Átmeneti járadék


drbjozsef # 2018.07.16. 08:33

A nyugdíjbiztosító a nyugdíj megállapítása előtt egy részletes kimutatást küldött az általa nyilvántartott nyugdíjjal összefüggő adatokkal (keresetek, jövedelmek, biztosítási időszakok, szolgálati időszakok, munkáltatók és jogviszonyok, etc).

Ezt kell megnézni, miért ennyi, jó-e, ha nem, reklamálni, és új nyugdíjmegállapítási kérelmet beadni.

Nem lehetetlen, hogy azért nyugdíj szempontjából a "százezreket fizetett" költői túlzás lesz. Ha a 90-es években vállakozó volt, akkor sokkal valószínűbb, hogy járulékokat csak a minimálbér után fizetett maga után, ami után egészen csekély nyugdíjszolgáltatás jár. Emellett, mindenféle más jogcímeken lehet, hogy fizetett közterheket, de azoknak nincs köze a nyugdíjhoz. De persze lehet a nyufig nyilvántartása is hibás.

Zorica # 2018.07.16. 07:44

Tisztelt Fórumozók,

Segítséget szeretnék kérni, de nem találtam a nyudíjjal kapcsolatos topicot, csak ezt.
Szóval édesapám most töltötte a 64. életévét és 27 ezer forintot állapítottak meg neki nyugdíjnak. Az utolsó 10 évben őstermelő volt, viszont előtte vállalkozó, a '90- es évek előtt pedig normál munkaviszonya volt. Létezik, hogy ilyen keveset számít, hogy a '90-es években 100 ezreket fizetett vállalkozóként és most mindösszesen ennyi lenne a nyugdíj? Hová tudunk fordulni, ha szeretnénk ezen változtatni?

A megtisztelő válaszokat előre is köszönöm!

katineni54@freemail.hu # 2012.02.04. 13:57

Tisztelt Szerkesztőség!
Azt szeretném megkérdezi, hogy 1954. 02.27 születtem és 40%-os egészség károsodott vagyok 40 év jogviszonyom.Milyen nyugdíj vagy járandóság illetne meg.

Előre is köszönöm válaszukat.

gyula73 # 2012.01.19. 17:06

üdvözlök mindenkit!
egy kis segitséget szeretnék kérni.
39éves vagyok ORSZI 67% kot álapitotak meg, munkát nem válalhatok a betegségem véget és az önkormányzatól kapok , 35,600ft-ot mivel munkát nem válalhatam, megszeretném érdeklődni hogy menyi is lesz mivel tudatlan vagyok

ZÖLDJANIKA # 2012.01.15. 10:45

Tisztelt Szerkesztőség!
Tavaly 08.hóban átmeneti járadékot kaptam, 40 év munkaviszonyom van(nem szolg,viszony)
Kérdésem, hogy az átmeneti járadék ideje szolg. viszony? mert azt olvasom, 60évesen ellehet teljes nyugdíjba menni, ha 42év megvan. Nekem akkor lenne meg, ha szolg. viszony lenne az átmeneti járadék ideje. Tehát, ha nem , akkor 63 évesen kapom a teljeskörű nyugdíjat???(most a 75%-át kapom)
Az átmeneti járadékosokat is beszólítják orvosira, vagy ez végleges?
Az átmeneti járadékosok is kapnak ugyanúgy nyugdíjemelést, mint az öregségi nyugdíjasok?
Észrevételem: 40évet munkaviszonnyal töltöttem(1 perc hiányzásom nem volt) tehát nem munkanélküli meg stb, hanem csont munkaviszony, ezeket miért nem értékelik, azaz valami százalékot adnának rá? Azok, akik életükben mindig trükköztek(mentek a munkanélkülibe, közben lett volna melóhelyük, de a munka büdös)azok is ugyanúgy mehetnek átmenetire, vagy sorolhatnám. Köszönöm

ZÖLDJANIKA # 2012.01.15. 10:31

Átmeneti járadék szolgálati viszony?

majean # 2011.11.07. 12:43

Korábbi bejegyzés érvénytlen, megkaptam az értesítést már mindent értek.

