ingatlan elárverezés - haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.12. 05:03

Ptk. VIII. fejezet.

MajorDomus # 2015.08.11. 22:35

Mert?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.11. 22:10

Akár.

MajorDomus # 2015.08.11. 22:06

A haszonélvezővel szemben?

Érdekes lenne!

lajcsó # 2015.08.11. 07:00

"milyen jogi lépéseket tudok tenni, hogy a férjem az ingatlanból kiköltözzön."
A házassági bontóper során kérheted, hogy a bíróság téged jogosítson fel az ingatlan kizárólagos használatára.

MajorDomus # 2015.08.10. 21:12

Semmilyent.
A haszonélvező joga erősebb mint a tied.

Lekha # 2015.08.09. 14:51

2008-ban a férjemmel vettünk egy ingatlant Mezőtúron. 2011-tól külön élünk, közös gyermekünket én nevelem és albérletben élünk Vácott, melyet édesanyám fizet. Az ingatlan tulajdoni hányada:2/3 rész az én tulajdonom, 1/3 rész a gyermekemé, férjem haszonélvező.
Az ingatlanon jelenleg 13,5 millió jelzálog van, (a jelzálog az én nevemen van, munkanélküli vagyok) amit 30 ezer/hó részletben a kezes fizet.
Az ingatlant 2013-ban hatóságilag lezárták, melybe férjem 2015 július 30-án önkényesen beköltözött.
Kérdésem: milyen jogi lépéseket tudok tenni, hogy a férjem az ingatlanból kiköltözzön.

Köszönettel: Lekha

MajorDomus # 2015.08.08. 22:00

Lakbért nem követelhet, mert az ingatlant minden tulajdonos jogosult használni. Legfeljebb többlethasználati dijat.

Honnan veszed egy osztatlan közös tulajdonú
ingatlannál hogy kinek az ingatlan része veszett el?

X jól teszi ha vigyáz magára, mert az új tulaj kérni fogja a közös tulajdon megszüntetését, és kivásárolja öt a lakásból, s mehet világgá.

Bori Bori # 2015.08.08. 15:44

esthers86
Van bejegyezve a tartozás biztosítékára jelzálogjog?

zsoo # 2015.08.08. 13:51

Érdeklődnék és egyben egy érdekességet osztanák meg. Lakásnak két tulajdonosa van 50-50%-ban. Egyikük X aki használja az ingatlant jelzálog hitelt vett fel a lakásra, (Y engedélyével) amit nem tudott fizetni. A bank árverésre adta a lakást, de csak a felét árverezték. Y tulajdonrésze veszett el. Az új tulajdonos most lakbért követel. Milyen világban élünk, hogy lehetséges ez?

MajorDomus # 2015.07.06. 21:23

Nem

esthers86 (törölt felhasználó) # 2015.07.04. 07:22

Tisztelt Fórumozók,
Érdeklődni szeretnék, hogy elárverezhető-e egy olyan ingatlan, ahol én vagyok az egyik haszonélvező a testvérem mellett, édesanyám a tulajdonos és a tartozás az én nevem alatt van?

ObudaFan # 2012.07.03. 20:54

Nem zálog lesz az, hanem végrehajtási jog és a tiedet nem.

ducica # 2012.07.03. 20:40

Nekem az lenne a problémám hogy évekkel ezelőtt lett ajándékozás révén egy lakásból 1/6 részem haszonélvezettel terhelve. A múlt héten kaptam a földhivataltól egy papírt gyorsított eljárás gyanánt hogy a haszonélvező egyben a tulajdonos társ (az ővé 3/6 rész is)350000 ft adótartozást + a járulékokat jelzálogként megterheli az ingatlant.A kérdésem az lenne hogy az én 1/6 részemet is megterhelték papír szerint és hogy ezt megteheti e ezt aZ APEH ?
Köszönettel:Krisztina

ObudaFan # 2012.04.21. 22:21

3 hónap a végrehajtási kifogás objektív határideje, ez ellen igazolásnak sincs helye.

