Fórum közigazgatási jog régebbi elöl     új hozzászólás

Árvaellátás ügyben segítség kérése

mosza # e-mail 2017.10.29. 06:15

Bőcs Nikó!
Elutasításról kaptál valamilyen döntést?
Gitta01!
Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata jogszabálysértésre hivatkozással, amennyiben a másodfokú döntés kézhezvételétől számítva még határidőn (30 nap) belül vagy.

mosza # e-mail 2017.10.29. 06:04

Árvaellátás ügyben, 1997.évi LXXXI. törvény

55. § (1) Az árvaellátás - a jogosultsági feltételek megléte esetén - legkorábban az 54. §-ban említett személy halála napjától kezdődően a gyermek 16. életévének betöltése napjáig jár. Ha a gyermek nappali rendszerű iskolai oktatásban vagy felsőoktatási intézményben nappali képzésben vesz részt, az árvaellátás a tanulmányok tartamára, de legfeljebb a huszonötödik életév betöltéséig jár. Ha a jogosultság megszűnése előtt a gyermek megváltozott munkaképességűvé válik, ennek tartamára az árvaellátás életkorra tekintet nélkül megilleti.
(2) Nem érinti az árvaellátásra jogosultságot, ha a gyermek vagy életben maradt szülője házasságot köt, vagy örökbe fogadják.
(3) Iskolai tanulmányok címén azt a gyermeket is megilleti az árvaellátás, aki
a)betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága miatt tanulmányait magántanulóként végzi,

1. huszonöt évesnél fiatalabb, és felnőttképzésben vesz részt, feltéve, hogy a felnőttképzés nem távoktatási formában folyik, és a képzés heti átlagos óraszáma eléri a hét órát.

(4)Iskolai tanulmányok címén az árvaellátás a tanulmányok befejezése hónapjának végéig, a nyári tanulmányi szünet tartamára is jár. Magyarországon tanuló árva esetén a közoktatási információs rendszer, illetve a felsőoktatási információs rendszer működtetője a tanulói, hallgatói jogviszony létesítését, fennállását és a tanulmányok befejezésének várható idejét a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv megkeresésére, a tanulói jogviszony megszűnését, illetve a hallgatói jogviszony szünetelését, megszűnését - a tanuló, hallgató nevének, társadalombiztosítási azonosító jelének és a szünetelés, megszűnés időpontjának közlésével - hivatalból igazolja. Külföldön tanuló árvának a tanulmányok folytatását az oktatási intézmény által kiállított igazolással középiskolai tanulmányok esetén évente, felsőfokú tanulmányok esetén félévente, a tanulmányok megkezdésétől számított egy hónapon belül kell igazolnia.

Bőcs Nikó # e-mail 2017.10.13. 14:44

#árvaellátás
Helló!
Májusban töltöttem a nagykorúságomat, addig Gyermekotthonban éltem, majd Június 1.-én kiköltöztem onnan a barátomhoz. Magamnak kellett elintéznem az árvaellátást, amit lassan 4 éve kaptam Édesapám után. A múlt hónapban megigényeltem a Családi pótlékkal együtt. 2.-án meg is kaptam visszamenőleg a Családit, az Árvasági viszont a tegnapi nap, 12.én jött volna, de csak az ehavit kaptam meg. Arra számítottam, hogy azt is megkapom visszamenőleg, de ez nem történt meg.
Az lenne a kérdésem, hogy ez mi miatt lehet?

Gitta01 #   2017.04.10. 07:34

Árvaellátás
2016.09.hóban elhunyt édesapám,egyetemen hallgatói jogviszonyom szünetelt,elutasították I.ésII.fokon,méltányosságból is az árvaellátást..Megváltozott munkaképességű voltam 50%egészségkárosodással,szakértői vélemény alapján.NYUFIG megkérdezte mi az oka a szüneteltetésnek,azt válaszoltam magánéletemben bekövetkezett változás miatt.Nem az én betegségem miatt,hanem apa súlyos betegsége miatt.Életem végéig kaphattam volna az árvaellátást,de a fentiek miatt nem jöhetett létre.Milyen hatósághoz lehet fordulni a fentiek alapján?
Köszönettel:Gitta01

Gitta01 #   2017.04.10. 07:32

Árvaellátás
2016.09.hóban elhunyt édesapám,egyetemen hallgatói jogviszonyom szünetelt,elutasították I.ésII.fokon,méltányosságból is az árvaellátást..Megváltozott munkaképességű voltam 50%egészségkárosodással,szakértői vélemény alapján.NYUFIG megkérdezte mi az oka a szüneteltetésnek,azt válaszoltam magánéletemben bekövetkezett változás miatt.Nem az én betegségem miatt,hanem apa súlyos betegsége miatt.Életem végéig kaphattam volna az árvaellátást,de a fentiek miatt nem jöhetett létre.Milyen hatósághoz lehet fordulni a fentiek alapján?

