Házépítés családi kivitelezéssel nem lehetséges ?


Zoltanuss # 2018.06.21. 09:28

Georgi156 !

Nem fognak menni az elképzeléseid !! Kivéve a házilagosságot.
Tehát :
Ezzel kapcsolatban felelősségre tudom vonni az akkori műszaki vezetőt? (Eltelt már 10 év...)
ha megtalálod egyáltalán, de valószínűleg melegebb tájakra küld.

Sajnos kiderült, hogy annak idején amikor már egyszer bövitette az előző tulaj a házat nem a terv doksi szerint járt el ” ha ahatóságnak jó vbolt akkopr neked sok közöd nioncs hozzá.
Megnézted alaposan megvetted, most az csinálsz vele ami karsz... a szabályok keretein belül.

nonolet # 2018.06.15. 21:12

2. ugyanmár!
3. nem fog menni, rosszul olvasod
(kivéve ha 5 évnél fiatalabb építés)

Georgi156 # 2018.06.15. 13:30

Tisztelt forumozók!
Én teljesen belekavarodtam a törvényekbe és jogszabályokba.
1.
Egy családi házat szeretnék bőviteni 2 szobával és szuterénnel. Így összesen 110m2 lenne a végén, amiből a lakrész kb95m2.
Mivel nem nagy dologról van szó, szeretném házilagos kivitelezéssel megoldank. Apósom kőművesként dolgozik 35éve, de sajna nem.ez a szakmája. Én lennék a villanyszerelő édesapám pedig a fűtés.
A tervek készülőben, elvileg van felelős műszaki vezetőm is, de vállalkozást még nem találtam aki beállna mögénk. Más megoldás létezik?
2.
Sajnos kiderült, hogy annak idején amikor már egyszer bövitette az előző tulaj a házat nem a terv doksi szerint járt el és emiatt nekem most kicsit átkell variáljam az elképzelésemet. A lényeg az, hogy 30as zsalukő helyett csak 15össel rakták a mostani pincét és a 30as ytongot élére állitva rakták a tetejére. Ezzel kapcsolatban felelősségre tudom vonni az akkori műszaki vezetőt? (Eltelt már 10 év...)
3.
Az inagtlant fél éve vásároltam. A főépület jelenleg könnyűszerkezetes és sajnos a talpgerenda az egyik oldalon korhadt. Ha jól olvastam a volt tulaj 5 évig vállal kellék szavatosságot az inagtlanért. A talpgerenda vakolva volt nem vehettem észre amikor megtekintettem az ingatlant csak most a lábazat szigetelésekor vettük észre. Ennek cseréjét áthárithatom a volt tulajra?

Köszönöm a válaszokat előre is!

nonolet # 2018.06.09. 23:23

"2017-ben sokminden változott."

A rendelet akkor is elolvasható a neten... meg a friss cikkek is.

FrksZoli # 2018.06.09. 17:29

Köszönöm a segítséget!

Megkérdezek más ME és FMV -ket is. Amit korábban írtam(2018.06.08. 03:45) azt azóta 2 másik, egy ME és egy FMV is megerősítette. De akkor is tovább keresek.

A linkeket amit küldtél már az első hozzászólásom előtt is olvastam, de ezek régebbi cikkel(az elsőnél a dátum 2015). Azt mondják(voltam a főépítésznél is és Ő is), hogy 2017-ben sokminden változott.

nonolet # 2018.06.08. 16:26

Tájképek...

Saját célra történő kivitelezés
http://www.terc.hu/…-kivitelezes

Családi ház építés saját és kaláka munkában.
https://kp.hu/…ban-legalis/

Sherlock # 2018.06.08. 15:38

Megtettem, meg volt is ilyen kivitelezésem. Ellenben a válaszod pontatlan és félrevezető. ME akkor kell, ha nem generálos az építkezés, ez független attól, hogy van-e saját kivitelezés.
A felügyelet és a szakmai vezetést a felelős műszaki vezető adja. Ha ki van választva a saját kivitelezés, akkor nem is lehet kivitelezővel kötött szerződést feltölteni a főnaplóba, így értelmezhetetlen az, hogy kell egy vállalkozó akivel leszerződik a kérdező édesapja. (Legfeljebb gyűjtőnaplóként lehetne feltölteni, ha már mindenáron, de annak a világon semmi joghatása nincs)

nonolet # 2018.06.08. 13:38

Ne beszélj butaságokat, saját kútfőből ...inkább olvasd el a vonatkozó jogot.

Kaláka attól lesz, hogy a szűk rokonságba tartozók építhetnek.

De kell kell föléjük felügyelet és szakmai vezetés.
Ami "felelős" lesz mindenért.
Vezeti a kalákás embereket, irányítja-ellenőrzi őket, felel értük és alá ír utánuk.

