kerítés "jog"


kistudású # 2018.12.05. 13:05

Nono, nonolet!
Nagytisztelettel szeretném megjegyezni, hogy földmérő jött ki hozzám annak idején, de nem hivatalos földmérő minőségében, hanem csak a private vállalkozása adta keretein belül vállalt munkát. Nem jelentett az senkinek semmit. A kitűzés nem volt hivatalos, ezt senki sem mondta. Szépen bekalapáltam a 8-as vasakat a földbe úgy fél méter mélyen, aztán mentünk haza. Kinemfigyelakkorittkéremszépen?

Peace. (magyarul kb.: béke, békesség, nyugalom)

László88 # 2018.12.02. 21:05

Üdv, a szomszéd lassan 5 éve pereskedik velem, egy olyan területért ami jogilag az enyém. Önköltségen raktam kerítést, földmérés után. A szomszéd a telekkel, kerttel nem foglalkozik, nem lakja, csak pereskedik. A gyümölcsös része, elhanyagolt, mezsgyétől van rengeteg fája krb. 1 m re. Amiket nem gondoz, nem metszik, van amelyik lassan 12 m magas krb. Az én gondozott fáimat árnyékolja, és a betegségek áttelepednek. Kérdésem az lenne, felszólítottam már ajánlott levélben. Kivághatom e vagy vissza vághatom e a fáit? Mennyi a megengedett fa ültetés a mezsgyétől? Köszönöm.

Sentinel01 # 2018.11.22. 04:59

kistudású

Még annyi, hogy az új szomszéd semmit nem tud erről a régi kerítés tyúkperről, őt nem tájékoztatták az eladók. Ezt a többszöri beszélgetésünkből szűrtem le. Én sem mondtam el neki. Amikor ő először látta a telkét már az én általam leütött fakarók voltak ott.

Sentinel01 # 2018.11.22. 04:13

kistudású

Nálam ugyan ez volt a helyzet mint nálad. Annyi a különbség, hogy itt az előző tulaj elbontotta a szomszéd kerítését és én már így vettem meg kerítés nélkül, de a nyomai még jól láthatóak voltak és ott volt az elbontott kerítés az én telkemen lefektetve. Állítólag pereskedtek is egymással. Mára mindkét tulaj meghalt, a szomszéd teleknek is új tulajdonosa lett, jóban vagyunk. Telekvitánk nincs, én amint megvettem rekultiváltam a saját területem mérőszalag szerint (favágás, bozót irtás, fűnyírás), leütöttem a piros karókat a megfelelő helyre és kész. Az elbontott kerítés pedig úgy tűnik az enyém.

nonolet # 2018.11.22. 00:43

Nem figyelsz...

Ez esetben már VOLT egy hivatalos kitűzés!!!
A vevő kérésére-megrendelésére.

Ami alatt, ha térképezési hibát észlelt volna a földmérő,
akkor azt HIVATALBÓL rendeztette volna, mert különben nem tud kitűzni, ugyebár.

Mivel (végül) kitűzte a telket így MÁR biztosan nincs térképezési hiba!
(akkor sem, ha esetleg volt a kitűzés előtt)

Így már érthető?

nanemaaa # 2018.11.21. 16:27

nonolet
Szerintem tévedsz. Több olyan esetet is tudok, amikor a tulajdonos utólagos észrevétele a alapján javították a tervet, pontosabban a koordinátákat.

nonolet # 2018.11.21. 10:35

nanemaaa

Így indult a téma, hogy:

"Kihívtam egy földmérőt, hogy megnézzük a telket körülvevő kerítés a helyén van-e. "

Vagyis, ha hivatalos kitűzés történt, akkor nincs térképezési hiba.

Mert hiba estén a földmérő hivatalból eljárást indított volna a kitűzéskor észleltek alapján.

nonolet # 2018.11.21. 10:31

"Mert ugyebár a szomszéd kerítését akkor se szedhetem fel önhatalmúan, ha az nem jó helyen van."

Dehogynem ... csak várhatóan szóvá teszi.
Aztán majd eldől, hogy ki nyer a végén és mit.

"Saját kerítés esetén pedig ki tilthatná meg, hogy felszedjem a kerítésemet, és újat építsek, akár a tényleges telekhatáron? "

A felszedést senki.
A terület "vissza" foglalást pedig az akit éppen megzavarsz az addigi BIRTOKLÁS-ban.

A birtokot/birtoklást pedig védi a jog!
Az önkényesség így nem vezet eredményre.
HA a birtokos tökös és védi a birtoklását.

