Válás, vagyonmegosztás


Balrog # 2009.08.13. 11:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Feleségemmel 2 évvel ezelőtt vásároltunk 50-50%-ban egy ingatlant, egyrészről az én családom által kapott 4,5 M Ft-ból, másrészról a két közös gyermek után felvett szocpolból (2,4 M Ft). A hiányzó összeget hitelből fedeztük (8 M Ft), ami mostanra 10 M Ft-ra kerekedett.
Ezen kívül közös bankszámlán volt 2 M Ft-unk, amit az ingatlan berendezésére használtunk fel.
A feleségem válni szeretne, önszántából a gyerekekkel együtt elköltözött otthonról.
A feleségem most követel rajtam egyrészt gyerektartást (ezzel természetesen semmi probléma), a fizetésem 33%-át, 3 éven belül a lakás piaci! (kb. 17-18 M-nak) értékének 20%-át, és nem hajlandó tovább fizetni a lakás törlesztőrészletének felét, mivel ő azt nem használja.
Hosszútávon egyenlőre nem tudom megjósolni, hogy tudom-e fizetni a gyerektertást és a teljes hiteltörlesztést. Amennyiben nem, akkor a lakás értékesítése esetén minden hitel visszafizetése (a szocpol egésze is) után kell megosztani a maradék összeget úgy, hogy az én különvagyonomat még le kell az összegből vonni.
Azonban mennyi összegre tarthat igényt a feleségem, abban az esetben, ha nem kerül eladásra az ingatlan. Én a 20%-ot erősen tulzónak tartom. Véleményem szerint maximum a közös számlánkon lévő összeg fele és az eddigi hiteltörlesztések fele járna neki.
Ha csak az én nevemre kerül a lakás, akkor a szocpol felét, vagy teljes egészét kell visszafizetni?(gyerekek nem laknak már a lakásban) Ezt milyen módon szokták a felek maguk között felosztani?
Van-e jogom kérni a hiteltörlesztés felét akkor, ha már nem lakik az ingatlanban és azt egyedül használom?
Válaszát előre is köszönöm.

Balrog

Balrog # 2009.08.13. 11:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Feleségemmel 2 évvel ezelőtt vásároltunk 50-50%-ban egy ingatlant, egyrészről az én családom által kapott 4,5 M Ft-ból, másrészról a két közös gyermek után felvett szocpolból (2,4 M Ft). A hiányzó összeget hitelből fedeztük (8 M Ft), ami mostanra 10 M Ft-ra kerekedett.
Ezen kívül közös bankszámlán volt 2 M Ft-unk, amit az ingatlan berendezésére használtunk fel.
A feleségem válni szeretne, önszántából a gyerekekkel együtt elköltözött otthonról.
A feleségem most követel rajtam egyrészt gyerektartást (ezzel természetesen semmi probléma), a fizetésem 33%-át, 3 éven belül a lakás piaci! (kb. 17-18 M-nak) értékének 20%-át, és nem hajlandó tovább fizetni a lakás törlesztőrészletének felét, mivel ő azt nem használja.
Hosszútávon egyenlőre nem tudom megjósolni, hogy tudom-e fizetni a gyerektertást és a teljes hiteltörlesztést. Amennyiben nem, akkor a lakás értékesítése esetén minden hitel visszafizetése (a szocpol egésze is) után kell megosztani a maradék összeget úgy, hogy az én különvagyonomat még le kell az összegből vonni.
Azonban mennyi összegre tarthat igényt a feleségem, abban az esetben, ha nem kerül eladásra az ingatlan. Én a 20%-ot erősen tulzónak tartom. Véleményem szerint maximum a közös számlánkon lévő összeg fele és az eddigi hiteltörlesztések fele járna neki.
Ha csak az én nevemre kerül a lakás, akkor a szocpol felét, vagy teljes egészét kell visszafizetni?(gyerekek nem laknak már a lakásban) Ezt milyen módon szokták a felek maguk között felosztani?
Van-e jogom kérni a hiteltörlesztés felét akkor, ha már nem lakik az ingatlanban és azt egyedül használom?
Válaszát előre is köszönöm.

Balrog

ObudaFan # 2009.08.13. 09:17

Nincs mit.

karhu # 2009.08.13. 06:27

ObudaFan

Köszönöm az információt...

