Kiskorú veszélyeztetése


Angelicasol # 2014.04.25. 09:15

Csatlakozva az előttem szólókhoz: a gyerektartást erre találták ki.Azt írtad, hogy az úr a feleségét hagyta el még várandósan. De azóta is házasok, nem válnak?
A válás során a bíróság határoz a gyermekkel való kapcsolattartásról, tartási kötelességről stb.

Amennyiben bírósági ítéleten vagy végrehajtható határozaton alapuló tartásdíj fizetési kötelezettségének a kötelezett nem tesz eleget, abban az esetben kérheted a gyermektartásdíj végrehajtását visszamenőlegesen 6 hónapra és a jövőre vonatkozóan.

Emellett amennyiben önhibából nem teljesíti jogszabályon alapuló és végrehajtható hatósági határozatban előírt gyermektartási kötelezettségét, akkor az bűncselekmény, aminek a büntethetősége korlátlanul enyhíthető, ha az elsőfokú ítéletig a tartásra kötelezett fizet.

Tehát bőven terheli mindkét szülőt felelősség. Ami pedig azt illeti, ez a felelősség abból ered, hogy a csinálásában is egyformán kivettétek a részeteket...

groszfater@gmail.com # 2014.04.25. 08:54

felelőssége semmi.
dehogynem, tartási kötelezettsége neki is van,
ennek neve gyermektartás...

pazs # 2014.04.25. 08:53

Hogyne lenne felelőssége, de nem kell mindjárt büntetőjoggal fenyegetni. Kérd a gyerektartás megállapítását és ha önként nem teljesít, hajtsd be. A szülés költségeihez is hozzá kell járulnia. Sietned kell, mert visszamenőleg 6 hónapra igényelhető.

Agitak03 # 2014.04.25. 08:45

Értem. Tehát én gyesen lévő anyaként, a gyesből és a családi pótlékból köteles vagyok mindent biztosítani a gyermekemnek, míg a léhűtő apja valahol a világban nyugodtan koktélozhat eközben, felelőssége semmi.

Angelicasol # 2014.04.25. 08:34

A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy , aki e feladatából folyó kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését veszélyezteti.
Ez a kiskorú gondozására, nevelésére, felügyeletére irányuló kötelesség a szülőt, az örökbefogadót és a gyámot terhelik, illetve tőlük várhatók el.

Az a fontos, hogy csak a súlyosan kötelességszegő magatartásért vonható valaki büntetőjogi felelősségre és annak ok-okozati összefüggésben kell állnia a veszélyhelyzet létrejöttével. Ez csak csak szándékosan követhető el. Viszont a megromlott házasság a bírói gyakorlat alapján önmagában nem minősül kötelességszegésnek.

Agitak03 # 2014.04.25. 08:22

Akkor tényleg nem értem, mi a kiskorú veszélyeztetése. Ha esetleg valaki hozzáértő elmagyarázná röviden, megköszönném.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.25. 08:15

Mert szerinted az ugyanaz?

Agitak03 # 2014.04.25. 08:08

Ez érdekes, hogy nem, mert ha én is ugyanezt tenném a gyermekem anyjaként, akkor persze: igen? Nem vennék neki pelenkát, tápszert, ruhát, stb.

pazs # 2014.04.25. 08:05

Nem.

Agitak03 # 2014.04.25. 08:00

Megvalósul-e véleményük szerint a kiskorú veszélyeztetése tényállás abban az esetben, ha a gyermek egyik szülője, az apja, még a gyermek megszületése előtt el- és magára hagyja a feleségét (hazautazik külföldi otthonába), majd a gyermek megszületése után is 5 hónapon keresztül nem tart kapcsolatot, nem vesz részt a gyermeknevelésben, nem nyújt semmilyen anyagi támogatást. Az 5 hónapot azért írtam, mert ennyi idős a gyermek.