Válás, vagyonmegosztás


Aki kérdez # 2009.10.15. 08:27

Ja, a lényeg lemaradt: mindkét fél állásban van (tehát senki nem nyugdíjas, állástalan, stb.) és gyakorlatilag ugyanannyi a fizetésük.

Aki kérdez # 2009.10.15. 08:24

Köszönöm a gyors választ, de ez felvet bennem egy újabb kérdést, amiről amúgy is volt szó mostanában a fórumon, de nem tudom, hogy napi gyakorlatban (bírói döntéseknél) mennyire érvényesül.
A gyermektartás nem azt jelenti, hogy a gyermek szükségleteinek felét állja az egyik fél és felét a másik? Magyarán: a gyermektartás nem azt jelenti (vagy igen?), hogy a fizető fél tartja el egy az egyben a gyereket, hanem hogy miután ő az egyik szülő, ezért fele mértékben természtesen hozzájárul a költségekhez. Tehát ha teszem azt, valaki 75e Ft-ot fizet gyerektartásként, akkor az azt feltételezné, hogy a gyerekre havonta 150.000 Ft "költődik" (szépen magyarul :)), hiszen a másik félnek is ugyanannyival kell(ene) hozzájárulnia a gyereke költségeihez. Ilyet soha nem vesznek figyelembe bíróságon?

kisokos # 2009.10.15. 08:16

a fizetés max. 40%-át lehet megállapítani
Tévedés, max. 50%-ot.

mitől függ, hogy mennyit állapítnak meg? A bíró jóindulatán múlik?
Alapvetően a kötelezett havi jövedelmétől, a gyermekek szükségletétől és számától. Gyermekenként jellemzően 15-25% között a bíró mérlegelése alapján. Sok egyéb körülményt is figyelembe vesznek/vehetnek, de alapvetően a fenti 2 tényező számít.

Aki kérdez # 2009.10.15. 08:04

Ezzel kapcsolatban mégegy kérdés: ha a fizetés max. 40%-át lehet megállapítani gyerektartásként, mitől függ, hogy mennyit állapítnak meg? A bíró jóindulatán múlik? Vagy mik azok a körülmények, amiket figyelembe vesznek egy százalékos összeg megállapításakor?

brenda # 2009.10.15. 07:59

Kedaves kbs!
Köszi a választ, de a kérdés elsődlegesen arra vonatkozik, hogy a válás után köteles-e a feleség a törlesztőrészletek felét fizteni?

Aki kérdez # 2009.10.15. 07:58

Tisztelt szakértők!

Kérdésem az lenne, hogy hogyan számítják pontosan a gyermektartási díj összegét. Kizárólag a jövedelem számít, vagy figyelembe veszik az egyéb anyagi körülményeket/tulajdont is? (Jelen esetben: nő 35 milliós ház + kocsi, féri: egy kocsi és semmi más).

Köszönettel:
Aki kérdez

kimifan # 2009.10.15. 07:54

Légyszi fordított sorrendeben olvassátok.De hülye vagyok...köszi

kimifan # 2009.10.15. 07:51

Értem,és köszönöm.Viszont ő az összes műszaki dolgot vinné majdnem,.Ezzel kapcsolatban lenne még egy kérdésem.A hűtőnek,a mosógépnek pl,van köze a gyermekhez?Úgy tudom h arra amit kizárólag a gyermekek használnak nem tarthat jogot,de mi a helyzet ezekkel?A válóperes tárgyalásig már két hét van csupán.
A tárgyaláson ki lehet tanu?Tudom hogy abszurd de a gyermekeit pl azért nem viszi el láthatásra mert mindig dolgozik és csak este 7 után van otthon.A nagyobbik lányom 14 éves,és sajnos sokmindent megkellett élnie már.Nem szívesen keverném bele a gyereket,de h bizonyítsam másként?Vagy ezt úgy fognák fel a bíróságon h én befolyásolom?Pedig soha nem korlátoztam a láthatást,egys zerüen csak ha kérdezték az apjukat mikor mehetnek,egyértelmű volt a válasz.Fénykép,i lyesmi tanúsíthatja hogy dolgozik?

