BAR lista


mokus123 # 2020.05.07. 10:04

Kedves Hozzáértők!
Volt vőmnek volt 1 frankos kölcsöne, amiben, adóstársak vagyunk én és fiam is. Ez a hitel bedőlt, és átkerült az OTP faktoringhoz. Már az én ingatlanomat akarták árverezni, mert az lett leterhelve emiatt a hitel miatt, amikor kénytelen voltam én megállapodást kötni a faktoringgal. Ez 2013.-ban volt és azóta én fizetem a havi törlesztéseket. Elmaradásom nincs. A végrehajtónak is fizetem a díjat, ugyan a végrehajtás szünetel.
Az lenne a kérdésem, hogy mivel új megállapodás született, én is és a fiam is bár listások vagyunk, vagy az új megállapodás miatt már töröltek bennünket. Elmennék a bankba megkérdezni, de a korom miatt most nem nagyon merek. Hátha tudja valaki hogy van ez.
Köszönöm szépen a választ!

drbjozsef # 2020.05.04. 11:12

Vattus,

Ha lekérted a KHR adataidat, azon rajta lesz. Az a dátum, amikor a jogosult "feltesz" a listára. Onnantól számítódnak a határidők a törlésre.

Ez a tartozás a 2005-ös indulás miatt a régi Ptk. hatálya alá tartozik, megszakítja a fizetési felszólítás is ha nem indítottak végrehajtást, de vita esetén ezt a jogosultnak kell bizonyítania (leginkább csak a tértis levelek számítanak, a sima levél nem).

Honnan? Sehonnan. A dátumokból és a küldött levelekből legfeljebb a jogosult tudhatja, hogy képes-e igazolni az elévülés megszakadását. Ezt nem fogja elárulni neked. Inkább küld fizetési meghagyást, aminek ha nem mondasz ellent időben, akkor jogerőssé válik, és nem is számít már, hogy elévült-e a követelés : végrehajthatóvá válik.

Te csak sejtheted : ha jó címed volt bejelentve a banknál, nem költöztél közben, átvetted az ajánlott leveleidet, és tőlük nem kaptál ilyet, akkor jó esély van rá, hogy elévült. De biztosra nem mehetsz, csak bíróságon, ott ha hivatkozol rá, a jogosultnak kell bizonyítania, hogy megszakította.

Vattus # 2020.05.04. 10:32

drbjozsef

Köszönöm a válaszod!

Nem vagyok tisztában a jelentésekkel. Mit jelent az hogy referencia adat átadás?
És melyek az elévülés megszakító cselekmények?
Honnan tudhatom, hogy elévült? Honnan kell informálódni ezügyben?
Köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2020.05.04. 10:25

Vattus,

Az elévülésnek és a KHR nyilvántartásnak a világon semmilyen köze nincs egymáshoz.

A KHR listán a pénzügyi szervezetek nyilvántartják a rossz adósokat, hogy más se adjon neki hitelt. Ennyi. Ha elévült, ha nem, a KHR törvényben megszabott ideig fent tarthatnak a listán (ez extrém esetben 10 évnél több is lehet a referencia adat átadásától függően)

Elévülhetett, nem tudhatjuk. Te sem. Ha volt elévülést megszakító cselekmény, akkor nem évült el.

De ha netán mégis, annak a KHR listához nincs köze.

Vattus # 2020.05.04. 09:56

Sziasztok..

Az alábbi problémával kapcsolatosan szeretném a segítségeteket kérni.
Annó 2005ben lett az OTP nél égy amex blue hitelkártyám
Amit egy ideig tuttam fizetni majd nem....
Felkerültem akkor még a BÁR listára vele később KHR re.
300000ft hitel közel 2.000.000 Millóra rúgott az évek alatt, pontos összeget nem tudom ma kértem le a bankoktól a KHRt. Azóta soha nem próbálta a faktoring behjtani, időről időre küldütt egy levelet hogy mennyi az aktuális tartozásom de jogi útra nem került.
A kérdésem hogy elévülhetett e már a 2005 tartozás? Ha igen akkor még miért vagyok fent a KHR listán?
Ha nem évült el akkor annak mi az oka?
Köszönöm a segítségeteket!

drbjozsef # 2020.03.25. 17:13

Istenem, mit nem ért egy ember a "lehetne" szó jelentésén?

Mondtam én, hogy ezt szeretném? Akinek a zérushoz konvergál a szövegértése, az minek kérdezősködik egyáltalán?

(Egyébként azt is rosszul olvastad. Teljes tartozás kifizetése késedelem után 1év, részleges kifizetése 5 év, egyáltalán nem kifizetése 10 év. Szívesen.)

