Egyedi gép gyártásánál felmerült jogok


Tyorotyere # 2017.12.05. 20:01

Köszönöm a válaszod! Igen gondoltam, hogy ez lesz ... A gép ötlete az enyém, a működési elvét és sok infót én osztottam meg vele...

A tervezés az övé mivel nem vagyok tervező és kivitelező. A leírásod alapján ő mondhatja azt, hogy fejlesztett a dolgon és ekkor már őt illetik meg a jogok, tehát nyugodtan árulhatja sajátjaként ....

Az olaj a tűzre, hogy egy pályázat keretében lesz rá pénz ... vagy ha nem nyer a pályázat akkor se gép, se ötlet, se semmi, de ő ettől függetlenül árulhatja ...? :D

nonolet # 2017.12.05. 19:42

"megrendelő egy egyedi gép megrendelése esetén elmond minden fontos tudnivalót a gép működési elvéről: hogyan működik, milyen alkatrészek fontosak, milyen követelménynek kell teljesülnie."

Ez megrendelő "know how"-ja vagy a szerzői/feltalálói joga a megrendelőt illeti.

A megrendelő engedélye nélkül
a kapott konkrét infókat
a gyártó nem használhatja fel a saját céljaira,
csak a kapott megbízás/megrendelés teljesítésére.

Erről persze illik szerződésben IS rendelkezni!!!!
Még az érdemi infók átadása előtt.
Nomeg a 3. felek felé való titoktartásról is.
A naivitás/bizalom igen káros tud lenni a zsebre sajnos...

- -

Más kérdés az általa elvégzett FEJLESZTŐ munka!!!
Ha ő tervezte meg az ötlet alapján a gépet,
akkor a terv szerzői joga nyilván az övé.

A szerzői jog hasznosításáról
pedig
szerződésben kell rendelkezni.

Hisz a hasznosítás joga lehet tiéd és lehet az övé is.
Ez alku tárgya... és súlyos pénz kérdés is!!! mint látod.

- -

Szóval külön kell kezelni

  • a gép ötletét
  • a gép terveit
  • az ötlet hasznosítási jogát
  • a terv hasznosítási jogát

Külön eset, ha
nem pontosan a te infóid szerint-alapján működik a gép,
amit árul, csak ugyanazt tudja, vagy hasonlót.

- -

Úgy tűnik, hogy mivel nem védted be magad időben
és utólag nem sok mindent tudsz már bizonyítani.

Szívni fogsz, lenyúlják a bizniszed...
És aligha tudod utólag már megvédeni,
ha csak egy picit is rafkós a gyártó.

Tyorotyere # 2017.12.05. 18:34

Tisztelt Szakértő!

Egyedi gép gyártása során felmerült kérdés miatt írok önnek! A megrendelő egy egyedi gép megrendelése esetén elmond minden fontos tudnivalót a gép működési elvéről: hogyan működik, milyen alkatrészek fontosak, milyen követelménynek kell teljesülnie. A gyártó csinál egy árajánlatot amin felsorolja milyen megoldások alapján csinálja meg a gépet!

Kérdésem: A gyártó el kezdte ezt a gépet reklámozni mielőtt legyártott volna akár egy darabot is! Mivel az egész ötlet a miénk volt ezért mi ezt kifogásoltuk, hogy az első gép legyártása előtt már konkurenciának reklámozza a mi ötletünket... Ennek van jogi alapja vagy szabályozása?

Másik kérdésem: Legyártás után ő ezt szabadon forgalmazhatja ha én nem veszem meg a terveket? Nem véd semmi engem? Egyedi gépről van szó de ha ő elkezdi forgalmazni akkor tömeg gyártott lehet és akár sokkal olcsóbb is!

Érdeklődni szeretnék csak, hogy tisztába legyek ilyen helyzet esetén a jogaimmal. Köszönöm szépen!

Tibor