Önkormányzati lakás "eladása"


monalisa1 # 2009.04.16. 16:41

Én első körben a lakáshivataltól kérnék cserelakást, mert nekik csak van több ajánlatuk is - ha nem is azonnal -, míg második körben a cserepartner keresése - már ha valaki hajlandó lesz egy öreg ház félkomfortos- és nem benapozott lakásába csereként beköltözni...

Az már előfordult több helyen is, hogy eladták a bérlők alól az egész házat, aztán cserelakásként jó ha 2-3 lakást mutatnak - melyek különböző okokból elfogadásként rendszerint szóba se jöhetnek (...) így végső soron a bérlő kap egy szerény összeget és mehet amerre lát...

Amikor a fővárosnak mostanság a nagyobb építkezésekre nemigen van pénze, a jövőt előre senki sem látja, illetve ugyancsak bizonytalan.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Gyorgyii # 2009.04.16. 11:59

Kedves Hozzáértők!

Végigolvastam minden önkormányzati lakáshoz kapcsolódó írást itt a fórumon. Önkormányzati lakásban lakunk, és ezt szeretnénk elcserélni szintén önkormányzatira. Viszont nem világos két dolog, ehhez kapcsolódna két kérdésem.

1., Melyik jobb megoldás: ha beadjuk a cserére irányuló kérelmünk az illetékes önkorm. lakásgazd. osztályára vagy ha jómagam keresek egy cserepartnert?

2., Ha úgy alakul, hogy egy olyan házba kerülünk, ahol megvehetők a lakások, jól értelmeztem, hogy előfordulhat, hogy "alólunk" eladja a lakást az önkormányzat másnak?

Röviden: Budapesten, a Fehérvári úton van egy ház, amelyet húsz éve akarnak bontani. A házat a háború előtt építették - egyes források szerint 1910 körül -, azóta szinte semmit nem tettek vele, a vezetékek (víz és villamos) antik darabok. Hosszú évek óta hitegetnek minket, hogy azért nem történik semmi, mert majd kiszélesítik a Fehérvári útat, de a Fővárosi Önkorm. erről nem tud... legalábbis az elkövetkezendő öt évben. Igaz, ezt mondta a Főv. Önkorm. 5 éve is. Szilárd tűzelés van, de ilyentájt már fázhatunk a nem napos lakásban reggelente, mert visszanyomja a füstöt. (A ház elé építettek egy böhömöt 5 éve, ami elveszi a napot.)
Fentiek miatt szeretnénk elmenni innen.

Mindenkinek előre köszönöm a segítő válaszát!

Gyurmaman # 2009.03.10. 11:07

Tisztelt Fórumozók!

Köszönöm a válaszukat és hozzászolásukat.Grád Urat próbálom levélben megkeresni, mivel felkeltette az érdeklődésemet, miszerint önkormányzati engedéllyel elcserélhetnem idővel saját tulajdonúra a lakást.Ennek módjáról, lehetőségéről további véleményeket szivesen vennék.Nekem laikusnak nem érthető , hogy tudom elcserélni saját tulajdonúra,-vagyis én kapnék cserébe egy saját tulajdonút , aki elcserélte velem ő pedig egy önkormányzatit?

matthiasi # 2009.03.06. 08:49

Ilyen ügyben tanácsot tud adni Hunerdei gyuri !

Specialistája az önkormányzati lakások eladásának. A követekező beszélőn szivesen ad tanácsot !

De rokonságba is kell kerülni vele az ügy eredményességének céljából !

monalisa1 # 2009.03.03. 16:54

Az utolsó mondat "sztorija" szerintem is előre borítékolható.

Zoltanuss # 2009.03.03. 15:47

T. Gyurmaman !

Ma M.országon nagyon kevés önkormányzati lakás van. Már már kóros !