Sherlock # 2018.06.08. 11:32

A műszaki ellenőr félretájékoztatott Zoli. (Vagy te értetted félre)
Ha keresel egy céget akivel szerződsz, az nem kaláka, hanem hamis papírral azt mondjátok hogy a cég dolgozott.

nonolet # 2018.06.08. 07:43

Két külön állatfaj

1.
a "Műszaki ellenőr"
Ez ez ÉPÍTTETŐ embere, ő veszi át!!! a készre jelentett melót a vállalkozóktól.
Illetve vannak más dolgai-hatáskörei is az ÉPÍTTETŐ nevében-javára (tervellenőrzés, eltakarás előtti jóváhagyás, stb.)

Az építkezés során ő az aduász!!!
A jóváhagyása nélkül nincs munka átadás-átvétel, nincs továb lépés.

Kaláka esetén kötelező az építtetőnek a "Műszaki ellenőr".
(ha nem kaláka, akkor családi háznál nem feltétlenül kötelező)

A díja 1-4% szokott lenni a feladat bonyolultságától függően.

2.
a "Felelős műszaki vezető"
Ez nem az építtető embere hanem a VÁLLLALKOZÓÉ!!!
Van hogy maga a vállalkozó a jogosult.

Az építtetőnek nincs hozzá köze alapban.
Mivel mindig a vállalkozó biztosítja magának "Felelős műszaki vezető" funkciót.
Vagy ő maga jogosult, vagy az alkalmazottja, vagy szerződéses alapon.

A felelős műszaki vezető az adott vállalkozó munkájáért felel, azt igazolja az átvételre felkínálás előtt, hogy a vállalkozó munkája szakszerű volt.

Amit aztán az 1. pont szerinti Műszaki ellenőr" vesz át és igazol a kifizetéshez.

Megj: az néha előfordul, hogy az építtető úgy oldja meg a "Felelős műszaki vezető" kérdést, hogy

  • az építtető szerződik vele és ő biztosítja a vállalkozók számára szerződéses alapon.

- -

Normál esetben tehát a kalákás építéshez

Kell egy "Műszaki vezető" akivel az építtető szerződik és aki az ő embere!!! az ő érdekit védi a vállalkozókal szemben, ő az építkezés műszaki "FŐNÖKE" !

ÉS

Minden vállalkozó a SAJÁT munkarészére biztosítja MAGÁNAK a "Felelős műszaki vezetőt" is.
Aki az ő emberem az ő érdekit véédi és igazolj a vállalkozó megfelelő munkáját "Műszaki vezető" felé.
Adott esetben (HA JOGOSULT RÁ) akkor a vállalkozó lehet a saját maga "Felelős műszaki vezető"-je is egyben.

Vagy szerződhet mással a "Felelős műszaki vezető" feladatra.... ha neki nincs saját joga vagy embere.
pl. az építtető által szerzett jogosult emberrel is.

- -

A két ember azonban nem lehet ugyanaz!

Azaz a "Műszaki ellenőr" más kell legyen mint a "Felelős műszaki vezető".

Hisz ők egymás ellen dolgoznak!

A felelős műszaki vezető a vállalkozó érdekében.
(jó az már, hagy menjen, adjuk át)
Ezért nem is jó ötlet, ha az építtető biztosítja, fizeti.
Vigye csak maga a vállalkozó.
Persze kaláka estén megesik, hogy a "rokon" nem tud vinni és nem is akar.
Ekkor kénytelen az építtető szerezni egyet a "rokon" mellé, amikor kell a felelős műszaki vezető is.
(nem mindig kell)

-

A műszaki ellenőr viszont az építtető érdekében.
(nézzük csak... ááá nem jó, tessék újra csinálni)
Ezért őt az építtető szerzi magának és fizeti is.

- -

Így alakul ki az kettős ellenőrzési és igazolási rendszer ami az építés szakszerűségét hivatott biztosítani.

1.
A vállalkozó a saját melóját a "Felelős műszaki vezető" által ellenőrzi és aztán (aláírás után) kínálja fel átvételre.

2.
Az építtető a vállalkozó munkáját a "Műszaki ellenőr" által ellenőrzi és veszi át (írja alá ő is).

Immaculata # 2018.06.08. 03:33

A műszaki vezető a vállalkozó biztosításán akarja biztosítani magát?
A műszaki vezetőnek is van felelősségbiztosítása. Akinek van jogosultsága, annak aláírási joga is, ez pedig felelősséggel jár.

FrksZoli # 2018.06.08. 01:45

Köszönöm a hozzászólásokat.

Találtam egy műszaki ellenőrt aki arról tájékoztatott, hogy mindenképpen kell egy vállalkozó és vele kell leszerződnie apámnak. Mivel nincs műszaki vezető aki szerződést kötne mivel apám nem vállalkozó(nincs biztosítása)

A vállalkozó pedig hozza a saját vezetőjét.

Csak ez a módja

Sherlock # 2018.06.06. 08:45

A szükséges dokumentumokat az építész tervezőnek kell feltöltenie itt is, hogy készenlétben legyen a napló és lehessen főnaplókat nyitni, így ebben nincs többlet feladat. A főnapló megnyitása után rá kell nyomni a szerződés feltöltése gombra, ott pedig ki kell pipálni a saját vagy hozzátartozó részére végzett tevékenységet és leokézni. Ezen felül meg kell hívni a felelős műszaki vezetőt és a műszaki ellenőrt, ha ez megvan, akkor már semmiben nem tér el a vállalkozós kivitelezéstől.