satori # 2012.04.20. 16:29

Kedves Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék, hogy abban az esetben, ha az apeh részéről árverezés történt és a tulajdonos így elvesztette az 1/2 tulajdon részét és erre rá 3 hónapra a megfosztott tulajdonosról kiderül,(zárójelentés alapján) hogy mentális betegségben (reziduális szkizofrénia)szenved,ami képtelenné tette az akkori eljárás folyamán,(belátási képesség hiánya) hogy bárminemű jogorvoslattal éljen, (részletfizetés,fizetéshalasztás)megtámadható e?
Köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.04.13. 15:21

Kizárólag a haszonélvező jogosult az ingatlan birtoklására, használatára, hasznainak szedésére. A tulajdonosok engedélyére nincs szüksége, épp ellenkezőleg, a tulajdonos csak akkor használhatja az ingatlant, ha neki azt a haszonélező megengedi.

A tulajdoni hányadát - haszonélvezettel terhelten -bármelyik tulajdonostárs egyedül is eladhatja, de az egész ingatlant nem.

andrismano # 2012.04.13. 13:07

Milyen jogokkal rendelkezik egy haszonélvező, olyan lakáson,ahol nincs tulajdon joga, mert szülei 1/2-1/2 tulajdona a lakás.Az egyik tulajdonos engedi,hogy az ingatlant lakja a haszonélvező,a másik tulajdonos bírósági úton akar igényt tartani a lakás felének értékére.Az ingatlan árverezésre bocsátható haszonélvezővel? A bírósági végzés vissza vonhatja a haszonélvező jogait? Az ingatlan árverezhető/ eladható,ha csak az egyik tulajdonos szándéka mind ez, és a másik tulajdonos nem akarja eladni az ingatlant?

Köszönöm válaszát

ancsi70 # 2007.04.21. 20:06

Köszi KBS a választ, remélem, hamarosan jön vevő!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.21. 19:09

Nem. Nem vagyok biztos s benne, hogy a közös tulajdon megszüntetésekor is érvényes, de a bírósági végrehajtásban által elrendelt árverésen a vevő tehermentesen szerzi meg az ingatlant. Ha ebben az esetben is így van, akkor édesanyád nem 1/2 részt kapna a vételárból, hanem annál a haszonélvezet értékével többet.

ancsi70 # 2007.04.21. 14:59

Köszönöm. Nekem még is csak az lenne a kérdésem, hogy ha jó ideig nem jön vevő (nem könnyű manapság egy családi házat eladni vidéken) és egyik fél sem tudja magához váltani a másik részét, akkor annak ellenére is lehet árverezés, hogy az édesanyámnak haszonélvezeti joga van a házon? Tehát nemcsak tulajdonjogot, hanem haszonélvezetet is lehet árverésen szerezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.04.21. 08:28

Nem eszik azt a kását olyan forrón. A közös tulajdon megszüntetését akkor lehet a bíróságtól kérni, ha a tulajdonostársak nem tudnak megegyezni benne. Ha jól értem, itt ez nem áll fenn, hiszen tulajdonképpen közös az értékesítés és elosztás szándéka.
De ha még bíróságra kerülne is az ügy, az csak a legvégső lehetőségként rendeli el az árverezés útján történő értékesítést.

ancsi70 # 2007.04.20. 19:59

Kedves Fórumozók!
Édesanyám ügyében várok segítséget. Fél évvel ezelőtt elhunyt az élettársa, akivel 20 évig élt együtt. Van egy családi ház (ca. 30 MFt) értékben, amelynek felét az elhunyt gyermekei örökölték édesanyám haszonélvezetével, a másik fele édesanyámé. A gyerekekkel sajnos más dolgokban sem igazán lehetett egyezségre jutni (más ingatlan, kocsi, stb..) és most azzal fenyegetőznek, hogy elárvereztetik a házat, annak ellenére, hogy édesanyám már hirdeti a házat, tehát ő nincs az ellen, hogy értékesítsék a házat és osztozkodjanak. Nekik mindegy, csak az anyámnak "fájjon"....Valóban el lehet árvereztetni a házat, akkor is, ha haszonélvezeti jog van rajta?