Árvaellátás ügyben segítség kérése


gyertya # 2012.03.08. 17:56

monalisa23

Tegyék meg, hogy visszaolvasnak kérdés előtt, mert lassan minden második bejegyzésem az, hogy árvaellátás mellett korlátlanul lehet munkát végezni, amennyiben az ellátásra jogosító tanulói/hallgatói jogviszony továbbra is fennálll.
Ez nem társadalombiztosítási, hanem adózási kérdés.

Üdv: Gy.

monalisa23 # 2012.03.06. 18:49

Üdvözletem!
Az szeretném kérdezni hogy ha tanulok ,de mellette diákszövetkezeten keresztül diákmunkát végzek akkor lehetséges h megvonják az árvaellátásomat? vagy h vissza kell fizetnem? Mert azt hiszem hogy aki állandó munkahelyre van bejelentve annak nem jár árvaellátás, hiába tanul még. De ez a diákmunkára is vonatkozik?
köszönöm

gyertya # 2012.03.01. 17:47

Kata873

A jogosultság fennállása esetén - amelynek megállapítása közigazgatási eljárás keretében történik - kivételes árvaellátásra lehet jogosult, amit viszont igényelni kell, ezért terjessze azt elő a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál.
A kivételes árvaellátás maximum a 27. életév betöltéséig adható, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság teljesítő, vagy elutasító határozata ellen méltányossági jogkörben nincs helye fellebbezésnek.
Az utazási utalványra való jogosultságról szóló kormányrendelet módosítás alatt áll.
Egy biztos Ön a 2011/2012. évi utalványra addig jogosult, ameddig árvaellátásra jogosult.

Üdv: Gy.

Kata873 # 2012.02.29. 14:23

Üdvözlöm!
Márciusban töltöm a 25. életévemet. Nappali tagozatos PhD hallgató vagyok. Az árvaellátásomat viszont csak a 25. életévem betöltése napjáig fizetik. Már nem kaptam meg azt a papírt sem, amit minden félévben vissza kellett küldenem, a jogviszonyom igazolása céljából. Olvastam az előzőkben, hogy ha a folyamatos jogviszony fennáll, akkor kapnom kellene még 3 éven keresztül. Mit tehetek, hogy ez meg is valósuljon? Valamint Édesanyám is kap utánam hasonló támogatást, azt is meghosszabbítják? Az utazási kedvezmény is járni fog? Bár érdekes módon ő ezt megkapta a következő évre, én viszont még nem, és aggódom, hogy nem is fogom.
Segítségét előre is köszönöm.

gyertya # 2012.02.13. 16:42

C a s a b l a n c a

Kérem tartsa meg a véleményét magának, ez a stílus nem idevaló. Különböző emberek különböző élethelyzetben élhetnek, örüljön neki, ha Ön egészséges és nem szorul az állam támogatására.

Üdv: Gy.

gyertya # 2012.02.13. 16:39

szilvia1

Az árvaellátás szempontjából nem irányadó az, hogy egy képzés államilag finanszírozott, vagy költségtérítéses.
Az viszont fontos, hogy árvaellátásra jogosító iskolarendszerű képzés legyen.

Üdv: Gy.

C a s a b l a n c a # 2012.02.13. 08:26

32 éves férfi élettársi kapcsolatban mire kapja az árvaellátást??? Eszem megáll! Erre megy el az adónk???

szilvia1 # 2012.02.11. 21:13

Szép Napot!

hogyha nappali, iskolarendszerű viszont költségtérítéses formában folytatom tanulmányomat, akkor is megkapom az árvaellátást? Kérem segítsen! Utánanéztem, kérdeztem, de mindig más választ kaptam! :(

gyertya # 2012.02.09. 18:21

sabala

Az árvaellátásra való jogosultság alapjaiban nem változott 2012-ben. Amennyiben az Ön állapota nem végleges, akkor a meghatározott időpontban meg kell jelennie orvosszakértői vizsgálaton. A változás annyi, hogy 2012-től már nem a rokkantságát vizsgálják, hanem a megváltozott munkaképességét, meghatározott feltételek szerint. (Ismerve a jogalkotó szándékát nem lesz könnyű a jogosultságot fenntartani.)

Üdv: Gy.

sabala # 2012.02.09. 10:18

Üdvözlöm!32 éves férfi vagyok,élettársi kapcsolatban élek van egy 4 éves kislányom. 11 éves koromban elhunyt édesapám,azóta kapok árvaellátást és magasabb összegű családi pótlékot,cukorbeteg vagyok 2 évente járok orvosi bizottság elé (betegségem miatt kaptam eddig a juttatásokat)),eddig még mindig kaptam tovább ezeket az ellátásokat.Nem vagyok naprakész a mai helyzettel és nem tudom hogy ha kell mennem hamarosan újra felülvizsgálatra,megszüntetik-e ezeket a juttatásokat..Annyi info még hogy van egy 6 órás munkaviszonyom(6 órás minimálbér).Ez 2 éve is megvolt és akkor megkaptam továbbra is,de most úgy hallottam hogy sok minden változik?!ebben kérném a sgítséget hogy mire számíthatok? Köszönöm.

Gabicsek # 2012.02.08. 21:07

Ars Iustitiae!

Szerintem hagyd be ebben a rovatban a válaszadást gyertyának, mert ő az, aki itt mindenkinek korrekt, valós tájékoztatást tud adni.

Ne keverd össze az árvaellátást a családi pótlékkal, mert a családi pótléknál jár a tanév végéig az ellátás.

gyertya # 2012.02.08. 20:04

Ars Iustitiae

Jézusom, ezeket honnan veszi? Ne haragudjon, de marhaság amit ír és ezzel félrevezeti a kérdezőt.