Rexor # 2018.06.06. 07:18

Egy műszaki vezetőre lenne szükségetek, aki intézi az e-napló bejegyzéseket és minden dokumentumot feltölt, ami szükséges. Sajnos ez nem egyszerű dolog, nagyon sok adminisztrációval jár.

FrksZoli # 2018.06.05. 19:28

Sziasztok

Készülök építkezni, tehát én vagyok az Építtető.
Apám szakképzett kőműves, de nem vállalkozó.
Nincs generál kivitelezőnk és nem is akarunk.

Sok kőműves munkát meg tudnánk csinálni mi magunk, de a kérdés, hogy lehet-e és hogyan?

Az tiszta, hogy mivel több vállalkozó is lesz a különböző munkákra így műszaki ellenőr muszáj! ez OK.

Ilyen tanácsokat, lehetőségeket hallottam:

  • Kell keresnünk egy vállalkozót a kőműves munkára is aki apámat és engem alkalmaz.
  • Nem kell vállalkozó kivitelező, hanem nekünk kell találnunk felelős műszaki vezetőt aki leszerződik apámmal és így megcsinálhatjuk a kőműves munkákat.

Ezeket a szabályokat hallom sokszor, de eléggé ellentmondásosak és nem is tudom melyik valós egyáltalán:

Ez a szabály a fent említett első lehetőséget erősíti meg:
"Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól (Ket.) szóló törvény szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti, szakirányú szakképesítés nélkül, a szakmai szabályok betartása mellett

  1. építési engedélyhez vagy az egyszerű bejelentéshez nem kötött esetben,
  2. építési engedélyhez vagy az egyszerű bejelentéshez kötött esetben a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével [191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 12. § (6) bek.].

"

Ez pedig a másodikat:
"csak a saját, vagy a Ket. szerinti hozzátartozó részérére lehetséges. Egyéb esetben az építési engedélyhez kötött, vagy egyszerű bejelentéssel létesülő lakóépület esetében az építőipari kivitelezési tevékenységet az építési szakmunka jellegének megfelelő szakképesítéssel, részszakképesítéssel rendelkező szakmunkás felelős műszaki vezető irányításával végezheti [191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 13. § (8) bek.]."

Most akkor, hogyan is lehetne felépíteni a házat? Kell mindenféleképpen vállalkozó kivitelező vagy nem?
Tudtok ebben segíteni?

Üdv
F. Zoli

László88 # 2018.02.04. 14:13

Üdv, még egy kérdés, családi ház bővítésnél járunk, nem sokára meg lesz az e naplónk is. Terv kész, statikus, gépész, elektromosság is rendbe. Lassan neki szeretnénk fogni, édesapám kőműves több mint 30 éves tapasztalattal. Elvégezheti e az alapot, és a falazást+minden kőműves munka részét? Amennyiben igen, mik szükségesek hozzá, pl. papír stb...

László88 # 2018.02.04. 14:08

Üdv.

Az lenne a kérdésem. Könnyű szerkezetes, nem emberi tartózkodásra alkalmas építményhez szükséges e, bármiféle engedély? Felépítménye, fenyő gerenda és lindábh. 20x5,4x2,6 m, Köszönöm.

SolnesM # 2018.01.12. 16:28

szigege kérdezi, hogy :

egy 320m2-es telekre mobilház milyen feltételekkel telepíthető?

Sok sok feltétele van, de mielőtt ezeket apránként felkutatná, tisztázni kellene azt hogy hány nm-es az az építmény, meg hogy mobil e egyáltalán. Mert van mobil ház és van könnyűszerkezetes ház is. Néha a kettőt keverik. Lehetnek 6 nm -esek és akár 150 nm -esek is a könnyűszerkezetesek. A mobilok aligha ilyen tág határok között.

Bea1 # 2018.01.12. 13:09

Nade arrébb lehet gurítani.

nonolet # 2018.01.12. 10:01

"Persze ha már le van rakva, az más tészta."

Ha már legalább 10 éve ott van... és használja is.

Egyébként meg vagy eltakarítja onnan vagy szénné büntetik, ha nem jogszerűen rakta le.

nonolet # 2018.01.12. 09:59

Ez senkit nem érdekel... nem jogalap.

Bea1 # 2018.01.12. 08:15

Meg ha nem tudja megoldani máshol a lakhatást a tulaj, nem?

Bea1 # 2018.01.12. 08:14

Persze ha már le van rakva, az más tészta.

nonolet # 2018.01.11. 22:42

Nm eleht megmondani...

Lásd: OTÉK és az adott település HÉSZ plusz Településképi szabályzata.

Ezek együtt döntik el.

szigege # 2018.01.11. 16:45

Tiszteletem!
Kérdezem, hogy egy 320m2-es telekre mobilház milyen feltételekkel telepíthető?
Köszönettel: szigege