Gyerek után jár korkedvezmény?


mamamacoka # 2016.07.28. 17:20

most, hogy visszanézek még annyit a fórum címe alapján felvetődik bennem,: az nem volt korkedvezmény, hanem a szolgálati éveket növelte gyermekenként 1-1 évvel, de a nyugdíjkorhatárt nem csökkentette, - és leginkább a negyvenes évek első felében született nők kedvezménye volt, ők voltak fiatal szülőanyák a '68 előtti időben;

wers # 2016.07.28. 14:51

:) azok meg már nem gyerekek vagyunk

mamamacoka # 2016.07.28. 14:41

Yoda, - nincs ilyen, -régen volt, de csak a 68 előtt született gyerekek esetében, mert akkor még nem volt GYES ;

Yoda22 # 2016.07.28. 14:04

Tudna valaki segíteni, hogy egy gyermek esetén, ha pl. öregségi nyugdíjasként van 25 évem, akkor plusz egy év, vagyis 26 évem lenne?

Sousse # 2006.05.08. 12:28

A másik kérdésem az lenne, hogy most én hogy ezen a segélyen vagyok akkor nekem nincs társadalombiztositásom vagy ezt hol kell kérni vagy fizetni? A kisfiam aki kiskoru hogyan kapja meg az ellátását ha beteg? Vagy ő automatikusan biztositott de ki általa?
Előtte meg álláskeresön voltam akkor voltam biztositva vagy nem?
Álláskeresési segélyen. Tehát vagyok e biztositva vagy nekem kell fizetni és hol kell ezt befizetni és mennyi összeget.
Gondolom ez nem számit bele a nyugdijidőben-
Mi számit bele? a munkanélküli járadék beleszámit vagy a álláskeresési segély?
Szeretnék erre is válaszokat várni ill. segitségeteket.
Köszönöm előre is : Sousse

Sousse # 2006.05.08. 12:22

Sziasztok
Én 1950 ben születtem van két fiam mikor mehetek nyugdijba, ugyanis jelenleg aktiv koru segélyen vagyok.
Nem hiszem hogy meglenne a 38 év munkaviszonyom.
Mi által számitják ki a nyugdijat?
Kb. mennyi lenne az?
Kérdésem még hogy ezt az aktiv koru segélyt mennyi ideig kapom
Előre is köszönöm.
Sousse.

Bandi_1 # 2006.05.08. 10:22

Kedvezmények az előrehozott és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjnál

R. 9/A. § (1) A Tny. 11/A. §-ának (1)
Tny. 11/A. § (1) A 9. § (1)-(2)
Tny. 9. § (1) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál legkorábban öt évvel alacsonyabb életkorban, de legfeljebb az ötvenötödik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a nőnek, aki

  1. 1945. december 31-e után született és legalább 38 év,
  2. 1945-ben született és legalább 37 év,
  3. 1944-ben született és legalább 36 év,
  4. 1943-ban született és legalább 35 év,
  5. 1943. január 1-je előtt született és legalább 34 év

szolgálati időt szerzett.
(2) Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de legfeljebb a hatvanadik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki

  1. 1939. január 1-je előtt született és legalább 37 év,
  2. 1938. december 31-e után született és legalább 38 év

szolgálati időt szerzett.
bekezdésben, illetőleg a 10. § (1) bekezdésében meghatározott jogosultsághoz előírt szolgálati idő számításánál

  1. gyermekenként egy évet,
  2. tartósan beteg, illetve fogyatékosnak minősülő gyermekenként másfél évet

szolgálati időként kell elismerni annál a személynél, aki gyermeket szült, vagy saját háztartásában legalább tíz éven át nevelt.
bekezdése szerinti kedvezmény azt a nőt illeti meg, aki gyermeket szült, továbbá azt a nyugdíjigénylőt, aki kiskorú gyermeket legalább tíz éven át - folyamatosan vagy megszakításokkal - saját háztartásában nevelt. A nyugdíjigénylő háztartásában nevelt gyermekeként kell figyelembe venni azt a gyermekét is, aki - iskolai tanulmányai folytatása, avagy gyógykezelése stb. miatt - átmenetileg tartózkodik háztartáson kívül. A kedvezmény az örökbefogadott és a nevelt gyermek után is jár, ide nem értve a hivatásos nevelőszülő gondozásában lévő gyermeket.
(2) A kedvezmény külön-külön megilleti a gyermeket szülő nőt és a gyermeket felnevelő személyt is. A kedvezményt azonban ugyanazon gyermek után ugyanazon személy csak egy jogcímen veheti igénybe.
(3) A gyermek születésének tényét anyakönyvi kivonattal, a tartós betegségét, illetőleg fogyatékosságát pedig a családi pótlék igénylésére vonatkozó rendelkezések szerinti módon, orvosi igazolással, a gyermek tíz éven át saját háztartásban történő nevelésének tényét a nyugdíjigénylő nyilatkozatával kell bizonyítani.
(6) A Tny. 10. §-a (2) bekezdésének alkalmazásánál a Tny. 11/A. §-a szerinti kedvezmények időtartamát is szolgálati időként kell figyelembe venni.

