kerítés "jog"


Lady_Lilith # 2018.07.09. 10:20

Köszönöm szépen nonolet!

Igen, igazad van az akác alattomos dög, de amikor megvettük a portát, akkor az egészen egy csinos erdő állt, még az előző tulaj telepítette. Amit lehet már kitakarítottunk, kivágtunk, kifejezetten a kerítés mentén, de pár fát meghagytunk beljebb az árnyék miatt. Mi folyamatosan gyomirtózzuk és kaszáljuk a portát, de hagy ne kelljen már a szomszédban is. Saját jószántából évente ha 1x levágja a füvet, most is embermagas parlagfű áll... de folyamatosan azt hallgatjuk, hogy miattunk nő az akác. Egyszerűen fizikai időnk és erőnk nem volt még pl a tuskók felszedésére, de az is folyamatban van. már 3 éve abból az erdőből tüzelünk.

nonolet # 2018.07.09. 09:59

Az akác gyökeréről 10-15 méterre is feltör a sarjhatás sajnos... folyton-folyvást.

Ráadásul a talajban lebomló akác levél növekedés gátló egy csomó kerti növényre és virágra.

Ha teheted idővel cseréld le az akácokat másra.

Magam is ezt tettem.
Szebb és jobb a kert akác nélkül :-)

- -

Javaslat.

Ajánld fel, hogy a kerítés mentén a szomszédban kiirtod az akácot és gazt, gyomot, stb.-t.

Mondjuk egy 5 méteres sávban.

Az ehhez szükséges cucc receptje.

5 liter vízbe keverj be

  • 1,5 dl glifozát hatóanyagú TOTÁLIS gyomirtót (Fozát, Glilka, stb.)
  • 1 evőkanál cukrot
  • 1 evőkanál levél trágyát

Ezzel a lével szélmentes száraz 25 fok körüli időben szórd le a feltörő akáchajtásokat és a gazokat.
(20 fok alatt és 30 fok fölött már ne, nem működik elég jól)

Aztán várj 3 hetet.
A levelek 10-12 nap alatt leszáradnak
Utána a hajtások és gyom szárak is elszáradnak.

A szer ELJUT a gyökérzetbe is!!! több méterre is:-)
Így nem hajt ki újra és újra ott az akác és más gyökéről feltörők se.

De VIGYÁZZ!!!!!!!!!!!!
A szer MINDENT VISZ!!!!! ami zöld és rákerül.
Nem véletlenül hívják TOTÁLIS gyomirtónak...

Arra használható, hogy MINDEN!!!! zöld dolgot kiirtson.
Hajtásokat, gazokat, füvet, bármit, ami zöld.

Miután leszáradt a növényzet, lelehet kaszálni.

Az idővel magról kikelő új füvet és gazokat rendszeresen fűnyírva idővel kialakul egy gondozottabb "zöld" terület.
Akác és magas gyom mentesen :-)

Az eleinte még néhol esetleg feltörő akácoknak pedig CÉLZOTTAN csak rájuk fújva adni kell a fenti koktélból.

Lady_Lilith # 2018.07.09. 09:32

Köszönöm szépen.
Igen, sajnos a lényeget hagytam ki, csak számomra ez az evidens, hogy beleegyezés előtt nem nyúlok hozzá. :D de persze nem feltétlen ez a jellemző. Illetve én próbálkozom a megbékéléssel, csak nem egyszerű, mert elég régi és nonszensz sérelmeit is időről időre felbüfög nekünk. ( pl. azért terjed az akác nála, mert nálunk van még pár akácfa. még véletlen sem azért, mert emberes dzsungel uralkodik a portán mert nem kaszálja.) és félek tőle egyszer tényleg talál valami olyat amibe jogosan köt bele.

nonolet # 2018.07.09. 09:27

"bontás a tudtával és beleegyezésével történt,"

Jahogy, a LÉNYEGES infókat kihagytál kérdésedből...

Ez esetben a leszidós részek rád nem vonatkoznak.

A szomszéddal e miatt ne foglalkozz.

Mondd neki szépen mosolyogva, hogy:
"Hát akkor tessék beperelni és lesz ami lesz."

