Önkormányzati lakás "eladása"


MLOLO # 2010.04.21. 17:24

Üdvözlet mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni.
Van egy budapesti önkormányzati bérlakásom, amit most kedvezményesen megvárásólhatók az önkormányzattól.
Ez eddig nagyon jó is lenne, csak a gond ott van, hogy X időig nem adhatom el az ingatlant.
Én viszont értékesíteni szeretném, mert más városba kívánok lakást venni. (oda köt a munkám)
Ezért az lenne a kérdésem, hogy elcserélhetem e a határozatlan idejű szerződéses önkormányzati bérlakásomat saját tulajdonú ingatlanra, akár értékegyeztetéssel?

Legális vagy sem az ilyen ügylet?

jozsef.s # 2010.04.24. 19:52

Tisztelt fórumozók azt szeretném kérdezni hogy mi a folyamata annak hogy a húgomat aki állandóra van ide be jelentve ki szeretném jelenteni az önkormányzati lakásból mert máshol él már kb:5-éve a kérdésem az lenne hogy ha ki jelentem nekem milyen jogi probléma származhat ebből nekem.

monalisa1 # 2010.04.24. 20:20

Ha bérlőtársak vagytok egyik a másikat nem jelentheti ki - erre nincs jogosítása. Ellenben el kell menni az önkormányzat lakásügyi osztályára és elmondani a dolgot., ők majd megvonják a további lakhatás jogát a testvéredtől, egyidejüleg veled új bérleti szerződést kötnek.

Azért mielőtt megléped ezt a dolgot, tisztázd a hugoddal: neki mi az "előnye" abból hogy állandóra még mindig ide van bejelentve.

"Lisa"
laikus hozzászóló

jozsef.s # 2010.04.25. 14:05

Tisztelt fórumozó köszönöm a gyors válaszát.Azt szeretné írni hogy nem vagyunk bérlő társak én vagyok a fő bérlő mivel édesanyám halálakor én meg a fiam maradtunk itt a lakásba.most akkor mit tegyek.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.04.25. 16:46

Simán ki kell jelentened és kész. Semmilyen következménye nem lesz.

jozsef.s # 2010.04.25. 21:34

Tisztelt fórumozók ezt a ki jelentést hol tehetem meg az önkormányzat lakásügyi osztályán vagy más hivatalba.

monalisa1 # 2010.04.25. 21:44

Az okmányirodán., ott van a szükséges ürlap azt kell kitölteni.

jozsef.s # 2010.04.27. 19:01

Tisztelt fórumozok még mindig erről a ki jelentésről szeretnék még kérdezni.Én milyen váratlan dolgok érhetnek a húgom felől.Ha kiderül és való színű hogy kiderül meg próbálhat valamilyen jogi úton elindulni hogy bizonyítsa hogy még mindig itt lakik pl:felkéri a két húgomat hogy bizonyítsák neki hogy még mindig itt lakik az önkormányzat lakásügyi osztályán ezt azért írom mert én egyedül vagyok ők pedig hárman ellenem.

G.Zoltan1975 # 2010.05.09. 08:23

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, aki esetleg járatos ebben annak a segítségét kérném, vagy esetleg már volt ilyenben tapasztalata.
Nekem van egy eltartási szerződésem az egyik rokonommal, de van 1-2 dolog ami nem tiszta.
Az áll a szerződésben ,hogy az eltartott halála után én a lakás BÉRLETI JOGÁT öröklöm.
Hogyha én nem szeretnék ott lakni, akkor én eladhatom vagy leadhatom ezt a bérleti jogot az önkormányzatnak a lakás piaci értékének valahány az önkormányzat álltal megszabott százalékáért? Vagy hogy működik ez??
Mert hallottam olyanrol hogy az ilyen lakást egyszerüen az önkormányzat megvásárolta a bérlőtől.
Egyébként a szóban forgó lakás nem eladó, az önkormányzat nem adja el. Mert arra is gondoltam hogy megvásárolnánk ,de igy ez kilőve.

A segítséget előre is köszönöm!

MajorDomus # 2010.05.09. 10:00

Zoltán !

Bár irsz néhány zöldséget, azért értem a problémádat.

A római jog szerint senki sem adhat több jogot-másnak mint amivel maga is rendelkezik.

A lakás amiről szó van, nem a rokonodé, csak bérleti dij fizetése ellenében haláláig benne lakhat.

A bérleti jogot nem lehet örökölni. Azt nem lehet eladni, csak átvenni, de a tulajdonos beleegyezésével.

Tök mindegy mi van az eltartási szerződésedben, ha azt az önkormányzat mint a lakás tulajdonosa nem irta alá, akkor az annyit ér mint a papir, amire nyomtattták

Miért venné meg az önkormányzat azt ami az övé ?
Ha a lakás jó helyen van és értékes,akkor a helyi önkormányzat nem fogja értékesiteni, mert jó áron ki tudja adni, vagy fontos embernek fogja eladni később.