ObudaFan # 2009.08.12. 19:20

karhu

A szüleidtől kapott összeg a különvagyonod. Ha ebben nem sikerül megállapodni, akkor ezt az igényedet perben érvényesítheted. Vagy beszámíthatod a feleséged igényébe, mert ő meg az általa kifizetett kölcsön felét fogja tőled követelni.

ObudaFan # 2009.08.12. 19:16

Amugy meg én atól az idöpontol állapitotta meg a biróság visszamenöleg amikor bedtam a vűlókerestett ,visszamnöleg hat hónapig.Vagy én nem jól kaptam OBUDAFAN?

Ha a bontókereseben kérsz gyermektartást, akkor igen.

De ha nem irják meg a papirt nem fog megszüni,nekünk is az ügyvédünk mondta!

Semmi baj, vagy rosszul mondta, vagy rosszul értetted meg.

karhu # 2009.08.12. 17:29

Előző bejegyzésemet kiegészítendő: a lakás mindkettőnk nevén fele/fele arányban van.

karhu # 2009.08.12. 17:25

Tisztelt Fórumozók!

A következő problémám van. Feleségemmel 12 éve ismerjük egymást, 3 éve élünk házasokként. Házasságkötésünkkör szüleimtől kaptunk egy nagyobb összeget amivel lakásvásárlásba fogtunk. Feleségem itthoni (magyarországi) munkahelye megszűnt, de cégétől olyan ajánlatot kapott, hogy itthoni munkáját az anyacégnél külföldön (külföldi fizetésért) folytathatja. Ebben a döntésben teljes mértékben támogattam, lévén (milyen buta gondolat...)az embernek általában egyszer adódik ilyen lehetősége az életében, azt ki kell használni. A szerződéses időszakra otthon maradtam és próbáltam egyedül intézni a dolgaimat. Megegyeztünk, hogy ha lejár a szerződéses időszak utána meglátjuk hogy végleges lesz-e ez a pozíció, ha igen akkor követem én is. Idén áprilisban megtörtént a véglegesítés, minden ingóságunkkal felpakolva megérkeztünk az 'új lakóhelyre - munkahelyre'. Ezután derült ki 1-2 hét ittartózkodás után, hogy feleségem közben megismerkedett egy helyi fiatalemberrel akinek állítólag meglehetősen komoly 'szándékai' vannak vele. Házasságunk emiatt tönkrement. Most itt vagyok külföldön, minden ingóságommal és az otthoni adósságaimmal. Az otthoni lakásra felvett kölcsön a feleségem nevén van és még 12 évig kellene fizetni. Erre sajnos visszatérésem esetén sincs semmilyen esélyem. A kérdésem a lakással kapcsolatos, milyen lehetőségeim vannak, hogy legalább a szüleim által adott összeget visszakapjam egy válás esetén. (Megjegyzem sajnos nem igazán látok más lehetőséget.) Sajnos szoc.pol. támogatást is felvettünk. A szüleim 10 M Ft-l járultak hozzá a vásárláshoz.
A hosszú leírásért elnézést kérek, nem vagyok profi fórumozó...

Grád András # 2009.08.11. 19:57

Sokaknak!

Sajnos előfordult már velem tárgyalóteremben, hogy még a kedves kollegina sem tudta, aki az ellenfelet képviselte, hogy mi a különbség a házassági vagyonközösség megszűnése és a házastársi közös vagyon megosztása között, pedig ég és föld, és még csak nem is olyan bonyolult. Tehát:

A házassági vagyonközösség az együttélés végéig tart. Attól a pillanattól kezdve, hogy a felek külön gazdálkodnak (a gyengébbek kedvéért: külön vásárolnak maguknak vacsorát, nem folyik többé bele a fizetésük a közösbe stb.), a házassági vagyonközösség véget ér. Elvben persze ez visszaállítható, és ilyenkor az addig szerzett vagyontárgyak a megszakadástól függetlenül közös lesz. De ha végleg megszakadt, onnantól már nem érvényesül a házassági vagyonközösség vélelme, mindketten saját maguknak szereznek mindent.