kimifan # 2009.10.15. 07:50

Kedves sagit.Ha figyelmesen elolvastad volna amit írtam,akkor láthatod,épp az az egyik problémám h az exem hónapok óta nem fizeti a gyt.t.Egyetlen forintot sem.
Tehát a kérdéseimre még mindig szeretnék választ kapni,így hát bemásolom előző hozzászólásom,kérlek benneteket,aki tud segítsen.
Előre is köszönöm.

Egy pill…
Tudom akinek nem inge ne vegye magára.Jómagam a láthatást sosem korlátoztam,mert a lányokat néztem hogy ugyanúgy szükségük van az apjukra is.Ha tehetném a gyt.ról egy az egyben lemondanék már csak büszkeségből is.De az kicsit abszurd hogy ő vígan elvan,neki mindennap megvan az x söre stb…,viszont a lányainak hónapok óta nem ad mondjuk 20 Ft-ot zsemlére sem.Ráadásul 2.nyáron iskoláztam be őket teljesen egyedül.
Ez normális dolog?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.15. 07:45

Tulajdonképpen igaz.
Mi járna az ingatlanból a feleségnek? Az, ami a férjnek: semmi. Odaajándékozták a gyereknek.

Szerintem még az ajándék meghiúsult feltevés miatti visszakövetelésére sincs mód, mert a megajándékozott nem tudott róla, hogy az asszony milyen feltevéssel ajándékoz - valószínűleg azzal sem volt tisztában, hogy az ajándékozó nem egyedül az apja.

Hogy jót is mondjak: ha nem a házassági vagyonközösség előtt szerezte (és nem örökölte) a férj azt az értékpapír-számlát, akkor az is közös.

brenda # 2009.10.15. 07:40

Üdv mindenkinek!
A következő kérdésben kérek segítséget:
Adott egy házaspár, akik válnak. Házasságuk alatt a férj előző házasságából való gyermeknek felsőoktatása alatti években vásárolt egy lakást, melyre hitelt vett fel, fedezetül egyedül az ő nevén levő értékpapír számlát használva fel. A lakás a gyerek nevére került. A hitel részleteinek fizetését a férj intézte. Szerinte a válás után a törlesztő részleteket fele-fele arányban kell állniuk, mivel ez házasság alatt felvett közös teher.
Igaz ez így?
Ha igen, a feleségnek mi jár az ingatlanból?
Köszönettel

raistlin # 2009.10.14. 17:11

Köszönöm kisokos válaszát, bár nem tudom, Ő mennyire jogi szakember (félre ne érts, nem kritizállak, de láttam én már karón varjút :( ) úgyhogy, ha Kovács úr is rábólinrtana kisokos válaszára sokkal nyugodtabb lennék.

Apropó... Mi a helyzet akkor, ha a következő a szitu:

Az ingatlanon jelzáloghitel van, de ez az egyetlen dolog, ami a feleségem különvagyona. Neki munkája... őőőőő... inkább azt mondom, nincs, mert a végén még a bűnpártolást is rámhúzzák :) Szóval a nemlétező munkahelyén összejött a kollégájával, és engem, arra hivatkozva, hogy semmi közöm az ingatlanhoz akar kitenni, és nem akar fizetni SEMMIT a közösen, a házasságunk alatt felvett kölcsönökből :( Sőt! Mivel neki "nincs" munkája, asszonytartást is szeretne, és természetesen gyerektartást is :(

Ez mindent összeszámolva: jelzáloghitel: 100.000 Ft, személyi kölcsön: 30.000 Ft, az előbb kifelejtettem a kocsit, ez még 24.000 Ft, Ő kérne tartásdíjat 15.000 Ft-ot, és asszonytartást szintén 15.000 Ft-ot. Ez összesen: 184.000 Ft. Ennek örömére az én jövedelmem 118.000 Ft. Amikor megkérdeztem, ezt hogy gondolja, azt válaszolta: "Nem az én dolgom, oldd meg, én nem fizetek a hitelekbe"

Azért is beszél ilyen könnyen, mert a jelzáloghitelhez pótfedezetként be kellett vonni a szüleim házát, és mivel Ők is elbuknák a sajátjukat, inkább fizetnének, mint hogy kiköltözzenek, és ezt a nejem is tudja.

