telefon tartozás help!


pocak # 2005.05.27. 06:10

Dia 73!
Az ügyvéded rosszul tudja. Ez számomra nem meglepő, az ügyvéd, akihez én fordulta, az is öt évet mondott, mert ez a Polgári Törvénykönyv szerinti általános elévülési idő a követelésekre, de ugyanakkor az is benne van, hogy ha jogszabály másként nem rendelkezik. Az én ügyvédem elismerte, hogy vannak ettől eltérő elévülési idők, de ő a Hírközlési törvényt nem ismeri.
Ez pedig pont abban van benne.
2001 év végéig Távközlési törvény néven futott, ott (12§ (6) )teljesen egyértelműen benne van, hogy a távközlési előfizetői szerződésekből eredő követelések elévülési ideje 1 év.
2001-től Hírközlési törvényre módosult, de ez nem változott, csak kicsit árnyaltabban fogalmaz:
16§ (2): A távközlési előfizetői szerződésekből eredő IGÉNYEK 1 év alatt évülnek el.
Bár itt igények alatt az előfizető által a szolgáltató felé támasztott igényekről beszél, ugyanakkkor ez vonatkozik a szolgáltató részéről az előfizető felé támasztott igényre is (díjfizetés), mert erre utal kicsit lentebb az 59§ (3): ......"az adatok a díjtartozás 16§ (2) szerinti elévüléséig kezelhetőek...."
Tehát 1 év az elévülés, ez biztos. Nézz utána az említett paragrafusoknak.
Ha végrehajtási szakaszba lépett az ügy (jogerős bírósági határozat, fizetési meghagyás), akkor is marad az 1 év, mert a Végrehajtási törvény szerint 57§ (1) a végrehajtási jog a követeléssel együtt évül el.

vlenke # 2005.05.28. 17:45

Korábban én is pont ilyen témát hoztam fel, akkor nekem azt mondták, hogy 5 év.
Nálunk a követelés 97-es, 98-ban (évközben) a bíróság átadta a végrehajtónak, aki semmit, de semmit nem tett, majd 2003. év végén (dec.) a végrehajtó leterhelte a számlát, a házat. Megfellebbeztük, de a bíróság neki adott igazat. Az összeggel azóta is "lógunk". Próbáltunk egyezkedni a mobiltársasággal, de hajthatatlanok. :(

Dia73 # 2005.05.30. 13:35

Voltam bent a bíróságon. Anyukám átvett egy levelet a bíróságtól, fizetési meghagyást. fenébe! Az, hogy elfelejtett szólni az egy dolog... Na szóval, ez 2001. 05. 21.-én volt. Megnéztem az iratokat, a tartozás 110. 01.-i. Illetve a westel egyenlegközlőjén, amit a bíróságnak átadtak, ez a dátum szerepel. Viszont 2001. 05. 07.-én van iktatva a bíróságnál, tehát, ők 3 év késéssel fordultak a bírósághoz. Ilyenkor mi van?

Dia73 # 2005.05.30. 13:43

Elírtam, bocsi. Tehát, a tartozás a westel egyenlegközlője alapján 1998. 10. 01.-i. Mégis 2001-ben adták át a bíróságnak.

Sasfioka # 2005.05.30. 22:02

2001.05.21 és a mai dátum között mikor mi történt?
A fizetési meghagyást mikor vettétek át? De igazából lényegtelen, mert a tartozás nagy valószínűséggel elévült.

SF

Dia73 # 2005.05.31. 06:41

Annyi történt a tegnap látott papírok alapján, hogy 2004-ben küldött a bíróság egy meghagyást, csakhogy a régi címemre, merthogy időközben elköltöztem. Ergo, azt senki át nem vehette, nem is volt hozzátűzve tértivevény, csak ahhoz, amit anyukám vett át 2001-ben. Múlt héten kapott a cégem egy fizetési letiltást. Ennyi. Igazából a helyzet az, hogy a fizetésemből mindenképp levonják. Ez van. Ha fellebbezek, akkor is, merthogy nekik kötelező. A kérdés az, hogy jogos-e úgy a követelés, hogy 1998 októberi kamattartozás követelést 2001 májusában adtak bíróságra? Megnéztem az összes papírt a bíróságon, a westel az egyenlegközlőt 2001-ben küldte át a bíróságnak. Egyszerűen nem értem, hogy küldenek egyet 2001-ben, (3 évvel később) aztán meg 2004-ben, és nem érdekel senkit, hogy nem veszem át...? Most adhatok be végrehajtási kifogást, vagy nem? Hogy lehet, hogy a bíróság nem veszi figyelembe a hírközlési törvényt? Márhogyha idevonatkozik az 1 éves elévülés? Ahány ügyvéd, annyi félét mondanak. Leginkább azt, hogy nem ismerik a hírközlési törvény ide vonatkozó rendelkezéseit... Miért nem mentem ügyvédnek, vagy jogásznak..?!

the big cat # 2005.05.31. 07:14

A bíróságnak hivatalból nem kötelessége észlelni az elévülést, csak kifogás alapján. Ennek megfelelően az anyukád által átvett fizetési felszólításra elévülési kifogással kellett volna reagálni, és azzal a dolognak vége is szakadt volna. Így sajnops az ügy bírósági szakba került, ítélt dolog lett, és mostmár az ítélet végrahajthatóságának kellene elévülni, ami viszont öt év a jogerős ítélettől.