Gitta01 #   2017.04.10. 07:31

Árvaellátás

Cornusmas # e-mail 2017.01.11. 09:26

Tisztelt Szakértők!

Segítséget kérnék abban, hogy az árvaellátás az igénylés benyújtásához képest visszamenően milyen időintervallumban történik? A párom élettársa elhunyt 5 éve. 2 közös gyerekük van. Most lett csak beadva az igény a nyugdíjfolyósítohoz. Van elévülési idő ez esetben? Létezik, hogy nem az árvaság kezdetétől történik a kifizetés?
Ķöszönöm!

Cornusmas # e-mail 2017.01.11. 09:25

Tisztelt Szakértők!

Segítséget kérnék abban, hogy az árvaellátás az igénylés benyújtásához képest visszamenően milyen időintervallumban történik? A párom élettársa elhunyt 5 éve. 2 közös gyerekük van. Most lett csak beadva az igény a nyugdíjfolyósítohoz. Van elévülési idő ez esetben? Létezik, hogy nem az árvaság kezdetétől történik a kifizetés?
Ķöszönöm!

ohajnalka01 # e-mail 2016.10.25. 22:55

Tisztelt Szakértők!
Orbán Hajnalka vagyok nemreg toltottem be a 18at. Idén külföldön napppali tagozaton, középiskolába folytatom tanulmanyaimat. Gyerekkorom óta edesanyam részérol árva vagyok. A kérdésem az lenne hogy kapok e árvaellátást, és az a pénz az engem vagy édesapamat illeti e meg.
Köszönettel

Ikebana # e-mail 2016.01.20. 08:56

Tisztelt Szakértők!
Születésétől vak ismerősöm ügyében érdeklődöm, hogy kaphat-e árvaellátást, mert már elmúlt 40 éves és 4 éve halt meg az édesapja.Megváltozott munkaképességűként munkája nincs.
Válaszukat tisztelettel várom.

Kelvin (törölt felhasználó) #   2015.05.18. 17:54

Laki95: esetleg ha az iskoládat kérdeznéd meg?

Laki95 # e-mail 2015.05.18. 14:42

Üdvözlet!

19 éves Nappali Tagozatos Középiskolai tanuló vagyok.
Van egy nyomtatvány amit az iskola kitölt akkor nyáron is utalják a pénzt. Legyen szíves megmondani a számát vagy elküldeni azt a nyomtatványt előre is köszönöm.

László!

Tkydx # e-mail 2015.04.15. 21:48

A problémám az volna hogy árvaellátásban részesültem és ugy vettem fel hogy már nem volt nappali jogviszonyom az iskola ahova elkeztem járni nem volt tanitás soha amikor bementünk elégé link iskola volt már beis zárták,én ugy tudtam h papiron még oda járok de ma kaptma egy levelet hogy 534000ft tartozásom van.Alevélben olvastamy hogy van arra lehetöség hogy kérdelmezem a tartozás elnézését vagy részletfizetését.
Én egy albérletben lakom és épen hogy csak kijövök a fizetésemböl családi segitségem nincs.A kérdésem az volna hogy van e rá esély hogy elnézik a tartozást?Ha nincs akkor a részlett fizetéstt milyen részletekben lehet kérni?

ahamima #   2014.12.14. 17:44

kovacsbandi

Természetesen a gyermeke jogosult lesz az Ön jogán árvaellátásra - az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén -, az ellátás összege a nyugellátás 30 %-a, minimum 24.250,- Ft

Üdvözlettel: ahamima

kovacsbandi # e-mail 2014.12.09. 10:03

Tisztelt Szakértők.

Tíz éve van balkézről egy gyermekem. Anyakönyvileg is bejegyeztek apaként, fizetek is gyermektartást bőven, jó kapcsolatban is vagyunk.
Nem élek együtt sem a gyerekkel, sem az anyukával, külön házasságban élek.
Tisztelettel kérdezem, ha netán történik velem valami, kaphat-e a gyermekem árvaellátást? Nyugdíjam hány százalékára számíthat?

Köszönöm válaszukat.

smargo # e-mail 2014.11.20. 14:04

Tisztelt Szakértők!

Jövő év elején töltöm be a 22. életévemet, pici korom óta árva vagyok. Jövő nyáron diplomázom, de szeretnék másoddiplomát szerezni más szakterületen. Aziránt érdeklődöm, hogy megillet-e továbbra is az árvaellátás? Ha igen, akkor befolyásolja-e az összeg folyósítását az, ha költségtérítéses szakra sikerül bejutnom?