Szóval, ott tartunk, hogy fizessek a 118 ezerből 184 ezret, meg az albérletet, meg annak a rezsijét... Sajnos, a szüleimhez nem mehetek lakni, ez már sajna így van évek óta, nem is engednének oda... És ezt is tudja a drága.

OFFTOPIC: Hölgyeim, EZ tisztességes? :( ENDOFFTOPIC

Kovács úr? Van reményem? :( persze, kisokos válaszát is szeretném hallani, ha lehet...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.14. 11:13

Épp javíttatni van a kristálygömböm...

Arra azért közepes összegben mernék fogadni, hogy a néhai szakértő nem fog válaszolni a kérdésekre, és a bíró még csak meg se bírságolja ezért.

Nincs ügyvéded? Kéne...

Csabi70 # 2009.10.14. 11:09

Az a kérdésünk hogy ilyenkor mi történik egy tárgyalás során.

Figyelembe e veszik a meghalt magán szakértő véleményét?
Érdemese a bíróságot megint egy faxal zavarni?
Mi történhet a legközelebbi tárgyaláson, hiszen fogalmunk sincs hogy mit akar az alperes?

Üdvözlettel: Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.14. 10:47

Mi a probléma?

Csabi70 # 2009.10.14. 10:44

Tisztelt Fórumozók!

Meg szeretném kérdezni, hogy mi történik olyankor, hogy ha egy vagyonjogi per során meghal az alperes magán szakértője?

Van egy vagyonjogi per amely már 6 éve tart, van egy bíróság által kirendelt szakértő, akit az alperes egy magán szakértővel betámadt mondván hogy nem jó a bíróság által kirendelt ingatlanszakértő munkája, a felperes is hozott egy magánszakértőt aki mindenben alátámasztotta a bíróság által kirendelt szakértőt.

Figyelembe veszi e a bíróság az elhalálozott szakértő munkáját?

Azt érdemes tudni, hogy közel 30 kérdést szeretet volna feltenni az alperes szakértőjének a felperes és ügyvédje de hogy meghalt már nem tud rá válaszolni.

Másik kérdésem a bíróság bekérte a legutóbbi tárgyalásra az alperes válaszát a felperes leveleire és a kérdéseiket, amiket a bíróság által kirendelt szakértőnek szerettek volna feltenni erre 15 napot kapott mind a két fél, a felperes 15 napon belül beadta a kérdéseket.

Az alperes 6 hónapja nem adta be ilyenkor mi a teendő?

Gondoltuk hogy küldünk egy faxot a bíróságra, hogy sérül az egyenlőség elve mert nem tudunk felkészülni a tárgyalásra természetesen alkotmány bírósági határozatokra hivatkozva hogy így nem lehet tárgyalást tartani.

Hozzá tenném hogy tavasszal 1 nappal a tárgyalás előtt a bíróságra küldünk már egy faxot hasonló okok miatt és a bírónő 1 órával a tárgyalás előtt lemondta a tárgyalást ami igen csak érdekes volt.

Megszeretném említeni hogy az alperes ügyvédje a magánszakértő halála után 5 nappal felmondott az alperesnek és nem képviseli öt tovább ez 4 hónapja volt.

Megemlíteném hogy hivatalosan mi erről nem tudunk, a szakértő haláláról sem.

Csupán amikor bementünk a felperessel irat betekintésre ( Októberben) akkor találtuk meg a szakértő feleségének a levelét amit még júniusban irt hogy meghalt a férje.