Ezért MAJD csak a bíróság ítélete alapján lehet a fennálló birtoklásából kitenni... ha önként nem engedi át.

nonolet # 2018.11.21. 10:31

"Mert ugyebár a szomszéd kerítését akkor se szedhetem fel önhatalmúan, ha az nem jó helyen van."

Dehogynem ... csak várhatóan szóvá teszi.
Aztán majd eldől, hogy ki nyer a végén és mit.

"Saját kerítés esetén pedig ki tilthatná meg, hogy felszedjem a kerítésemet, és újat építsek, akár a tényleges telekhatáron? "

A felszedést senki.
A terület "vissza" foglalást pedig az akit éppen megzavarsz az addigi BIRTOKLÁS-ban.

A birtokot/birtoklást pedig védi a jog!
Az önkényesség így nem vezet eredményre.
HA a birtokos tökös és védi a birtoklását.

Ezért MAJD csak a bíróság ítélete alapján lehet a fennálló birtoklásából kitenni... ha önként nem engedi át.

nanemaaa # 2018.11.21. 09:06

A kérdést azzal kezdeném, hogy ki a kerítés? Mert ugyebár a szomszéd kerítését akkor se szedhetem fel önhatalmúan, ha az nem jó helyen van. Saját kerítés esetén pedig ki tilthatná meg, hogy felszedjem a kerítésemet, és újat építsek, akár a tényleges telekhatáron? Az más kérdés, hogy ha ezt előzetes egyeztetés nélkül teszed, akkor az egy komoly jószomszédi viszonyt fog megalapozni. Egyébként simán lehetséges, hogy a kerítés régen valóban a telekhatáron állt, csak a térképek digitalizálása során csúsztak el. Ez esetben az sem lehetetlen, hogy a földhivatal kérelemre javítja a hibát.

kistudású # 2018.11.20. 13:53

köszönöm nonolet.
Mint mindig most is precízitást sugall beírásod.

efi99 # 2018.11.17. 17:29

kistudású
Hacsak nem 1 méter széles az a telek, akkor engem nem zavarna az a 75 m2 hiány. Gondolom kb 20 m széles, akkor minimum 3000 m2-ről beszélünk, kibírnám. Pláne, ha még egy nem olcsó kerítésbontás, majd építés is hozzájönne emiatt.
Amúgy meg, amikor megvetted, akkor nem zavart, hogy kisebb méretet "látsz", mint amennyit szerinted pénzben megér?

nonolet # 2018.11.17. 15:49

bimbus

Alap: a kitűzés/kimérés
nem ad neked jogalapot az egyoldalú változtatásra!!!

Hisz a szomszéd van BIRTOKON belül jelenleg, ő birtokolja.

Joga van a HÁBORÍTATLAN birtokláshoz!!!

Legalábbis, amíg

  • meg nem egyeztek az ÖNKÉNTES módosításról

vagy

  • pert nem nyers ellene új tulajdonosként

- -

A lehetőségeid...

1.
Beletörődsz, hisz évtizedek óta így van és vélhetően szemre vetted meg te is.

2.
Szóvá teszed és KÖZÖS megegyezéssel ÖNKÉNTESEN megoldódik.
Mivel egyik fél sem tehet róla, azé a költség aki változtatni kíván.
De legalább felesben közös, mindenképpen.

3.
Szóvá teszed, de nem juttok dűlőre egymással.

Akkor

Vagy perre mész és az ítélet megmondja a tutit.
Vagy beletörődsz és marad ahogy van.

4.
Erőszakkal elbontod/odébb rakod.
Akkor a szomszéd birtok védelmet kér(het) ellened.
Amit meg is kap.

Amibe
vagy beletörődsz
vagy megegyeztek
vagy perre mész

Szomorú örökös # 2018.11.17. 12:37

kistudású

forduljatok a bírósághoz és ha sikerült a keresetet befogadtatni, akkor várjátok szépen türelmesen az első tárgyalás kiírásáról szóló levél megérkezését a postaládátokba.

Bármennyire is nem tetszik ez neked, ez az egyetlen jogszerű és járható út, amiben te is törvénytisztelő maradsz.