Szíves válaszukat előre is tisztelettel megköszönöm.
szolma

El?rehozott öregségi nyugdíj

attila9311 # e-mail 2014.09.04. 18:21

Jó napot!
Idén leszek 21 éves. Felnőttoktatás keretében esti tagozaton folytatnám tanulmányaim az első szakma megszerzéséhez. Ebben az esetben jár-e továbbra is az árvaellátás?
Köszönöm, válaszukat várom!

nyafka123 # e-mail 2014.08.19. 14:19

Jó napot!
Érdeklődni szeretnék az iránt,hogy 21 éves vagyok, szeptemberben töltöm a 22-tőt,de sajnos nappali tagozatra nem kerültem be főiskolán az idei évben. Az árvaellátást ez esetben ha tanfolyami rendszerben esetleg levelezői avagy esti tagozaton tanulok akkor jár-e az árvaellátás? Szerepet játszik az életben maradt szülő megváltozott munkaképességű?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv

handbox # e-mail 2014.07.29. 00:15

Üdv!
Segítséget kérnék, hogy Édesanyám 2002-ben elhunytm, koraszülött aliglátó vagyok, kapom az emelt családit is, tanulmányaim befejezte után is sikeresen igényelhetem az árvaellátást, illetve ha igen, akkor ennek mi a menete. A családi pótléknál tudom, hogy igen, az arra vonatkozó nyomtatványt már meg is találtam, illetve 2 juttatás mellett, ha mind a kettőre jogosult vagyok, van-e a még esetleg igényelhető juttatás?
Köszönöm előre a választ.

ahamima #   2014.07.05. 14:06

Rejah

Nem veszíti el a jogosultságot.

Rejah # e-mail 2014.07.02. 17:22

Üdv!

Születésem óta mozgássérült vagyok, 12 éves koromban elhunyt édesapám, majd 18 éves korom előtt le lettem százalékolva (2002-ben), árvaellátást és emelt összegű családi pótlékot kapok (most leszek 30 éves). Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben férjhez megyek, elveszítem-e valamelyik vagy akár mindkét ellátást? (nagymamám vetette fel a dolgot mert valami hasonlót látott a TV-ben).

Előre is köszönöm! Szép napot! :)

richee # e-mail 2014.06.23. 12:54

Kedves Fórumozók!

Nemrég töltöttem be a 25. életévemet. Emiatt májusban beadtam egy kérelmet a méltányossági árvaellátásra. A mai nap érkezett meg rá a válasz amelyben elutasították.
Az alapképzést már befejeztem, jelenleg mester képzést folytatok nappali tagozaton és most fejeztem be az első évemet. Indoklásként azt írták hogy a tanulmányi idő meghaladja a képzési és kimeneti követelményekben rögzített tanulmányi időt. Pedig ez a követelmények szerint 2 év.

Az alábbi TnyR-re hivatkoznak:
"A TnyR. 72/B § (7) bekezdése szerint a 25. életévét betöltött, felsőfokú oktatási intézménybe nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató személy árvaellátásának meghosszabbítása az első - alap- és mester- vagy osztatlan - képzésben, az oklevél megszerzésére irányuló tanulmányok folytatásának idejére, a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési időt meg nem haladóan, legfeljebb a 27. életév betöltéséig engedélyezhető."

Felhívtam a ONYF-et és ott azt mondták, hogy azért nem kapom mert már megvan az alapképzés. De a TnyR-ben úgy van, hogy alap ÉS mesterképzés. Emiatt nem értem, hogy mesterképzésre miért nem kapom? Vagy én értelmezem rosszul?

Segítségeteket előre is köszönöm!

szandika23 # e-mail 2014.05.12. 09:41

Üdv!
Biomérnöki nappali tagozaton vagyok 2013 szeptemberétől, viszont 2014 szeptembertől már pénzügy számvitelre szeretnék járni ugyanerre az egyetemre, nappalira és költésgtérítésesen. A kérdésem az lenne hogy most vagy szeptemberben iratkozzak ki biomérnökiről ha nyárra visszamenőleg megszeretném kapni az árvaellátást..?!!

Köszönöm a segítséget.

hanniki # e-mail 2014.05.11. 18:35

Sziasztok!

Arról szeretnék érdeklődni, hogy mi számíthat "különös méltányosságot igénylő körülmény"-nek, ha 25 éves korom felett szeretném kérelmezni az árvaellátás meghosszabbítását.
Tudom, hogy csak az elbírálást követően derülhet ki, hogy pontosan mit is takar ez a fogalom, de kíváncsi lennék az esetleges tapasztalataitokra.

Előre is köszönöm, szép estét mindenkinek!

ahamima #   2014.05.09. 21:05

adriikahh

Ameddig az édesanyja megváltozott munkaképességű, addig Ön 60 %-os mértékű árvaellátásra jogosult. Feltételezem, hogy az állapota végleges, ezért ha öregségi nyugdíjra jogosulttá válik, akkor is megmarad a 60 %-os mértékű ellátás.
Amennyiben az állapota nem végleges, akkor az esedékes orvosi vizsgálaton meg kell jelenni, mert ha ezt nem teszi meg, az árvaellátás mértékét 30 %-osra fogják módosítani.