GDPR ellentmondás


oligaliga # 2019.12.19. 09:35

És igen, így van. Még referenciaként sem tehető közzé a megrendelő neve, ha nem járul hozzá.

oligaliga # 2019.12.19. 09:31

A baráti köszöntés nem tartozik a GDPR hatálya alá.

wers # 2019.12.19. 09:26

mert a vállalkozó a megrendrlő hozájárulása nélkül tette közzé a nevét.

Ez biztos így van? Ha valaki pl. közösségi oldalon megemlít valakit, akkor az már visszaélés? (boldog szülinapot xy barátom!) Nem kér előzetes engedélyt.

oligaliga # 2019.12.19. 09:16

gerbera317

Ketté kell választani: lehet szó a becsületsértésről, ha sertő kifejezest használt, és egeszen biztosan történt adatvédelmi incidens, mert a vállalkozó a megrendrlő hozájárulása nélkül tette közzé a nevét. Utóbbi miatt adatvédelmi hatósági eljárásban százezres, milliós bírság is kiszabható.

gerbera317 # 2019.12.19. 07:45

Ők legfeljebb csak állást tudnak foglalni, hogy történt-e jogsértés. Ha történt is, semmit nem fognak tenni, mert az a sértett dolga. A Btk. 219. § alapján kell feljelentést tenni.
Ha ennek az ügyfélszolgálatnak is csak ennyit írtál le, akkor ők is vissza fognak kérdezni, mert az, hogy "sárdobálás", jogi szempontból nem információ.

Zolika0965 # 2019.12.17. 12:21

Köszönöm.
Az esetet leírtam az adatvédelmi hivatal ügyfélszolgálatának.

drbjozsef # 2019.12.17. 10:16

Vagy egy velem még csak szerződéses viszonyban sem álló civilről.

oligaliga # 2019.12.17. 09:26

Van különbség aközött, hogy egy közszereplőről mondok csúnyát egy fórumon, vagy egy velem szerződéses kapcsolatban álló civilről.

gerbera317 # 2019.12.17. 08:16

Nem biztos, hogy a GDPR körül kell itt kereskedni. Ha valaki azt állítja, hogy "Korbán Vitya, Magyarisztán kormányfője egy gäci", azzal nem a GDPR-t sérti meg. Mert maga a név nem érzékeny adat; az, hogy kormányfő, meg hogy kinek a kormányfője, szintén nem érzékeny adat, de még csak nem is üzleti titok. A gäci pedig tényállítás vagy vélemény, attól függően, hogy igaz vagy nem igaz.

oligaliga # 2019.12.17. 08:03

wers
gerbera317

Sérti az adatvédelmi rendelkezéseket, főleg az Infotv.-t (nemcsak a GDPR-t), főleg mert nem a postaládáról lett leolvasva, hanem a potenciális ügyfél adta meg ügyintézés céljából. Az önkéntes hozzájáruláson túlterjeszkedik már az is, ha a sértett vállalkozó másoknak kiírja, hogy "Ez a sz* „random megrendelő” nem adta nekem a munkát". Ha még sértegetés, vagy becsület csorbítására alkalmas kifejezés is van, az pluszban a rágalmazást vagy a becsületsértést is megvalósítja. A kettő nem zárja ki egymást.

wers # 2019.12.17. 07:54

Szűkíteni kellene a kőrt, milyen személyes adat lett közzé téve. Név + lakcím nem sérti a GDPR-t. Az egy postaládáról is leolvasható.

Zolika0965 # 2019.12.17. 07:45

gerbera317

Nyilván személyes adatok alatt nem a nick nevet értettem.

gerbera317 # 2019.12.17. 07:38

Születési évedet, anyád nevét, lakcímedet, személyi azonosítószámodat, TAJ-számodat, adószámodat közzétették? Vagy csak annyit, hogy "de mocsok ez a Zolika0965, mert nem minket bízott meg, hanem a Lölőt"? Mert akkor ez nem adatvédelmi kérdés, hanem rágalmazás vagy becsületsértés. Vagy valami. (Hacsak a Zolika utáni 0965-öt nem tekintjük érzékeny adatnak.)

oligaliga # 2019.12.17. 06:58

Zolika0965

Adatvédelmi panasz miatt javaslom a NAIH megkeresését:

https://www.naih.hu/…felszolgalat
  • kapcsolat.html
Zolika0965 # 2019.12.17. 05:38

Üdvözletem!
Belefutottam egy számomra biztosan érdekes esetbe, ebben kérnék tanácsot.
Magánszemélyként egy munkát akartam elvégeztetni, amihez begyűjtöttem ajánlatokat. Volt, aki személyesen is felkeresett, felmérni, tájékozódni. Helyben adott is ajánlatot, de kértem, hogy ezt írásban is küldje el. Mivel a munka és üzembe helyezés, (illetve az üzembe helyezés) hatósági engedélyköteles, aminek a lebonyolítását is vállalják ezek a vállalkozások, ehhez kellettek a személyes adataim is. Ezeket megadtam. De úgy döntöttem, hogy nem az adott Bt-vel szerződöm. Innentől jött a sárdobálás, számonkérés, majd odáig fajult, hogy a kedves vállalkozó a személyes adataim, egy nyilvános fórumon közzétette. Ezt a moderátorok nyilván törölték kérésre. Ilyen esetben a Bt beltag követett-e jogszabálysértést, ha igen, kb. mit tehetek?
Köszönöm előre is.