majean # 2011.07.28. 16:57

Az átmeneti járadékra beadott igénylésem után a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal szakhatósági állásfoglalása szerint 40 %-os össz-egészségkárosodást állapítottak meg. Ez már nekem ORSZI vélemény alapján megvolt csak most adtam be az igényemet, mivel 2011.júl 17-én voltam 58 éves. Kaptam még kitöltendő iratot a béremmel kapcsolatban. Az előző munkahelyemen 2009. nov.30-án szűnt meg a munkaviszonyom, utána munkanélküli ellátásom volt, 2010. szept. 13-tól dolgozom, határozott idejű szerződéssel 6 órában, 2011. szept. 12-ig. Kérdésem az lenne, hogy a nyomtatványon kérik az egészségkárosodás időpontját megelőző 4 hónap jövedelmét ill. az igénybejelentés időpontját megelőző 4 hónap keresetét. Az egészségkárosodás kezdő időpontjához 2009.09.03. van írva nem tudom miért. Aztán egy nyilatkozatot kérnek, hogy mikortól igénylem az ellátást. Talán szept. 13. után megkapom,amikor megszűnik a munkám, vagy így pont kiesem a 24 hónapból, mit várhatok ? Köszönöm előre is a segítséget, üdvözlettel, Márta

lepjan # 2011.07.18. 13:14

T. Fórumozók!
52-ben született, jelenleg szociális járadékban részesülő munkanélküli nő vagyok. 2003. szeptemberében 50%-os munkaképesség csökkenést állapítottak meg véglegesen. (Előtte 1 évig 67%-ot kaptam). Elhelyezkedni nemm tudok azóta sem. (kinek kell egy leszázalékolt 59 éves nő?) Nyugdíj számításánál figyelembe vehető munkaviszonyom 31 év 218 nap. A NYUFI-nál nemrég azt a tanácsot kaptam, hogy mivel előrehozott nyugdíjra nem vagyok jogosult, igényeljek átmeneti járadékot, ami talán több lesz, mint a jelenlegi 27000 Ft.
Kérdésem, hogy ez valóban így van-e, és újra el kell-e majd mennem az Orvosszakértői bizottsághoz, mert félek, hogy a mai viszonyok alapján még az 50 százalékot is elveszik.
Előre is köszönöm a választ.
lepjan

segitség74 # 2011.06.09. 13:05

segitséget szeretnék kérni
kb 2006 -óta nincs munkaviszonyom és még nem vagyok a munkaügyi központal sem együttműködő mert eddig nem voltam rászorulva
2 gyermeket egyedül nevelek 26000 családi pótlékból
arra lennék kíváncsi hogy jogosult vagyok-e valamilyen támogatásra
úgy tudom hogy most a munkaügyi központ sem tud 1 évig kiközvetiteni
mi ilyenkor a teendő
előre s köszönöm a választ

52es # 2011.05.20. 00:41

Kedves mádá!
Szerintem mindegy, lényeg, hogy a törvény szövege szerint munkában vagy, egy vagy másfél hónap múlva beadhatod az új eljárásra, úgy is eltart egy ideig mire bejutsz vizsgálatra. Itt úgy láttam, a lényeg a törvény szövegének pontos betartása, a kérelem beadásakor munkaviszonyban legyél, és új eljárás legyen, ne állapot rosszabbodás, mert akkor megint a régi időpontot írják be, elég faramuci a törvény szövege.
Ha megvan a 40, akkor újra kezdődik a két éves határidő.

mádá # 2011.05.18. 17:24

Kedves 52-es!
Nagyon szépen köszönöm válaszod!!!! Egy kis fény az alagút végén! Még annyit szeretnék kérdezni hogy szerinted hány hónapra kellene minimum elhelyezkednem?
Köszönöm: Erzsi

52es # 2011.05.17. 21:54

Kedves Mádá!
Erre az a megoldás, hogy valamilyen módon munkát vállalsz, persze ilyen egészségkárosodással legfeljebb részmunkaidőben, lehet heti 5 órás is, és nem állapotrosszabbodás, hanem új eljárásként elindítod a kérelmed újra. Így van lehetőséged az átmeneti járadékra, ha a 40, vagy 41 %-ot megkapod, ami a leírtakból következtetve valószínű. Macerás, de az új eljárás jogi lehetőséget ad. Reméljük nem változik addig a törvény. Ráadásul az egy órás munkaidő éppúgy jogosító idő, nem vész kárba, így ha nem sikerül, akkor legalább a szolgálati időd növeli.

mádá # 2011.05.10. 11:06

Kedves Veci!
Köszi a gyors választ, de éppen az a gondom hogy elutasítottá a rendszeres szociális járadék kérelmemet, arra hivatkoztak hogy 24 hónap elteltével jogvesztő a dolog!!!!! Tehát nem a állapotrosszabodás időpontját nézik hanem a 2008-as első kereset idejét!
Nem tudom ki tudna nekem ebben segíteni, ki tud kiigazodni az ügyemben? Jogász? Jogásznál próbálkoztam ők azt mondták nyugdíjügyekkel nem foglalkoznak. Teljesen tanácstalan vagyok az átmeneti járadék az egyetlen esélyem és most úgy néz ki ez is kútba dől!Kérlek ha tudsz segíts!

