ingatlanszerzési illeték


Toni33 # 2024.03.27. 20:15

Köszönöm!

osztap # 2024.03.27. 19:53
osztap # 2024.03.27. 19:51

Toni33,

Ha a párodnak lakóingatlana van, és azt eladja, akkor ő csak az árkülönbözet után fizeti az illetéket, HA most is lakóingatlant vesztek. Olvasgasd a NAV 19. számú Információs füzetét, azon belül a cserepótló vétel illetékkedvezményét. https://nav.gov.hu/…cios-fuzetek-
  • 2024
Toni33 # 2024.03.27. 18:36

Köszönöm!

drbjozsef # 2024.03.27. 18:22

Toni3,

Az illeték a vételár 4%, amelyet 1/2-1/2 tulajdonszerzés esetén a hányadotokkal arányosan megosztva kell megfizetni.

Sajnos az illetéktörvény pár évtizeddel le van maradva a valóságtól, ezért az Itv.26.§(6) szerinti fiatalok első lakáshoz jutási kedvezménye akkor jár, ha 35 év alatti vagy, és a teljes ingatlan vételára nem haladja meg a 15 millió forintot.

Más kedvezmény nincs nektek. (Esetleg CSOK esetén lehetne, az illetékmentes volt, de az pont márciustól változott, ha jól rémlik már csak tanyán jár a használt csok, de keress utána)

Toni33 # 2024.03.27. 17:31

Üdv mindenkinek!
A párommal élettársi kapcsolatban élünk 10 éve, két közös gyermekünk van. A páromnak van már egy ingatlan a nevén, de nekem még nem volt soha. Szeretnénk venni egy másik ingatlant 50-50 % tulajdonjoggal. A kérdés az lenne, hogy ilyenkor kell fizetni illetéket, és ha igen akkor hány százalékot?
Köszönöm.

AbrakaDabra # 2024.03.11. 20:01

Sziasztok,
remélem tud valaki megnyugtató választ a történetemre, ma kaptam levelet illeték megállapításra bejelentkezett a nav.
A történet röviden, hogy 2020-ban vásároltunk egy társasházi lakást aminek a belső falai csak vakolt állapotban voltak, semmilyen burkolat, festés és szerelvényezés, elektromos hálózat kiépítése nem volt benne az akkori vételárban, így már az akkori árakhoz képest is legalább 10-15 millióval olcsóbb volt a lakás. Majd 2021-ben eladtuk a régi lakásunkat, ami illetékmentes volt, (előtte több mint 15 évig volt a tulajdonunkban) a két ingatlan közötti árkülönbség az új javára volt 11 millió Ft.
Az új lakást a covid zárlat alatt saját kezűleg fejeztük be, a festést, burkolást szaniterek és villanyszerelést is saját kezűleg végeztük el.
A lakásról szinte minden munkafázisban készültek képek. Továbbá, ennek a lakásnak a kifizetése úgy történt, hogy a régi lakásból x Ft-ot belefizettünk önrészként a másik rész csok + némi piaci hitel, de! a bank olyan ingatlan adás-vételi szerződést kért, aminél csak albetétesítés után fizette ki a fentmaradó vételárrészt. Na, a magyar bürökráciának hála a társasházzá alakulás és albetétesítés is 2024-re sikerült. Namost az a kérdésem, hogy a NAV-os ember mi alapján fog számolni? Merthogy mi az ingatlanra az adásvételt 2020-ban kötöttük. De a birtokunkba csak most került, mert a bank feltétele idén teljesült, csakhogy közben több mint duplájára emelkedtek az ingatlan árak a környéken.

Köszi a válaszotokat.

Majordomus # 2023.11.08. 20:51

A törvény erre lehetőséget ad,ezért kell fizetned,de kérhetsz részletfizetést.

drbjozsef # 2023.11.08. 16:13

Pepete,

Kérdésem pedig az lenne, hogy ez így rendben van-e, külön lehet-e szedni a termőföldet a rajta található "gazdasági épülettől"?
Mert? Szeretnél a föld után is fizetni?

A föld után feltételezem az Itv. 26.§ (1) "p" pontja alapján kaptál illetékmentességet.

Ugyanakkor a másik ingatlan eladása utáni kedvezmény a 21.§, amely kifejezetten csak a lakástulajdonra vonatkozik. A gazdasági épület nem az, akkor sem, ha úgy néz ki. A tulajdonlapi megnevezés számít.

Sajnos itt nem kaphatsz illetékkedvezményt.

Pepete # 2023.11.08. 14:49

Szép napot!
Ha esetleg valaki értene hozzá és tudna segíteni.
2022-ben eladtam ingatlanomat (családi ház) és 2022-ben vettem olcsóbban egy 3 hektáros külterületi ingatlant (földtörvény szerinti eljárásban) rajta található, hivatalosan gazdasági épületnek nevezett lakóházzal.. Az ügyvéd a szerződésben külön bontotta a termőföld árát 10 millió és a gazdasági épület árát 100 millió forintra azért, hogy ne kössenek bele az engedélyezés során, miszerint 3 hektár föld nem kerülhet 110 millióba.
Másfél év elteltével megérkezett az illeték határozat, miszerint a termőföld illetékmentességét elfogadták az 5 éves elidegenítési tilalommal, viszont a gazdasági épületre kivetik a 4%-os vagyonszerzési illetéket, azaz 4 millió forintot.
Kérdésem pedig az lenne, hogy ez így rendben van-e, külön lehet-e szedni a termőföldet a rajta található "gazdasági épülettől"?
És ha esetleg igen akkor az eladott drágább családi ház miatt lehet-e illetékmentességet kérni?

drbjozsef # 2023.11.07. 09:37

isolated,

Testvérek között illetékmentes az ajándékozás, és az öröklés. A visszterhes adásvétel az viszont nem, az illetékköteles.

