Gyermektartás díj nem fizetése


Grád András # 2010.08.24. 20:45

Kedves Secret001!

Sherlocknak abban igaza van, hogy tartásdíjat csak 6 hónapra visszamenőlegesen lehet követelni, ez azonban csak a megállapításra vonatkozik. (Sherlock kedvéért: Amikor benyújtom a keresetlevelet, 6 hónapra nyúlhatok vissza.) Ettől azonban eltér a már jogerősen megállapított tartásdíj végrehajthatósága, ami 5 évre visszamenőlegesen lehetséges. Vagyis a 10 évből 5 elveszett, 5 megmaradt, de minden nap késlekedés növeli a veszteséget, úgyhogy hajrá, végrehajtást kell kérni mielőbb! Az is helyes, hogy a tartás elmulasztása bűncselekmény, és ha a terhelt az eljárás időtartama alatt fizet, megússza a büntetést, úgyhogy fizetni fog. :-) Hová induljon? Végrehajtás ügyben a bírósági panasznapra, feljelentés ügyben a lakhelye szerinti rendőrségre. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Sherlock # 2010.08.24. 20:27

Kedves secret001,

nem vagyok ügyvéd, de veszem a bátorságot.

Gyermektartást fél évre visszamenőleg lehet követelni.

Ha van vagyona, akkor majd a végrehajtó intézkedik.

Javaslom hogy hívja fel az "édesapa" figyelmét a Btk. 196. szakaszára, mely szerint a tartásdíj nem fizetése esetén 2 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Indulásként menjen be a bíróságra, ott majd segítenek.

secret001 # 2010.08.24. 19:17

T. Ügyvéd Úr!!

Lányom édesapjával 10 éve váltunk szét. A bíróság megállapitott akkor havi 10e forint gyerektartást, melyből a mai napig (10 éve) egy forintot sem kaptam. Mindig hitegetett, és én naivan hittem neki, de mostmár elég.
Kérdezném, hogy ha van egy 10 évvel ezelőtti érvényes birósági papirunk a gyerektartásról, akkor visszamenőleg ez követelhető-e? Dolgozni nem dolgozik, - bár nagyon jól él - viszont az édesanyja lakása a nevén van. Nagyon szükségem lenne arra a pénzre, amivel tartozik. 4 gyerekkel maradtam egyedűl.
Hogy induljak el???
köszönettel secret001

Sherlock # 2010.08.17. 07:58

Kedves Arc2010!

A területileg illetékes gyermekjóléti szolgálat, illetve a gyámügy.

Arc2010 # 2010.08.17. 07:48

Koszonom valaszukat. Meg lenne egy kerdesem: melyik az a szervezet magyarorszagon ahol panasszal vagy bejelentessel lehet elni hogy a gyermek alultaplalt illetve utve-verve van illetve szamonkerni az anyan, hogy mire kolti a gyerektartast, ugyanis a gyerekek elmondasa szerint mindig a kocsmaban van. Koszonettel.

Tordesillas # 2010.08.17. 05:47

Arc2010

Igen, ebben az esetben is az anya jogosult gyermektartásdíjra, hacsak a bírósági ítélet/végzés külön másként nem rendelkezik, vagy az anya erre az időszakra írásban le nem mond róla.

Arc2010 # 2010.08.16. 22:19

Tanacsot szeretnek kerni. 8 eve fizetem a gyerektartast volt felesegemnek 2 gyerek utan. Az iden egy teljes honapot nyaralnak nalam a gyerekek. Kerdesem az lenne hogy ebben az esetben is jogosult e a felesegem a gyerektartasra vagy igy nem kell fizetnem erre az egy honapra. Segitseguket elore is koszonom. Tisztelettel.

Marina30 # 2010.06.23. 07:56

Kedves Monalisa!

köszönöm a választ.

Lenne még egy kérdésem. A volt férjemnek kellene-e gyerektartásdíjat fizetnie az életbiztosításából eredő pénzből. Aki tud kérem váalszoljon.

köszönöm

monalisa1 # 2010.06.11. 09:13

Az is jövedelem.

(Jövőre valószínűleg már nem lesz adóvisszatérítés - senkinek se, vagyis O.V. szerint jön a söralátét nagyságú adóbevallás.)

"Mona"
laikus hozzászóló

Marina30 # 2010.06.10. 09:04

Sziasztok!

