A törvény kit véd? A bérlőt, vagy a tulajt?


guba # 2008.11.24. 13:59

Azt kellene tisztázni, hogy felróható-e neked a károkozás. Nem mindegy, hogy milyen módon folyt ki a víz a mosógépből, és ez a gép elhasználtsága miatt történt-e, vagy esetleg a nem kellően körültekintő használat miatt. A közös költség fizetése többnyire a tulajdonos kötelessége, de ettől eltérően is megállapodhattatok. Mi van a szerződésben?

KETRIN84 # 2008.11.24. 13:37

Sziasztok.
Hasonló helyzetbe kerültem, mint bérlő.A lakásban lévő ócska mosógép(a tulajé) elromlott, elázott az alattunk lakó és a mi kauciónkból fizette ki a tulaj a kárt.(Ez jogos így?)Kértem,hogy fizessük felesbe, de nem érdekelte. A tartozásunk így 150ezer ft. Próbáltam részletfizetést kérni a tulajtól, de hallani sem akar róla. Sőt megfenyegetett, hogy ha nem költözöm ki jövő hónap 5-én a lakásból, és fizetem ki addig a tartozást, elviteti a gyámüggyel a 16 hónapos kisfiamat. Csökkenthetem az általam kifizetett közös költség összegével a tartozásom? A maradékot ki tudnám fizetni.
Hitelt nem kapok mert most vettem fel, hogy mosógépet tudjak venni, és új lakást keressek.

monalisa1 # 2008.11.21. 18:02

Bölcs döntésre jutottál. Legközelebb kellően részletezd az albérleti szerződést.

DANSIKA # 2008.11.21. 17:00

És mennyi az esélyem rá, hogy nyerjek? Ha bíróságra megyek biztosan jelent az apehnak. Oda kéne fizetnem kb. 80000-90000-et, alig maradna valami. Lehet, hogy inkább annyiban hagyom. Buktam 110000-et és kész. Ebből már nem szállhatok ki jól.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.21. 16:43

Az ügyvédednek fizetett munkadíj és költségtérítés része a perköltségnek. Alperesként nem is nagyon szokott más perköltség lenni.

DANSIKA # 2008.11.21. 16:39

Mindenképpen fogadjak ügyvédet? Tényleg többe kerül, mint az a pénz, amit követelek tőle? Ha megnyerem a pert, ő fizeti a perköltséget.Az ügyvédemet viszont nem, ugye? Meddig tarthat egy ilyen ügy?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.21. 16:37

DANSIKA: azt jegyezze meg, hogy csak a balekok fizetnek önként bérleti díjat, ezért kell pontosan írni a szerződést, másrészt minden hónapban ellenörizni, hogy a bérlő mindent befizetett.

DANSIKA # 2008.11.21. 16:34

Írtunk szerződést. Azt írtuk bele, hogy a lakás mindenkori teljes rezsiköltségét a bérlő fizeti.
Ezt mondtam neki, de azt felelte, hogy a rezsibe nem tartozik bele a közös költség. Állítólag ügyvéddel beszélt, ő mondta neki.

ObudaFan # 2008.11.21. 16:28

Nem neked írtam. Neked annyit lehet mondani, hogy tényleg kétesélyes meccs lesz, legközelebb egy néhány mondatos szerződést nem ártana megfogalmazni.

DANSIKA # 2008.11.21. 15:34

ObudaFan!
Ezt kinek írtad?
Akkor szerinted mi a helyzet ebben az esetben? Tehetek bármit is vagy tényleg buktam a pénzem nagy részét?

ObudaFan # 2008.11.21. 14:37

Ez a hozzászólás se túl szakmai, se túl konkrét nem volt.

Zoltanuss # 2008.11.21. 12:23

A kérdés :

A törvény kit véd? A bérlőt, vagy a tulajt?

Korábban egyértelműen a bérlőt védte, szerencsére ez a világ már elmúlt.
Hogy most kit véd ?
Nem tudni, fogalmazhatunk úgy is : szar a törvény !

Nem az első a világon , hogy rossz, használhatatlan tövények vannak !

Z.

Ezért sincs Mo.-on megfelelő számú bérlakás, nyavikolnak a politikusok, hogy a magyar nem mozgékony.
Így van, a magyar modern jobbágy, a saját tulajdonú házához van láncolva !

monalisa1 # 2008.11.20. 21:25

DANSIKA

A közös költséget illetően tévedésben volt, mind ez idáig. Aztán valaki "kiokosította", így hát kéri a túlfizett havi pénzeket - jogosan.

Egy pereskedés idő és költség dolga, ezen túlmenően alig 100 ezer forint kétes tartozás/követelés ügyében egy ügyvéd valószínűleg külön többe is kerülne.

Szóval azon a pár tízezer forinton ne vitázz már - tekintsd tanulópénznek -, és még szerencsésnek mondhatod magad: a károd lehetett volna akár több is...

