termőföld elővásárlási jog


Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.04. 07:12

Faggi; nem állhat el. A szerződés a nyilatkozatával létrejött.

drbjozsef # 2021.08.03. 16:40

Mate,

Nem tilos élni a törvény adta jogokkal.

Mondjuk az aranykalászos izé az egy vicc, valóban.Ha ez nem tetszik, a parlamenti képviselődhöz fordulhatsz, módosítsák ezt a törvényt.

Mate # 2021.08.03. 15:35

Kedves drbjozsef és Quercuserdész!
Nekem pedig az a fura, de inkább felháborító, hogy egy ún. "földműves", akinek semmi köze a földműveléshez ilyen sok előnyt élvez, mindent megtehet. Esetünkben egy ingatlanközvetítőről van szó, aki elvégezte az aranykalászos gazda tanfolyamot és a környéken figyeli a kifüggesztéseket, ami jó áron van, arra lecsap és többszörös áron eladja. Annyira gátlástalan, hogy pár héten belül. És nem lehet ellene semmit tenni. Mint megtudtuk hírhedt a környéken, spekuláns.

faggi # 2021.08.03. 15:19

Az lenne a kérdésem, hogy mi történik akkor, ha az elővásárlásra jogosult mégsem szeretné a területet megvásárolni, tehát eláll a vásárlástól. Kifüggesztett hirdetésre jelentkezett egy elővásárló, a hatóság jóváhagyta, tehát szerződhetnénk, de az elővásárló időközben meggondolta magát, nem szeretné a területet.

Quercuserdész # 2021.08.03. 09:48

drbjozsef

Nekem az a fura, hogy itt van ez az új lehetőség, 2020. évi 71-es törvény az osztatlanok megszüntetéséről. Aki most osztatlanban van, és földet akar venni, annak ez soha vissza nem térő alkalom. De aki nincs osztatlanban, az bevásárolja magát, és ugyan ilyen lehetősége van.

És mi van? Semmi. Csend. Nem mozdulnak.

drbjozsef # 2021.08.03. 08:23

Quercuserdész,

Igazad van. Jobban megnézve azt a 13.§-t, az 5 év tényleg csak arra vonatkozik. Én nem olvastam értőn. Minden tulajdonosváltozásnál újraindul az 5 év, de az az eladást nem érinti. Fura.

Quercuserdész # 2021.08.03. 07:46

drbjozsef

Ez nem igaz. Az öt év csak a más célú hasznosításra vonatkozik. A földhasználati kötelezettség mindaddig fönnáll, míg a tulajdonomban van a föld.
(kivéve amit esetleg majd most fogok megvásárolni a Foktv. keretében. Arra ez nem vonatkozik.)
Viszont eladni bármikor eladhatom, korlátozás nélkül. Nincs bírság, szankció.

lajcsó # 2021.08.02. 07:41

Ebben az esetben semmis a szerződés.

drbjozsef # 2021.08.01. 17:47

Quercuserdész,

Igen.

"Fftv. 13. § (1) * A tulajdonszerzési jogosultság feltétele..."

Eladni nem tilos a törvény szerint, implicite, de megvenni, azt igen. Tehát ha vállalod a vásárláskor, hogy 5 évig használod, akkor ugyanígy tudnád eladni, ha a vevő szintén vállalja, de ez akkor ugye 5 éven belül értékesítésnél ellentmondás, tehát lehetetlen.

Mivel magát az eladást tényleg nem tiltja a törvény, ezért ha az adásvételi szerződés mégis hatályosan létrejön, vagyis ha az új vevő a fenti szakasz alapján vállalja a használatot (kötelező neki, ugye, a tulajdonszerzés feltétele), akkor az eladó szükségképpen megszegi azt, tehát bírságolható, eltiltható, szankcionálható, ahogy kbs írta is.

Quercuserdész # 2021.08.01. 17:29

Be tudod idézni az Fftv.-ből az t a jogszabályi helyet, amely megtiltja a vevő számára, hogy ha a vásárolt termőföld a tulajdonába kerül, azt ezek után értékesítse?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.31. 12:09

Aha. És gondolod, úgy adja el, hogy közben maga használja tovább?

Quercuserdész # 2021.07.31. 09:55

A Földforgalmi törvény csak a használat átengedését korlátozza, az eladást nem. Az eladásnak az illeték tekintetében van relevanciája.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.30. 10:04

Csak ismételni tudom: megbírságolják, és emiatt nem vásárolhat egy ideig. De ez már az övé.
Azt pedig, hogy megszegte a kötelezettségvállallást, szerintem a hatóság hivatalból észleli.

Mate # 2021.07.30. 09:02

Előző hozzászólásomban leírtak miatt nem lenne értelme az önkormányzathoz és a kamarához fordulni?