Abban kérném a segítségeteket, hogy az adó visszatérítésből is kell-e az édesapának fizetni gyerektartásdíjat. Véleményem szerint igen, hiszen ez is jövedelem. Várom hozzászólásotokat.

Köszönettel,
mariann

meaculpa # 2010.05.28. 07:20

Igen, nekem is eszembe jutott, elhiheted. 3 ügyvéddel beszéltem, 25ezer forintért elvállalja a legolcsóbb. Pillanatnyilag nincs felesleges 25ezer forintom erre, hisz továbbtanul a lányom, inkább arra költeném. Az apjától sem a péntz vártam az elmúlt 17 évben, jobban örültem volna, ha kapcsolatot tart vele.
Mindenesetre köszönöm a tanácsot.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.28. 07:06

Van egy érdekes szakma... Ügyvéd, vagy mi. Állítólag arra találták ki, hogy például elmegy helyetted a bíróságra, ha nem akarsz. No, meg jobban is érti ezt az egészet, mint te.

meaculpa # 2010.05.28. 06:57

Sziasztok!

Remélem jó helyre írok, a segítségeteket szeretném kérni!
Az esetem röviden:18 éves a lányom, 17 éve semmilyen kapcsolat nincs az apjával. Bíróság tiltotta a gyerektartásdíjat eddig. Most kéri a csökkentést az apa mindenfélére hivatkozva. Ez nem is gond, eddig sem a tartásdíjból neveltem, taníttattam. A gondom, hogy a bíróság kéri tőlem nyújtsam be a "védekezésemül szolgáló igazolásokat, nyilatkozatokat". Itt elakadtam. Mi ellen vagy mellett kellene nekem védekezni? Mi történne, ha el sem mennék a tárgyalásra és hagynám az egészet a fenébe? Terhelne engem valamilyen költség emiatt? Miért nem tudja a bíróság megállapítani a tartásdíj csökkentést az én jövedelemigazolásom nélkül? Ha egyszer nehéz anyagi helyzetben van a volt férjem miért nem hiszik el neki? Mellesleg nagykorú a leányzó, talán őt is megkérdezhetné valaki mit szeretne.
Összegezve:nem szeretnék tárgyalásra menni, vitatkozni, bizonygatni, sőt találkozni sem igen szeretnék a volt férjemmel. Megtehetem e ezt anélkül, hogy mindenféle retorzió követné?

Előre is köszönöm a válaszokat.

monalisa1 # 2010.05.23. 21:53

A családi pótlék nem téged illet hanem a gyermek neveléséhez állami hozzájárulás, ergo nem jövedelmed.

A Gyet-ből meg azért nem lehet levonni mert összege nem több a mindenkori öregségi nyugdíjminimumnál - ama "rengeteg" 28.500 Ft-nál.

Ha bizonyított hogy önhibádon kívül nem tudsz fizetni t.díjat a külön élő gyermeked után, 3 évig az állam megelőlegezi. (Azonban utóbb megpróbálják valamiképp bevasalni rajtad - a későbbiekben bizonyára lesz munkajövedelmed.)

Végül is a tartozás felgyülemlik - és lásd az előző mondatot.

ml.

TIMEA70 # 2010.05.23. 19:16

Köszönöm a választ,igen tudok a GYET-ről,már azon vagyok a GYES után.De ebből vonható gyerektartás?Mi van akkor ha nem tudnak vonni a jövedelmemből,ha eme juttatásokat kapom?

monalisa1 # 2010.05.20. 17:10

Nem.

Amúgy 5 gyermek mellett -amikor a legkisebb más betöltötte a 3. életévét -elmehetsz főhivatású anyának - a legkisebb gyermek majdani 8 éves koráig. Az önkormányzatnál kell intézni. (A szolgálati idő a majdani nyugdíjhoz valamint havi pár tízezer forint juttatás.)

ml.

TIMEA70 # 2010.05.19. 18:37

Mi van akkor ha GYES-t illetve családi pótlékot kapok csak?Abból is vonható gyerektartás?????????

monalisa1 # 2010.05.19. 14:00

A tőled külön élő gyermekedről is gondoskodnod kell - muszáj, azaz t.díjat fizetni utána. Az hogy a gyermek sok (...) a jövedelem meg kevés ez nem jogi- hanem szociális probléma.

