Letiltás bérből


Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.23. 10:39

A könyvelő keveri a tb-járulék alapját a bérrel.

De amúgy mi a kérdés?

béésbé # 2015.03.23. 10:36

Tisztelt szakértők! A kérdésem az, hogy a volt férjem nem fizet gyerektartást. Egy cégben van bejelentve nyolc órában diplomás minimálbéren. Azt a tanácsot kaptam a családsegítőben, hogy le lehet tiltatni a munkabéréből ilyenkor (3 gyerekünk van és azt mondták, 50%-át lehet tiltatni a bruttojának). Erre a volt férjem azt reagálta, hogy akkor átjelentkezik négy órás munkakörbe és akkor abból már tényleg semmiség, amit le tudnak vonni. A könyvelő viszont azt mondta, hogy ha valaki ügyvezető egy kft-ben, akkor kell legyen nyolc órás bejelentett munkaviszonya valahol, mert különben nem lehet ügyvezető igazgatói posztot vállalnia. Akkor most kinek higgyek, annak aki azt mondja, hogy nem kell bejelentve lennie nyolc órában, hanem kevesebbre is elég és tud ügyvezető lenni akkor is, vagy annak aki azt mondja, hogy ügyvezetőként legalább egy helyen kell legyen nyolc órás főállású munkaviszonya.
Nem mindegy, mennyi bérből tudok végrehajtatni, mert már egy éve nem fizet semmit a három gyerek után a volt férjem. Várom válaszát, minden jót kívánok. Bényeiné

viki69 # 2015.03.16. 10:17

Bár nem túl jó hír, de köszönöm a válaszát! Üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.13. 11:38

Igen, ha levonhatják, akkor le is vonják.

viki69 # 2015.03.13. 11:08

Tisztelt Szakértő! Munkabérből való végrehajtás iránt szeretnék érdeklődni. Eddig egy követelés esetén 33%-ot vontak tőlem, több követelés esetén maximum 50%-ot. A bérszámfejtő tájékoztatása szerint viszont az 50% levonása után fennmaradó összegből 142.500 forintig még levonhatnak, vagyis esetemben az 50% felett is lehet levonás, mert magas a jövedelmem. Ezt a jogi megfogalmazást találtam: "A 33 százalék, illetve kivételesen az 50 százalékos levonása után fennmaradó munkabérrész, ha az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének ötszörösét, vagyis 142 500 forintot meghaladja, a fölötti rész korlátozás nélkül levonható." Ebben az szerepel, hogy LEVONHATÓ... szeretném megkérdezni hogy ez a munkáltató részére KÖTELEZŐ, vagy csak egy "ajánlás", hogy LEVONHATÓ. Válaszát megköszönöm, üdvözlettel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.11. 09:50

Akkor a végrehajtást kérőtől kell kérni a tartozatlanul átutalt összeget.

gerbera317 # 2015.03.11. 09:10

Letiltást nem hónap elején hozott intézkedéssel kell leállítani, illetve azt nem akkorra időzítve kell kérni - ez talán világos.
Továbbá, nem ártana tudnunk, milyen okból lett a letiltás "leállítva".

Bambusz531 # 2015.03.10. 19:17

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A munkáltató át is utalta a végrehajtás kérőnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.10. 19:08

Mit csinált a munkáltató a levont összeggel? Csak levonta, vagy át is utalta a végrehajtást kérőnek?

Bambusz531 # 2015.03.10. 18:56

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Munkabéremet letiltás terhelte. A végrehajtó megküldte a munkáltatónak február 05-én a letiltás leállítását. Ennek ellenére a munkáltató ismét levonta a munkabérből a letiltás összegét.

Mit tehetek ebben az esetben azért hogy a leállítás ellenére levont összeg a munkáltató részéről kifizetésre kerüljön?

Válaszukat köszönöm.

gerbera317 # 2015.03.04. 13:56

@Pyro_san

Miféle levonást írtam én??? Én első inkasszóról írtam. Meg arról, hogy nincs semmi jogszerűtlen a munkabér-letiltás és az inkasszó egyidejű alkalmazásában.
Ami viszont nem jogszerű, az a a második és többedik inkasszó.

ircsi55 # 2015.03.04. 13:37

Tisztelt szakertok.Van egy szemelyikolcson tartozasom amit hol tudtam fizetni hol nem Most sajnos megint olyan helyzetbe kerultem hogy november ota nem tudok fizetni.A tartozas mar koveteleskezelo cegnel van,azzal tisztaban vagyok hogy a fizetesembol fognak vonni,azonban ok azzal fenyegetoznek hogy a ferjem nyugdijabol is letiltatnak.A kolcsont en vettem fel egyedul a ferjem nem szerepel sem adostarskent sem pedig kezesken Ok azt modjak hogy hazastarsi adoskotelezettseg van.Kerdesem az lenne valoban van e ilyen van e hozza joguk,ha megis letiltanak aferjem nyugdijabol es az jogszerulten lenne hova fordujak mit csinaljak Varom valaszat,Koszonom

Pyro_san # 2015.03.02. 16:09

gerbera317: Köszönöm a segítséget!