A házastársi közös vagyon megosztása a fentiekkel még értelemszerűen nem kell, hogy automatikusan bekövetkezzen. Ez egy attól független aktus, és elvben előfordulhat, hogy a felek soha nem teszik meg. A megosztás lényege, hogy mindazt, amit a házassági együttélés ideje alatt szereztek, kettéosztják egymás között. Ez történhet peren kívül, ha ingatlan is van a vagyonban, akkor csak ügyvéd vagy közjegyző előtt, ha pedig békésen nem megy, akkor a bíróság által egy házassági vagyonjogi perben.

A két fenti dolognak tehát jogi értelemben semmi köze egymáshoz. Remélem sikerült megvilágítani ezt az egyébként nem olyan nagyon bonyolult problémát. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

sziszi77 # 2009.08.11. 19:15

Amugy meg én atól az idöpontol állapitotta meg a biróság visszamenöleg amikor bedtam a vűlókerestett ,visszamnöleg hat hónapig.Vagy én nem jól kaptam OBUDAFAN?

sziszi77 # 2009.08.11. 19:13

Kedves Obudafan!De ha nem irják meg a papirt nem fog megszüni,nekünk is az ügyvédünk mondta!

ObudaFan # 2009.08.11. 17:19

a HÁZASSÁGI VAGYONKÖZÖSÉG AKKORTÓL FOG MEGSZÜNI AMIKOR AZ ÜGYVÉDNÉL IRNAK A FELEK EGY HÁZASSÁGI VAGYONI KÖZÖSÉG MEGSZÜNÉSI NYILATKOZATOT­T!

Ez nem így van. Akkor szűnik meg, amikor az életközösség megszűnik.
Az életközösség akkor szűnik meg, ha a házastársak érzelmi-gazdasági kapcsolata felbomlik. Ez megvalósulhat úgy is, hogy egy fedél alatt maradnak.

ha nem fizeti akkor amikor a házasságuk felbontásra kerül ,visszamenöleg is kérheti a birótól ,hogy állapitsa meg az elmardt gyerektartást(ha addig nem fizetné),ezt akkor lehet amikor beadta a válást atól az idöpontol visszamenöleg hat hónapig követelheti!

Ez is pontatlan. Attól az időponttól lehet vissza 6 hónapig követelni a tartásdíjat, amikor a jogosult a tartásdíj iránti igényt érvényesíti. Ezért célszerű azt már a bontókeresetben érvényesíteni.

Második kérdésem: felesége követelhet-e jogosan gyerektartást válásuk jogerőre emelkedése előtt?

Igen, a bontóperben lehet kérni ideiglenes intézkedést erre nézve, ebben az esetben a bíróság elrendelheti, hogy a per folyamata alatt is fizesse a kötelezett a tarásíjat.

sziszi77 # 2009.08.11. 15:29

Kedves Laikus2 ! a HÁZASSÁGI VAGYONKÖZÖSÉG AKKORTÓL FOG MEGSZÜNI AMIKOR AZ ÜGYVÉDNÉL IRNAK A FELEK EGY HÁZASSÁGI VAGYONI KÖZÖSÉG MEGSZÜNÉSI NYILATKOZATOTT!A második kérdésre a válasz:Igen követlheti ha nem fizeti akkor amikor a házasságuk felbontásra kerül ,visszamenöleg is kérheti a birótól ,hogy állapitsa meg az elmardt gyerektartást(ha addig nem fizetné),ezt akkor lehet amikor beadta a válást atól az idöpontol visszamenöleg hat hónapig követelheti!

