állandó lakcím


Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.10. 10:43

Jól néznék ki! 10 éve lakom ugyanott, és nem "újíttattam". Anyám meg 50 éve nem.

uj_balek # 2008.03.10. 10:33

"A tartózkodási hely (nincs olyan, ideiglenes lakcím) mindaddig hatályos adatm amíg nem törlik."
Kedves Béla!
Nem 5 évig érvényes csak? Ha nem újítják meg érvényét veszti.

Tailor # 2008.03.10. 10:25

Sziasztok!
Egy kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni, aki tud légyszi segítsen. Történet a következő:
Vettem egy családi házat 2006. decemberében. A családommal annak a rendje és módja szerint beköltöztünk és bejelentkeztünk oda és éltük a mindennapjainkat. De a napokban becsengetett a volt tulaj fia, hogy jött e nekik levelük, mert egyet keresnek és nem találják. Mondtam, hogy nem, de ha jön azonnal szólok, aztán megkérdeztem tőle, hogy miért itt keresnek levelet 1,5 év után. Nem volt válasz...
Ma bent voltam az önkormányzaton, ahol azt a tájékoztatást kaptam, hogy az egész család még mindig ide van bejelentve állandó lakcímre, és ha azt akarom, hogy töröljék őket a tulajdonomból, fejenként 2.200,- Ft-os ill.bélyeggel ellátott kérelmet kell benyújtanom. Hát őszintén, eléggé furcsállom a dolgot. Én sem szóban, sem írásban nem engedélyeztem azt, hogy továbbra is ebbe a házba legyenek bejelentkezve, miért nekem kell fizetnem ezért?
Attól félek, hogy a szoc.pol-t is vissza kell fizetnem ez miatt. Vagy nem? Kérlek segítsetek, előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.01. 10:33

A tartózkodási hely (nincs olyan, ideiglenes lakcím) mindaddig hatályos adatm amíg nem törlik.
Önmagában nem keletkeztet jogokat.

bridge08 # 2008.03.01. 09:17

Kedves Fórumozók!

Az én kérdésem is hasonló lenne, ill. kiegészíteném:

Egy rokonom szeretne bejelentkezni hozzánk ideiglenes lakcímre (munkát keres, és bp-i cím feltétel).
Úgy tudom, hogy az ideigelens lakcím 2 év múlva 'elévül', de érdekelne, hogy ez pontosan mit jelent.
Az ideiglenes lakónak vannak-e valamilyen jogai, lehetnek-e követelései, nekem származhat-e ebből valamilyen hátrányom?
Ha probléma adódik én, mint tulajdonos kijelenthetem-e őt nélküle (bármikor), vagy ő is kell hozzá?
Válaszotokat várom,
Segítségeteket előre is köszönöm!

erus69 # 2008.02.26. 15:48

Kérdésem a következő: az albérlőim (hivatalosak) szeretnének ideiglenesen bejelentkezni a lakásomba. Ez milyen jogokkal jár az ő részükre illetve lehet-e ebből nekem vaéamilyen hátrányom,
Köszönöm
Era

monalisa1 # 2006.09.20. 08:36

Minden jót!

elve # 2006.09.20. 06:57

Kedves monalisa1, csufi99 és Kála!

Köszönöm a válaszokat! (Kicsit lemaradva, de sajnos nem ment gyorsabban.)

Ezek alapján valószinűleg bejelentkezem a testvéremhez családostól. Így maradunk esztergomiak és megkapjuk leveleinket (közös munkahelyünk van, így naponta találkozunk).

Mégegyszer köszi.

Kála # 2006.08.24. 05:04

De az azért ne felejtsük el, hogy a kijelentekezés/bejelentkezés nem szabadon választható, hanem kötelező:

Tv. 26. § (1) A Magyar Köztársaság területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).