Kb. ez az intézkedési csokor lett ajánlva nekem itt a fórumon a hatékony, rövid, nem jogsértő ellehetetlenítés helyett

Nos, hogy „nem jogsértő” az, amit te itt ajánlottál, abban én nem vagyok annyira biztos. Sőt szerintem más sem, olyanok is akadnak közöttük, akik képzett jogászok. ;-)

kistudású # 2018.11.17. 12:29

Köszönöm a remek beírásokat, nagyon aranyosak vagytok. Jó tudni, hogy egy-egy megnyilvánulás, téziseim megosztása a publikummal nyomot is hagy. (Ha gonosz lennék azt kívánnám nektek, akik cinikuskodtok, hogy legyetek majd olyan helyzetben, amikor a lakásotokat egy nemfizető, de közműveket fogyasztó, azt lelakó ember használja, és csak havonta egyszer menjetek oda ellenőrizni, hogy jól van-e, közben persze a közműveket ne korlátozzátok. és ekkor forduljatok a bírósághoz és ha sikerült a keresetet befogadtatni, akkor várjátok szépen türelmesen az első tárgyalás kiírásáról szóló levél megérkezését a postaládátokba. - Kb. ez az intézkedési csokor lett ajánlva nekem itt a fórumon a hatékony, rövid, nem jogsértő ellehetetlenítés helyett, de ez egy másik topik. A zöld fület nem kell szégyelni.)

Én úgy gondolnám, hogy az elbitokláshoz jogcím is köll, bár régen tanultam én már ezeket.
Mindenesetre köszönöm az ötletelést.

efi99 - kb. 75m2 nekem számít. Neked nem?

alfateam - egy ember a gáton

bimbus - első lépésként ez lesz

Peace and harmony in all the world!

Szomorú örökös # 2018.11.16. 19:42

drbjozsef

ha akadékoskodna a szomszéd, majd jól ellehetetleníted meg elüldözöd avarégetéssel, olajátlocsolással, meg ami jólesik. Minek pepecselni a paragrafusokkal?

Így van! Kistudású fórumtárs úgyis mestere az ilyen módszereknek,
ahogy legalábbis az albérlőkkel szembeni teendőket leírta. :-D

efi99 # 2018.11.16. 16:11

Egy - legalább - 150 méter hosszú telken nyilván hatalmas érvágás, ha hiányzik 50 centi oldalt...

alfateam # 2018.11.16. 13:16

kistudású!
Lebontod a kerítés és a földmérő állta kimért helyre teszed. .

alfateam # 2018.11.16. 13:00

A szomszéd 15 évnél régebben sajátjaként birtokolja a területet, tehát az ingatlan nyilvántartáson kivül elbitokolta.
Dehogy birtokolta el, csak birtokolta. Az elbirtoklást bíróság mondja ki

bimbus # 2018.11.16. 12:24

kistudású!
Laikusként.
A szomszéd 15 évnél régebben sajátjaként birtokolja a területet, tehát az ingatlan nyilvántartáson kivül elbitokolta.
Én beszélnék a szomszéddal, hogy a földmérő kitűzte a telekhatárt, és megvárnám mit szól hozzá. Ha szerencséd van, bele megy, hogy áthelyezd a kerítést az ingatlannyilvántartási térkép által megjelölt helyre.
Még az is lehet, hogy térképezési hiba történt. A 70-es években készült légifelvételeken alapulnak a térképek nagyobb része.

kistudású # 2018.11.16. 10:52

Vettem egy házat nagy telekkel. Kihívtam egy földmérőt, hogy megnézzük a telket körülvevő kerítés a helyén van-e. Kiderült, hogy az egyik oldalon a kerítés kb 150 méteren keresztül olyan fél méterrel arrébb van az én káromra. A kérdéses kerítést a hetvenes években hízták. Az akkori tulaj már nem él. Mit tehetek ilyenkor? Hogyan rendezhetném a helyzetet? Mi ennek a menete?

drbjozsef # 2018.10.14. 09:27

Vagyis ELVILEG a Te telked kell állnia, te fizetted, a tiéd, így a karbantartása is.

Holly # 2018.10.14. 09:24

Köszönöm mindenkinek :-)

A kerítést a házunk építésekor a kivitelező rakta oda, ahol van, egyvonalba a két oldalsó szomszéd kerítésével.
Hátul ekkor még egy teljesen üres rész volt az egész utca mögött.

Szomorú örökös # 2018.10.13. 20:59

Holly

Nekem anno a közös udvarra hagyta kilógni a málna ágait az udvarszomszédom. Én nem sz@roztam, levágtam a sunyiba rendre az ágait és ott hagytam a földön, hogy lássa, ezeket én vágtam le. Nem voltam hajlandó az udvaron kerülgetni a szúrós ágakat, helyette inkább gondoztam én amatőr módon a bokrot, hogy ne jöjjenek ki a hajtások. :-)

nonolet # 2018.10.13. 20:29

Úgy 99.99% hogy nem közös az a kerítés, hanem azé akinek a telkén van.