nők 40 éves munkaviszony utáni nyugdíja


gofri72 # 2010.12.31. 10:11

Sziasztok!

Édesanyám nyugdíjba menne, ha lehet, de nem tudjuk pontosan értelmezni az új feltételeket.
Huszonpár éve társas vállalkozásban beltag. Kérdés, hogy ez is beleszámít-e a 40 éves munkaviszonyba, vagy sem. Sajnos, a hét elején még a nyugdíjintézet sem tudott választ adni, mert még nem jött ki a rendelet, de most, hogy olvashatjuk, sem jutottunk előbbre, mert az egyik mondatból azt vesszük ki, mehet, a másik meg majdhogynem az ellenkezőjét írja.
Ha valaki tudna segíteni, megköszönném.

Köszönöm!

Veci # 2011.01.01. 20:49

A vállalkozási témához nem értek, a Közlöny dec. 30-án jelent meg, de mai hatályos kormányrendeletet és a Nyugdíjbiztosító közleményét itt találod:
168/1997. (X. 6.) Korm. rendelet
a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény végrehajtásáró
, itt a 12. §-t olvasd el alaposan:
http://www.complex.hu/…jegy_doc.cgi?…
KÖZLEMÉNY a nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségéről
http://www.onyf.hu/?…
Szerintem a felsorolásban sem szerepel a beltag jogviszonya.
Javasolom, hogy ebben a kérdésben keresd meg a Nyugdíjbiztosító ügyfélszolgálatát és ők pontos tájékoztatást adnak.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.01.01. 20:59

Találtam egy topi-ot, ahol a beltag kérdésekkel foglalkoznak, hátha ott is kaphatsz választ:
http://www.jogiforum.hu/forum/16/23241#…


Üdvözlettel Veci

bodrikutya # 2011.01.04. 07:44

Sziasztok!

Nyufig még tavaly kiszámolta a szolgálati időmet. Most mennék ezzel a kedvezménnyel nyugdíjba. Az már világos, hogy a munkanélküli időszakot le kell vonnom a Nyufig által számított időszakból, de van passzív táppénz időszakom is. A számításba belevették, a mostaniba is beszámít, vagy azt is ki kell vonni belőle?? Pont ezeken a napokon múlik, hogy meddig kell dolgoznom. 52-ben születtem, nyáron mindenképpen elmehetnék, de most nagyon rosszul esne, ha mégsem indíthatom el. Egyáltalán, hol kell kezdeni? Kérjem a Nyufigtól az újraszámolást?
Köszi a segítséget, előre is.

Gabicsek # 2011.01.04. 09:14

bodrikutya!
Van külön topic a fórum főoldalán, ha bemész a munkajogba ezzel a témával kapcsolatban. Oda kéne írnod, hogy megtalálják a kérdésed.
Egyébként úgy tudom, a passzív táppénz nem számít bele a 40 éves jogosultsági időbe, csak a szolgálati időbe.

bodrikutya # 2011.01.05. 08:56

Kedves Gabicsek!
Hálásan köszönöm a tippet, Nélküled nem találtam volna meg. A kérdéseimet fel se kell már tennem, a rengeteg hozzászólásból sokkal okosabb lettem, meg rosszkedvűbb. Nem jobb, mint a bizonytalanság, nekem marad a centivágás nyárig. Csak meg ne változtassák azt a törvényt is addig.
Köszi még egyszer, üdv. F. Andrea

Gabicsek # 2011.01.05. 22:41

Kedves Andrea!

Hát, nehogy megváltoztassák nyárig, mert rám vonatkoznak a módosítások:)

Veci # 2011.01.06. 17:36

Már itt is tippeket adtok a törvényalkotóknak!
IRGUM-BURGUM!!!
:-)


Üdvözlettel Veci

eta52 # 2011.01.06. 19:26

Tisztelt Veca !

1952-ben születtem. Szeptemberben a régi szolgálati

idő számítás szerint lesz 45 év szolgálati időm.

Kérdésem : érdemes-e várnom szeptemberig vagy menjek-e

most nyugdíjba a 40 év jogosultsági idővel ?