Egyet tehetsz, de sürgősen. Jelentkezz be a lakásba, majd köss az önkormányzattal bérlőtársi szerződést. Akkor a rokon halála után is a tiéd a bérleti jog. Azt követően ráérsz elgondolkodni hogyan tudsz majd belőle pénzt csinálni. Jelenleg tartod a rokont,amiért olyannal fizet ami nem az övé !

G.Zoltan1975 # 2010.05.09. 11:43

Lehet hogy akkor kihagytam egy kis részt a mondandómból. Én az önkormányzat közreműködésével kötöttem szerződést. Ez nem csak egy "papir" köztem és a rokon között. Kint voltak az önkormányzattól a polgármester megbizottja és egy jegyzőkönyvvezető, ez egy 5 oldalas hivatalos szerződés.

Amiben záró részként pontosan ez áll : "az eltartott halála után a kedvezményezett a bérleti jogot megörökli"

Ha bérleti jogot nem lehet örökölni akkor ez hogy lehet benne egy hivatalos iratban?

MajorDomus # 2010.05.09. 14:31

Na , erre kérdeztem rá az előbb. Csak éppen a lényegről feledkeztél meg.
Ha a tulajdonos is ellenjegyzi a szerződést, akkor a rokon halála után köt veled bérleti szerződést. Nem a bérleti jogot öröklöd meg, hanem a jogviszony folytatásának lehetőságét.

Most annak nézzél utána, hogy a helyi önkormányzatnál milyen rendelkezések vannak a bérleti jogviszonyról történő lemondás ellentételezésére. A bérleti jog vagyoni értékü jog, tehát pénzügyileg forgalomképes.

MajorDomus # 2010.05.09. 14:31

Na , erre kérdeztem rá az előbb. Csak éppen a lényegről feledkeztél meg.
Ha a tulajdonos is ellenjegyzi a szerződést, akkor a rokon halála után köt veled bérleti szerződést. Nem a bérleti jogot öröklöd meg, hanem a jogviszony folytatásának lehetőságét.

Most annak nézzél utána, hogy a helyi önkormányzatnál milyen rendelkezések vannak a bérleti jogviszonyról történő lemondás ellentételezésére. A bérleti jog vagyoni értékü jog, tehát pénzügyileg forgalomképes.

G.Zoltan1975 # 2010.05.09. 15:19

Igen, utána járok majd ennek.

Köszi a választ.

monalisa1 # 2010.05.09. 16:44

Általában az egyszeri igénybevételi díj háromszorosa - ötszöröse kerül kifizetésre lakás visszaadáskor, a lakás helyétől és állapotától függően.

dika5 # 2010.08.26. 21:05

Szabadforgalomban vettem egy IKV-s lakást és 3 hónap alatt teljesen lepenészesedett, a bíróság megítélt az eladótól egy bizonyos összeget, az IKV-t nem találta hibásnak. A per 3 és fél évig tartott, mostanra a lakás teljesen roncs. Az eladó részletekben fizeti a megítélt összeget, melyből kb. 14 hónap múlva lesz meg a pénz. Kértem az IKV-tól cserelakást, mert itt nem lehet lakni és azt mondták, hogy a szabadforgalomban lévő lakásokért ők nem vállalnak felelősséget, holott minden felújításra ők engedélyt adtak, de azok nem megfelelően lettek megcsinálva /szigetelés, stb/. Mi ilyenkor a jogszerű?

Bernus # 2010.08.31. 14:27

Üdv,

Szeretnék tanácsot, véleményt kérni.
Van egy önkormányzati lakásunk a XIII. kerületben 58nm.
Az édesanyám a főbérlő, apukám és én vagyunk még bejelentve.
A szüleim házastársak papíron.
Anyukám lenyugdíjazták, én pedig elveszítettem az állásomat, apukám pedig nem hajlandó beszállni semmiféle költségbe, de használja a lakást.
Már nagyon magas elmaradásaink vannak, a fűtés és a lakbér meghaladja a fél millió forintot.
Milyen lehetőségeink vannak?
Elcserélhetjük kisebbre vagy már nincs vissza út, ha nem tudunk fizetni és fedél nélkül maradunk?
Illetve csak ebben a kerületben vagy máshol is nézhetünk egy kisebb lakást?
Van arra lehetőség, hogy ha most elindítjuk a cserét esetleg vagy nem is tudom, hogy őt már nem jelentjük be a másik lakásba? Vagy amíg házasok erre nincs mód?
Illetve hol kaphatok tájékoztatást a lakás cseréről.
Én szívesebben laknék egy külvárosi kerületben, amit olcsóbb fent tartani.
Milyen lehetőségeink vannak?

Köszönöm a választ!

SolnesM # 2010.08.31. 16:18

Bernus -nak!

Milyen lehetőségeink vannak?

Nagyon sok !
Először is az adóságot le kell rendezni !