Az alperes ügyvédjének a felmondó levelét is akkor találtuk meg, ezekből nem küldött semmit el a bíróság a részünkre.

Kíváncsiak vagyunk a legközelebbi tárgyalásra hogy mi fog történni.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Üdv : Csaba

Kovács_Béla_Sándor # 2009.10.14. 10:32

Elszámolási igényt keletkeztet. De az autó maga 1/2-1/2 arányban osztatlan közös tulajdon.

Korasz # 2009.10.14. 09:32

Tiszteletem !

Érdeklődnék, hogy vagyonmegosztásnál a házasság ideje alatt vásárolt autót hogyan kell számolni ?
Az autó hitelét 3 évig közösen fizettük, majd a fennmaradó 1 évet egyedül törlesztettem (amióta az életközösség megszűnt).
Az autó az én nevemre lett véve.
Az autóra igényt tartok, a munkábajárás miatt.
Az autó aktuális értékében megeggyeztünk.
Mit befolyásol az általam egyedül befizetett 1 év ?

P.

kisokos # 2009.10.14. 08:38

raistlin,

inkább az ingatlanon található melléképület lakhatóvá tételére használjuk azt fel
ezt jogosan követelheted.

Kérhetem-e, és várhatóan megítélik-e azt, hogy a kölcsön törlesztésének a felét a feleségem állja a válás után is?
Igen, ez is elég valószínű, ahogy a személyi kölcsön felezése is. Ugyanakkor ehhez a banknak is hozzá kell járulnia. Abból a szempontból jó helyzetben vagy, hogy a fedezet nem a tiéd, így ha a másik félen van a nyomás, hogy a hitelt mindenképpen fizesse, ha nem akarja elbukni az ingatlant.

Ez most egy alkufolyamat, amely során majdnem bármiben megegyezhettek. Egy dolog, hogy per esetén valószínűleg mi járna, és egy másik, hogy mit ér meg, ha nem kell perre menni, hanem gyorsan és fájdalommentesen sikerül lezárni a közös ügyeket és továbblépni.

raistlin # 2009.10.14. 08:25

Szép napot... :(

Segítséget szeretnék kérni... 7 éve élek a feleségemmel, 6 éve vagyunk házastársak. A kapcsolatunk sajnos az utóbbi pár hónapban megromlott, ennek okát feleségem azzal magyarázta, hogy én "nem csinálok semmit itthon", Ő pedig mennyit dolgozik... Nos, most kiderült a hétvégén, hogy az igazi ok nem is ez, hanem Más... Mármint egy Másvalaki, akibe a feleségem beleszeretett, és a pasi is szereti. A történetünk elég bonyi, itt nincs rá elég hely, hogy mindent elmondjak, ezért a lényeg:
1, Az ingatlan a feleségem különvagyonából lett vásárolva, 1/1 arányban Ő a tulajdonos. Nem is vitatom, hogy EZÉRT nekem nem jár semmi. DE! 2 évvel ezelőtt már átéltünk egy hasonló szitut, akkor is új pasi - költözz el volt. Én el is indítottam egy lakásvásárlást, ennek fedezete az ÉN különvagyonom lett volna (előző házasságom vagyonközösségi megszüntetéséből és önkéntes nyugdíjpénztári tagságból származó pénzek). Időközben a feleségem "rájött", hogy engem szeret, az a másik nem kell neki, és maradjunk együtt. Ebbe én bele is mentem, mert szerettem, és szeretem most is :( A lakásvásárlást visszamondtam, mert a feleségem azt kérte, hogy inkább az ingatlanon található melléképület lakhatóvá tételére használjuk azt fel, és majd ott fog lakni az édesanyja. Így is lett, a pénzem teljes egészében erre a felújításra illetve átalakításra ment el. Azt szeretném tudni, hogy EZT a vagyont visszakövetelhetem-e egy (mostmár biztos) válás esetén?
A másik kérdésem: szabadfelhasználású jelzálog alapú hitelt vettünk fel, ami az én nevemen van, a fedezet a feleségem háza. Kérhetem-e, és várhatóan megítélik-e azt, hogy a kölcsön törlesztésének a felét a feleségem állja a válás után is? Mivel a pénzt olyan dologra költöttük, ami KÖZÖS volt.

