Családtagok közötti ingatlan ajándékozás, adásvétel


bubu65 # 2019.02.25. 19:17

Akkor tanácstalan vagyok...????

drbjozsef # 2019.02.25. 19:12

Valótlan tartalmú szerződést kötni sose okos dolog.

A feleségednek amúgy is kevés lenne (az eleve közös vagyonra hivatkozással, vagy színlelt szerződés miatt is megtámadható).

bubu65 # 2019.02.25. 19:04

Köszönöm szépen a válaszát! Akkor eladom a részem papíron a feleségemnek...gondolom lehetséges...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.25. 16:30

Az nem elévülés. Tíz évig kell még élned, hogy ne számítson bele az örököseid köteles részének az alapjába.

A rovatot is sikerült kiváló érzékkel eltalálni.

bubu65 # 2019.02.25. 15:03

Konkrétan az a kérdés, ha elajándékozom, mikor kerül véglegesen a nevére...van ket gyermekem masik házasságomból, és a köteles rész miatt kérdezem pár éve 15 év elévülési idő volt.

drbjozsef # 2019.02.24. 20:21

Nem, az általános elévülési idő 5 év, de hidd el, még a feleségednek ajándékozni sem bűncselekmény (habár gyakran utólag derül ki, mekkora hiba, de ez egy másik történet).
Valamiért az az érzésem, Te nem elévülésre gondolsz...

Ha valami adó vagy illeték minimalizálása miatt kérdezed, akkor is pontosítanod kellene, mit is akarsz kérdezni. Mert ugye azt talán nem kellene mondani, hogy ha ajándékozol, akkor nics jövedelem, nincs adó. Házastársak között pedig minden ügylet illetékmentes.

bubu65 # 2019.02.24. 20:02

Üdvözlöm! Szeretném feleségemnek ajándékozni a lakásunk rám eső részét. 1/2...Az lenne a kérdésem, hogy érvényes még a 15 éves elévülési idő?
Köszönöm szépen a válaszát!

drbjozsef # 2019.02.22. 15:28

lasziati,

Ha valakinek ajándékozol, adóköteles nem lesz semmi, hiszen nincs belőle jövedelmed.

Egyenes ági rokonok között pedgig minden ügylet (adásvétel is, ajándékozás is) illetékmentes - ezért nem keresett a NAV, nem kell illetéket fizetni.

lasziati # 2019.02.22. 13:33

Üdv!

Kell e valamilyen illetéket illetve adót fizetnem az esetemben.

2017 ben vásároltunk egy ingatlant 7.300.000 ft vételi áron a feleségemmel 1/2-1/2 tulajdonban. Az ingatlant felújítottuk melynek értéke 18.000.000 ft-ra nőtt. Házasságunk megromlása után váláskor közösen megegyeztünk, hogy a kiskorú gyermekünknek ajándékozom az ingatlan tulajdonrészem egyszeri juttatásával tartásdíj kötelezettségemnek eleget téve. A közös megegyezésben is és az ajándékozási szerződéseben is meg lett jelölve az ajándék értéke azaz 9.000.000 ft. A vételi 1/2 részem értéke (3.650.000ft) és az ajándék értéke (9.000.000 ft) közötti rész adóköteles? A földhivatalnál már rég be lett jegyezve illetve a bejegyzés óta eltelt 2 hónap de a Nav nem keresett.

Válaszukat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2019.02.20. 06:08

Járható.
Nem feltétlenül.
(A színleltség egy nap és egy év esetén is látható lehet, főleg, ha valami adósságbehajtási problémát akar elkerülni valaki - nem fog sikerülni.)

JuhiGeri # 2019.02.19. 20:17

Üdv!

A következő "problémára" keresem a megoldást. Testvérem nevén lévő ingatlant szeretnénk az én nevemre íratni.
Járható út, ha testvérem először édesapámnak ajándékozza, majd ezt követően édesapám rám?
Ill. ha igen, el kell telnie bizonyos időnek a két ajándékozás között?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.19. 06:56

(És azt is elmondtuk már ezerszer: hitelezők ellen nem jó.)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.19. 06:55

(Az ingatlannyilvántartási bejegyzés nélkül a megajándékozott nem is szerzi meg a tulajdonjogot.)

drbjozsef # 2019.02.19. 06:46

Kepipeti,

Ingatlan ajándékozást kötelező írásba foglalni, és ha az ingatlannyilvántartásba is át akarják vezetni a tulajdonváltozást (ki ne akarná?), akkor ügyvéddel ellenjegyeztetni is kell. De elvileg a Ptk szerint nem kötelező beleírni az értékét, de amennyire tudom, az a szokás, hogy szerepel benne. (Ptk 6:235§-6:237§)

Meghatározhatod Te. Ugyanis nincs jelentősége semmilyen szempontból. Adózásnál nem számít szerzési értéknek, nem az alapján kell adózni, az illetéket pedig ha kell fizetni, azt nem a szerződés értéke alapján állapítják meg (hanem a NAV adatbázisa alapján). Esetetekben ez sem számít, mert egyenesági rokonnak ajándékozás illetékmentes, a beírt érték már csak ezért is indifferens.