A kérdés az, hogy az ítélet meghozatala előtt volt-e valamikor 1 év üresjárat. Továbbá teljességgel jogszerűetlennek tűnik, hogy nem kaptál semmiféle értesítést az ellened folyó bírósági eljárásról. Ezen a nyomon kellene elindulni, egy jó ügyvéddel.

Dia73 # 2005.05.31. 07:33

Nem láttam semmi olyan iratot, ami arra utalt volna, hogy 98-tól 2001-ig bármi is történt volna az ügyben! Ez 3 év üresjárat. 2001-ben lett bírósági határozat. 98-as a tartozás, a westel pedig 2001-ig semmit nem tett.

the big cat # 2005.05.31. 10:48

Azért szültehetett 2001-ben határozat, mert nem éltél a kifogással. Mint mondtam, ezt a bíróságnak hivatalból nem kell figyelembe venni, és anyukád által átvett értesítésből tudnod kellett volna az eljárásról.

Dia73 # 2005.05.31. 11:01

Hogyan élhettem volna kifogással, ha nem kaptam semmit? Na, mindegy, végülis halott ügy, a fizetésemből most úgyis vonják már, úgyhogy asszem, ez ennyi volt...

the big cat # 2005.05.31. 13:04

Te írtad, hogy anyukád átvette az értesítést.

Dia73 # 2005.06.01. 06:27

Igen, átvette. 2001-ben. De 98-2001-ig nem történt semmi. Túltettem magam rajta, ez a 38000 Ft nem ér annyit, hogy elkezdjek pereskedni miatta....

Dia73 # 2005.06.02. 10:24

Na szóval, többet kell fizetnem, mint gondoltam... Megőrülök, ahány ügyvéd, annyi félét mond! Azt mondta az egyik, hogyha 2001-ben módosult a távközlési törvény, akkor 1998-ban még ugye a régi volt, ergo, 5 év az elévülési idő. Komolyan mondom, kezdem nem érteni, hogy minek járnak egyetemre jogot tanulni...?

pocak # 2005.06.02. 11:12

Kedves Dia!

Nézd meg jól, mit írtam neked kicsit lejjebb.
Abból egyértelműen kiderül, hogy mindig is 1 év volt. 1993-tól Távközlási törvény volt a neve, 2001-től pedig Hírközlési törvénynek hívjuk. Még a paragrafusokat is leírtam, hogy melyikben hol találod. A legjobb lesz, ha a saját szemednek hiszel, úgyhogy javaslom, szerezz egy CD jogtárat vagy az interneten az egyik keresőbe írd be a törvények neveit, és keresd meg a hivatkozott paragrafusokat.
Egyébként az én párom is ugyanebben a csónakban evezik, másfél hónapja elévülési kifogást nyújtottunk be a bíróságra, és ezen a héten a bíróság végzésben felfüggesztette a végrehajtást.
A végrehajtás végleges megszüntetéséhez azonban mindenképpen perelnünk kell.

Dia73 # 2005.06.02. 11:43

Igen, olvastam, azért vagyok teljesen felháborodva azon, hogy az ügyvéd nem hajlandó utána járni ennek, merthogy azt mondta, hogy hát meg kell nézni, hogy mikor lépett hatályba az új törvény és az mit ír... Attól vagyok már teljesen ki, hogy a bíróságon épphogy csak szóba álltak velem, elküldtek a westelhez, a westel ügyvédi csoportjához el sem jutottam, a speciális behajtási csoport visszaküldött a bírósághoz, mondván, ők már ezzel nem foglalkoznak. Nekem meg az idegeim mennek tönkre. Nade az lesz a legjobb, ha keresek egy olyan ügyvédet, aki ért is a dolgához. Az zavar, hogy topogok egy helyben, egyik helyről küldenek a másikra... ez rémes. Ez a mai Magyarország, gratulálok... És köszi pocak!

