Válás, vagyonmegosztás


Katyusa16 # 2024.03.06. 11:53

Tisztelt drbjozsef!
Köszönöm gyors reagálását.
Akkor még éltek a szülők, azért költöztünk át a másik házba. Sajnos az ingatlannyilvántartásba nem lett bejegyezve a lakáshasználati jog. Így a 3 gyermekkel úgymond "lógunk a levegőben".

drbjozsef # 2024.03.06. 08:51

A férjem a szülei által örökölt egy házat, ami az állandó lakcímem. Viszont 2021 ben vásárolt egy másik házat, hogy a szüleitől külön lakjunk.
Ha a férjed szülei meghaltak, miért kellett különköltözni tőlük?

Erre a házra, 2021-ben kötöttünk egy megállapodást kizárólagos lakáshasználatra, melyet közjegyző hitelesített.
Ez a lakáshasználati jog az ingatlannyilvántartásba is be lett jegyezve?

Katyusa16 # 2024.03.06. 08:09

A válófélben lévő férjemmel 2019 óta kisebb nagyobb megszakításokkal éllettársként, majd 2022.augusztusától házastársként éltünk. Házasságunkból kislányunk született. 2022.08.13-án. A férjem a szülei által örökölt egy házat, ami az állandó lakcímem. Viszont 2021 ben vásárolt egy másik házat, hogy a szüleitől külön lakjunk. Erre a házra, 2021-ben kötöttünk egy megállapodást kizárólagos lakáshasználatra, melyet közjegyző hitelesített. Ebben az szerepel, hogy a közös, és az előző kapcsolatból született két gyermekemmel kizárólagos lakhatási jogom van, a közös gyermek 18 éves koráig.Ebbe az ingatlanba át is költöztünk. A válókereset beadása után a férjem mindkét ingatlant eladta az értesítésem nélkül.
Mit tehetek, milyen jogaim vannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.29. 18:56

(Talán kérdezd meg, melyikünknek mi a foglalkozása.)

hajka # 2024.01.29. 18:53

Majordomus és KBS, köszönöm, de mivel ketten teljesen mást mondotok (, egyikőtök, hogy különvagyonom az ingatlan, másikótok, hogy 50-50%-ban osztoznunk kel), így sajnos továbbra sem tudom, mit követelhet tőlem jogosan a volt férjem. Kérlek segítsetek!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.29. 06:03

Főszabályként fele-fele.

Majordomus # 2024.01.28. 21:44

Szerintem a ház a különvagyionod abból nem jár a férjednek.

Amit közösen szereztetek abból kell elszámolnotok egymással.

hajka # 2024.01.28. 19:01

Kedves KBS, köszönöm a válaszát. (Nem hazudott, csak valószínűleg nem tulajdonított jelentőséget a megfogalmazásnak. Ez inkább számomra kedvezőbb, legalábbis úgy hiszem.) Meg tudná mondani, törvény szerint milyen arányban kell osztoznunk? Mi az a minimum, hány százalék, amire jog szerint igényt tarthat az ingatlan értékéből? (Más kérdés persze, hogy ha ettől eltérően egyeznénk meg.)

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.28. 18:04

Viszont a válóperes iratokban az szerepel, hogy életközösségünk a házasságkötéskor kezdődött.
Úgy érted az ítélet indoklásában? Akkor azt eléggé elrontotta. De nem minősül ítélt dolognak, mondhatja, hogy tévedett vagy hazudott, és tanúkkal bizonyíthatja is, mikortól voltatok élettársak.

hajka # 2024.01.28. 15:44

Kedves Szakértők!
Férjemmel elváltunk egymástól közös megegyezéssel, de csak a házassági bontóper történt meg, a vagyonmegosztást még nem intéztük.
Az ingatlan, amiben együtt éltünk, az én nevemen van. Ezt még a házasságkötésünk előtt vásároltam, de már akkor is együtt éltünk. Neki az együttélésünk első éveiben nem volt önálló jövedelme, évekig tanult, én tartottam el. Korábban az albérleti díjat, majd később a megvásárolt ingatlan törlesztő-részleteit is mindig én fizettem.
Viszont a válóperes iratokban az szerepel, hogy életközösségünk a házasságkötéskor kezdődött. Befolyásolja-e ez az ő jogosultságát? (Tehát az, hogy a válóperes dokumentum szerint, "papíron" még nem éltünk együtt akkor, amikor én az ingatlant vásároltam.)
Házasságunk több, mint húsz évig tartott, két közös gyermekünk született.
Már hónapokkal a válás kimondása előtt külön költöztünk: ő hagyta el a korábbi közös lakóhelyünket, én maradtam az ingatlanban a gyermekeinkkel.
Milyen (mértékű) joga van volt férjemnek a vagyonmegosztást illetően?

