bérleti jog


MajorDomus # 2017.09.01. 18:38

Hm.
Ha már javaslata nincs!?

matthiasi # 2017.08.24. 12:16

Érdekes ezzel az esettel már találkoztam vagy 3 hónapja.
Volt egy nem fizető bérlő. Volt egy ezt zokon vevő bérbeadó.
Jöttek a különféle javaslatok, hol enyhe , hol radikálisabb. Erre a barátunk beszólt, de nem úgy, hogy nem megy, mégse csinálja, hanem egyből a javaslattévőt pocskondiázta. Mintha valami bíró lett volna.

nonolet # 2017.08.23. 21:36

Szóval bejövök...?

Sajnos nem kölcsönös.

nonolet # 2017.08.23. 19:33

Andrea28

Nem tudom miért is kötsz belém.
De annyi eszed lehetne, hogy nyilván nem a gép lassú.

Persze egy kekeckedő-butától nem várok el ennyi logikát sem.

Szóval, megint beégtél okoska, ez van.

drbjozsef # 2017.08.23. 13:26

Nem azt írta, hogy annyi idő alatt dobta ki a gépe.

Mondjuk azon én is csodálkozom, hogy se egy szar, se egy genyó, se egy hülye nem volt a hozzászólásban.

drbjozsef # 2017.08.23. 12:17

Marcsellina,

érdemes jó alaposan áttanulmányozni a 10. füzetet.

Röviden : adószámot kell kérj a NAV-tól, azzal bocsáthatsz ki számlát, a bruttora kiállított számlából a kifizető levonja a közterhek nyilatkozatod szerinti előlegét, és neked csak a nettot fizeti ki. Alanyi adómentes (ÁFA) lehetsz, így a végén az adóbevallásodban számolod el véglegesre az egészet (idénre SZJA+EHO ha kell, 2018-tól nincs EHO)

Egyvalamire figyelj : a költségeidről úgy nyilatkozz, hogy többet fizessenek be, mint várható, és utólag az adóbevallással majd visszakéred. Ha kevesebbet fizetsz előleget, akkor büntetik az utólagos plusz befizetéseket.

nonolet # 2017.08.23. 12:09

google 9 másodperc...és lőn csoda.

https://nav.gov.hu/…20170116.pdf

Marcsellina # 2017.08.23. 10:51

Tisztelt Jogi Fórum! Magánszemélyként szeretném bérbe adni a lakóingatlanomat egy cégnek, amely cég számlát kér tőlem a bérleti díj összegéről (havonta). Kérdésem: nem szeretnék vállalkozóvá válni, így hogyan tudok számlát kiállítani? Ehhez mindenképpen kell adószámot igényelnem a NAV-nál? A bérleti jogviszonyból származó jövedelem után adófizetés keletkezeik, az adót a bejelentkezés után minden hónapban kell utalnom és csak a következő évben kell a bevallást megtennem?
Köszönettel: Marcsellina

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.23. 08:49

Szakadj már le arról a "bérleti jogról". Egyrészt mondtam, hogy nincs ilyen, másrészt ha lenne, sinc köze a te problémádhoz.

Ha jól értem, bérelsz egy ingatlant, határozott időre, de nem a tulajdonostól, hanem a bérlőtől. A bérlő egy cég.
Valaki - nem a cég, nem is a törvényes képviselője - pénzt kér tőled azért, hogy a bérbeadó - tehát a cég - meghosszabbítsa a bérleti szerződésedet a lejárat után vagy újat kössön veled.

Az a kérdés, hogy fizess-e? Visszakérdezek: ha én kérek tőled pénzt ugyanezért, nekem fizetsz?

kockapu # 2017.08.23. 07:07

Köszönöm kbs!
Egy céget eladtak. Mérlegben vagyonértékű jog: 0. A cég volt tulakja ülön kért pénzt márciusban a cég dec. 31. -én lejáró albérleti szerződéséért.

  1. A tulaj nem kérhet, mert a cég szerződött. /Ez tiszta/
  2. A céget eladta - 0 vagyonértékű joggal.

A kérdésem valójában elvi. Ismert Ptk.423-423§; Ltv. 42.§.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.23. 05:48

Mindenkinek jobb lenne, ha leírnád a konkrét tényállást és a konkrét problémádat.

kockapu # 2017.08.23. 05:45

A bérlet és bérleti jog közötti különbség kérdésemet a vagyonértékű jog kategórián belüli értelmezés, illetve abból a szempontből kérdeztem, hogy van-e plusz jogosítványa a bérleti jognak pl. 1 éves határozozott idejű bérleti szerződés esetén.

kockapu # 2017.08.23. 05:45

A bérlet és bérleti jog közötti különbség kérdésemet a vagyonértékű jog kategórián belüli értelmezés, illetve abból a szempontből kérdeztem, hogy van-e plusz jogosítványa a bérleti jognak pl. 1 éves határozozott idejű bérleti szerződés esetén.

alfateam # 2017.08.20. 21:04

A bérleti jog átengedése történhet a Ptk-ban nem nevesített egyszerű jogátruházással (amely a kötelmi jogban meglévő szerződéses szabadságból következően a felek között érvényesen létrehozható), mely vagyoni értékű jog értékesítésének tekintendő, és mint ilyen az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 8.§ (2) bekezdés a) pontja alapján szolgáltatásnak minősül. Ez az értékesítés tehát az általános szabályok szerint 2005 december 31-ig 25%-os, 2006 január 1-től 20%-os adómértékkel adózik.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.20. 20:50

Szigorúan véve nincs is olyan, hogy bérleti jog. A szocializmus kitermelte pótlék volt, olyasmi, mint a cikóriakávé.

nonolet # 2017.08.20. 20:40

Nem beszélni magyarszki ?!

bérleti jog: jogod van bérbe venni (ha akarod)

bérlet: bérbe vetted és éppen bérled

kockapu # 2017.08.20. 16:48

Mi a bérleti jog és a bérlet közötti különbség? A bérleti jog fogalmát, ismérveit sem az Ltv. -ben sem a Ptk. -ben nem találom.

guba # 2008.05.23. 14:36

Ez akkor is ugyanaz a bérleti jog, csak forgalomképessé téve. Vagyis nem kötelmi jellegű (két személy viszonylatában fennálló), hanem dologhoz kötött, ezáltal forgalomképes.

Tiburtius # 2008.05.23. 13:07

A Ptk alapján létrejött bérlet tatalmát ismerem. Kérdésem arra a bérleti jogra irányult, amit vagyoni értékű jogként adnak el főként önkormányzatok. Pl. 15 évre eladják egy üzlethelyiség bérleti jogát. Tehát nem egy határozott idejű bérleti szerződést kötnek, hanem bérleti jogot adnak el. Emellett még havi bérleti díjat is kérnek, mint egy hagyomámnyos bérleti szerződés alapján.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.05.23. 08:39

Ptk.423 .§.-434.§.

Tiburtius # 2008.05.23. 07:35

Kedves Fórumozók!

A bérleti joggal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Nem találtam olyan jogszabályt, ami definiálná a bérleti jogot. Szerepel a bérleti jog az illeték törvényben az Szja törvényben a Tao tvben. Az utóbbi kettő vagyoni értékű jogként kezeli. A lakástörvény használja a fogalmat, de ott úgy szerepel mint a bérlésre való jog (tehát ami a bérleti szerződéssel keletkezik és nem a bérleti jog átruházásával)
Tehát akkor mi is ez a bérleti jog tulajdonképpen? Mi a tartalma?

Előre is köszönöm.