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 12:57

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Plusz József szerint az lenne a normális, ha valaki egy elszúrt 150ezres hiteltartozás miatt élete végéig rossz adósként szerepelne a KHR-listán. Gratulálunk József, és köszönjük.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 12:48

"Lehetne élete végéig is a rossz adós ezen a listán"

Ez komoly? Egy botlás miatt? Te ennyire utálod az embereket? Vagy ennyire a pénz neked az Isten? Vagy mi bajod van? Szánalmas. Na, ide se jövök többet, az tuti. Kösz mindent, de ez már hányinger. Volt szerencsém. Törölhetitek a kommentjeimet.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 12:11

Azt értem, de bárkit kérdeztem, mindenki 5 évet mondott, nem 10-et. Ha kifizetem 1 év, ha nem, 5 év. Meg azt írta az Intrum, hogy ne problémázzak, hiszen nem a negatív listán vagyok. Ezt nem értem. Akkor miért végződik egy random online hiteligénylés az OTP-nél, hogy "negatív KHR-lista adatok miatt nem engedélyezik". Amúgy nekem az a bajom, hogy egyetlen hitel miatt miért lehetséges az, hogy két cég is feltehet vele a KHR-re. Pláne úgy, hogy most derült ki, a behajtásért indított pert az Intrum azért bukta el, mert határidőre nem tudta az iratpótlásokat bemutatni, amit a bíróság kért tőlük. Nem is volt elévülés. Erre bosszúból visszatettek a KHR-re.
Amúgy azóta van hitelem, nem vagyok rossz adós 5 éve, túlfizetésben vagyok ráadásul. Ezt vackot is kifizettem volna, de nem hagyják. Amúgy 2009-ben sem csak rajtam múlt, hogy bebuktam, vastagon benne volt a Provident, perre is vihettem volna. De nem ez a lényeg, késő bánat, eb gondolat.

drbjozsef # 2020.03.25. 10:31

tatabike,

Ez így frankó, 14 évig leszek fent, mire lejár. Biztos normális ez?

Igen. Frankó. Sőt, ha nem "megszűnt" lenne a státusz, akkor 19 évet is fent lehetnél, hiszen a 10 év csak 2018-ban, az adat átadásakor indulna.

Még egyszer : a KHR lista a rossz adósokat tartalmazza. Hitelt vettél fel, nem fizetted, banki szempontból rossz adós vagy. Ennyi. Nem kötelező bárkinek hitelt adniuk, más joghátrányod nincs a KHR listából.

Lehetne élete végéig is a rossz adós ezen a listán.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 10:22

A Provident is felrakott 2009ben, de azt már törölték. Csak ez van a KHRben, amit bemássoltam.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 10:20

Kötés dátuma: 2009.03.06
Státusz: Megszűnt
Szerződés típus: Személyi hitel
Szerződés altípus: Nincs altípus
Lejárat dátuma: 2009.12.22
Szerződés összege: 150 000 HUF
Megszűnés dátuma: 2018.01.08
Tőketartozás/hónap: 0 HUF / 2018-01
Átruházott szerződés?: Igen
Törlesztés gyakoriság: Egyösszegű törlesztés Törlesztés kezdete -
Törlesztés módja: Azonnali követelés,
törlesztési ütemezés
nélkül

Ezek az adatok.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.25. 10:13

Szia József újra,

beszéltem az Intrummal a fenti ügyben, és azt írták, 2023ig leszek a KHR-en, mivel ők 2018ban zárták le az ügyet, és adták át az adatokat a BISZ-nek. A Provident meg 2009ben zárta le, azóta vagyok KHR-es. Ez így frankó, 14 évig leszek fent, mire lejár. Biztos normális ez?

drbjozsef # 2020.03.18. 05:56

Mondjuk ez akkor igaz, ha a "mulasztás kezdete" évében, tehát 2010-ben meg is történt az adatátadás, és bekerültél a rendszerbe. A "referenciaadat átadádásának" időpontja kellene. Ha az esetleg valamiért 2011-re csúszott, akkor jövő év végén jár le a 10 év.

De ha úgyse fogadják el a pénzed, akkor nem tudsz mit tenni. Töröltetni akkor sem tudod előbb, mert az adatátadás feltételei akkor fennálltak (mulasztás). A rendszer pedig ezt mutatja, a mulasztókat.

drbjozsef # 2020.03.18. 05:43

tatabike,

Most már felesleges lenne, mert a tartozás rendezésétől még 1 évig fent lennél. Ennél már rövidebb idő van hátra a "normál" törlésig.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.17. 23:33

Jőzsef,

köszi, akkor ezek szerint még ezt az évet kihúzom, és jó vagyok?

Amúgy megpróbáltam kifizetni, de nem engedik. Tudom, hogy a tartozás tartozás marad így is, de nem kell nekik a pénzem, úgy néz ki.

drbjozsef # 2020.03.17. 20:43

tatabike,

Intrum elvesztette a pert, a követelés elévült, belátták, az iratokat selejtezték, el vagy felejtve.