drbjozsef # 2024.01.25. 05:28

Lehet saját megtakarítása a saját számláján (sőt, lehet saját megtakarítása a felesége számláján is), ha annak eredete a Ptk. szerint is különvagyonnak számít (ajándék, öröklés). A jövedelem nem ilyen.

Majordomus # 2024.01.24. 21:20

A házasság alatt nem lehet saját megtakarításod a bankszámán mert az közös vagyonnak számít. Lehet hogy a párod számláján kétszer ennyi van...

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.24. 06:08

OFF
Bocsánat. doktor, nem láttalak.
A fórummotor monnyon le!
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.24. 06:07

Ha az a kérdés, hogy az is közös vagyon-e, akkor a válasz "igen".

drbjozsef # 2024.01.24. 05:44

kivancsitelapo,

Nincs. Már feltételezve, hogy nincs házastársi vagyonjogi szerződésetek.
Házastársi közös vagyon az, mert az a törvényi vélelem.
Ha bizonyítod, hogy a házastársi életközösség nem állt fenn az adott jövedelem szerzése alatt, vagyis bár még "papíron" házasok voltatok, de az érzelmi-gazdasági közösség nem állt fenn közöttetek, akkor lehetséges, hogy az a külön vagyonodba tartozzon. Ez sokkal nehezebb, mint hangzik, önmagában a külön bankszámla semmiképpen sem az (sőt, még az sem feltétlenül, ha mondjuk nem egy helyen laktok, sok körülményt kell együttesen értékelni, és az a ritkább, hogy megállapítják az életközösség hiányát).

kivancsitelapo # 2024.01.23. 21:13

A következő témában kérném a véleményeteket:
Ha a házasság alatt külön számlán voltunk és az én számlámon keletkezett megtakarítás bizonyíthatóan és kizárólagosan az én jövedelmemből származik, van értelme pereskedni, hogy ne fele-fele arányban kerüljön megosztásra válás esetén?

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.11. 13:15

Ne ijesztgessétek már!
(Hiába "belföldi illetőségű magánszemély", ha nincs magyarországi jövedelme, még bevallást sem kell tennie, nem hogy adóznia. Többek közt épp a hivatkozott egyezmény miatt.)

osztap # 2024.01.11. 07:46

A kérdező unokatestvére helyében elmélyednék (a TB-szabályokon kívül) az SZJA szabályaiban is. Különösen az SZJA-törvény 3. § 2. pont a) lakóhelyre vonatkozó kivételszabályában és az Ausztriával kötött kettős adóztatási egyezményben (1976. évi 2. tvr.).

Majordomus # 2024.01.10. 20:20

Az nem fog ártani. Nem rövid időről van szó...

drbjozsef # 2024.01.10. 17:29

Igaz, a kinti biztosítottságot be nem jelentőket szokták lehúzni a napidíjjal.
Én a lakóhely létesítése után rákérdeznék.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.10. 14:21

nem lesz újra fizetési kötelezettsége automatikusan?
Nem. Magyarországi lakóhely mellett is igazolható, hogy máshol biztosított.

drbjozsef # 2024.01.10. 13:33

Önmagában a lakóhely talán nem, de az ÚJ lakóhely lehet - ha eddig biztosított volt valahol, és most "hazaköltözik", akkor nem lesz újra fizetési kötelezettsége automatikusan?
Mindenesetre tisztázza.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.10. 13:30

Ha más tagállamban biztosított, akkor önmagában a magyarországi lakóhely nem keletkeztet fizetési kötelezettséget.

drbjozsef # 2024.01.10. 09:03

Ne felejtsen el bejelentkezni és fizetni a TB-t is, ha munkaviszonyt, vagy más, tb jogosultságot keletkeztető jogviszonya nincs.

szakvizsga2015 # 2024.01.10. 08:41

Tisztelt Kovács Béla Sándor Úr!
Ez milyen jó ötlet (lakcím létesítése), köszönöm szépen! :)