Veci # 2011.05.10. 07:04

mádá
Szerintem, ha most igénybeveszed a rendszeres szociális járadékot, akkor 5 évvel a rád irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor kérheted az átmeneti járadékot (63,5-5=58,5 évesen), a ma még hatályos tv. szerint. Úgy gondolom, ha közben dolgozhál azt a járadék mellett is megtehetnéd a minimálbér 80%-ig.


Üdvözlettel Veci

mádá # 2011.05.09. 19:53

Kedves Veci!
Régóta olvasom a nyugdíjjal kapcsolatos tanácsadásaidat, nagyon kedves vagy hogy ennyit segítesz mindenkinek! Most én is hozzád fordulok.
1954.06.01-én születtem, 40 év szolgálati idővel rendelkezem, sajnos mivel kivették az iskolákat a nők előre hozott nyugdíjából nem vagyok rá jogosult.
2008. óta munkanélküli vagyok! Annak idején beadtam a rokkantsági kérelmemet (még munkaviszony alatt) 40%-o egészségkárosodást állapítottak meg. 2010-ben állapot rosszabodásra újra kértem a felülvizsgálatomat akkor 41%-ot kaptam, az szerepelt a papíromn hogy szociális járadékra ill, átmeneti járadékra vagyok jogosult. Kértem a szükséges papírokon a szociális járadékot, de elutasítottak, hogy 24 hónap elteltével jogvesztő a dolog. Ők az első időpontot nézték 2008-at és nem a 2010-et. Felhívtam őket szt mondták hogy a 2008-as munkahelyemen keletkezett az egészségkárosodás és az a mérvadó. Azóta munkanélküli vagyok! Igazából az átmeneti járadék miatt igényeltem most a szociális járadékot, úgy számítottam hogy az életkorom alapján 2012.12.01.-től igényelhetném. A kérdésem az lenne hogy ha sikerülne addig elhelyezkednem kb. 6 hónapra és utána újra kezdeni az állapot rosszabodást szerinted még jogosult lehetek rá, vagy örök életemre ilyen butaság miatt lemaradtam az egyetlen lehetőségemről ami ebből a rettenetes helyzetből kihúzna? Illetve tudnál-e tanácsot adni hogy hová fordulhatnék?
Köszönöm!

52es # 2011.04.18. 10:58

Kedves Lyonee!
Köszönöm válaszod, és bizony mindent pontosan adtam meg, sőt, a nem kötelető rovatokat is pontosan teljeskörűen kitöltöttem, végzettség, előző munkakörök, pedig tudtam, hogy hátrányos lesz számomra az elbírálásnál, keresett siker szakmáim vannak, 2004-ben is ezért dobtak vissza, mondván keressek egy munkahelyet a szomszéd utcában. Nem a bizottságban, de előtte most is volt olyan orvos, aki könnyedén odavágta, hogy ha nem tudok járni, akkor utazzak villamoson. Csak akkor kapott észbe, mikor megkérdeztem tőle, ezt hogy gondolja, mert a vasútállomás és busz állomás tőlünk egy kilométerre van, a legközelebbi villamos 30 kilométerre. Ráadásul 2004-ben is voltam bizottság előtt, és minden adat már akkor bent volt náluk, és helyesen, az akkori határozat számát is beírtam, pedig nem volt kötelező. A törvény betartása számomra erkölcsi követelmény, ha valamiben akár véletlenül is tévedtem volna, rögtön ott jeleztem volna, még ha számomra hátrányos is. Mivel a hiba nem nálam történt, élni fogok a törvény adta jogommal. A törvényeket betartom, remélem ők is.
Üdvözlettel 52es

Lyonee # 2011.04.17. 08:56

52es
Ha a határozatra rá van írva, hogy a megszerzett szolgálati idő 37 év x nap, akkor beadhatod az előrehozott nyugdíjhoz a kérelmedet. Ezt már nem változtathatják meg számodra hátrányosan. Ha visszadobják, mert úgyis ki fog derülni, hogy a 37 nem is annyi, megfellebbezheted hivatkozva a jogszabályra.
Ha nincs ilyen csak annyi, hogy "az igénylő a határozat részét képező adatlapon feltüntetett szolgálati időt szerezte meg", az csak az bizonyítja, hogy azokban az időszakokban ott dolgoztál. Mivel már volt egy határozat 36 évről, ez bőven elég volt az átmeneti járadékhoz. Ha beadod a kérelmet, és visszautasítják, nem lesz jogalapja megfellebbezni. Azért megpróbálhatod.
(Bocs a "csalás"-ért. Ha nem volt ilyen kérdés az űrlapon, akkor nem is vétettél.)