Kepipeti # 2019.02.18. 21:37

Üdv!
A kérdésem a következő:
Felnőttkorúként, ha elajándékozom a lakásomat édesanyámnak az ajándékozási szerződésbe bele kell írni az ingatlan értékét?
Ezt az értéket én meghatározhatom?(Nyílván emberi keretek között)
Amennyiben nem,akkor ki és mi alapján határozza meg?
Válaszát előre is köszönöm.

Törpi123 # 2019.02.17. 21:41

Kedves József, köszönöm a válaszát, én is így gondoltam. :)

drbjozsef # 2019.02.17. 21:03

Törpi,

nincs erre jogszabály. Megegyezés kérdése - egyfelől egymás között, másfelől az ügyvéd felé.

Mivel az ügyvédi munkadíj jellemzően az ügyértékhez igazodik, így érdemes eszerint megegyezni. Tehát édesanyád az egy ötödét, testvére a négy ötödét fizeti a okirat szerkeszéséért.

Ettől természetesen eltérhetnek, az ügyvédet rohadtul nem érdekli hogy az ő X munkadíját hogyan osztják el egymás között, neki csak az a lényeg, hogy megkapja az X forintot.

Eltérni egyébként azért illogikus csak, mert könnyen belátható, hogy ha meg akarják szerezni az ingatlant, de megegyezni nem tudnak, akkor külön-külön fizethetik a két külön szerződésüket. Amelyek így egyfelől egy kevéssel összességében drágábbak lesznek, másrészt külön külön is pont az ügyértékkel arányosan fizetnék. Esetleg ha van minimum fix díj (monjuk 1% min 50.000 Ft-ot mond az ügyvéd EGY szerződésre), akkor lehet eltérni úgy, hogy édesanyád fizeti az 50.000-et, a többit meg a testévre, aki így egy kicsivel jobban jár.

Törpi123 # 2019.02.17. 19:55

Sziasztok! Elnézést kérek, ha a kérdésem már szerepelt esetleg korábban, kijöttem a gyakorlatból (benne se voltam tulajdonképpen :) elméleti jogászként, keresem a választ.
Édesanyám ajándékozással 4 millió forintos garázst tulajdonjogát, a testvére pedig egy 16 millió forintos lakás tulajdonjogát szerzi meg anyukájuktól. A kérdés a következő, milyen arányban kell vállalniuk az ügyvédi költségeket? (van-e erre jogszabályhely?)
Köszönöm a válaszokat és a segítségeket.

Retro-Man # 2019.01.24. 09:07

Mivel jelenleg ez az egyetlen lakóingatlanom és több, mint hat hónapja ide vagyok bejelentve, a becsérték alatt nem lehet értékesíteni. Amint nem én vagyok a tulajdonos, rögtön mehet 70%-on. Talán találok olyan személyt, aki annyiért megveszi és - mondjuk - jutányos áron bérbeadja nekem.

drbjozsef # 2019.01.24. 06:39

Ha nincs bejegyezve elindenítési tilalom, akkor igen, megteheted.
De minek? Mi a cél? Ugyanúgy veszik el tőle, mint tőled, teljesen mindegy kinek a nevén van.

Retro-Man # 2019.01.24. 05:51

Az ingatlan évek óta folyamatos árverés alatt van. Esélyem sincs kifizetni az adósságot. Így, végrehajtási joggal (és talán jelzálogjoggal) terhelten, ajándékba adhatom valamelyik szülőmnek? Jól gondolom, hogy a megajándékozottat csak az ajándék elfogadása után keletkező terhek terhelik (pl. építményadó), viszont köteles tűrni az ingatlanon a végrehajtási cselekményeket (pl. amikor árverezni szándékozók meg akarják tekinteni az ingatlant)? Maga az ajándékozás illetékmentes (egyenes ági felmenő) és a szerzéskor szja-kötelezetsséget sem keletkeztet, ugye?

Eryalisa # 2019.01.21. 10:16

Köszönöm a választ.

oligaliga # 2019.01.21. 10:10

Eryalisa

Nem a földhivataltól, hanem a NAV-tól, nem vagyonszerzési adó, hanem ajándékozási illeték.

Egyébként meg nem kell fizetni, mert az illetéktörvény szerint az egyenesági rokonok közötti MINDENFÉLE ajándék illetékmentes.

Eryalisa # 2019.01.21. 09:38

Tisztelt Fórumozók!

1,5 éve kaptam ajándékba egy üdülőtelket a szüleimtől. Nem érkezett a Földhivataltól semmilyen felszólítást, hogy fizetnem kell vagyonszerzési adót, viszont olvastam valahol, hogy kell fizetni. Igaz lehet ez? Ha igen, mi a teendőm?
Köszönöm.

micimackó007 # 2019.01.21. 08:42

Köszönöm a válaszokat!