Azután a tulajdonossal kell elsősorban tisztázni belemegy e a cserébe !
Ha igen, kell keresni olyan lakás bérlőt akinek megéri a félmilliós tartozást kifizeni. Ha jó állapotú a lakás és jó helyen is van, talán akad aki vállalja. Nyilván szerényebb lesz , kisebb stb.

Az út innen csak lefelé vezet.

MajorDomus # 2010.08.31. 18:03

Nemo plus juris senki sem adhat tobb jogot annal mint amenyivel maga is rendelkezik.
miert akarod eladni azt ami nem a tied.
Te egy berlo vagy, s nem tulajdonos.
nem adhatod el az onkormanyzat vagyonat,mert az sikkasztas.
ha elado leaz, mdgveheted, s madnap eladhatod.
a berleti jogot -ha van - atsdhatod, de csak a tulajdonos - az onkormanyzat hozzajarulasaval.
addig berelheted tovabb

MajorDomus # 2010.08.31. 18:45

Bernus
ez nem bejelentes kerdese.
a hazastarsak egyuttal berlotarsak is, ha a berleti szerzodes kozos nevre szol.
amig papiron hazastarsak addig az adossag is kozos. Az a kerdes kinek a neven van a berleti szerzodes.
hz kozos, akkor gond van.
kerssetek meg ax onkorit, hogy kisebbre cserelnetek, ertekegzeztetessel, a kulonbozetbol rendeznetek az adossagot.
gyorsan lepjetek,mert ha ok mondjak fel a berkei szerzodest, akkor csak alberletbe mehettek, de az draga lesz.

dika5 # 2010.09.05. 09:25

Kedves Major Domus, nem tudom ki vagy, de elég hülyeségeket válaszolsz mindenkinek, hogy nem tudod a törvényeket, az biztos...

Hajno # 2010.09.07. 13:24

BERNUSNAK
A lehető leghamarabb keressétek meg a helyi, kerületi Családsegítő Központot, ott az adósságrendezésben segítséget nyújtanak, technikailag is, és ami még fontosabb, jelentős anyagi segítséget is lehet kapni önkormányzati és alapítványi forrásokból is. Az emberek nemigen tudnak erről, mondhatni, ajándék pénz, amit nem szabad veszni hagyni. Nagyon lassan mennek a dolgok náluk, ezért is tanácsos már tegnap hozzákezdeni. Elképzelhető, hogy az ő támogatásukkal sikerül végleg kimászni a kátyúból, és utána talpraállni, hiszen a körülményeitek is változhatnek jó irányba. Nagyon sokaknak ment már ez kilátástalannak vélt helyzetben is. Ha mégsem, azután is lehet a cseréről gondolkodni.

Hajno # 2010.09.07. 13:52

Ha a bérleti szerződésben anyukád a bérlő, és apukád nem szerepel, mint bérlőtárs, csak az állandó lakhelyének ez a cím van bejelentve, akkor nem kell őt cipelnetek magatokkal egy esetleges cserénél, bele sem szólhat. Ha viszont bérlőtárs, akkor bizony össze vagytok kötve, mi több, hozzá is kell járulnia a cseréhez. Elővenni tehát a lakásbérleti szerződést, és megnézni, rögtön kiderül!

Érdekes probléma, egyben emberségsen, jogszerűen és taktikusan is eljárni ebben. Nem szép dolog valakit csak úgy kitenni az utcára, akkor sem, ha nem vagyunk vele jóban, de tény, hogy ha apukád nem járul hozzá a lakás fenntartási költségeihez - és valószínűleg az új helyen sem lenne másképp, ha veletek költözne - , akkor nyilván neki is felróható a mostani jelentős tartozásotok.

Sajnos, amíg a szüleid házasok, addig mód sincsen arra, hogy valami pénzt a lakhatás fejében behajtsatok rajta, mert törvény szerint a házasok közös kasszán vannak. Ha jól értelmezem, akkor ez már csak adminisztratív kérdés, lehet, hogy nem ártana egy füst alatt ezt is elrendezni? Ha ilyenben gondolkodtok, csak óvatosan a lépések sorrendjével, mert nem mindegy, hogy költözés és válás, vagy válás és költözés. A bíróság ugyanis hasonló esetben lakásmegosztást szokott megítélni, és akkor soha nem szabadultok...

A Családsegítőben ingyenes jogi tanácsadás is van, ott megkérdezhettek mindent.

lgt69 # 2010.09.13. 09:25

sziasztok!
érdekelne, hogyha önkormányzati lakást vásárolok , bérleti joga örökölhető-e? arra gondolok, hogy pl a gyermekeim örökölhetik -e a bérleti jogot,vagy ha véletlenül történik velem valami,akkor nekik ujból meg kell vásárolni a jogot?
minden érdekel.
köszönöm szépen!!!


lgt69

nandy # 2010.09.13. 15:59

Az elég érdekes lenne, ha te önkormányzati bérlakást vásárolnál...