Tny. 11. § (1) A korkedvezményt szerzett személynek a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest az előrehozott öregségi nyugdíj annyi évvel alacsonyabb életkorban jár, ahány évvel korábban őt a korkedvezményre jogosultság nélkül az előrehozott öregségi nyugdíj megilletné.
(2) Az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság és a nyugdíjcsökkenés mértékének meghatározásánál a megszerzett szolgálati időt a korkedvezmény időtartamával növelve kell figyelembe venni.

Mindezekből az következik, hogy a legalább 57 éves 38 év szolgálati időt szerzett férfi, aki legalább 10 évig nevelt a saját háztartásában gyereket, és erről nyilatkozik, gyermekenként 1 év szolgálati idő növelésre jogusult. A nők pusztán a szüléssel hozzájutnak ehhez a kedvezményhez.

Sücy # 2006.04.08. 15:07

Köszi a választ!

bootmaker # 2006.04.08. 09:07

"Az állam - úgy nagy általánosságban - akár ezzel a gyerekkedvezménnyel (is) honorálhatja az anyáknak nemzetgyarapítási hajlandóságukat.
"
Na igen de azért a gyarapitáshoz kell a másik "fél " is :)
Azonkivül nem hinném hogy maga a szülés viseli meg a pácienst ( mert hiszen akkor a születendő gyermeknek is joga volna a majdani kedvezményhez) :) hanem inkább a neveléssel eltöltött évtizedek.
Azért köszi a válaszod, a 10 éven bőven megvan .

B

monalisa1 # 2006.04.08. 08:48

Kedves bootmaker!
Tulajdonképpen férfinak is van gyermekkedvezmény a majdani nyugdijánál, mégpedig abban az esetben, ha a gyermeket legalábbb 10 évig egyedül nevelte.

monalisa1 # 2006.04.08. 07:33

Te szülted azt a gyereket?! Na ugye...

Az állam - úgy nagy általánosságban - akár ezzel a gyerekkedvezménnyel (is) honorálhatja az anyáknak nemzetgyarapítási hajlandóságukat.

Komolyra fordítva a szót, százalékosan nagy arányban úgy van, hogy a féri pattan le a nő mellől, és ezzel a gyereknevelésben nemigen vesz részt...

bootmaker # 2006.04.08. 05:30

Sziasztok
Megokolná valaki miért csak a nőknek jár a gyerekkedvezmény?
Én pl. 3 éves kora óta neveltem egyedül a gyerekem, minden nyügjével bajával és szépségével.
Ha az anyja kéri aki évtizedekig rá sem bagózott neki jár mert Õ szülte, nekem aki nevelte nem?

B

Bubó # 2006.04.07. 21:02

Nem egészen így van a dolog, de a gyerekkedvezmény az biztosan nem jár neki.
A nyugdíjintézetnél biztosan pontos felvilágosítást adnak az előrehozott öregségi nyugdíj feltételeivel kapcsolatban.

monalisa1 # 2006.04.07. 12:58

Kedves Sücy!
Egy férfi legkorábban 60 éves korában mehet nyugdíjba és legalább 38 év munkában töltött idő esetén. Mivel édesapádnál ezen két feltételnek csak egyike van meg, így sajnos még dolgoznia kell.

A gyermekkedvezmény - bizonyos feltételekkel - csakis nő esetében realízálódik.

Sücy # 2006.04.05. 17:10

Hello!
Édesapám betöltött 55 éves, 40 év igazolt szolgálati idővel rendelkezik.
Úgy hallotta valahonnan (jogszabályi hivatkozás nélkül, pont erre lennénk kíváncsiak), hogy minden gyereke után 2 év kedvezményt kaphat az öregségi nyugdíjból. Szóval a kérdésem az, hogy van-e ennek valami alapja, vagy csak valaki hülyeséget mondott?
(Ha csak egy szülő veheti igénybe, jelezném, hogy édesanyám rokkantnyugdíjas lévén nem kíván ezzel élni... Ja, és mindkét gyerek nagykorú...)
Köszi!
Sücy