Szociális bérlakás / díjemelés


drbjozsef # 2018.07.17. 06:52

Ja, hogy nincs benne tényleg SEMMI a bérleti díj emelésről. még hivatkozás sincs valamilyen önkormányzati rendeletre?

Akkor igen, jogszerű lehet.

drbjozsef # 2018.07.17. 06:51

Lehetséges, ha a szerződésetek, vagy a szerződés által hivatkozott jogszabály megengedi.
Mi azt nem ismerjük. Vedd elő a lakásbéreleti szerződést, és olvasd át alaposan, mit enged ilyen esetre.

Zoli1981 # 2018.07.17. 06:26

Egy kérdésre még mindig nem kaptam választ, hálás lennék, ha valaki tudna segíteni!

Lehetséges azonnali hatállyal emelni a bért a bérlő figyelmeztetése nélkül úgy, hogy a bérlőnek nincs lehetősége mérlegelésre?

Zoltanuss # 2018.07.16. 20:23

Zoli1981 !
De hát az idős ember ügye megoldódott.
Csak a jogtalan előny folytatása, annak elmaradása miatt vagytok kiakadva.

Azaz :

egészségi állapota romlott, az anyámékhoz költözött.

Zoli1981 # 2018.07.16. 13:54

Köszönöm mindenkinek a segítséget! Segítek megoldani a dolgokat ennek az idős embernek.

nonolet # 2018.07.16. 08:57

A benzinkúton is csak úgy átírják az árat...
Nem hagynak időt mérlegelni.

Ez van.

Zoli1981 # 2018.07.16. 04:59

A szerződés ősrégi. Egy szó sem esik a béremelés szabályairól. De nekem még mindig az zavar, hogy ez azonnali hatállyal meg tud történni. A lakóknak nincs ideje mérlegelni, hogy marad, vagy megy. Amúgy 50 egy nyugdíjasnak nem biztos, hogy baráti. Max. mert én kifizettem helyette.

nonolet # 2018.07.15. 17:57

Amúgy meg vélhetően ez már nem a szociális ár.

Hisz nem lakik ott, nincs rá szorulva.

nonolet # 2018.07.15. 17:56

HA!!! a szerződésetek engedi akkor lehetséges...

Ugyanígy, ha a papa szerződése és a rendelet engedi, akkor lehetséges.

Megjegyzem: az 50 eFt/hó az még mindig egy nagyon barátságos ár! egy lakásért manapság.

Zoli1981 # 2018.07.14. 14:53

Köszönöm a választ. Akkor a következő lépés, hogy megnézem a rendeletet, ami az emelésről szól. Amúgy ez nekem mindenképpen fura, hogy azonnal emeltek. Azt hittem itt van valami határidő, ameddig a bérlő átgondolja, hogy megy, vagy marad és fizet többet. Csak egy példa: van egy lakóm. Fizet 50e-t. Azt mondom neki, hogy mától a díj 500e. Kiköltözni sem tud és már de már ketyeg a díj. Mire talál új lakást, elköltözik az egy hónap legalább. És jön nekem 10x-es lakbérrel. Ez így lehetséges?

SaireyVMK # 2018.07.14. 13:32

Felteszem lejárt a szerződés és nem áll szándékukban újat kötni,vagy felmondták és most jogcím nélküli használónak minősül a nagyapád.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

20. § (3)Önkormányzati lakás esetén a használati díj emelésének mértékét és feltételeit önkormányzati rendelet határozza meg.

De ha nem erről van szó akkor az általános emelési lehetőségekről is az önkormányzati rendeletben meghatározott módon történhet. Tehát azt kell megvizsgálni és utána lehet eldönteni,hogy jogos vagy jogtalan volt-e. De általában nincs nagyobb korlát. Az 50ezer akár jogos is lehet. Főleg ha megelőzően egyéb szempontokat is figyelembe vettek.

87. § * (1) *
Felhatalmazást kap a Kormány tagja, hogy az általa vezetett minisztériummal, a felügyelete vagy irányítása alá tartozó központi költségvetési szervekkel közszolgálati jogviszonyban vagy foglalkoztatásra irányuló más jogviszonyban álló személyek elhelyezéséhez szükséges állami lakásokra és helyiségekre, továbbá a bérlőkijelölési és a bérlőkiválasztási jog gyakorlására - e törvény keretei között - rendeletben határozza meg *
...

  1. a lakáshasználati díj emelésének mértékét és feltételeit;

Amúgy meg értem én ,hogy érzelmi értéke van a dolognak,de az önkormányzat helyében úgy ,hogy nem is lakik ott a papó és másnak meg nagyobb szüksége lehet arra a lakásra (mert mondjuk ténylegesen szüksége lenne rá,hogy ott lakjon) szerintem teljesen jogos,hogy próbálkoznak.
Természetesen csak szabályos keretek között.

Zoli1981 # 2018.07.14. 12:50

Kedves Mindenki!

Nagyszüleim egy szociális bérlakásban laktak évtizedek óta. A lakbér a vidéki árakhoz képest is minimális volt, 6000 Ft. Tavaly nagymamám meghalt, a 93 éves nagyapám egyedül maradt. Mikor egészségi állapota romlott, az anyámékhoz költözött. Egy idő után az önkormányzat magával akarta a lakást. Papa nem akarta feladni, bízott benne, hogy még vissza tud majd menni, ill. ötven év emléke kötötte oda. Mikor válaszoltunk, hogy egyelőre nem hagyja el a házat, az önkormányzat azonnali hatállyal a tízszeresére emelte a lakbért. Értsd úgy, hogy a 12-én érkezett a levél, hogy 11-től a lakbér 50 000 Ft. Ez így lehetséges? Nincs legalább pár hónapja a bérlőnek, hogy döntsön marad-e az emelt lakbér mellett? Most az erkölcsi dolgokról nem beszélek. Szociális bérlakás VS. 50e lakbér VS. 90 nyugdíj. Önök mit gondolnak?

Köszönettel:
Zoltán