Viszont nem teljesen értem a választ.
Első inkasszó: az első levonás? azért nem értem a jogszerűséget, mert az első levonás még 2014 szeptemberében történt a munkáltató által.
Azóta a bankszámláról néha vonnak, néha nem, az összeg is teljesen véletlenszerű.

Viszont ha jól értem:

  • az eddigieken nem tudok változtatni, ez IJ-kártya
  • a NAV-nál lehet kérvényezni, hogy csak a munkáltatói levonás legyen, aztán vagy elfogadják, vagy nem. Ennek a menete: telefonon/online elintézhető, vagy mindenképpen személyesen kell a NAV-nál?
gerbera317 # 2015.03.02. 15:54

A NAV eljárása jogszerű, legalábbis az első inkasszóig. A közelmúltban volt itt valahol a publikációk között egy tanulmány, amely részletesen megmagyarázza, miért jogszerű. (Mi is tudjuk, hogy az, csak nincs 20 oldalunk, hogy most megmagyarázzuk neked.)
A bankot kérdőre lehet még vonni, hogy-hogy csak 13 ezer maradt a számlán, bár én gyanítom, miért.
Korrekció, "idevisszanekemapénzt" nem lehetséges, de még mindig kérelemmel lehet élni a NAV-nál, hogy tekintettel a sikeres letiltásra, ugyan hagyjanak már fel az inkasszózgatásra, különös tekintettel a Vht. 82/A. § (5)-re.

Pyro_san # 2015.03.02. 15:43

Tisztelt szakértők!

A segítségüket szeretném kérni munkabérből történő levonás kérdésében.

A helyzet:
Nejemnek van egy végrehajtásra került diákhitel-tartozása, ami végül eljutott abba a stádiumba, hogy a béréből havonta levonnak.
A nettó bére havonta: kb 100.000ft
A levonás mértéke munkavállalói oldalról 33%, a maradékot kiutalják.
Ezután a NAV a számláról levon változó összeget, erre szabályszerűséget még nem sikerült találni, gyakorlatilag mikor mennyit.

A mostani fizetésénél ez konkrét számokkal így néz ki:

  • nettó fizetés: 103.000
  • munkáltatói levonás utáni utalás: 68.000ft
  • számláról levonás NAV által: 55.000ft

Tehát maradt 13.000ft a 103.000ft-ból.

A kérdések:

  • Ez törvényes-e egyáltalán, hogy a munkabér ~87%-át levonják?
  • Egyáltalán lehet kétszer vonni egy tartozás miatt?
  • Ha nem törvényes, milyen lehetőségeink vannak?
  • A mostani levonást már buktuk, vagy van lehetőség korrekcióra?
  • Mennyi időbe telik ezt korrigálni? (Értem ezalatt, hogy egy x éves jogi huzavona, és addig vonogatnak így, vagy van lehetőség elérni, hogy jövőhónapban már ne vonjanak ennyit?)

Elnézést ha hosszúra nyúlt, a válaszokat és a segítséget előre is köszönöm!

gerbera317 # 2015.01.30. 15:15

A végrehajtó nem konkrét 75 ezret tiltott le a béredből, hanem legfeljebb 75 ezret, ha az meghaladja a nettó béred 50 százalékát, vagy legfeljebb a nettó bér 50 százalékát, ha az nem éri el a 75 ezret. Az öregségi nyugdíjminimumhoz igazodó mentesség gyermektartás esetén nem áll fenn. Igazán kár, hogy a munkáltatód ezt nem érti.

Jelentsd be a végrehajtónak, hogy a munkáltató több mint 50 százalékot levon a béredből, megszegve ezzel a Vth. 61. § (2) szerinti szabályt. Kérd a végrehajtót, hogy utasítsa a munkáltatót a levonási szabályok betartására, kilátásba helyezve a 45/A. § szerinti szankciót. Ha a végrehajtó ennek nem tenne eleget, végrehajtási kifogást is benyújthatsz a mulasztása ellen.

Mi tartott ilyen sokáig? Itt a hó vége, a most számfejtett levonást megint buktad. OFF A tartozás peidg valakivel szemben áll fenn (csak mert látom, nem értetted a célzást). ON

imike19 # 2015.01.30. 11:51

Tisztelt Szakértők!

Köszönöm a hasznos válaszaikat, és ezúton pontosítaanám a kérdéseim!
A 75.000-Ft gyermektartásdíjat már a végrahajtó tíltatja le a béremből, mivel az exnejem végrehajtásra adta az ügyet, ugyanis az előző munkahelyemen a bérem 50%-át vonták, ami az akkori bérem alapján 45-50.000-Ft volt. Ebből kifolyólag hátralékom keletkezett.
Egyébként, nincs egyéb tartozásom már, mert az eredeti kérdésemben felvetett, a cégem "felé" meglévő tartozásom kiegyenlítődött.
Tehát a lényeg, ( ha jól értelmezem )hogy a bérem minimum 50%-át meg kellene kapnom, akármekkora is a letíltás összege!?