Mate # 2021.07.30. 08:37

Köszönöm a választ. A szerződés szerint: A vevő feltétel nélkül, visszavonhatatlanul vállalja, hogy az 1. pontban körülírt termőföld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja és ennek során eleget tesz földhasznosítási kötelezettségének, továbbá vállalja, hogy a tulajdonszerzés időpontjától számított 5 évig a 2013. évi CXXII. törvény 13. paragrafus (3) bekezdésében foglalt eset kivételével más célra nem hasznosítja.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.07.30. 05:43

Elvileg nyilatkozott, hogy öt évig nem adja el, sőt a használatot sem engedi át. Jó kérdés, hogy van-e szankciója, ha megszegi ezt a vállalt kötelezettséget. Szerintem bírságolják, és egy időre kizárják a földvételből - de csak a jövőre nézve.

Mate # 2021.07.29. 17:28

Segítséget szeretnék kérni.
Termőföldet szerettünk volna vásárolni, de a kifüggesztés ideje alatt jelentkezett elővásárlási joggal rendelkező földműves, így övé lett az ingatlan. Ez néhány hete történt, azóta megtudtuk, hogy már árulja is az ingatlant, persze jóval drágábban. Kérdésem az lenne, hogy megteheti ezt? Azt a tanácsot kaptuk, hogy éljünk panasszal az önkormányzatnál és a kamaránál, mert egyértelmű, hogy nem a föld művelése, hanem nyerészkedés volt a célja, visszaélt az elővásárlási jogával.
Köszönöm a segítséget.

potaj88 # 2021.07.24. 06:00

Info képpen hátha valaki kerül hasonló helyzetbe:

Vevő nem együttmüködő továbbra sem mivel az általa kért bánatpénzt nem voltam hajlandó kifizetni , okirat szerkesztő ügyvéd nem elérhető. Saját ügyvéd a papírokat földhivatalba benyújtotta, vételár rózsaszín csekken elküldve vevőnek aki az átvételt megtagadta. A pénz közjegyzői/bírósági letétbe kerül innentől.

potaj88 # 2021.07.15. 13:06

Ezt az ajánlatot telefonon az ügyvéd is mondta, nem csak az eredeti eladó.

potaj88 # 2021.07.15. 13:06

Az okiratot szerkesztő ügyvédet nem érem el napok óta, mióta visszautasítottam az ajánlatukat miszerint pénz fejében lemondok az elővásárlási jogomról (szerintem ez Önmagában nem lenne jogszerű még ha elfogadnám sem). A saját ügyvédemnek küldtem üzenetet, hogy amint tud hívjon vissza, mert itt egyértelműen több minden jogsértőnek tűnik számomra.

potaj88 # 2021.07.13. 08:22

Köszönöm a segítséget. Ma felkeresem az okiratszerkesztő ügyvédet.

drbjozsef # 2021.07.13. 06:39

potaj88,

Van egy érvényes szerződés, ha jól értelek, benne a bejegyzési engedéllyel is. Van egy érvényes, jóváhagyott elővételi nyilatkozatod. A kettő együtt benyújtva elég kell legyen a bejegyzéshez. Hogy a vevő megkapta-e az talán más kérdés, de ezt csakis a benyújtó ügyvéd tudja neked megmondani. Szerintem az ügyvédnek be kellene nyújtania a földhivatalhoz. Aztán ha igénye van az eredeti vevőnek, pereskedjen a pénzéért külön. De azért ebben nem vagyok biztos : GOTO az ügyvéd.

Ha kell a kifizetésről igazolás, a vevő pedig rosszhiszeműen, direkt akadályozza annak átvételét, és nem hajlandó igazolni, akkor nem rossz ötlet a letétbe fizetés, de ezt is az ügyvéddel kell megbeszélni. Pont emiatt az esetleges rosszhiszeműség miatt nem hinném, hogy a bejegyzésedhez szükség lenne rá. De lehetséges hogy mégis. Az esetben meg neked kell pert indítanod a bejegyzésed miatt, ehhez igazolnod kell tudni, hogy jóhiszeműen, többször megpróbáltad a vételárat kifizetni a vevőnek.

potaj88 # 2021.07.12. 20:22

Bocsánat visszaolvasva a kommentem nem egyértelmű, de az eredeti vevő az aki fenyegetőleg lép fel, nem az eladó.

potaj88 # 2021.07.12. 18:18

Elővásárlási nyilatkozatom szabályos volt, melyet jóvá is hagytak.

potaj88 # 2021.07.12. 18:12

Igen vevő kifizette teljesen. Eljön hozzám, megtalál, úgyis oda kell mennem művelni és majd találkozunk és társai a fenyegetés, de valószínűleg átvenni sem fogja akarni tőlem a pénzt. Mindkettőre jó lehetne a letét , legalábbis számomra úgy tűnik. Az eladó több százezer pluszt követelne tőlem a békés, per nélküli gördülékeny "megoldásáért" cserébe, amit persze elutasítottam.