Köszönettel: eta52


Kedves Veci !

1951 12.22-én születt férfi vagyok 41 év munkaviszonyom van, mikor mehetek nyugdíjba és mi a teend?m ?

Veci # 2011.01.06. 21:56

eta52
Ha a kerek évet (45 évet) még ebben az évben meg tudnád szerezni, akkor érdemes, mert az + 2 %-ot jelentene a nyugdíj számításánál. A nyugdíjalapod meg növekszik, te ebben az évben mindenképp nyugdíjas tudsz lenni.
A számítás mindkettő nyugdíjba vonulásnál a szolgálati idő szerint történik.
Ha meg belefáradtál a melóba és pihenni szeretnél, vagy a családdal és magaddal többet szeretnél foglalkozni, akkor dönthetsz a kedvezményes nyugdíj mellett is.


Üdvözlettel Veci

lsabell # 2011.01.09. 18:10

Kedves Veci!
1954-ben születtem, s 1969-ben kezdtem el dolgozni. Közben azonban közel 4 évig rokkant nyugdíjas voltam. A szolgálati idő kiszámításánál korábban azt írták, hogy szolgálati időként kell ezt az időt figyelembe venni, de most a 40 éves munka, illetve jogosultsági viszony vonatkozik-e rám. Beleszámít-e ez is a 40 évbe?
Köszönöm a segítséget.

Gabicsek # 2011.01.09. 18:38

Isabell!
Munkajog nevezető főtopicban van ilyen rovat, nézz ott körül, rengeteg kérdés és válasz van.

Veci # 2011.01.10. 08:53

lsabell

  • A rokkantsági idő (III. rokkantsági csoport) az előrehozott nyugdíjnál (csak annál) kedvezményként figyelembe veszik a szolgálati időbe, ha nincs meg az előírt szolgálati idő az igény érvényesítéséhez.
  • Ha az egészségkárosodásod alapján rendszeres szociális járadékot folyósítottak, akkor az az időtartam a szolgálati időbe nem számít bele. DE, ha mellette volt munkaviszony, akkor annak az időtartama időarányosan munkaviszonynak számít. Sajnálom az egészségi állapotod miatti rokkantsági időszakot, de az előrehozott nyugdíjnál érvényesítheted kedvezményként.
  • A 40 év jogosultsági időbe nem számít bele. Ez másfajta kedvezmény, a tv. módosítás célja a munka és a család elismerése. A 40 év jogosultsági időbe, ennél a kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetőségnél, a munkaviszony+gyermekekkel otthon töltött idő együtt számít bele. Azért már ennyi kedvezmény egyszerre nem jár! Sok szakmunkástanulót érintő lehetőség (pedig akkor járulékfizetés is volt) sem számít bele a jogosultsági időbe.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

18/B. § (1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően két évvel előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az az 1950. december 31-ét követően született férfi, valamint az az 1958. december 31-ét követően született nő, aki

  1. legalább 37 év szolgálati időt szerzett, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az előrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2) Az (1) bekezdés szerinti előrehozott öregségi nyugdíj összegét úgy kell meghatározni, hogy az öregségi nyugdíj összegét

  1. annyiszor 0,3 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez, ha a jogosult az öregségi nyugdíjkorhatárnál legfeljebb egy évvel fiatalabb,
  2. 3,6 százalékkal, továbbá annyiszor 0,4 százalékkal kell csökkenteni, ahányszor 30 naptári nap hiányzik az öregségi nyugdíjkorhatárnál egy évvel alacsonyabb életkor betöltéséhez, ha a jogosult az öregségi nyugdíjkorhatárnál több mint egy évvel fiatalabb.

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése a csökkentést nem érinti.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túl előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

  1. az az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott feltételeknek megfelelő nő is, aki

aa) 1954-ben született és a 60 éves és 183 napos életkort betöltötte,

Az a)-b) pont szerinti esetekben a (2) bekezdés szerinti csökkentés mértéke nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj összegének 8,4 százalékát.

(4) Az előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj és a baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.