Az árvaellátás a tanulói/hallgatói jogviszony fennállása esetén a 25. életév betöltéséig jár. Azt követően meghatározott feltételek fennállása esetén maximum a 27. életév betöltéséig kivételes árvaellátás állapítható meg.

Gy.

Gabicsek # 2012.02.07. 14:37

A lányom nappali iskolába járt, decemberi születésű, és a születésnapjáig kapta az árvaellátást, nem a tanév végéig.

Ars Iustitiae # 2012.02.07. 12:54

Kedves Sebil!

Árvasági ellátás annak a tanévnek a végéig jár, amely tanévnek a végén a 25. életévedet betöltöd.
Példa: 2012. szeptemberben töltöd a 25-öt, 2013. júniusig jár az ellátás.
Egy kivétel van: Phd képzés nappali tagozaton, arra a 25.év betöltése után további 3 tanévig jár, ha a nappali tagozatos tanulói jogviszony folyamatos.

C a s a b l a n c a # 2012.02.07. 11:30

Ki van csukva.

sebil # 2012.02.06. 15:34

Tisztelt Válaszadó!

Idén nyáron töltöm a 25-öt, árva vagyok, 2 felsőoktatási intézménybe is járok, nappalin, államilag támogatott képzésre, 2 évem van még hátra az alapképzésből, amit mindenképpen szeretnék befejezni, mivel önfenntartó vagyok nagy szükségem lenne továbbra is az árvaságira, a kérdésem az lenne hogy ha nyáron töltöm be a 25-öt egy kérelem benyújtásával van esélyem arra hogy továbbra is kapjam az ellátást?

Válaszát előre is köszönöm!

gyertya # 2012.02.05. 08:37

zerocaptan

Addig kapja, amíg a hallgatói jogviszonyát - amely jogosít árvaellátásra - igazolni tudja, maximum a 25. életévéig. A hallgatói jogviszony fennállását felsőfokú tanulmányok esetén évente kétszer kell igazolni.

Üdv: Gy.

zerocaptan # 2012.02.04. 22:28

Üdv mindenkinek!
Egyetemen tanulok, és jövő márciusban töltöm a 25-t, július 30-ig fogok járni a szakra, kapom az ellátást júliusig, vagy márciusban lesz az utolsó folyósítás? Jó lenne tudni, mert jövőre már költségtérítésesen leszek.

gyertya # 2012.02.04. 13:24

zümzüm

Kicsit zavaros amit leírt, de ha úgy látja jogosult árvaellátásra, ami a beírásból egyértelműen nem állapítható meg, akkor terjesszen elő igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál.

Dánesz

A rokkantsági nyugdíj szempontjából elveszítette a nyugdíjas "státuszt", mert 2012. január 1-jétől a feltételek fennállása esetén rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátásban részesül, viszont az árvaellátás szermpontjából továbbra is nyugdíjasnak minősül, mert az 1997. évi LXXXI. törvény 6. §-a értelmében az árvaellátás hozzátartozói nyugellátás.

boglárka50

Hívja fel a helyi közlekedési céget, erre nem tudok válaszolni, nem társadalombiztosítási kérdés.

Üdv: Gy.

boglárka50 # 2012.02.01. 09:35

Szeretnék segítséget kérni,mivel ez ügyben sehol nem találok információt.
Annak a szülőnek aki árvaellátást kap van -e jogosultsága helyi járaton kedvezményes -nyugdíjas- bérlet váltására?
Köszönöm !

Dánesz # 2012.01.31. 08:31

Szép napot!

Nővérem rokkantnyugdijasként árvaellátást is kap,mivel az édesapja aki szintén rokkant volt 1990 ben vállalta a biróság elött a válóperénél hogy,mivel a gyermeke fogyatékosként született élete végéig gyermektartást fizet utána.Az apa 2000-ben elhunyt és megállapitotta a hivatal az árvaellátást a lány részére.A kérdésem mivel a rokkantnyugdij helyett rokkant ellátás van jan 1-től megjár a nővéremnek az árvaellátás,hogy megszünik a nyugdijas státusza?2012 jan hó ban még megkapta Köszönöm

zümzüm # 2012.01.30. 09:48

Zümzüm vagyok és nekem van egy kis problémám.ami a következő a múltból van egy kis tatozásom nyugdíjfolyó IG-nál sajnos anyagi nehézségek miatt nem tudtam törleszteni..de időközbe el vesztettem a szüleimet végzős levelezőként szeretném ha segítenének nekem.
Jogszabályokat olvasva látta hogy jogosult volnék az ellátásra szeretném megkérni önöket hogy segítsenek hogy ilyenkor mit kell csinálni?

Bogsi # 2012.01.28. 05:02

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. :)

gyertya # 2012.01.27. 14:12

Bogsi

Abban az esetben, ha a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság az eljárása során nem hibázott, akkor az igény visszamenőleg 6 hónapra ismerhető el, ha viszont hibázott, mert esetleg Önök korábban már jelezték, hogy az édesanyja rokkant, akkor visszamenőleg 5 évre ismerhető el az igény.

Üdv: Gy.

Bogsi # 2012.01.26. 19:31

Kedves "Gyertya"!
Segítséget szeretnék kérni, mai napon fedeztem fel,h nem csak fél árvaellátásban, hanem teljesben is részesülhetnék. Visszamenőleg igényelhetem a teljes árvaellátást? Édesapám meghalt 13éve és közel 10éve rokkantnyugdíjas édesanyám, amit a Nyufignak látni, tudnia kéne, de soha még csak értesítést sem küldtek a jogainkat illetőleg.. Mert ugye a jogosultnak kell igényelnie.
Előre is köszönöm a választ :)