Az én jövedelmem nyugdíj, szolgálati, 25 év katonai szolgálat után, összege 118.000 Ft, a törlesztő kb. 100.000 Ft havonta.
Ezen felül egy személyi kölcsön is van a nevemen, annak is szeretném, ha a felét a nejem fizetné, mivel azt pedig a közös (azóta tönkrement és már eladott) vállalkozásunk fenntartására fordítottuk.

Van-e valami reményem?

Tündér4 # 2009.10.14. 05:46

csakhogy a mi példánk is álljon itt:

párom fizetésének
37,5% fizeti gyt-nek 3 gyereke után,( de azért csak ennyit, mert megszületett a közös babánk, különben 50% lett volna)
47% fizeti a közös hitelek után, mivel a válóper még folyamatban van (2 éve és még ez az eleje),

ez eddig a fizetésének 84.5%

és az ex folyamatosan próbálkozott, hogy ugyan már iskolázza már be a gyerekeket.

szerintem ez az igazi fejőstehénség, és mi a bíróság válasza erre: "Oldja meg!"

addig az ex anyaságin van, lusta dolgozni, kapja a gyt-t, emelt családit, 3 gyerekes kedvezményt és élettársa is van.... ja, és húzza a válópert.

T.

sagit # 2009.10.14. 03:52

Már nem azért ha fizeti a gyt-t miért kellene neki még pluszban is fizetnie hiszen azt azért kapod hogy a gyermekeidre költsd. ÉS neked ugyanannyit legalább mellé kellene tenned mint a gyt. Ha a gyerektartás mellett még zsebbpénzt és beiskolázást is fizetni kellene akkor szerinted neked mit kellene????

kimifan # 2009.10.14. 02:24

Egy pill...
Tudom akinek nem inge ne vegye magára.Jómagam a láthatást sosem korlátoztam,mert a lányokat néztem hogy ugyanúgy szükségük van az apjukra is.Ha tehetném a gyt.ról egy az egyben lemondanék már csak büszkeségből is.De az kicsit abszurd hogy ő vígan elvan,neki mindennap megvan az x söre stb...,viszont a lányainak hónapok óta nem ad mondjuk 20 Ft-ot zsemlére sem.Ráadásul 2.nyáron iskoláztam be őket teljesen egyedül.
Ez normális dolog?

Sly2009 # 2009.10.13. 20:28

Még egy fontosnak vélt gondolat lemaradt az előzőekből:
Mindezek után az anyák csodálkoznak, ha az apa nem akar a gyerekkel kapcsolatot teremteni!!! Kérdem én, hogy lelkiekben ez hogyan menne? Mikor tudja, hogy xy Ft-ba kerül a gyerek, plusz még egy fagyi, egy kis ez, egy kis az, pláne, ha anya már egész pici korban megtanítja (vagyis a gyerek mindent másol) a gyereknek, hogyan kell apát valamire rávenni, zsarolni. Arról meg már nem is beszélve, hogy egy évben az apa 12x fizet gyt-t, de nyáron, amikor 1 hónapig ő van a gyerek/gyerekekkel akkor neki ugyanúgy kell gyt-t fizetni, mikor ő gondoskodik egy hónapig a gyerekről. Úgyanúgy ad neki enni-inni- van rezsiköltség, talán még nyaralás is. Ilyenkor legális asszonytartást fizet az apa????
Nem csodálkozom, ha az apák valahol a lelkük mélyén már máshogy néznek a gyerekre. Pedig ők is érző lények!

Sly2009 # 2009.10.13. 20:23

És még finoman fogalmaztál:)