Laikus2 # 2009.08.11. 14:10

Tisztelt Ügyvéd urak, hozzászólók!Elsőként nagyon banális kérdést teszek föl: mikor (mitől) ér véget egy házassági életközösség (egyben a vagyonközösség), ha a válni készülő felek továbbra is egy fedél alatt laknak? Nyilván nem a felbontási határozat érvénybe lépésekor, hisz akkor maga a házasság ér véget. Az időpont meghatározása bizonyos vagyonjogi viták elkerülése érdekében fontos.
Kedvesem áll válás előtt. Már közel 7 éve élt felesége mellett lakótársként, amikor elköltözött családjától szüleihez. Azalatt a 7 év alatt is közös bankszámlájuk volt, házastársként közösen vásároltak ingatlant, valamint hitelre autót (utóbbi Kedvesem nevén van, mióta ténylegesen külön élnek, ő fizeti a törlesztőrészletet - havi 50-55e ft) Kisebb összegű hitelekből (diák, folyószámla) ingóságokat (bútorok, műszaki berendezések) vásároltak. Néhány berendezési tárgyat párom ajándékba kapott. Tavaly nyár végi költözésekor a közös bérleményből csak a személyes holmijait, a számítógépet és a félig sem kifizetett autót vitte magával.
A hiteltörlesztés mellett szülői anyagi segítségre volt szüksége a létfenntartáshoz, legnagyobb jóakarata mellet sem tudta gyermekeit anyagilag támogatni. Mióta megismerkedtünk, s együtt élünk se lett jobb a helyzete ilyen téren, hónapról hónapra lavírozunk, próbálunk egyenesbe jönni. Második kérdésem: felesége követelhet-e jogosan gyerektartást válásuk jogerőre emelkedése előtt?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.11. 10:44

Milyen bevitt vagyon? Házasságról beszélünk vagy kft-ről?

A házastársak különvagyona egyébként az is marad. (Főszabályként.)

tengeri # 2009.08.11. 10:40

Üdvözletem!

Ha nem lett kötve semmi féle szerződés házasságkötéskór és az után se,akkor váláskór a vagyon megoszlik?a bevitt vagyonnal együtt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Grád András # 2009.08.11. 07:10

Kedves Stbzsu!

Attól tartok, hogy ez innentől "levelező tagozaton" nemigen fog menni, azért egy házastársi közös vagyon megosztása ennél picit bonyolultabb. Hogy ennyire olcsón azért ne "fizessem ki": Az, hogy ki lakik a lakásban, tökéletesen közömbös, mert a bentlakás értékcsökkentő hatását a bentlakó viseli. A közös vagyont a maga egészében kell mindenre kiterjedően megosztani, tehát nem lehet csemegézni belőle, vagyis gondolom az autón kívül még volt más ingóságuk is, hűtő, tv, stb. Ezt mind el kell számolni. A hiteltartozást le kell vonni a tiszta értékből, és majd az fizeti a hátralékot, akié az ingatlan lesz, a már közösen befizetett részletek viszont egymás között elszámolandók. Kezdi érteni, miért nem fog menni mindez "levelező tagozaton"? Üdvözlettel:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

stbzsu # 2009.08.11. 02:39

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Köszönöm gyors válaszát. Szeretném megtudni mennyi az a reális megváltási összeg amit a volt féhemnek felajánlhatok. A lakés forgalmi értéke kb. 6000000 Ft. A jelenleg rajta lévő jelzálog hizel , amit a házasságunka alatt vettünk fel 4500000 Ft. A lakásban én maradtam a két gyerekkel, nem tudom ez módosítja-e a fizetendő összeget, illetve az, hogy házasságunk alatt vásárolt autót a férjem elvitte.
A másik kérdésem az lenne hogy ha a házasságunk alatt felvett jelzálog hitelt kinek kell fizetni. Jelenleg kizárólag én törlesztem ezt az összeget.
Tisztelettel Stbzsu

monalisa1 # 2009.08.10. 19:55

Natness

Ha a férje hozzájárul elhagyhatja Iránt ővele vagy valaki férfi kisérővel a családjából., iráni házas nő tudtommal egymaga nemigen utazhat külföldre, mert mint esetleges vélt vagy valós házasságtörőt akár halálra is itélhetik... - a vallási rendőrség kivétel nélkül nagy szigorral jár el minden nővel szemben.

A válás lehetőségéről stb. tudakozódjon a net-en iráni honlapokon, valamint az ottani magyar kolóni tagjainál.

Addig is nagyon vigyázzon magára., India egyenlőre nagyon messze van - nem onnan km-ben hanem mint elképzelés és annak megvalósíthatása.

Legjobb lenne ha a férjével eljönne egy látogatásra a saját rokonaihoz, aztán Ön nem menne vissza...

"Lisa"
laikus hozzászóló

Grád András # 2009.08.10. 15:49

Kedves Stbzsu!