Egyébként pedig nem ártana békét kötni.
Mert vacak dolog harcban-haragban élni.
Kezdeményezz, hátha...

Lady_Lilith # 2018.07.09. 09:14

illetve még egy kis kiegészítés: a bontott anyagokat minden további nélkül visszaadtuk neki, a vas oszlopokat és a dróthálót is, nyilvánvalóan ezek nincsenek már új állapotban, de még használhatóak.

Lady_Lilith # 2018.07.09. 09:12

Kedves nonolet!

Köszönöm a válaszod, néhány kiegészítés, ami a szövegből kimaradt.

A kerítés építés és bontás a tudtával és beleegyezésével történt, mert kerítésvonal korrekció is volt. Kimérettük földmérővel a telket, és 1,5 méterrel került az ő irányába a kerítés. Természetesen erre is engedélyt adott. Szóval a régi kerítés kvázi az én portámon állt. Nem nyúltam volna hozzá önkéntesen. De most, hónapokkal később állt elő ezzel a követeléssel.

nonolet # 2018.07.09. 08:57

Joga van követelni!

Mégis...
Milyen alapon bontod te le MÁS kerítését?!!!
Az ő engedélye nélkül.

Baszkikám... gondolkozz már.
Ha te kerítésed bontaná le a szomszéd, te hagynád ?!

- -

Kerítést építeni alapban NEM KÖTELEZŐ soha-senkinek.
Kivéve, ha elrendeli a hatóság!

CSAK az ilyen elrendelésre vonatkoznak azok a szabályok, hogy ki melyik részre építse meg.

Az ÖNKÉNT!!!! épített kerítés esetén ezek a szabályok nem érvényesek.
ÖNKÉNT mindenki oda épít kerítést MAGÁNAK ahova akar.

DE!!!!

CSAK!!! a saját telkén maradva.
Azaz sehol-semmi nem lóghat át a telekhatáron a kerítésből.
Még az oszlop/teteje fedés se...

Mert: a telekhatár SZENT ÉS SÉRTHETETLEN!!!!
Azon túl neked semmihez semmi közöd és jogod.
Csak a saját telkeden maradva csinálhatsz bármit is...

- -

Más VAGYONÁT (engedély nélkül) elbontani meg pláne önkényes bunkóság és egyben kártérítésre alapot adó törvény szegés.

RONGÁLÁS!!! a neve.

Szóval: sürgősen kérj elnézést és alkudj meg a kártérítésben.

Mielőtt még több kerül, peres úton.

Mondjuk nem is értem, hogy képzeli valaki az ilyen tetteket, hogy a szomszéd nélkül bont a szomszédban.

Ehhez azért elég zakkant-bunkó agy kell na...

- -

Természetesen...

  • a saját telkeden BELÜL MARADVA
  • megépítheted a SAJÁT kerítésed
  • ahová csak akarod

és

  • úgy ahogy akarod

De azért nem árt erről is egyeztetni a szomszéddal.
...és megfontolnia az ő szempontjait is, ha lehet.

Mert bár alapban nincs köze hozzá, hogy a te telkeden belül maradva te hová-milyen kerítést építesz.
Azért "szomszéd jogai" vannak, ha pl. indokolatlan árnyékolást okozol egy magas-zárt kerítéssel.

Továbbá: érdemes belenézni a helyi építési szabályzatba is.
Hátha van valami kerítésre vonatkozó előírás is benne...
Mert van jópár település, ahol van előírás rá!

Lady_Lilith # 2018.07.09. 08:31

Sziasztok!

Egy kis segítségre van szükségem az alábbi kérdésben.

