Hibas anyakonyvezes konzulatuson


Aldebaran1981 # 2017.09.27. 07:53

Kedves Forumozok!

Egy igencsak bosszanto problemaba keveredtem onhibamon kivul. A kislanyom Angliaban szuletett, a londoni magyar konzulatuson inteztuk a magyar iratait (szuletesi anyakonyvi kivonat es utlevel). A ferjem nem magyar, igy ugy dontottunk, a kislanyom magyar es ghanai utonevet is kap. Azonban a ghanai neve, ami a kozepso neve lett, ket tagbol all. Mivel kulfoldon szuletett es a brit szuletesi anyakonyvi kivonaton harom utonev szerepel, a magyar anyakonyvi kivonatra is ra lehetett ezt tenni, de ugye az utlevelre, lakcimkartyara stb nem. Mi az elso es a harmadik utonevet szerettuk volna az utlevelre es a tobbi iratra, de a konzulatuson automatikusan az elso kettot mondtak, hogy az lesz az iratokon. Mi kifejezetten rakerdeztunk, hogy lehetne-e az elso es a harmadik, mert a masodik nevnek magaban nincs ertelme, tehat vagy csak az elso nevet szeretnenk az utlevelbe, vagy az elsot es a harmadikat, de az elso kettot semmikeppen sem. Az ugyintezo megkerdezte a kollegait/feletteset, igenlo valaszt kaptunk, az utlevel helyesen is lett kiallitva az elso es a harmadik utonevvel. Meg azt hozzatennem, hogy az elso nev Natalia, amit magyar helyesirassal szerettunk volna anyakonyveztetni.
Megerkeztek a papirok, az utlevel rendben volt, de a szul. anyakonyvi kivonaton angolul, ekezet nelkul volt a Natalia es az osszes tobbi irat (lakcimkartya, TAJ kartya, adoazonosito jel) mind Natalia+masodik nevre lett kiallitva, ami igy ertelmetlen. Azonnal irtam a konzulatusnak, hogy egyreszt a Natalia rosszul van irva, masreszt a tobbi iraton a Natalia es masodik nev van az Natalia es 3. nev helyett. Felhivtak, hogy az anyakonyvi kivonatot rovidesen kijavitjak es a tobbi iratot ezzel tudom majd szemelyesen Magyarorszagon az illetekes irodakban (okmanyiroda, NAV, TB) javittatni. Egyreszt mar ez is eleg bosszanto volt, mert az o hibajuk miatt nekem haza kell mennem es harom kulonbozo helyen intezkedni, de ezt meg ugy elviseltem volna.
Viszont hazamentem par hete az iratokat kijavittatni es ott ert a hideg zuhany: kozoltek, ugyan ki tudjak javitani a Natalia nevet ekezetesre, de mivel az anyakonyvi kivonaton Natalia + 2. nev + 3. nev van, csak es kizarolag Natalia + 2. nev lehet az ossszes tobbi iraton (aminek, ismetlem, igy nincs semmi ertelme es nyilvan nem akarom, hogy a gyerekem hulye nevvel legyen otthon). Azt sem lehet, hogy csak a Natalia legyen az iratokon, ami meg elfogadhato lenne szamomra, mert muszaj az elso ket utonevet ratenniuk. Megkerdeztem, hogy akkor az utlevelet hogyan tudtak megis az elso es harmadik nevre kiallitani, mire azt mondtak, hogy "haaat, a konzulatuson mashogy dolgoznak" (kosz szepen, nagyon sokat segitett). Ha otthon a kivant nevet akarjuk a papirokra, be kellene menni a ferjemmel (akivel nem tudunk csak ugy barmikor hazamenni) szemelyesen egy anyakonyvi hivatalba es ott nevvaltoztatasi kerelmet beadni, ami persze penzbe kerul.
Ezek utan irtam a konzulatusnak es elmagyaraztam mi tortent, kerven oket, hogy ugyintezesi hiba miatt ismet legyenek szivesek javitani az anyakonyvi kivonaton es csak Natalia plusz harmadik nevre kiallitani, a kozepso nevet elhagyva. Mire visszairtak, hogy csak nevvaltoztatasi kerelmet tudunk benyujtani. Arra, hogy miert lettunk felretajekoztatva es miert lett az utlevel a keresunk szerint (ezek szerint hibasan) kiallitva, nem mondanak semmit!
Ha csak arrol lenne szo, hogy beszaladok egy irodaba es kis dij vagy uram bocsa' ingyen nevet csereltetek (nem is csere, csak a kozepso nevet elhagynank), nem vitatkoznek hanem lenyelnem a bekat, pedig mar eddig is sok idegesseget es elvesztegetett idot es penzt okozott ez az egesz. De azt, hogy most ismet akar szazezer forintot vagy meg tobbet koltsek vonat vagy repulojegyre meg konzuli es anyakonyvi dijakra es meg csak nem is kernek elnezest, felhaboritonak tartom! Az utlevel a bizonyitek, hogy nem hobortbol akarunk nevet valtoztatni, hanem ok hibaztak, ennek ellenere mintha falnak beszelnenk. Raadasul ha hazamegyunk latogatoba es akkor probaljuk elintezni a nevvaltoztatast, semmi garancia arra, hogy nem akarnak majd tolmacsot fogadtatni velunk mivel a ferjem eleg nyilvanvaloan nem magyar es nem is tud magyarul.
A konzulatussal mar eleg levelet valtottam, nem tudom, hogyan tudnek valami felettessel beszelni ott akinek lenne hataskore segiteni. Tudna valaki ebben tanacsot adni, hogy most kihez forduljak? Van valami ombudsman vagy barmilyen hivatal, aki a konzulatusra hatni tud?

Elore is koszonom :)