Kik kaphatnak ? Hát nagyon nagyon rászorulók, hogy kik azok hosszúra menne kifejteni.
Aztán a 'nemesek '.
valamelyik hatalmon lévő formáció holdudvarához kell tartozni, aztán előbb, de inkább utóbb csak leesik egy potya lakás.
Meg venni ? De nem önkormányzatit.
Hát az a hajó már nagyjából elment. Nincs már mit eladni. De a piacon rengeteg lakás van eladó !
Sőt lehet bérelni is !

Gondolom potya, magyarul jóval áron aluli vételre gondoltok !

De kivételek mindig vannak. A tágabb környezetemben éppen a napokban halottam : a fiatal asszony két gyerekkel rendelkezett egy jó minőségü önkormányzati 2 szobás lakással. A férjét magyari szokás szerint elmarta vagy 5 éve. Ezt a 2 szobást egy éve egy egyszobásra cserélte + némi kp. Most a napokban hallom megy a két gyerekkel egy garzonba . Ezt kapta a munkáltatójától. Sőt kap némi pénzt újra az egyszobásért. Hogy még mik vannak, sőt állítólag lakbért se kell fizetni.
Na de az ilyen jelenségek nem tömegesek.

És háron év múlva frusztráltan fog mindenütt panaszkodni : micsoda világ két gyerekkel nyomorgok egy 28 m2 -es garzonban.

monalisa1 # 2009.03.02. 10:19

Tegyük fel ujjólag épült egy ház, az önkormányzat 20-30 évig abból hónapról hónapra pénzt akar látni - joggal, így a bérlakások eladására általában az épület "lepusztulós" állapotában kerül sor.

Monalisa
laikus hozzászló

Grád András # 2009.03.01. 09:55

Kedves Gyurmaman!

Amennyiben kicsit is ismeri a hazai önkormányzati viszonyokat, az általában 4 évenkénti totális vezetés-váltást stb. akkor megérti, hogy innen senki nem fog tudni Önnek garanciát vállalni arra, hogy 3, 5 vagy 10 év múlva eladják-e majd a lakásokat. A budai várban pl. már vagy 10-15 éve megy a huzavona, hol el akarják adni, hol nem, eddig csak egy kis részét adták el. Viszont! Az önkormányzati lakás elcserélhető saját tulajdonúra, teljesen jogszerűen, csak az önkormányzat engedélye kell hozzá, de azt meg tényleg mindig mindenkinek megadják. Úgyhogy ha más lehetőségük egyelőre nincsen, én biztatnám az önkormányzati lakás megszerzésére, annak is van forgalmi értéke, szabadon cserélhető. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Gyurmaman # 2009.03.01. 09:19

Tisztelt Fórumozók!

Barátnőmmel szeretnénk lakáshoz jutni.Sajnos anyagi hátterünk nincs ,ezért nem tudunk hitelt felvenni saját lakáshoz.Szertnénk önkormányzati lakáshoz jutni.Van rá esélyünk szociális rászorultságunk végett.Viszont , ha már van lehetőségünk és kicsit több , mint 50%-ék , hogy meg is kapnánk, akkor szeretnénk olyat , amit egy 10 év múlva meg is tudunk vásárolni.Sokan riogadtak minket,hogy az önkormányzati lakásokat nem lehet megvásárolni de voltak akik azt mondták 5-10 év múlva lehet kérni annak megvásárlását.Szeretnénk biztosabbra menni, szeretnénk olyan lakást megpályázni ,amit feltehetőleg az önkormányzat el is fog adni bizonyos időn belül.Illetve minden hasznos információra szükségünk lenne ez ügyben.

Köszönettel,

Kriszti , Gyuri

nanemaaa # 2008.12.20. 07:31

Ahhoz, hogy az ember bejusson a valahova, nem az igazgatót kell ismerni, hanem a portást. :)
Nyugodtan fordulj csak az ügyintézőhöz, hiszen ő intézi az ügyeket. Magasabb polcra az ember akkor kapaszkodik, ha az alsók már üresek.

A megoldás egyébként mindenképpen a hivatal lakásügyekkel foglalkozó részlegénél (osztályánál) keresendő. Még egy tanács (bár gondolom ezzel tele a padlás): Ha olyan rosszak a körülmények, amíg azokat nem siekrül orvosolni, addig is kérheted a bérleti díj csökkentését.

monalisa1 # 2008.12.19. 18:55

Ahogy ObudaFan javasolta: érdeklőni a polgármesteri hivatalban.