Arról nem is beszélve, hogy az új lakónak lehetősége lesz "kényszerkijelentést" kérni, ha magától ezt az eladó nem teszi meg. Az már egy más kérdés, hogy ha esetleg meg tudtok egyezni, hogy amíg készül a ház, addig engedjék meg, hogy bejelentkezve maradjatok (ez sem túl szabályos, de átmeneti megoldásnak elmegy).

csufi99 # 2006.08.23. 21:48

Kis megerősítés.
Állandó lakcím - ezt a fogalmat már nem használunk, legfeljebb a köznyelvnben maradt. A régi állandó és ideiglenes lakcím nem "hivatalos" fogalom.
Helyette lakóhely ( a régi állandó lakcím egyszerűen) és tartózkodási hely ( avagy ideigelnes lakcím) a "hivatalos" fogalom.
A lakóhelyét és tartózkodási helyét pedig mindenki maga dönti el. Joga van megtartani lakóhelyét a régi lakástulajdonában, akár családtagként vagy más jogcímen is; s új lakását tartózkodási helyként bejelenteni. Hivatalos ügyekben pedig mindig közölni kell, hogy él életvitelszerűen, avagy hová kéri postáját, egyéb hivatalos irat kézbesítését. Sőt joga van tartózkodási helyén intézni bármilyen hivatalos ügyeit.

monalisa1 # 2006.08.23. 07:15

elve: legjobb tudomásom szerint más nincs olyan hogy "állandó" lakcím és "ideiglenes" lakcím., lakcímet igazoló hatósági igazolvány van melyet az okmányíroda állít ki.

Tehát ahová "papíron" be tudsz jelentkezni elvileg ott laksz.

Ami a hivatalos leveleid stb. dolgát illeti, az illetékes postán ki kell tölteni egy ürlapot és azon megjelölni, hogy BÁRMIFÉLE küldeményedet mely címre kéred kézbesíteni.

A fentiek egy laikus hozzászólása volt.

elve # 2006.08.23. 05:29

Kedves Fórumozók!

Szintén az állandó lakcím/lakóhely - tartózkodási hely ügyében szeretnék tanácsot kérni Tőletek.

Ha minden simán megy, akkor nemsokára eladjuk lakásunkat itt Esztergomban, mert van egy telkünk, és szeretnénk építkezni. Az építkezés ideje alatt a szomszéd településen laknánk a szüleimnél.

A kérdésem a következő:

Amikor eladom a lakásomat, akkor jelentkezzek ki onnan? A gyerekek miatt (ovi, iskola) szerencsésebb lenne, ha papíron maradnánk esztergomiak. Ugyanakkor nem ártana, ha a hivatalos leveleket mindenképpen megkapnánk.
Gondolom a telkünket nem jelölhetem meg lakcímként, csak ha már áll a ház, s van használatbavételije.
Van még egy olyan lehetőség, hogy bejelentkezem a testvéremékhez, akik szintén Esztergomban élnek.

Ti mit csinálnátok?

boncmiszter # 2005.05.25. 14:55

kedves Derill!

köszönöm a választ!

további minden jót kívánok neked és minden fórumozónak!

sziatok!

derill # 2005.05.24. 18:11

Be tudsz jelentkezni, a kutya sem ellenőrzi, nem tagadhatja meg, mert a bejelentkezés lakhatási engedélyhez kötött, azt pedig korábban már megadták, különben nem lehetne lakóépületként feltüntetve az ingatlannyilvántartásban. Ha viszont elrendelik a lakás bontását mondjuk az állaga miatt, akkor már nem jelentkezhetsz be, de a hatóság ritkán foglalkozik ilyenekkel (épitésügyi hatóság a helyi önkormányzatnál). A lakcimtörvényt nézd meg.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

boncmiszter # 2005.05.24. 17:03

Kedves fórumozók!

állandó lakcímre való bejelentéssel kapcsolatban lenne pár kérdésem!
az alaphelyzet a következő: a szomszédomban levő házat árverezi az apeh.a ház 100 év felett van, nagyon rossz állapotú, vályogfalú, beszakadt tetejű viskó.(becsérték 100.000 ft.) egyetlen helységből áll. fennállása során soha nem volt benne áram, gáz és vezetékes víz.a másik szomszéd használja a házat és az udvart, a házban kecskéket tart.gyakorlatilag bontásérett és életveszélyes az épület.
a leírtak ellenére az épület lakóházként szerepel az ingatlanyilvántartásban.
kérdéseim a következők:
1.a házba be tudok jelentkezni/mást be tudok jelenteni ha megveszem?
2. ellenőrzi valamilyen hatóság (jegyző, építési hivatal) a ház állagát?
3. az illetékes hatóság megtagadhatja a bejelentés engedélyezését a ház minőségére hivatkozva?
4. egyáltalán mi a feltétele az állandó lakcím belentésének/hol lehet ennek utánanézni?

kérem, gyorsan válaszoljatok, holnapután lesz az árverés!

előre is köszönöm a válaszokat!

tisztelettel: boncmiszter