A rövid történet: Vettünk egy házat, aminek egy része körbe volt kerítve. Azon az oldalon, ahol elvileg nekünk kell kerítést építeni, a szomszéd saját pénzén kerítést épített, ami már akkor állt, amikor megvettük a házat. Most viszont elég rossz állapotba került, meg egy erősebb kerítést akartunk építeni eleve, így nekiálltunk az egészet kicserélni. A szomszéd azonban követelni kezdte a leszedett régi kerítésnek az akkori építési költségét, mondván azt nem neki kellett volna fizetni és különben is, és most perrel fenyeget. Jól sejtem, hogy nincs jogalapja a kerítés bekerülési költségét követelni, lévén még nem is a mi tulajdonunkban volt akkor az ingatlan? Vagy mi ilyenkor a teendő. (van más probléma is ami megalapozza a "jó" viszonyt, de most ez ebben csúcsosodik.)

nanemaaa # 2018.06.20. 07:34

F. Laca
A hátsó telekhatáron álló épület létesítésében az érintett telekszomszédok megállapodhatnak abban, hogy a kerítést közösen építik meg, és ez az egyetlen szakasz, ahol kerítés átnyúlhat a szomszédba. De épület és épület körüli járda biztosan nem. Az más kérdés, hogy mennyire bizonyítható az átépítés ténye.

nanemaaa # 2018.06.20. 07:26

nonsense

nanemaaa: úgy érted, erre a helyzetre nem értelmezhető (a) szabály?

Úgy. Mert ez a szabály nem az a szabály. Kizárólag elrendelt kerítés építésekre vonatkozik, és az sem száz százalék.

nonolet # 2018.06.19. 21:46

Hátugye a google nagy trükkje éppen az, hogy...

Nem azt kell tudni, hogy hol keresd.
Hanem, hogy MIT keresel.

A kereső szóra/szavakra jön a válasz helye :-)

Azaz a jó kulcsszó/keresőszó hozza a jó eredményt!!!

Kiskiváncsi3 # 2018.06.19. 20:27

Ha tudtam volna, hogy hol keressem, megtettem volna. De így is köszönöm.

nonolet # 2018.06.19. 17:14

google 4 másodperc.... lett volna neked is.

OTÉK 47. § Szennyvíz- és csapadékvíz-elvezetés
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kiskiváncsi3 # 2018.06.19. 16:36

Mi szabályozza a telkek esővíz elvezetését? Sajnos 2 szomszédunk is, lejtős telkekről van szó, az esővíz elvezetését úgy oldotta meg, hogy az esővíz minden cseppje a mi telkünkre zuhog. Újabban nagy záporok vannak, a víz áll a füves területünkön, a ház alá szivárog, illetve zuhog le folyam szerűen. A telekhatártól kb 4 méterre van a lakóház, annak egyik esőcsatornája, kb 50 nm háztető vizét gyűjti össze,ami a kerítésünkhöz van vezetve, onnan a telkünkre engedi a vizet. Hogyan lehetne orvosolni? Már beszéltem az egyik szomszéddal, ahonnan a nagyobb vízmennyiséget kapjuk, de nem reagál rá, nem akarja érteni a problémát.

nonsense # 2018.06.16. 06:35

Köszi a segítséget.

nonolet # 2018.06.13. 12:19

nanemaaa úgy érti, hogy:
Alapban SENKINEK NEM KÖTELEZŐ kerítést építeni.

Kivéve ha: ítélet van rá, hogy kell neki.
Vagy jogszabály írja elő neki...

- -

Azonban alapban bárki építhet a saját telkén belül maradva kerítést.
A tetszése szerinti telekhatárra....

De annak semmilyen alkotórésze sem lépheti át a telekhatárt!
Valamint nem okozhat vele birtokháborítást sem.

nonolet # 2018.06.13. 12:12

A közforgalom számára nyitott út is közút.

-

A szabály 7. pontja így kezdődik, hogy:

"Kerítés létesítésének elrendelése esetén"

Ergo: a logika használata kiadja,
hogy
csak az elrendelés esetén kötelező így eljárni.

Egyébként pedig közös alku vagy ítélet tárgya.

-

Ugyanakkor az emberek
általában mintának, célszerűnek, elvárásnak tekintik
ezt a szabályt a közös alkujuk során is.

nonsense # 2018.06.13. 11:32

Az eltérő tartalmú két válasz alapján még nem tudom mit gondoljak. Jóban vagyunk szerencsére és ha rajtam múlik ez nem is fog változni, csak kíváncsi vagyok mi lenne a jogi helyzet.

nanemaaa: úgy érted, erre a helyzetre nem értelmezhető (a) szabály?

nonolet: kerestem előtte a választ, de úgy tűnik nem a megfelelő kulcsszavakkal.