A bíróság a közös tulajdont ha nem lehet termsézetben megosztani, úgy szünteti meg, hogy valamelyik házastársat feljogosítja a másik tulajdoni hányadának a megváltására, feltéve hogy van igazolt teljesítőképessége. Ha egyiknek sincs, marad a legrosszabb, az árverés. Itt a minimális vételárból kifzetik a bankhitelt, és ha marad valami, azt szétosztják Önök között, de nem sok fog maradni, az ingatlant viszont el kell hagyniuk. Nem nagy üzlet. Ha a hitelt az együttélés alatt vették fel, közös, ha a férje utána vette fel, csak az ő tulajdoni hányadát terheli. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

_Wasp_ # 2009.08.10. 15:44

Natness:

tudni kéne, milyen jog szerint házasodtak össze. Ha magyar, akkor a házasság nem "évül el", az iráni jogról úgy nagyjából fogalmam sincs, nagyon érintőlegesen tanítják csak a magyar jogi egyetemeken.

Magyarországon, ha nincs vita a felek között, akkor elég hamar el lehet válni, gondolom, ez Iránban sincs másképp.

talán egy ottani ügyvédet kellene megkérdezni, és a férjétől azt, hogy belemegy-e a vitamentes válásba.

stbzsu:

bizonyíthatja a különvagyonának a mértékét, és a közös vagyon fenntartására fordított többlet költségeit. Vagy megállapodik az ellenérdekű féllel. Én ez utóbbit javaslom.

_____________
nem ügyvéd


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Grád András # 2009.08.10. 15:44

Kedves Natness!

Az iráni joghoz nem tudok hozzászólni, de Mo.-n (és Európában bárhol) 300 év alatt sem "évül el" egy házasság, akkor se, ha közben sose látják egymást. Szóval házasságot felbontani lehet csak, elévülésre várni nem érdemes, hacsak nem akar bigámiában élni egy újabb házasságkötés esetén. A bontás nálunk bíróságonként változó hosszúságú, de átlagosan 6-12 hónap. Ha nincs közös megegyezés, lehet akár több is. Ettől még elmehet Indiába, de meg kell hatalmazzon ügyvédet, és az első tárgyaláson meg is kell jelennie személyesen. A többin elég az ügyvéd is. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

stbzsu # 2009.08.10. 15:36

Tisztelt Ügyvéd Úr! Férjemtől ez év májusában váltam el közös megegyezéssel. A két gyermekemmel a közös lakásban maradtunk, volt férjem költözött el.A lakásból az általa kiválasztott ingóságokat valamint a közöseb szerzett szenélygépkocsit vitte el / a gépkocsi részletre lett vásárolva , jelenleg ő fizeti a részleteket./ aA bírósági határozat szerint a volt férjem lkáshasználatra, használati ellenértékre nem tart igényt. A volt férjem most vagyonjogi pert kezdeményez.A lakáson fél éve jelzálog van , amit a volt férjem nevén futó kölcsön miatt terheltek a lakásra. A jelzálog a lakás forgalmi értékének több mint a fele. Milyen lehetőségeim vannak a vagyonjogi perben?

Natness # 2009.08.10. 15:25

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Férjem iráni állampolgár, tavaly házasodtunk össze és fél évet eltöltöttünk Iránban, Teheránban. A sok jó dolog mellett a házasságkötésünk után kiderült, nem tudunk együtt élni, ui olyan elvárásokat támasztott velem szemben, mely számomra torz és elfogadhatatlan. Kulturális összeférhetetlenség okán szeretném kezdeményezni a válást.
A dolgot súlyosbítja, mondhatni sürgeti az a tény, h az iráni kiutazás okán feladtam itthoni állásom, így jövedelmem nincsen. Indiába szeretnék kiutazni minél hamarabb, ugyanis találtam kint számomra érdekes képzéseket és munkalehetőséget is. Szeretnék tiszta lappal indulni... de hallottam arról is, ha nem élünk együtt, évek múlva elévül a házasság.
Novemberig el szeretném hagyni az országot és dolgozni Indiában. Kérdésem: 3 hónap alatt el lehet válni? Elévül-e a házasság, ha nem élünk egy országban? Hogyan lehet megsürgetni a folyamatot?

Előre is köszönöm a segítséget!

Natasa

ObudaFan # 2009.08.10. 09:51

Ha vita van, leginkább tanúkkal.