnak ajándékozom a lakásom tulajdonjogát, akkor neki illetéket nem kell fizetnie, de SZJA-t igen? És mennyit, ha kell?
Köszönöm a válaszokat.