A munkajövedelmed 50%-át kell 5+1 felé osztani, és a hatodrész illeti meg amaz gyermeket mint t.díj.

Ha nem fizetsz félő hogy a felgyülemlő tartozás okán végrehajtást kérnek a lakásra/házra.

"Lisa"
laikus hozzászóló

TIMEA70 # 2010.05.19. 09:25

Szeretném ha valaki tájékoztatna arról,hogy van-e gyerektartási kötelezettségem,ha 5 gyermekről gondoskodom a saját háztartásomban?A kiadásaim szinte több,mint a bevétel.Várom a válaszokat.Köszönöm előre is.

sferi69 # 2010.05.11. 21:13

Tisztelt Fórumozók!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet, megadnék akkor pontosabb adatokat: 73500 bruttó Ft a havibérem! Ezért napi minimum 4 maximum 11 órát kell dolgoznom és előtte és utána 1 óra 20 percet ingáznom a munkahelyemre. A maradék ~5 órát alvással töltöm, így nem marad időm másodállást vállalni. Három gyermekem van, de a legnagyobbikra már nem kell fizetnem semmit. A másik kettő 17 és 7 évesek. A gyerektartást bíróság 17.5%-17,5%, de legfeljebb 10-10000 Ft-ban szabta meg. Tavaly július óta nem tudok fizetni, hiszen nincs miből. Az albérletem 35000 + rezsi ~ 60eFt. Amennyiben bármilyen összeget a fizetésemből vonnának azonnal elbúcsúzhatnék az albérletemtől és vele együtt a munkahelyemtől is. Természetesen keresek továbbra is normális 8 órás munkahelyet Fehérváron és környékén, de vagy angolt és/vagy felsőfokú képesítést (mysql, oracle, delphi) kérnek és várnak el, ami nincs sajnos. Így kell informatikusi munkakör helyett segédmunkásként dolgoznom éhbérért.

Amennyiben látni szeretném a gyerekeimet hétvégén a következő lehetőség kb. így alakulna anyagilag: odautazom 2000Ft, elhozom a gyerekeket 2500Ft, közös program+étkeztetés 2-3eFt, visszaviszem őket 2500Ft, majd végül én is hazajövök 2000Ft. Ez nem kivitelezhető számomra a jelenlegi anyagi helyzetem mellett. 2007 óta telefonon sincs velük kapcsolatom, senki se kíváncsi már rám!

Amennyiben sikerülne normális 8 órás álláshoz jutnom, úgy annak minimum 120eFt nettó bérnek kellene lenni-e, ugyanis a bruttóból vonnák a gyerektartást 35%,de max 20K Ft és a ~ 5 millió Ft-os tartozás letiltásait 50% erejéig. Arról nem is beszélve, ha egy munkáltató meghallja, hogy ilyen letiltások várhatóak az alkalmazottjától, megrémül és inkább mást keres, aki nem ennyire komplikált a számára.

Előre is köszönöm a rám szánt időtöket! Hátha valaki tud irányt mutatni ebben a nem kevésbé zavaros végkifejletben.

tisztelettel:

Sferi69

honeybear45 # 2010.05.11. 10:44

Mivel gyermektartásról van szó, így egyértelmű, hogy kiskorúról van szó, egyébként rokontartás lenne az meg már más kategória, ott nem kitétel a saját szükséglet rovására..., de a kérdező nem is erről kérdezett.

marcika # 2010.05.11. 09:49

"akár saját tartásod rovására is, de gondoskodnod kell a gyermekeidről.”" kiskorú gyermekeidről

honeybear45 # 2010.05.11. 07:21

steri69!

Én úgy tudom, hogy valamennyit kell fizetned, hiszen lássuk be három gyermek felnevelése az nem csak az anyuka feladata, próbálj másodállást keresni, mert ha nem fizetsz valamennyit, akkor tényleg leülheted.
MÉg a bírósági szakban is, ha fizetsz, látják a hajlandóságot nem fognak lecsukni, csak minden hónapban fizess valamennyit, amennyit bírsz, a többi megy végrehajtásra. Indítsál gyermektartásdíj csökkentés iránti pert és ne felejtsd azt, hogy akár saját tartásod rovására is, de gondoskodnod kell a gyermekeidről.
Az, hogy vagyonmegosztáskor, hogy jártál itt már nem játszik szerepet, hiszen anno neked az megfelelt, eljöttél a ruháiddal most már ezen felesleges keseredni, egy feladatod van fizetni bármilyen módon valamennyit és ha a gyerekekkel nem fogod tudni tartani a kapcsolatot azért is bírságolhatnak azt is rendezned kellene.
Üdv.

marcika # 2010.05.11. 04:42

sferi,

Nem fognak tudni segíteni konkrétumok nélkül.
Hány évesek a gyerekek?
Mennyi a gyt havonta?

