Ajándékozott ingatlan visszöröklése


Jogkereső # 2017.06.13. 11:15

T. Szakértő!

2005 júniusában elváltam. A házassági vagyonközösség megosztása után a rám eső részből 2009-ben vásároltam egy ingatlant melyet 2012 februárjában fiamnak ajándékoztam.
Fiam jelenleg egyedül él, gyermeke, testvére nincs.
Kérdésem:
esetleges halála esetén mi az öröklés rendje?
Rám mint a korábbi ajándékozóra vissza száll az ingatlan vagy ad abszurdum a fele részt örökli az apja?
Milyen módon tudom bebiztosítani, hogy minden körülmények között egy ilyen esetben kizárólag én legyek az ingatlan örököse még akkor is, ha közben megnősülne és gyereke születne?

Köszönettel:
F. Gabriella

pazs # 2017.06.13. 12:42

Ha nincs végrendelet, akkor ági vagyonként te öröklöd az ingatlant (mert te ajándékoztad). Ha van végrendelet, akkor köteles részt kaphatsz.

Az apja csak akkor örökli ezt az ingatlant, ha a fiadnak se házastársa, se gyereke, se végrendelete és te sem élsz már, amikor a fiad meghal.

Ha lesz gyereke, akkor a gyereke örököl.
Ha halálakor nincs gyereke (és végrendelete), csak házastársa, akkor ági vagyonként te öröklöd az ingatlant, az özvegy haszonélvezetével, ha benne laktak a halál időpontjában.

Amúgy miért ajándékoztad neki az ingatlant, ha halála esetén vissza akarod kapni? Ha végrendelkezik, nem kapod vissza.

drbjozsef # 2017.06.13. 12:42

Ajándékozza vissza neked. Ennél biztosabb nincs. Ha te halnál meg, úgyis egyedül örökölné (szintén illetékmentesen).

Vagy, ha ott laksz, és elsősorban a lakhatásodat akarod biztosítani, akkor alapítsatok holtig tartó haszonélvezetet rajta neked. Igaz, a tulajdonjog felét akkor is az apja örökli.

Esetleg végrendelet, de nem tudom, van-e köteles rész a felmenők részére.