Ettől még a követelés nem szűnik meg, pláne nem a KHR bejegyzés.

Amint lejárt a 10 év, törölni fognak. Ez a törvény.

Látod, ezért nem kell "elutasította" meg ilyeneket írni. És máris érthető minden.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.17. 19:21

József,

nem lett kifizetve teljesen, a bíróság elévülésre hivatkozva utasította el az Intrum keresetét. Ezután kaptam egy igazolást az Intrumtól, hogy nincs követelésük felém, ezért írtam a "nullás igazolást". Nemrég hitelt vettem fel, de szőltak a KHR-miatt. A Providentet kerestem, mosta kezeit, ők töröltek. Beszéltem az Intrummal, azt se tudták ki vagyok, nem tartanak rólam semmilyen adatot nyilván. Lekértem az SH-t, erre ott virít az Intrum bejegyzése. Ha nem vagyok náluk ügyfél szerintük, akkor hogyan lehetek a KHR-en általuk bejegyezve? Kicsit furcsának tartom.

drbjozsef # 2020.03.17. 19:02

tatabike,

A "megszűnés dátuma" az micsoda? Ha a "mulasztásé", a "szerződésé".

Egyébként, ha nem fizetted ki teljesen a hitelt, akkor 10 évig vagy fent, ami mulasztás évének végén indul, vagyis még elvileg fent lennél 2020.dec 31-ig.

Ezt persze megváltoztathatja a bíróság döntése. Nem tudju, mi van abban az ítéletben, de ha az, hogy nem mulasztottál, és nem jogszerűen kerültél fel a listára, akkor természetesen azonnal törölnek kérésre.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.17. 18:26

Bocs lemaradt...

Mulasztás adatok

Kezdet 2010. 07.27.

Megszűnés dátuma 2018.01.08.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.17. 18:22

Szia, köszi a választ. Lekértem a saját hiteljelentést.

Szerződés kötés dátuma 2009.03.06.

Lejárat dátuma 2009.12.22.

Megszűnés dátuma 2018.01.08.(ez a bírósági határozat dátuma is)

2009 óta folyamatosan KHR-en vagyok ezzel.

drbjozsef # 2020.03.17. 18:00

tatabike,

Sajnos erre így nemigen lehet mondani semmit. Lehet normális, lehet nem.

Elutasította a bíróság? Biztosan "elutasította"?
"Nullás igazolás"? Mi ez, társasházi bíróság?

Kérd le a BISZ-től az adatokat, nézd meg ki, mikor, miért rakott fel a KHR-re.

tatabike (törölt felhasználó) # 2020.03.17. 17:48

Üdv. Én csak annyit kérdeznék, hogy ha a Provident feltett a KHR-re,(2009-től) átadott az Intrumnak, akinek a követelését a bíróság elutasította 2018ban, én kaptam egy nullás igazolást, most meg ott virít egy KHR bejegyzés az Intrumtól 2018-tól. Vagyis 2023-ig tart a negatív státuszom? 14 évig? Egy tartozás miatt ketten is felraktak a KHR-re. Ez így normális?

melinda8203 # 2020.03.10. 14:50

Köszönöm a választ!!

drbjozsef # 2020.03.10. 14:08

melinda8203,

A KHR törvény így szól esetedben (ha nem teljesen kifizetett hitelről van szó) :

8. § (1) A KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás - a (3)-(4) bekezdésben, valamint a 9. §-ban foglalt kivétellel - a referenciaadatokat a (2) bekezdésben meghatározott időponttól számított öt évig kezeli. Az öt év letelte után, illetve a 9. § szerinti további adatkezeléshez való hozzájárulás visszavonása esetén a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozás a referenciaadatokat véglegesen és vissza nem állítható módon törli.

(2) * Az (1) bekezdésben meghatározott határidő számításának kezdete:

  1. a 11. § szerinti esetben, ha a tartozás nem szűnt meg, a 11. § (1) bekezdés szerinti adatátadás időpontjától számított ötödik év vége

Tehát ha 2007-ben kerültél az adatbázisba, akkor a kezdő időpont 2012.dec. 31, innentől öt év után törölniük kell, vagyis igen, 2020-ban már nem lehetnél benne.

Teendőd :

Írsz egy levelet a BISZ Zrt.-nek (vagy közvetlenül annak a pénzügyi szolgáltatónak, aki felrakott a listára), és kéred a 2011. évi CXXII. törvény 16.§ szerint a nyilvántartott adatok törlését hivatkozva a fenti 8.§-ra.

Majd kiderül, hogy tévedésből nem töröltek, vagy Te tévedsz valamilyen dátumban esetleg.

Pár héten belül kötelesek válaszolni a 16.§ (3) - (4) - (5) bekezdések alapján tértis levélben.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…