Üdvözlettel Veci

reuci75 # 2011.01.15. 18:08

Édesanyám 1952-ben született, 2010.október 10-ig 42 év 160 nap elismert szolgálati idővel rendelkezik. Jelenleg álláskeresési járadékos. Mivel 2011. április 20-án betölti az előrehozott öregségi nyugdíjhoz szükséges életkort, így nem tudjuk, hogyan jár jobban: beadja a kérelmet a 40 éves szolgálati idővel rendelkező nők nyugdíjazásához, vagy megvárja az áprilist, s akkor az előrehozottat indítványozza. A nyugdíj összegében jelentős lehet-e a különbség? Köszönettel: K. Andrea

Veci # 2011.01.15. 18:41

Andrea!
(reuci75)
Biztos megvan a jogosultsági ideje (a munkaviszony+gyermekekkel otthon töltött idő legyen meg a 40 év együtt véve)?

Ha biztos benne, ha nem volt tanulmányi idő, munkanélküli ellátás annyi, hogy az hiányozzon? Akkor mielőbb adja be a kérelmet K02-es nyomtatványt, mert nem tudni mit hoz a napok óta híradásokban hallott nyugdíjreform.

Ehhez meg kell szüntetni a Munkaügyi Központnál az álláskeresésit, az onnan kapott igazolást, K02-es nyontatványt, TB kiskönyvet, a munkaviszony igazolásokat, ami az utolsó szolgálati idő megállapítás óta keletkezett, ezeket küldje be a Nyugdíjbiztosítónak, vagy személyesen, vagy tértivevényes levélben.

Ha nem biztos a 40 év jogosultsági időbe, akkor úgy szüntesse meg a Munkaügyinél az álláskeresésit, hogy a szülinap legyen az első nyugdíj megállapítás napja.
ITT találja a nyomtatványt:
https://e-ugyintezes.onyf.hu/…kulframe.asp


Üdvözlettel Veci

julika531 # 2011.08.29. 14:16

53-as születésű vagyok.
A nyugdíjjogosultság megállapításához figyelembe vehető szolgálati idő: 41 év 37 nap
De a jogosultsághoz szükséges 32 évvel szemben 28 év 326 nap szolgálati időt szereztem.
3 gyermekem van.
A legkisebb gyerek 14 éves koráig, Méltányossági GYES-n voltam.
Mellette Ipart váltottam, 8 évig.
1990.február.-1995 március. 31.-ig.
Mentesültem a JÁRULÉK fizetése alól. Így 2 év 299 nap lett jóváírva vállalkozásból.
Munkaviszony megtartása mellett.
Szeretném, megkérdezni, hogy ez az 5 év
nem számít bele a ledolgozott időmbe?

Köszönettel:Julika

szuzi58 # 2013.09.21. 06:23

1958-ban született nő vagyok.30év munkaviszony után rokkantnyugdíjas lettem.Ennek 8 éve .Beleszámít-e a szolgálati időbe a rokkantnyugdíjban töltött évek .Mikor mehetek leghamarabb öregségi nyugdíjba.Akár csökkentett nyugdíjjal is jó lenne.köszönöm.

edit5 # 2013.11.14. 16:42

Kedves Szakértő!
40 éves jogosultsági időmből 2 év van. Most lettem munkanélküli. Milyen módon tudom tovább pörgetni az időmet?
Ha cak a minimál bér 30 %-ával vagyok bejelentve egy Egyesülethez, az elegendő teljes jogviszonynak?
Vagyis 2 év 30 %-os bejentés elegendő a maradék 2 évem letudására, vagy csak arányos számítás fog történni?
Köszönöm a segítséget!

southwind # 2013.11.29. 20:36

1956-ban születtem, korábban lekértem a szolg. időm adatait, ezek a következők:
Figyelembe vehető szolgálati idő: 31 év 247 nap
Nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 29 év 211 nap (2010. 08.05-ig)
további munkaviszonyom 2010.11.02-2010.12.31 (napt.nap: 60, munkan:42)
rendszeres szociális járadék 2011.08.06-2013.03.11
majd munkaviszony + rendszeres szoc járadék (most rehab. járadék) 2013.03.11-2013.12.31. (napt.nap: 879, munkn.606)
Mikor mehetek nyugdíjba leghamarabb?
Előre is köszönöm a választ.