Mível a ház állaga olyan amilyan, valamint amúgy is előbb-utóbb lebontásra kerül, az önkormányzat cserelakást mindenképpen köteles lesz majd felajánlani., próbáld kijárni hogy MIELŐBB és ne majd egyszer csak. (Ti a 20 évi dohosságot, penészességet megszenvedtétek már.)

Azt azonban tudni kell, hogy "a" felajánlandó cserelakás dolgában nagyon válogatni nem lehet., mutatnak majd 2-3 lakást és nagyjából ennyi. (Van az ügyintézőnek rajtatok kívül bizonyára "száz" más hasonló esete, ezzel szemben a cserelakások száma korlátozott.)

Tudnám javasolni, hogy mindjárt az osztályvezetőnél próbálkozz, de talán még jobb ha az illetékes polgármester-helyettes félfogadására jelentkezel be.

Minden jót!

kriszti112 # 2008.12.19. 18:48

És az Ügyvéd Úrnak is köszönöm.

kriszti112 # 2008.12.19. 18:43

Kedves Monalisa!

Köszönöm a gyors válaszodat,és a hasznos tanácsokat.
Megpróbálok ebben az irányban elindulni.

Köszönettel:
K.

ObudaFan # 2008.12.19. 16:29

A helyi önkormányzat rendeletében biztosíthat ilyen lehetőségeket, önmagában a törvényből nem következik. Ezért a polgármesteri hivatalban kellene érdeklődni.

monalisa1 # 2008.12.19. 14:56

(Tüdőgyógyász szak)orvostól kellene igazolás hogy az ottlakó családtagok közül valaki asztmás és/vagy allergiás beteg az állandó penészedés okán, és az egészségi okra hívatkozva kérni a lakáscserét az önkormányzattól.

Mert egy előbb-utóbb lebontásra kerülő épületre önmaguktól fillér annyit nem költenek már., erre- mármint műszakilag az életveszélyre (= mindjárt összedől) hívatkozva kérni a cserét hosszú és bizonytalan eredményű pereskedés lenne.

Bár legfeljebb az aládúcolás történik majd meg, de attól a nyírkosság még megmarad.

kriszti112 # 2008.12.19. 14:11

Tisztelt Ügyintéző!

Érdeklődni szertnék, hogy mi a teendő ha az önkormányzati lakásom penészedik már vagy 20 éve...és nem tudok ellene semmit tenni, mert a kűlső falunk szinte olyan, mint a homok, ami magába szívja a nedvességet.Ebből kifolyólag van- e lehetőségem arra,hogy egy jobb lakásra cseréljem? Korábban próbáltuk édesapámmal megvenni, hogy aztán így tudjunk tovább lépni, de akkor azt mondták, hogy nincs,mert hamarosan bontani fogják.Ez volt tíz éve, emiatt nem kötettük be például a gázt se a főzéshez.
Lehet kérni egy másik lakást az önkormányzattól, amit mondjuk pár év múlva meg is tudnék vásárolni, mert hiába is gondolja bárki is azt, hogy esetleg megcsináltatja az önkormányzat, nem fogja hiszen "20 éve már bármelyik pillanatban bonthatják".Én meg nem tudok és nem is szertnék rákőlteni egy olyan lakásra, amit bármikor bontani fognak.........

Válaszát várva,

K.

vattacukor # 2008.12.03. 19:31

Tisztelt Hozzáértők!

