telefon tartozás help!


davemixwell # 2005.04.12. 11:50

Lenne egy kérdésem! Ezt nekem úgy mondták, bár lehet hogy hülyeség, nem tudom. Azt hallottam, hogy a végrehajtók - amennyiben nincs otthon senki, és zárva az ajtó - fel is törhetik a zárat, és így mennek be dolgokat lefoglalni. Na most szerintem ez nem igaz, ez magánlaksértés. Vagy tényleg létezik ilyen? Írja meg aki tudja légyszi. Előre is köszi.


________________________________
nem vagyok jogász

pocak # 2005.04.12. 12:00

Szia Petya 12!
Nagyon érdekelne, hogy mit mond az ügyvéded, mert a mi ügyünk is kísértetiesen hasonlít a tiédre. Még a dátumok is hasonlóak.
A párom szerződése 98 októberi, az utolsó teljesítés 2000 júliusi (fizetési meghagyás kibocsátásának dátuma), aztán 2004. novemberben adta be a Pannon a bíróságra, és lett belőle egy végrehajtási lap, melyet nekünk a végrahajtó 2005 március végén kézbesített.
És mi sem tudjuk, mi történt 2000 és 2004 között.
Ugyanúgy nem kapott a párom levelet, mint te.
Szóval nagyon kérlek, tájékoztass, ha még megtudsz vmit.
Köszönöm.

petya12 # 2005.04.12. 17:37

davemixwell! aki ezt mondta neked részben sajnos igazat mondott, javaslom hogy olvasd el a 1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról ott van mindenre a válasz

Pocak! Az én értelmezésemben de Big Cat segítségével a következő jogszabályok vonatkoznak az én illetve a te ügyedre is: ! amit ---
  • ilyen között találsz az az én megjegyzésem, de nem vagyok jogász, úgyhogy felelősséget nem tudok vállalni ezekért.

Mindenesetre ma voltam az ügyvédemnél megmutattam neki a már általam elkészített kifogást ezekre a jogszabályokra hivatkozással és csak annyit mondott ez így kerek és tökéletes, igazam van és mehet a kérelem.

Cd jogtár és érdemes áttanulmányozni ezeket részletesen, hogy képbe legyetek.

A lényeg, hogy a fizetési meghagyást követően, amennyiben semmiféle felszólítás, végrehajtási cselekmény, egyszóval semmi nem történik ami az elévülést megszakíthatja, a végrahajtás elévülése történt, magyarul ugyanúgy tartozol de bírósági úton állami segédlettel ez tőled már ki nem kényszeríthető.

ez a lényeg:

1959. évi IV. törvény
a Polgári Törvénykönyvről
Az elévülésről
324. § (1) A követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik.
325. § (1) Az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet.

--
  • A távközlési szerződések esetében az általános rendelkezéstől eltérően a végrehajtás elévüléséről a távközlési illetve a hírközlési törvények rendelkeznek----:
1992. évi LXXII. törvény a távközlésről Előfizetői szerződés 12. § (6) A közcélú előfizetői szerződésből eredő igények egy év alatt évülnek el.--
  • Ezen rendelkezést a 2001.évi hírközlési törvény is változatlanul hagyta----:
2001. évi XL. Törvény a hírközlésről Felelősség a távközlési előfizetői szerződések teljesítéséért 16. § (2) A távközlési előfizetői szerződésekből eredő igények egy év alatt évülnek el.--
  • A végrehajtási törvény szerint:----
1994. évi LIII. törvény a bírósági végrehajtásról A végrehajtási jog elévülése 57. § (1) A végrehajtási jog a végrehajtandó követeléssel együtt évül el. (2) A végrehajtási jog elévülését általában kérelemre kell figyelembe venni; hivatalból akkor vehető figyelembe, ha az alapjául szolgáló követelés elévülését is hivatalból kell figyelembe venni. (3) Ha a végrehajtási jog elévülését a (2) bekezdés szerint figyelembe kell venni, a végrehajtási jog elévülési határidejének letelte után előterjesztett kérelemre nem lehet végrehajtást elrendelni, és a már elrendelt végrehajtást nem lehet folytatni. (4) A végrehajtási jog elévülését bármely végrehajtási cselekmény megszakítja.
pocak # 2005.04.21. 16:50