A "jobbkezes szabály megvolt", de a két út közötti rész nem. Kérdés, hogy (szerinted) a magánút is annak tekintendő?

Eddig úgy értelmeztem, hogy a házszámot adó utca szerinti jobb oldal lenne az én oldalam...

nanemaaa # 2018.06.13. 07:54

nonsense

Közös megállapodás hiányában a kerítés építési kötelezettséget a bíróság jogosult megállapítani.
A többit felejtsd el.

nonolet # 2018.06.13. 06:50

Tényleg olyan nehéz megtalálni az internet korában a vonatkozó jogszabályt?!

OTÉK !!! 44. § Kerítés
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ezen belül...

(8) Két út között fekvő telket
a jobb oldal meghatározása szempontjából olyannak kell tekinteni, mintha az a két út között meg volna osztva.
A szomszédos telek mélységének megfelelően, illetőleg a szomszédos telek megosztása hiányában, az oldalhatárok felezőpontjainál.

(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén
a telek tulajdonosa (kezelője, használója)

  • a telek homlokvonalán, továbbá (eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában)
  • az útról nézve a jobb oldali telekhatáron és
  • a hátsó telekhatárnak ettől az oldaltól mért fele hosszán köteles megépíteni és fenntartani.
nonsense # 2018.06.13. 05:22

Sziasztok,

Melyik tartozik hozzánk?

Azaz a mellékelt ábra szerinti szituációban,

https://drive.google.com/…zA2YSMs/view?…

a "B" magánút felőli ikerházfél oldalsó telekhatáron álló kerítését, mihez képest kell vizsgálni?

Az "Egyik" utca felől, ahonnan a házszámot is osztják neki vagy a "B" magánút felől, ahonnan a bejárata van?

Remélem érthető voltam, ha nem pontosítok.

nonsense # 2018.06.13. 05:22

Sziasztok,

Melyik tartozik hozzánk?

Azaz a mellékelt ábra szerinti szituációban,

https://drive.google.com/…zA2YSMs/view?…

a "B" magánút felőli ikerházfél oldalsó telekhatáron álló kerítését, mihez képest kell vizsgálni?

Az "Egyik" utca felől, ahonnan a házszámot is osztják neki vagy a "B" magánút felől, ahonnan a bejárata van?

Remélem érthető voltam, ha nem pontosítok.

nonsense # 2018.06.13. 05:10
nonolet # 2018.05.23. 19:27

2,5 méter a max magasság

- -

Birtokháborítási alapon tudsz a viselkedés ellen tenni...

Resident87 # 2018.05.23. 15:51

Tisztelt Fórumozók!
Jobb oldali szomszédom sajnos elviselhetetlenül hangos, s több melléképületet is épített olyan helyekre, ahova a törvény tiltja. Ezeket ő leigazolta, hogy 10 évnél régebbiek, s így nem tudok vele mit csinálni. 1ik melléképülete rálóg a kerítésemre, amivel nem tudom tudok-e valamit kezdeni. Arra gondoltam, mivel mindennapos kemencéből kiáramló füstjét illetve kutya és magánéleti zajait egy második kerítéssel szüntetném meg. A szép szó nem segített, nem nagyon érdeklik őket saját magukon kívül semmi, így a nyugalmam biztosítása érdekében lépéseket kell tennem. Van egy meglévő 2m magas tömör kerítésem, alappal minden részével a saját telkemen belül van (erre lóg rá a hivatal szerint is szabálytalan épület). Ha a kerítés mögé 10-20cm-re építek egy másikat, mondjuk 4 vagy 5 méter magas zajfogó falat, mint amik az autópályák mellett vannak, akkor azt tiltja valami törvény? Ez így már nem kerítés tulajdonképp. Vagy lehetséges a meglévő kerítésem elé egy dróthálót húzni, ez lenne a kerítés akkor, s a mostani lenne a 2. kerítés? Nem találtam a helyi hész-ben erre vonatkozó részt. Köszönöm a válaszokat.