Önkormányzati tul. ingatlant bérlek jelenleg már csak egyedül mert édesanyám elhunyt. Ez egy 58nm-es lakás. Anyagilag most sikerült helyrerázódnom, volt munkanélküliség meg minden. A lakbérrel el vagyok maradva, de egyedül nem is fogom tudni fizetni rezsivel együtt kb 60.000 ft. Van arra mód, hogy kissebb lakást adjon az önkormányzat aminek kifizethető a rezsije? Hol lehet ezt kérni? Biztos vannak olyan családok akik jobban rászorulnának erre a nagy lakásra. Magán úton neki állhatok cserepartnert keresni így hogy hátralék van rajta? Nem akarok nyerészkedni csak egyszerűen egyenesbe jönni végre és nem az utcán kikötni.

annami # 2008.11.30. 10:00

Jónapot!!!
Érdeklödni szeretnék, hogy az önkormányzati lakást ha megvásárolom az önkorményzattól akkor kell-e lakásszerzési illetéket fizetnem????Ha igen akkor mit néznek amenyiért vásároltam vagy amenyire felértékelték???
Köszönöm válaszukat!!!

monalisa1 # 2008.11.11. 17:33

Mível a lakások tulajdonosa az önkormányzat, a tervezett csereszerződéshez az ő(k) jóváhagyása szükséges - egyben bizonyára elegendő is. (A jogászuk majd ellenjegyzi.) A megfelelő formanyomtatvány vélhetően beszerezhető az ügyfélirodán.

Ha az egyes lakások közt un. értékkölönbözet van, azt a cserepartnerek külön írásba foglalják és az aláírásukat tanúkkal igazoltatják. (Olyasmi mint amikor xy egy bizonyos összeggel tartozik valakinek, és annak jogosságát-, a fizetés idejét- és magát az átvételt nyugtázzák.)

Monalisa
laikus hozzászóló

Hármas Lakáscsere # 2008.11.07. 12:28

Üdvözlet, Kedves Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék arról, hogy lenne egy hármas önkormányzati lakáscsere. Kell hozzá ügyvéd jelenléte?
Úgy tudom, hogy csak saját tulajdonú lakás esetén kell ügyvéd.

Pjotr # 2008.10.15. 19:51

Jóindulatú kérdésre jóindulatú választ is kap az ember.
De akit csak akpzsiság vezérel, mert neki az jár, az olyan válaszokra is számítson.

Renus # 2008.10.14. 16:01

Üdv mindenkinek!

Nem kérdezek semmit, csak véleményt "mondok".
Ez egy Fórum, bár olvasva az előzőeket nem biztos hogy ez mindenki számára világos.. Ide azért írnak az emberek, hogy feltegyék kérdéseiket, válaszra várva..nem pedig azért, hogy "lehordják", mert mertek kérdezni. Azért mert valaki feltesz egy kérdést, hogy mit lehet csinálni az önkormányzati, vagy saját lakással, nem azt a választ szeretné hallani, hogy kapzsi, és nem elég neki annyi amije van. Felháborító, hogy emberekben mennyi... van. Ez Fórum, ha van valami kérdése az embernek felteszi, és jó indulattal várja, hogy normális választ is kap rá.
Akinek nem inge....

monalisa1 # 2008.10.13. 20:21

A moratórium lejártáig "adják bérbe" a lakást - megfelelő jogi garanciával. Így akár "holnap" kiköltözhetnek már.

(Csak írásban gondolkodok: határidős elővételi adásvételi szerződés - ügyvédet kell megkérdezni.)

Monalisa
laikus hozzászóló

Pjotr # 2008.10.13. 20:08

5 év, általában,de az önkormányzatnál megmondják pontosan.

Ravenna # 2008.10.13. 13:59

Üdv!

Nekem csak egy kérdésem lenne. Hány év után lehet eladni úgy egy ex-önkormányzati, önkormányzattól megvett lakást, hogy ne kelljen a különbözetet visszafizetni az önkormányzatnak?

Ismerőseim új lakásba szeretnének költözni, amelyikben most laknak, már nagyon szűk nekik, szükségmegoldás volt. Pontos dátumot nem tudnak még, 4-5 éve vették meg a lakást, még egy kis teher még mindig van rajta, sajnos. Segítséget kérnék, hogy hogyan tudnak mégis költözni, ha nincs más önerejük, csak ez a lakás!

Üdvözlettel: Agatha Ravenna Moon