Ha ezek megvannak, akkor a hozzáértők biztos fognak segíteni.

sferi69 # 2010.05.10. 22:46

Tisztelt Fórum!
Miért is írok erre a fórumra? jó magam józanéletű (nem iszom, nem dohányzom, stb...) 2006-ban váltam el, úgy hogy bár az ex nejem csalt meg, mégis ő adta be a válópert! 3 gyermekünk van, bár a legnagyobbat 2005 óta nem láttam. A középső 2007-ben élt velem, majd visszaperelte a nejem és győzött! (valahogy rábeszélte a gyereket, hogy menjen vissza :() Majd ez miatt megszűnt a cégemnél a munkaviszonyom pontosabban az ottani albérletemet már nem állta a cég és a fizetésemből nem tudtam volna fenntartani, és haza kellett költöznöm anyámékhoz, hogy ne a híd alatt keljen aludnom. Sajnos több mint 1 évig voltam munkanélküli és amíg lehetett vonattam és fizettem a gyerektartást. Jelenleg van ugyan állásom, egy másik megyében, ahol minimálbérért dolgozom (nincs extra fekete jövedelmem mellette- sajnos). Viszont albérletben lakom. A volt nejem rám küldte a végrehajtót, és mivel se ingó, se ingatlan vagyonom nincs(néhány reklámtáskányi ruhával jöttem el a házasságomból) nem tudott mit elvinni. Ezek után feljelentett a a rendőrségen is először tanúként , majd gyanúsítottként kezeltek, mivel lassan 1 éve nem tudok és ismétlem nem pedig "nem akarok" fizetni gyerektartást. A rendőrségen azt mondták lehet, hogy le kell ülnöm a tartozást! (Félek!!!) Ez bekerülne az erkölcsi bizonyítványomba és tegyük fel, egy olyan céghez szeretnék elhelyezkedni, ahol ezt is kérik illetve olyan fizetést szeretnék amiből futná minden kiadásomra, akkor esélytelenül pályáznék ilyenre. 2005 óta több, mint 800 online és offline pályázaton vagyok túl. A gyerekeimet nem tudom látogatni a távolság miatt és elhozni sem tudom őket magamhoz az albérletbe, mert az hatalmas kiadás és egyébként sem tudnám kifizetni az egy hétvégét, ami olyan 10-12000 Ft utazással együtt! A fórumokon azt látom, hogy az anyák így, az anyák úgy vannak hátrányos helyzetben. Magamat érzem hátrányos helyzetben! hiszen ahhoz, hogy megfeleljek az elvárásoknak fizetnem kell és munkahely kell. Viszont, ha vonnak a jelenlegi minimálbéremből akkor vége az albérletemnek, ha pedig nincs albérletem - a saját megyémben nem volt lehetőségem ezért jöttem ebbe a másikba, de itt sem jobb a helyzet - nincs munkahelyem sem így pénzem sem. A válás után 5 milliós tartozás is a nyakamba lett varrva, így gyakorlatilag, ha nem szakad a nemzeti bank a nyakamba vagy nem nyerek a lottón, akkor esélyem sincs felállnom ettől a nagy pofontól, amit az élet rám sózott. A dolgot még bonyolítja az is hogy mikor 2007-ben a középső gyermekem velem volt megismerkedtem egy szintén elvált hölggyel és gyermekével, Őket verte a volt férj. Azóta is tartom velük a a kapcsolatot. Félek, hogy őket is elveszítem akár örökre. Jelenleg egy per lesz várható a rendőrségi feljelentés miatt, és annak a szomorú végeredménye. Kilátástalannak látom ezt a helyzetet. Mi lehet a megoldás, érdekelne a fórum véleménye ezzel kapcsolatban, pozitív vagy negatív hozzászólás ennyit várok a fórumtól. Esetleg útmutatás!
Tisztelettel:
egy elvált férfi