kőkorszaki # 2005.06.02. 13:26

Altalános szabály az 5 év , de a Hírk. tv ezt 1 évben szabályozta. Ha számaid jók és közben semmi nem történt ami ezt félbeszakitotta a követelés elévült.
Ha a szolgáltató adott be fizetési meghagyást akkor ellen kellett volna mondanod, vagy kell mondani/15 nap/ máskülönben végrehajható. Ha ilyen volt a bíróság kimondja az elévülést , vagy hivatalból elutasítja a felperesi keresetett, az az ki sem tüzi a tárgyalást!!?/Pp./
Most végül is hol tartasz?
Egyébként ügyvédekkel felvértezve ennek többszörösét fogod fizeti.
Azt hiszem a törvényeket 1990- ig a complex.hu weben megtalálod. De komolyabb könyvtárakban hozzáférsz a legfrissebb CD v. DVD kiadásokhoz.
Egyébként abíróságon van soros bíró annak szóba kell állni veled. De a bírósági polgári lastromírodában megtekintheted írataidat.
Utána el lehet dönteni hogyan tovább.

Csaba28 # 2005.06.15. 21:45

Elévüléssel kapcsolatban az lenne a kérdésem, de előtte annyit, hogy a szolgáltató több behajtócéget küldött a nyakamra, mindegyik visszadta a szolgáltatónak! Folyamatban volt ezzel kapcsolatos bírósági eljárás. (Amiből én jöttem ki nyertesen végül)
Közben 2003 novemberében a szolgáltató a követelését eladta egy cégnek, majd ő is behajtócéget küldött! Nekik is eljuttattam a papírokat és azóta csend, azaz 2004 márciusa óta semmi...
Kérdésem az lenne mikor évül el?
Hírközlési törvényt jól áttanulmányoztam, de ha jól tudom a követelést és azzal kapcsolatos részletes számlák stb... nem adhatók tovább egy másik cégnek, hiszen a szerződést velük kötöttem!
Másik kérdésem, hogy ha ténylegesen lehet ilyen jellegű követelést is szabadon adni-venni, akkor ha bíróságra kerül az ügy kivel leszek én peres viszonyban? Azért kérdem, mert a szolgáltató számlázásának hiányosságai és téves volta kimondásra került a HIF és a bírósági határozatban is.

Előre is köszönöm a segítségeteket!

the big cat # 2005.06.16. 04:32

ha elolvastad volna a topikot, akkro világosna kiderült volna számopdra is, hogy a követelés az utolsó behajtása cselekménytől számított 1 éven belül évült el, nyilván ezért is nyertél pert, hacsak önként nem tlejesítesz, azt rajtad senki be nem hajthatja. A követelések engedményezése (eladása) teljesen jogszerű, elévült követeléseket is adnak el, mert sokan nem tudnak az elévülésről, a behajt cég meg próbálkozik. perzse az iylen követeléseket 1%-ért vagy még annyiérts em passzolják tovább. ha valakivel szember n fennálló követelést engedméyneznek, akkor onannatól az engedményezett az aki követelheti rajta a pénz.

Az ügy ha bíróságra kerül, akkor megint elévülési kifogással élsz, plusz kérsz még 1 millió Ft nem vagyoni kárt is a zaklatás miatt, mivel a cég pontosan tudja, hogy a követelés elévült.

the big cat # 2005.06.16. 04:35

nem tudok még gépelni, túl korán van...

pocak # 2005.06.23. 05:58

"Ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg."

A fizetési meghagyás végrehajtható határozatnak minősül? Ha igem, akkor az utána jövő felszólító levelek, egyenlegkimutatások nem szakítják meg az elévülést, mert nem számítanak végrehajtási cselekményeknek. Jól gondolom?

hugi04 # 2005.06.23. 06:50

Tegnap mi is igy jártunk!1999.ben vásárolt telefon.Azóta sem értesétés,felszólitás nem történt.A dijtartozás átment letiltásba hatalmas kamattal együtt.Hány %-ot vonnak ilyenkor?Van rá mod hogy csökkentsék a letiltás összegét?

Sasfioka # 2005.06.29. 08:10

Ha valóban nem történt semmi 1999 óta, akkor a követelés már elévült. Nyújtsatok be elévülési kifogást. A követelt összeg - ha valóban elévült - jogilag már nem követelhető, csak ha önként teljesítesz.

SF

hugi04 # 2005.06.29. 12:19

Már voltunk ügyvédnél,most adtuk le neki a papirokat,hát remélem holnap valami jót fog mondani.1999. 12. 28-óta semmi nem történt.Se értesités,se számlakivonat.Most csak reménykedünk.

herrinderzeit # 2005.11.30. 12:07

Sziasztok!
Az internetes szogáltatókra is vonatkozik a Hírközlési Törvény?
HDZ

kőkorszaki # 2005.12.02. 16:36

Az elévülési idő ezekben az esetekben egy év, ha nincsennek jogszerű megszakitások.
A leveledből úgy tünik az elévülés bekövetkezett.