Rendeletsértés önkormányzat részéről


Egyjogász # 2017.08.17. 07:12

Pár éve rákérdeztem erre településünk jegyzőjénél, akkor lényegében azt mondták, amit Mellon is írt, azaz, hogy a fekvőrendőrök méretezésére nincs jogszabály vagy szabvány, méretezésüknél az úttervezési irányelvek a meghatározók.

Valóban az (lenne) a legfontosabb, hogy ne tegyen kárt az autóban, ha a zónában megengedett sebességgel áthajt rajta.

Persze ez így szerintem megfoghatatlan, mert pl. egy 30-as zónában az autó sérülése esetén hogyan tudja bárki is bizonyítani, hogy 30-cal, vagy 32-vel ment?

És milyen autót vesznek figyelembe? Mert egy terepjáróval simán át lehet menni minden fekvőrendőrön 60-nal is, viszont egy lapos sedannak már 30-nál is meghúzza a fenéklemezét.

De szerintem az a Ferrari, amelyik egyik nap ment előttem a Váci úton (és ott is folyamatosan szikrázott a fenéklemeze, annyira simul az útra), ezeken a fekvőrendőrökön még 10 km-es sebességnél is simán fennakadna..:)

nanemaaa # 2017.08.17. 06:29

Nem védek semmit és senkit, legfeljebb a pénztárcámat és az autóm testi épségét. ;) Az bizony tény, hogy errefelé minden fekvő rendőr kb 8-10 cm magas és meredek hajlásszögű, az autóm hasmagassága pedig 11-12 cm. Szóval hiába az általad említett szabály, azért nem próbálok meg rajta 30-al, vagy 50-el átrongyolni.

Mellon # 2017.08.15. 10:28

Kedves nanemaaa, ez esetben Te egy rendeletsértően telepített fekvőrendőrön araszolsz át (így illusztrálva és igazolva a rendeletsértést). Kicsit vulgárisan stílszerűsítve: szopatnak, és még véded is.

A fekvőrendőrnek nem az a rendeltetése, hogy az érvényes sebességhatár alá lassítsa az autóst, hanem az, hogy betartassa a sebességkorlátot. Gyakorlatilag egy azonnali fizikai következményt társít a gyorshajtáshoz, rendőri jelenlét nélkül.

• Ha tehát 50 km/h az ott érvényes sebességhatár, akkor neked gond nélkül át kell tudnod haladni a fekvőrendőrön 50-nel, de 55-tel már nem. (Normál személyautóval, nem terepjáróval, nem SUV-val, nem sportautóval.)
• Ha 30, akkor 30-cal, de 35-tel már nem.

Mellon # 2017.08.15. 10:19

Közben annyit sikerült megtudnom a 1818-on (gondoltam felhívom, hátha szolgálnak hasznos infóval, és szolgáltak), hogy ilyen esetben a megyeileg illetékes Kormányhivatal Hatósági Főosztálya, azon belül a Törvényességi Felügyeleti Osztály az illetékes szakhatóság.

Örülés van. :) Ez azért jó, mert így nem nekem kell konkrét vádpontot megfogalmaznom, elegendő csak a rendeletsértés irányából megközelítenem a helyzetet.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.15. 10:10

Ha valami nem bűncselekmény, akkor már nincs is semmi jogkövetkezménye?

nanemaaa # 2017.08.15. 09:52

a fekvőrendőr nem lassíthatja a forgalmat az érvényes sebességhatár alá” ??????
Mert te mennyivel szoktál átrobbanni egy fekvőrendőrön? Én max lépésben, ha nem akarom lebontani a kocsim alját, meg a lengéscsillapítókat! :(

Mellon # 2017.08.15. 09:41

Kedves Kovács Béla Sándor,

Köszönöm a kulcsadatot. Valamit kell, hogy szembe lehessen helyezni a rendelettel, nem lóghat a levegőben… :( Előírja, hogy a fekvőrendőr nem lassíthatja a forgalmat az érvényes sebességhatár alá, de nincs semmilyen jogkövetkezménye annak, hogyha valaki ezt megszegi?

nanemaaa # 2017.08.15. 06:46

Elhízott fekvő rendőr! :D

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.12. 18:36

Talán a jogszabályban előírtnál magasabb vagy nagyobb lejtésszögű forgalomcsillapító küszöb. :D

gerbera317 # 2017.08.12. 18:23

Eltúlzott fekvőrendőr... :D
Ennyire tetszik? :-) Majd ha nem a telefonomon kell írnom, kifejtem, mi ez. Bár, kinézem belőled, hogy nélkülem is érted.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.12. 16:17

Sztorno. Van gondatlan alakzata, de a veszélyeztető magatartásnak testi épség vagy élet ellen kell irányulnia, a jármű meghibásodásának a veszélye nem tényállásszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.12. 16:14

közúti közlekedés veszélyeztetése
Nincs ilyen nevű bűncselekmény. Talán a közlekedés biztonsága elleni bűncselekményre gondolsz. De az is szándékos, gondatlan alakzata nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.12. 16:11

Eltúlzott fekvőrendőr... :D

gerbera317 # 2017.08.12. 12:43

Eltúlzott fekvőrendőr esetén felmerülhet a közúti közlekedés veszélyeztetése is. Ebben az esetben feljelentésnek van helye.

alfateam # 2017.08.12. 12:32

• Ennek megtétele után hogyan tovább?
Vársz, megvárod az eredményt.

Mellon # 2017.08.12. 12:19

Kedves Jogászok, csak általános megközelítésben kérnék eligazítást, az illetékes szakhatóságot keresem. Az ügy egy település egész autós lakosságát érinti, nem egyszemélyben a saját ügyem, csupán én vagyok az, aki a megoldás érdekében lépéseket igyekszik tenni.

Mi történik akkor, hogy egy önkormányzat
KM-rendeletet sért,
• a rendeletsértő magatartást elismeri,
• de figyelmen kívül hagyja,
• sőt másokat is arra ösztönöz, hogy hagyják figyelmen kívül a rendeletsértő magatartásukat (az önkormányzatét).

Furcsállanám, ha ilyenkor nem lehetne semmit tenni, hiszen minek van a rendelet, ha következmény nélkül meg lehet szegni, tehát ha nincs betartatómechanizmus. Ki ilyenkor az illetékes szakhatóság?

Egyébként a rendeletsértés forgalomlassító-sziget kihelyezésénél valósult meg, a sebességhatárhoz képest túl erős fekvőrendőrt telepítettek, mely sérti a kapcsolódó rendelet egy pontját. (A forgalomlassításra szükség van, a lakosság közös érdeke, csak el lett túlozva, a cél a normalizálás.)

Rendőrségen azt az eligazítást kaptam, hogy az illetékes közlekedésrendészeti irodától felülvizsgálatot kérhetek.
• Ennek megtétele után hogyan tovább?
• A felülvizsgálat eredménye (amennyiben elmarasztaló) önmagában elegendő ahhoz, hogy véget érjen a rendeletsértő magatartás? Vagy további lépések szükségesek? Milyen irányban?

Köszönöm az eligazítást.