Ha a testvérek között sem mehet valamilyen okból az ajándékozás, akkor marad a szülőkön keresztül bonyolított adásvétel.

isolated # 2023.11.07. 07:12

Köszönöm a válaszokat. Ha testvérek között menne szülőn keresztül, az viszont nem lenne ok, ugye?

Majordomus # 2023.10.31. 21:44

Ez jó hír.
Mondom is anyósomnak. Gondoljon a lányára.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 19:42

Igen, ingóra igaz.

drbjozsef # 2023.10.31. 12:17

Nem az ingatlanra gondoltam, ott az kötelező kellék.
De régen volt bejelentési kötelezettség az utalásra, készpénzre is. De már nincs, ha illetékmentes.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 11:20

a nem illetékköteles ajándékozást nem is kell bejelenteni,
Dede. Megy a B400-as.

drbjozsef # 2023.10.31. 10:44

(és a nem illetékköteles ajándékozást nem is kell bejelenteni, szóval akár így is csinálhatják. Igaz, ez két okirat, de aki úr, az fizessen.)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.31. 06:27

LOL
Egyenesági rokonok között az adásvétel is illetékmentes.

isolated # 2023.10.30. 21:00

Sziasztok, ismerősömet próbálom lebeszélni a következőről:
Két ajándékozásról csináltatna közokiratot. Az első ajándékozás az lenne, hogy az apja (vagy anyja, ezt most nem tudom) ajándékozna neki egy ingatlant. A második meg, hogy ő ajándékozna az apjának egy, az ingatlan vételárának megfelelő nagy összeget.
És persze amúgy kötelező bejelenteni az ajándékozás tényét a NAV felé 30 napon belül, úgy tudom.
Szerintem ha ellenőriznék, akkor azonnal ugranának, hogy ez nem életszerű, és hogy igazából ingatlan adásvételről van szó.
Nem lenne igazam? Meg lehet ezt lépni?
(Amúgy tényleg családon belüli adásvételről lenne szó, de nem akarnak illetéket befizetni.)

Szomorú örökös # 2023.08.02. 04:36

Tamás21

Hiába sírsz itt még legalább egy hétig is, akkor sem jár neked semmilyen illetékedvezmény.
De amilyen drámát előadtál eddig, szerintem neked a 2 %-os illeték kifizetése is nagy teher lenne egyben.
Részletfizetést szinte mindig adnak, fizetési halasztást meg csakis akkor, ha a helyzeted alapján jogosult vagy rá.
Meg kell alaposan indokolnod és ez nem vájkálás az anyagi helyzetedben, ennyi.

Tamás21 # 2023.08.01. 23:54

Tisztelt fórumozók!

Köszönöm a válaszokat!
Tehát az én egyedi helyzetemre nem adnának kedvezményt? Azzal már tisztában vagyok hogy jogilag automatikusan nem vagyok rá jogosult hisz 35 éves korom már betöltöttem.
Részletfizetés annak segítség aki havi fizetésből él, nincs megtakarítása vagy nagy lelki teher ekkora összeget egyszerre befizetnie, és saját agyát becsapva fizet ki ugyanennyit havi részletekben. Ráadásul egy veszélyforrás hisz ezt napra pontosan észben kell tartani nehogy késsen vele az ember mert abból is gond van miközben az életben sok minden mást is fejben kell tartani.

Majordomus # 2023.08.01. 20:28

De a részletfizetés könnyebséget jelent...

Szomorú örökös # 2023.08.01. 18:50

Tamás21

A lentebb leírt helyzetre van esely 2% adóra vagy erre csak negatív precedens van?

Mivel betöltötted már a 35. évedet, így nincs rá esélyed.
A jogszabály egyértelmű: 35 év alatt lehet csak igénybe venni.

Tamás21 # 2023.08.01. 15:55

Tisztelt Fórumozók, válaszadók!

Köszönöm a válaszokat. Azt szeretném megkérdezni hogy Önök ezzel kapcsolatos jogászok vagy hobbi szinten foglalkoznak a témával?
Nem tudom mi számít jogilag egy háztartásnak. Illetve a teljes vagyoni kérdések okozhatnak e később valamilyen galibát. Nincs titkolnivalóm csak hallottam régen rémtörténeteket :D. A részletfizetes annak segítség akinek havi fizetése van. Másnak ez nem segítség. A lentebb leírt helyzetre van esely 2% adóra vagy erre csak negatív precedens van?
A lakásba nem költöztem be, majd egyszer fogok de jelenleg felújítasra szorul. Ugyanakkor pici előrelépés az életben :)

Lebowski89 # 2023.08.01. 06:22

"Automatikus részletfizetés 1 000 000 forintot meg nem haladó adótartozásra természetes személyeknek" nevű dokumentumot keress a NAV oldalán, ennyi a maximum, amit tenni lehet szerintem is.