Szia Petya és többiek!
Lassan két hete már, hogy benyújtottam az elévülési kifogásomat a bíróságra, de semmi hír. Ebben a végrehajtás felfüggesztését is kértem, mert a végrehajtás folyamatban van. Na nem teljesen közvetlen módon, mert a párom munkahelyet váltott, ahol még nincs bejelentve. Erre azért volt szükség, mert rögtön letiltással jött a végrehajtás. A jövedelme feléből (gyerektartása is van) viszont nem tudunk megélni, autóhitelünk is van. Csekkeket kértünk a végrehajtótól, hogy majd fizetünk annyit, amennyit pénztárcánk megenged.
Eddig még nem adtunk fel egy csekket sem, mert ugye kértem a felfüggesztést, és ha netalántán határozatba hozzák, hogy elévült, akkor bánnám, ha addig fizetnénk.
Mikorra várható, hogy legalább a felfüggesztésről döntenek, mert azt viszont nem szeretném, ha egyszercsak megjelenne az ajtóban a végrehajtó, hogy jött foglalni?

szundi # 2005.05.10. 11:23

Sziasztok.Én volnák a szundi...nekem azt mondta a végrehajto,ne fizessek.letelik az 5 év utánna ugyis hagyják a levesbe.Erről mi a véleményetek?Jah,és nekem is nagyon régi az ügy, volt 3 év értesités nélkül is....akkor én is kérhetném szerintem az elévülést

pocak # 2005.05.11. 11:36

Szundi!
Nem igazán értem, amit írtál. Maga a végrehajtó tanácsolta neked azt, hogy ne fizessél?
Ezt nem tudom elhinni, ugyanis ő is csak akkor kapja meg a jutalékát, amikor végre fizetsz.
És onnantól fogva, hogy az, akinek tartozol, átadja a behajtást a végrehajtóhoz, nem ő nem fog, hanem a végrehajtó nem fog leszállni a nyakadról. Úgy tudom, a végrehajtási szakaszban a végrehajtó által eszközölt végrehajtási cselekmények szakítják meg az elévülést, és ő ezt biztos nem fogja hagyni.
És miért 5 év? A telefontartozás elévülési ideje 1 év, és így a hozzá kapcsolódó végrehajtási jog elévülése is, tudtommal.
De érdekelne, mit szól ehhez egy jogász.

Dia73 # 2005.05.23. 09:39

Sziasztok! Hasonló kérdéseim lennének. 1998-ban kötöttünk előfizetést a w-nél. Persze már régóta nem vagyunk előfizetői. Namost én a munkahelyemre (nem a lakcímemre) kaptam egy önálló bírósági végrehajtótól egy letiltást. Kiderítettem, hogy a volt w telefontársaság 2001. 04. hóban átadta a Bíróságnak a tartozást (kamat tartozás)behajtásra. Hogy lehet az, hogy 2001. áprilisa óta nem kaptam semmi felszólítást a bíróságtól? Nem egy nagy összeg, merthogy kamat tartozás, de akkor is megráz... Ez idő alatt akkor most elévült az ügy vagy nem? És miért a munkahelyemre küldték a letiltást, miért nem ezalatt a pár év alatt a lakcímemre, hogy fizessek? Köszi a segítséget!

Sasfioka # 2005.05.24. 07:39

Távközlési szolgáltatásokra vonatkozó tartozás elévülési ideje alapértelmezetten egy év.

SF

Dia73 # 2005.05.24. 09:01

Köszönöm! Az ide vonatkozó törvényt hol találom meg? Hivatkoznék rá a bíróságnál...

the big cat # 2005.05.24. 09:10

Ha ebbena fórumban néhány hozzászólással lejjebb, legalább kétszer-háromszor nincs benn a keresett jogszabáylhely, akkor egyszer sem. Továbbá az összes követendő eljárás hasonló problémára.

Dia73 # 2005.05.24. 09:21

Igen, olvastam azokat, csak nekem kissé ellentmondásos, illetőleg tök hülye vagyok hozzá és nem értem... Az egyik szerint: 1959. évi IV. törvény
a Polgári Törvénykönyvről
Az elévülésről
324. § (1) A követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik.
325. § (1) Az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet.
Míg a másik: 16. § (2) A távközlési előfizetői szerződésekből eredő igények egy év alatt évülnek el. Most 1 év, vagy 5 év? Mert ha 5, akkor gázos, ugyanis 2001. áprilisában lett a kamatkövetelés a bíróságnak átadva...

Dia73 # 2005.05.24. 09:59

Aha, megvan. Szóval a helyzet az, hogy ha a távközlési cég a követelést 1 éven belül nem adja át a bíróságnak, akkor évül el. Ha átadja, akkor a bíróságnak van 5 éve arra, hogy ezt behajtsa. Hogyha kapunk levelet - mindegy, hogy átvesszük-e vagy sem - melyet ők igazolni tudnak, hogy postára adták, akkor érvényben van a követelés. Ergo: nem tehetünk semmit, fizetni kell.

the big cat # 2005.05.24. 10:39

Nem, nem így van.

A generális szabály az öt év, de ezt felülírja egy speciális szabály, ami 1 év.