Vajda Róbert # 2019.03.26. 20:56

A GDPR adatkezelésről szól. Nem többről és nem másról.

gerbera317 # 2018.11.15. 10:05

A gdpr a személyes adatok kezeléséről szól. Nem arról, hogy a munkáltató milyen magántevékenységet nem enged meg a munkavállalójának, és ennek betartását hogyan ellenőrzi. Értsd: az, hogy a munkáltató rendszerében megjelenik a riasztás, hogy a 3. számú gépen ma 10:23:48 órakor valaki megnyitotta a mindmegette.hu oldal chilis-mákos muffin-receptjét, nem személyes adat. Az sem, hogy ebben azidőben egy gizike23 nevű felhasználó volt bejelentkezve a gépen.

kötelezett # 2018.11.08. 16:33

Jogszerű-e,hogy itt működő amerikai cég olyan papírt akar aláíratni régi munkavállalókkal, miszerint beleegyezik, hogy minden elektronikus tevékenységét monitorozzák, amit a munkahelyi gépről folytat, és mivel azt csak a meghatározott célra lehet használni, elfogadja, hogy semmiféle magánszférája nem létezhet ezen eszközök használatalával.

"-...right to monitor and log all IT activity....should have no expectations of privacy in the use of these resources"

Ahogy utánanéztem, a GDPR szerint munkavállaló és munkáltató között a hatalmi hierarchia miatt eleve érvénytelen egy ilyen beleegyezés, és helyette a meglévő 5 jogalap alapján felhatalmazás nélkül is monitorozhat, de ez nem terjedhet ki mindenre, és magánszférának a munkahelyen, a munkahelyi számítógépet használva is lennie kell. (ECHR - Barbalescu ügy)

drbjozsef # 2018.09.12. 06:24

Szerintem nem, ha személyes adat jut a tudomására, akkor azt nem kezelheti, azonnal törölnie kell. Ha ezt egyértelműen nem tette, akkor igen, a NAIH-nál bejelentést lehet tenni az adatkezelés miatt, és feljelentést a rendőrségen, ha szerinted bűncselekményt is megvalósított a felhasználással.
Ugyanakkor, a cég információkezelési rendelkezéseinek megsértése miatt (ezek általában tartalmazzák, hogy magáncélra nem használhatod a céges gépet) munkajogi következményei lehetnek hátrányodra.

oligaliga # 2018.09.12. 05:49

bogika777

A munkáltató nem jogosult rá, hogy megismerje a munkavállaló magánjellegű adatait, de a munkavállaló sem jogosult rá, hogy a munkahelyi számítógépen ilyet tároljon. Ha mégis megteszi, számíthat rá, hogy a munkáltató akár véletlenül is megismeri azt.

A második kérdésedre nem adható válasz, mert nem elég részletes.

bogika777 # 2018.09.11. 19:23

A munkáltató jogosult- e a dolgozó részére kiadott számítógépen talált a dolgozó saját személyes adatainak, dokumentumainak megismerésére. Amennyiben a dolgozó erről nyilvánosan tudomást szerez, (mert pl. zsarolják a talált adatokkal) megteheti hogy feljelentést vagy panaszt tesz valahová ?

szakvizsga2015 # 2018.05.31. 11:01

Köszönöm, mi a teendő, és hol lehet utánanézni?

ObudaFan # 2018.05.31. 11:01

Köszönöm az eddigi segítséget! Még olyan kérdésem lenne, hogy ugye az, akiről személyes adatot tartunk nyilván (én esetemben pl. egy modell) kérheti a személyes adat törlését. Na most ha a kérésének megfelelően nekem törölnöm kell a korábban készített képeket, azzal nekem veszteségem lesz mert csökken a referenciám, a portfólióm.
Erre van valami megoldás,tehetek ez ellen valamit, kérhetek valami kárpótlást vagy ilyesmi?

Pontosan kellene ismerni a szerződésed szövegét, de ha jól van megírva a szerződés, akkor az adatkezelés jogalapja nem a modell hozzájárulása lesz, hanem a jogos érdeked, és így a törlést megtagadhatod.

ObudaFan # 2018.05.31. 10:59

Az egyéni ügyvédnek annyival jobb a helyzete, mint az ügyvédi irodának, hogy pl. egészségügyi, vagy bűnügyi adatok nyilvántartása esetén sem kell külsős adatvédelmi megbízottat foglalkoztatnia és hatásvizsgálatot készítenie. Már ha hinni lehet a GDPR preambulumában foglaltaknak, mert ez a kitétel csak ott szerepel.

Rexor # 2018.05.31. 10:53

Igen van, ugyanúgy mint minden vállalkozásnak.