Ui.: A "jézusmárjauristen!!!"-t is illik tudni leírni helyesen a "8-o"-ban!!!
Mindezek felett, külön köszönöm gerbera327 válaszát! :)

gerbera317 # 2015.01.26. 15:57

Igazából nem derül ki, hogy a kérdezőnek kinek és hány feléje levik tartozása, úgyhogy én csak általános érvényű választ adtam. Ha pontosítja a kérdését, esetleg pontosabbat és érdemibbet is kaphat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.26. 15:02

Na, jó. De ha az a "felé lévő" tartozásom fizetési előleg, akkor azt az 50% kiszámításakor nem kell figyelembe venni.
Persze, a 75K akkor is sok. (Más kérdés, hogy ha a 75K fix összeg, és a letiltás kevesebb, akkor folyamatosan hátralék keletkezik.)

gerbera317 # 2015.01.26. 14:18

"valamint a felé lévő 19.500-Ft-os tartozásom"

jézusmárjauristen!!! 8-o

Bármennyi fixet állapított meg a bíróság, a 107 ezer Ft nettó fizetésnek legfeljebb az 50%-a tiltható le. És még az sem lesz mind a vh-kérőé, hanem csak 45.45%, mert 4.55% a végrehajtót illet meg. Más letiltásra pedig nem is futja belőle.

Fel kell szólítani a munkáltatót, hogy haladéktalanul hagyjon fel a letiltás szabályainak törvénysértő megsértésével.

imike19 # 2015.01.26. 12:56

Tisztelt Fórumozók, Szakemberek!

A havi nettó jövedelmem 106-107.000-Ft. A munkáltatóm levonja a Bíróság által meghatározott 75.000-Ft. fix összegű gyermektartásdíjat (a másodfokú Bíróság fix összeget állapított meg, ami 75.000-Ft.és kivette az első fokú határozatban még szereplő 50%-ot.), valamint a felé lévő 19.500-Ft-os tartozásom, és, hogy teljes legyen az ellehetetlenítésem, még 7.500-Ft.végrehajtói járulékot is. Tehát nekem utal 4-5.000-Ft-ot.
Kérdésem, hogy ezt megteheti-e, és, ha igen, milyen törvény alapján?
Kérdésemre, munkaadóm bérszámfejtője azt a választ adta, hogy mivel fix összegű a tartásdíj, ezért nem vonatkozik rám az 50%-os letílthatósági korlát.

konyv98 # 2015.01.24. 15:42

Kedves fórumozók, szakértők!

Bérszámfejtőként az alábbi problémám akadt, és sajnos szakmai fórumainkon sem egységes az álláspont, valamint a MT. és a bírósági letiltásokról szóló.

Munkáltató letiltási rendelvényt kapott egyik munkavállalójára vonatkozóan helyi adótartozása miatt . Ezt követően a munkavállaló jelezte, hogy ő tartásdíjat fizet három gyermeke után. A tartásdíjról felek járásbíróságon megállapodtak, az erről szóló jegyzőkönyvben az szerepel, hogy a jogosult hozzájárul a fizetési kötelezettség kéztől történő teljesítéséhez.
Eddig a munkáltató közreműködése nélkül, önként teljesítette tartásdíj kötelezettségét a munkavállaló nettó munkabéréből.
A helyi önkormányzat letiltásának érvényesítése esetén a munkavállaló nettó jövedelme már nem fedezné a megállapodásukban rögzített tartásdíj összegét.

Munkáltatóként tekinthetjük-e ezen jegyzőkönyvet a MT. 161. §. szerinti végrehajtható határozatnak?
Az nyilvánvaló, hogy a letiltási sorrendben a tartásdíj az első, jelen esetben azonban a munkáltató nevére szóló letiltási kötelezettség nincs.

Köszönet a válaszért

Edefede # 2014.12.29. 09:12

Üdvözletem!
A mai napon kaptam a végrehajtótól egy levelet, amiben tájékoztat, hogy a letiltás felfüggesztését visszavonja!
A munkáltatómat már értesítette is erről a döntéséről!
Hogy teheti meg ezt?
Úgy tudom még nincs vége a letiltások felfüggesztésének!
Ez nem a jogszabályok megszegése, amit tesz!?
Mit tegyek?
Válaszukat előre is köszönöm!

gerbera317 # 2014.12.16. 15:29

A "letiltás átvételét követő munkanap" nagyon ritkán azonosítható a bérpapír ismertetésének a napjával.

Angelicasol # 2014.12.16. 14:13

A letiltás tényéről szerintem értesítve van, mondjuk a bérpapírral, de hogy milyen jogcím alapján, milyen tartozásra az szerintem már más kérdés és ezt tisztázni első körben a munkáltatónál lehet.