WWallace # 2013.12.02. 20:43

Kedves Southwind,

a megadott adatok alapján megközelítőleg egyszerre lenne meg a nők 40-hez a jogosultsági időd és a korbetöltött öregségi nyugdíjhoz szükséges életkorod (rögtönzött számításaim szerint az életkorodat hamarabb be fogod tölteni) - amennyiben folyamatosan dolgoznál továbbra is. Az 1956-ban születettek öregségi nyugdíjkorhatára 64 és fél év. Úgyhogy attól függően, hogy az év melyik felében születtél, 2020-2021-ben mehetsz majd el előreláthatólag nyugdíjba - a jelenleg hatályos jogszabályok szerint.

southwind # 2013.12.08. 10:36

Kedves WWallace
2006-ban 50% egészségmegromlásom volt, amit levettek 42-re, most visszatették 45%, de tudomásom szerint az az egészség százalék, tehát a megromlás 55%. Jelenleg napi négy órát dolgozom, nem kis erőfeszítéssel. Ha három év múlva a munkaviszonyom még meglesz, akkor a rehabot vidáman megvonják, mert "sikerült a rehabilitációm". És akkor a munkahelyemről is kivágnak, mert azért vettek föl, mert muszáj teljesíteniük a kvótát+ nem kell utánam járulékokat fizetni, azaz két szék közül a földre ülök.
Azon gondolkodom, hogy a következő felülvizsgálat előtt felbontatom a munkaszerződést (az üzemorvos támogatásával), a munkámat (házi gondozó vagyok)tisztelet díjas szerződéssel tovább végzem, majd ha rokkantnyugdíjaznak, visszaállítjuk a mostani állapotot.

Ha csak addig nem változik a helyzet.
Ez így megoldható elvileg?
Előre is köszi a választ, üdv, Magdi

WWallace # 2013.12.09. 18:46

3 év múlva nem a munkaviszonyod miatt fogják megszüntetni a rehabilitációs ellátásodat, mert "sikerült a rehabilitációd", hanem mert ezen ellátás legfeljebb 3 évre állapítható meg.

Szóval a munkaviszonyod megszüntetése a "felülvizsgálat" előtt elég nagy badarság lenne. Már csak azért is (és ezért tettem idézőjelbe), mert a rehabilitációs ellátottaknál nincs felülvizsgálat. Őket nem hívják vissza, tekintettel arra, hogy ez az ellátás lejár abban az időpontban - hacsak közben nem leszel keresőképtelen, mert ezzel meghosszabbodik -, amit egyébként már a határozatban is feltüntetett a rehabilitációs hatóság.

Tehát a 3 év lejártával (vagy valamivel előtte) neked kell majd újabb kérelmet benyújtanod, és ha a felülvizsgálat azt állapítja meg, hogy továbbra is jogosult vagy ellátásra (ami igen szűk körű kivétellel már csak rokkantsági ellátás lehet), utána kell a jogviszonyodat megszüntetni, hogy az újabb ellátás megállapítható legyen részedre.

Persze korábban is megszüntetheted a munkaviszonyodat, de ha esetleg a felülvizsgálat elhúzódik, és csak hónapokkal később történik meg az újabb minősítésed, akkor se ellátást nem fogsz kapni, se munkabért.

WWallace # 2013.12.09. 18:49

A tiszteletdíjas foglalkoztatás egyébként, amennyiben az abból származó jövedelmed a minimálbér 30%-át meghaladja, ugyanúgy keresőtevékenységnek számít, mint bármely díjazással járó más jogviszony. Tehát ezt egy esetleges új megállapítás esetén szintén meg kellene szüntetned.

southwind # 2013.12.14. 12:34

Köszönöm a válaszod,
no és mi a helyzet a megbízási szerződéssel?, az feladatra szól...

WWallace # 2013.12.16. 20:39

A megbízás pedig a jövedelem összegére tekintet nélkül keresőtevékenységnek minősül.