Ahhoz hogy a legközelebbi- esetleges lakáskiadás szerződése jó legyen, mintapéldát itt találsz: http://www.magyarorszag.hu

DANSIKA # 2008.11.20. 21:06

Én küldtem el neki a csekkek másolatát e-mailben. A csekkek az én címemre érkeztek, befizettem őket, ő pedig átutalta nekem az összegüket. Azt tudta, hogy ő fizeti, csak azt nem, hogy nekem kellett volna. Nem megyek bíróságra, ha kiderül, hogy amit mond az megállja a helyét. Hol lehetne ennek utána nézni?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 20:16

Hivatkozhat. De sok múlik a konkrét körülményeken. Honnan tudta, mennyit kell havonta fizetnie; a számlákat ő kapta kézhez és egyenlítette ki, vagy te mondtad meg neki, mikor mennyi az annyi; kapott-e részletes kimutatást a "rezsi" összetételéről stb.
Mindenesetre ha per lesz, nem javaslom, hogy ügyvéd nélkül menj neki.

(Hazabeszélek, naná!)

DANSIKA # 2008.11.20. 18:05

Akkor most a volt bérlőm bíróság előtt hivatkozhat arra, hogy eddig nem tudta, hogy a közös költséget a tulajnak kell fizetnie, ezért fizette 11 hónapig szó nélkül? Vissza kaphatja ezt az összeget? Illetve jelen esetben csökkentheti a bíróság ezzel az összeggel a tartozását? Vagy csak kibúvókat keres?

Kacsa1111 # 2008.11.20. 17:56

Kedves kbs,

pont azt mondtam neki, hogy az egyetlen kapaszkodója az az, hogy több hónapig szó nélkül fizette a bérlő a közös költséget...


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 17:39

Azt, hogy mit kell "rezsi" alatt érteni, természetesen egyetlen jogszabály sem tartalmazza értelmező rendelkezésként. A joggyakorlatban azonban kialakultak és rögzültek a fogalom határai. Eszerint pedig rezsinek a lakás használatához kapcsolódó, főszabályként a birtokost terhelő állandó költségek (fűtés, víz, gáz, villany stb.) tekintendők; a tulajdonost a birtokviszonyoktól függetlenül terhelő állandó költségek (ingatlanadó; kölcsöntartozás törlesztőrészlete; felújítás költségei, közös költség stb.) viszont nem.
A felek természetesen megállapodhatnak eltérő fogalam-értelmezsében is, de akkor a megállapodásnak kifejezettnek vagy legalább bizonyíthatónak kell lennie.

DANSIKA # 2008.11.20. 17:03

Ha nem foglalkozik ezzel jogszabály, akkor ő honnan szedte? És úgy általában akik itt is ezt írták, honnan tudják? Szerinte én őt átvertem, mert nem neki kellett volna fizetnie. Ezért ha kell a pénzem ezt vonjam le belőle, vagy ha én perelek, perel ő is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 16:55

Akor én fizetek rá, mert kiadtam a lakásom?
Naaaaa... Ne kezdjünk gyűjtésbe a megsegítésedre?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.20. 16:54

A közös költség nem tartozik bele a rezsibe.
No, most itt van leírva.

Kacsa1111 # 2008.11.20. 16:23

Kedves DANSIKA,

arról, hogy a szerződésed nem egyértelmű, nem az "ország" tehet.
a kérdéseddel jogszabály nem foglalkozik, azt a szerződésnek kellett volna megfelelően rendeznie.

És még egyszer: mivel a szerződés nem egyértelmű, ezért az ügy kétesélyes. azaz nem biztos sem az, hogy pert buknád sem az hogy nyernél. Az ügyet teljes részleteiben kéne ismerni ahhoz, hogy ezt el lehessen dönteni.
De a másik topicban már írtam, hogy az a tény, hogy huzamosabb ideig fizette a közös költséget, arra enged következtetni, hogy a felek (te és bérlőd) a rezsibe beleértették a közös költséget.


Kacsa11

DANSIKA # 2008.11.20. 15:49

Ok.Ezt értem. De hol van az leírva, hogy a közös költség nem tartozik bele a rezsibe? Ha ez tényleg így van akkor követelheti tőlem visszamenőleg, mert csak most tudta meg, hogy így van? Honnan szedte? Nincs kivétel? Akkor én fizetek rá, mert kiadtam a lakásom?
Szép kis országban élünk!!!

Kacsa1111 # 2008.11.20. 12:16

Kedves DANSIKA,

ezért kár volt egy új topic-ot nyitni. a másikban már le lett írva, hogy a "törvények" nem, hanem a szerződés védhetett volna téged...
viheted bíróságra az ügyet, de kétesélyes a meccs...


Kacsa11

DANSIKA # 2008.11.20. 12:11

Sziasztok.
Vasárnap találkozom a volt bérlőmmel. Meg akarja beszelni, hogy mennyit és hogyan fizet. Gondolom nem akarja kifizetni a teljes összeget, hanem le akarja vonatni belőle az állítólagos tartozásomat, a közös költséget, amit szerinte helyettem fizetett. Így kb 20000ft-ot kéne adnia a 110000 helyett. Ha tényleg így van mit tehetek? Mennyek bíróságra? Engem védenek a törvények vagy őt?
Előre is köszönöm a válaszokat.