Az más kérdés, hogy í bíróságra került ügynél megszakad az elévülés, és az ítélt dolog esetében más határidők vannak.

the big cat # 2005.05.24. 10:41

Tehát neked nem kell fizetni, aletiltás jogtalan, azonnal kifogással kell élni a végrehajtás ellen, de ezzel nem nagyon várnék, mert tiltani fognak a fizetésedből.

Javaslom olvasd végig a topikot az elejétől. és fordulj ügyvédhez.

Dia73 # 2005.05.24. 10:46

2001-ben került bírósághoz az ügy. Ergo, az 5 év még életben van... Merthogy az 5 év alatt ők jelentkeztek. Tehát megszakították az 5 éves elévülési időszakot. De én ehhez teljesen gügye vagyok. Megyek ügyvédhez. És köszönöm a segítséget!

Dia73 # 2005.05.24. 10:55

Nagy Cicus :), ezt még te írtad 2003 októberében: 1. Az általános elévülési határidő a Ptk. szerint 5 év, behajtási cselkemény, vagy kisérlet megaszkítja az elévülést és újraindtíja. Tehát, az én esetemben akkor meg lett szakítva az elévülés és újra lett indítva. Vagy nem?

the big cat # 2005.05.24. 11:06

Ja, azt nem figyeletm, hogy mikor adták át a bíróságnak az ügyet. Most az a kérdés, hogy bíróságnak történt átadás előtt eltelt-e egy év behajtási cselekmény, kisérlet nélkül. Mikori a tartozás?

Dia73 # 2005.05.24. 11:12

1998-as a tartozás. De 1998-2001-ig nem volt semmiféle végrehajtási ügyünk ebből. Az biztos, hogy felszólító levelen kívül semmit nem kaptunk. De már arra sem emlékszem, hogy mikor és hogy mit. Régen volt. Azt sem tudtuk, hogy 2001-ben átadták a bíróságnak. Most, hogy utána kérdeztem derült csak ki, hogy 2001 óta van a bíróságnak átadva. Mellesleg a fizetést letiltó papír az önálló végrehajtótól úgy jött a cégemhez, hogy az adataim stimmelnek (név, szül.hely, idő, anyja neve) csak a lakcím nem, mégpedig úgy nem, hogy az utca név és ház szám stimmel, viszont az irányítószám és a helységnév nem.

the big cat # 2005.05.24. 11:21

Akkor a tartozás elévült, kifogással kell élni. Az is furcsa, hogy a bírósági eljárás semmiylen fázisáról nem kaptál semmiféle értesítést.

Dia73 # 2005.05.24. 11:31

Sőt, a munkahelyemre sem, csak az önálló bírósági végrehajtótól! Namost én tavaly október óta dolgozom itt, hogyha itt megtaláltak, akkor a lakcímemen hogyhogy nem? Igaz, hogy én 2003 végén elköltöztem, de csak pár utcával arrébb. Nem értem, hogyha akár az APEH-on keresztül akár máshogy megtalált egy bírósági végrehajtó a munkahelyemen, akkor a lakhelyemen hogyhogy nem? A westel átadta a tartozást a bíróságnak 2001 áprilisában, és erről engem elfelejtettek értesíteni? És 2001-től egészen mostanáig mi volt az üggyel? Ültek rajta, had gyarapodjon a kamat-tartozásom? Nem értem ezt az egészet....

the big cat # 2005.05.24. 12:02

Érdektelen, hogy mi történt 2001 óta, a követelés 1999-ben elévült, hacsak önként nem teljesítesz, akkor nem követelhetik rajtad. A munkálttaód figyelmét is hívd föl erre, javaslom, nehogy levonjon a fizetésedből. És ügyvéd, azonnal, kifogást benyújtani.

Dia73 # 2005.05.24. 12:04

Igen, köszike, már kajtatom az ügyvédet :) Köszönöm!

Dia73 # 2005.05.24. 12:25

És a mai nap folyamán azt hiszem még megtépem a pénzügyes-könyvelő kolleginát... Mert itt sápítozik nekem, hogy de hát neki le kell vonnia... Hiába magyarázok... Ilyenkor a munkáltató is írhat netán a bírósági végrehajtónak, hogy miért nem vonja a pénzt? Vagy verjem meg az okos kolleginát? :)

the big cat # 2005.05.24. 15:23

A helyzet az, hogy neki valóban le kell vonnia, ugyanis egyébként rajta hajtják végre. Amit megtehet, hogy egy ideig késlelteti a béred kifizetését.

Dia73 # 2005.05.26. 10:37

Na sziasztok, megint itt... Beszéltem ügyvéddel. Azt mondta, nem 1 év, hanem 5 év az elévülési idő. És hogyha 2001-ben jogerős bírósági határozatot hoztak, akkor... akkor szerintem gáz van...