Lyonee # 2011.04.17. 07:35

52-es
Az átmeneti járadék feltételei:

  • a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt öt

éven belül eléri, és

  • rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges

szolgálati idővel, és

Az öregségi nyugdíjhoz 20 év szolgálati idő szükséges.
Az előrehozott nyugdíjhoz 40 év, illetve a csökkentett előrehozott nyugdíjhoz 37 év szolgálati idő.
az igénylő a határozat részét képező adatlapon feltüntetett szolgálati időt szerezte meg."

Ha te ráírtad, hogy részmunkaidő, akkor azt igazolja a fenti mondat. Ettől függetlenül a 20 év bőven megvan, de a 37 nem lesz meg.
Ha nem tüntetted fel, akkor viszont csaltál.

Veci # 2011.04.17. 06:39

Mivel a leírt szolgálati idő adataidból az jön le, hogy rendelkezel minimum 37 év szolgálati idővel, így az 59. szülinapodon kérheted a nyugdíj megállapítását, az idén jó a valorizációs szorzó. Neked csökkentés lesz, mivel nincs 40 év szolgálati idő.
ITT a nyugdíjtörvény, téged a 18/A. § (2)-(3)érint: http://net.jogtar.hu/…/getdoc2.cgi?…(4)


Üdvözlettel Veci

52es # 2011.04.16. 21:37

Kedves Veci!
Köszönöm válaszod. Erős reál beállítottságú nő vagyok, írott szövegeim alapján gyakran gondolják, hogy férfi írta. Ezek szerint az előrehozott nyugdíjat kérhetem az 59-ik szülinapom betöltése után. Igen, 50% alatt kaptam, nem fellebbeztem, "túlképzett" vagyok, hiába nem tudok eljárni dolgozni.
Az egyórás részmunkaidő, amit itthon gerincproblémám miatt nehezen, de meg tudok csinálni, "elfogyasztotta" a nyugdíjam összegét.
Nekem az átmeneti járadék is ajándék, az "apró" tévedés meg hab a tortán :).
Üdvözlettel 52es

Veci # 2011.04.16. 14:34

A beírásodból nekem az jön le, hogy nem kaptad meg a rokkantsági nyugdíjat, 50 % alatt van az egészségkárosodásod. Ha férfiként érdeklődsz (ebben biztos vagyok), akkor a ma még hatályos tv. szerint 60,5 évesen mehetsz előrehozott nyugdíjba csökkentett nyugdíjjal. Ha a tv. megváltozna, akkor 62, 5 évesen csökkentés nélkül. Ha nőként érdeklődsz, akkor csökkentett összegű előrehozott nyugdíjat kaphatsz 59. szülinaptól.


Üdvözlettel Veci

52es # 2011.04.14. 19:03

Kedves Veci!
52-es vagyok, gyerekkorom óta egy szív funkcionális problémával. Így dolgoztam 38 évet,szívesen tettem, nem panaszkodom. Sajnos vállalkozásom is volt egy ideig, és betegségem miatt nem tudtam a végén kitermelni a járulékokat. Egyéb betegségeim miatt is állapotom romlott, tavaly bizottság elé mentem, most átmeneti járadék előlegről kaptam értesítést. A rokkantsági járadék elutasító határozatának részeként 2009.12.31-ig 36 év 62 nap szolgálati időt állapítottak meg. részmunkaidőben a tavalyi évvel ez 37 évet meghaladja. Tudom, a vállalkozásban nem fizetett járulék ideje nem számít a nyugdíjalapba. De azt olvastam a törvényben, idézem: 95. §(8) A jogerős határozattal megállapított szolgálati idő, valamint a korkedvezményre és egyéb, jogszabályban meghatározott, foglalkozáshoz kapcsolódó kedvezményre jogosító idő tartamát a nyugellátás megállapítása során - az (5) bekezdés b) pontjában foglaltaktól eltérően - a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az ügyfél terhére nem módosíthatja.
A határozatban pedig az áll, hogy "az igénylő a határozat részét képező adatlapon feltüntetett szolgálati időt szerezte meg." A határozat jogerőre emelkedett, és minden adatot rendesen írtam, nem vezettem félre a hatóságot.
Kérdésem, ebben az esetben ez marad érvényben, ha nem reklamálhatok-e, illetve ha marad, ez alapján kérhetem-e előrehozott nyugdíj megállapítását.
Ha igen, igénybe venném, nincs lelkifurdalásom, sok évtizedig dolgoztam betegen, munkám során mindig többet igyekeztem nyújtani egészséges társaimnál, a fiatalon orvosok által felajánlott leszázalékolást visszautasítottam.
Köszönettel 52es

Veci # 2011.04.12. 14:51

Karcsi1001
Jobb a számítás, mintha a járadék megállapításakor kiszámolt nyugdíjat folyósítanák az emelésekkel növelten.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.04.06. 15:10

Karcsi1001


Üdvözlettel Veci