kerítés "jog"


nanemaaa # 2020.09.14. 06:13

TomiNoel88
Birtokvédelem, bíróság. Azután majd kiderül.

TomiNoel88 # 2020.09.13. 18:22

Sziasztok

A következő problémával szeretnék kezdeni valamit. Szimpatikus szomszédunk egy 2.6m magas trapézlemez kerítést állított fel közénk. A problémám azon kívül hogy rettenetesen csúnya, teljesen megfojtotta vele a telkünket és hatalmas árnyékot vet, így az eddig világos, napos kertünk most egy sötét fülledt csúnya kert lett..
A régi kerítést nem bontotta el mivel az hozzám tartozik, kb 20cm-el odébb új kerítés oszlopokat helyezett el.

Lehet ezzel kezdeni valamit ? Vagy elkell fogadnom, hogy az ablakbol kinézve egy ipari parkban érzem magam ?

Előre is köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2020.09.06. 19:47

Jobb ha elköltözöl és egy népes kisebbségi családnak adod el a kertet.

béju # 2020.09.06. 14:16

Köszönöm mindenkinek a választ. Tehát ha jól értettem, nem tehetek semmit, mert azt se tudom, hogy az ő vagy az én területemre épített, csak annyit, hogy a régi kerítés helye is az új alatt volt valahol. Ahhoz, hogy ráépitsem azaz befejezzem a keritést az általa épitett falra, ki kellene méretnem földmérővel a telekhatárt. Az nem számit, hogy régen is ott volt a kerités, és az se, hogy ez az én kerités-részem, még ha ő is épitette oda? Pl. nem épithetek rá, nem bonthatom le? Talán még, ha épiteni akarnék mellé egy magasabbat, ki is kellene hagynom a keritésétől meghatározott távolságot (ha jól tudom 40 cm-t), hogy karban tudja tartani az én oldalamról is?
Tetejében a héten szép vastag , festett fából, cseréptetős, napelemes „sörsátor” szerüséget épitett a keritéstől kb 20 cm-re, világitással, hangszóróval, azóta „ide a fülembe” szól a folklór.

MajorDomus # 2020.09.02. 18:46

Miután "kiirtotta" a szomszéd familiát,azt is letagadod hogy láttál ilyen kutyát.

drbjozsef # 2020.09.02. 08:07

béju,

De.

béju # 2020.09.02. 08:02

Nem engem büntetnek meg, ha átmegy a kutyusom a szomszédba? Igaz, hogy nekem kell arról gondoskodni, hogy ne menjen át, de ebben az esetben?

wers # 2020.09.02. 04:33

Elég egy kis foxi is, simán ugrik 1,8-at és nyakra támad ha olyanja van.

Az a lényeg, hogy kedve legyen a szomszédnak befejezni a kerítést. Aztán vissza lehet adni a gazdinak a kutyust :)

béju # 2020.09.01. 20:08

MajorDomus

Bánatos vagyok, hogy jobb megoldás nincs, de nagyon köszönöm.

MajorDomus # 2020.09.01. 18:26

Ha kitelik a nyugdijból két kaukázusi juhász etetése,akkor az a megoldás.

béju # 2020.08.31. 17:44

wers
Köszönöm a tippeket, Már próbálkoztam, kértem árajánlatot, de több százezer Ft lenne egy oszlopokon lévő, csak szőtt hálós megoldás. Nekünk 77 évesen kicsit drága lenne. A kutya jó lenne, csak félnék, hogy ha mérgesitik –mert biztos megpróbálnák - nehogy átugorjon. Akkor lenne az igazi baj.

béju # 2020.08.31. 17:21

bermuda háromszög
Köszönöm a választ.
Nem tudom pontosan kinek a telkére épitette, mire megláttam, már állt, plusz még szélesebb, mint az előző drótkerités alapja volt.

wers # 2020.08.31. 09:17

A saját telekrészeden építhetsz olyan kerítést, amilyent akarsz. Az ő kerítése elé, mellé.

Vinnék egy nagytestű kutyust is aminek meggyőzőbb ereje lehet, mint bármelyik bírói döntés. (akár kicsit kölcsönbe - ezt nem kell előre tudnia)

drbjozsef # 2020.08.31. 08:06

Az a baj, hogy ez a probléma lényegében nem jogi probléma.

Járhat a kérdező perről perre, pár évente lehet egy jogerős végrehajtható ítélete, amivel pont semmire nem fog menni, ha egyszer a szomszéd nem jogkövető, rosszhiszemű, és amúgy is egy tahó. Átalakítja, visszaépíti, vagy ezer más módon megkeseríti az életét.

nanemaaa # 2020.08.31. 07:11

Ha ilyen a szomszéd, akkor felesleges finomkodni vele. Mondd azt, hogy úgy állapodtatok meg a kerítés építésben, hogy ő megépíti 1 m magasságig, te meg megmagasítod 2 m-ig. ;) :D
Bár gyanítom, ha ilyen népes a rokonsága, akkor azok háttér támogatásával le fogja rombolni ami te felépítesz.
Talán még idejében kellett volna birtokvédelmet kérned a jegyzőtől. De most már csak a bírósághoz fordulhatsz.

béju # 2020.08.31. 07:00

Tisztelt Fórumozók!
Új hátsószomszédunk lett, akinek nem tetszett a telkeinket elválasztó drót kerités. amikor mondta, megnyugtattam, hogy nekünk megfelel igy. Pár hét múlva elmentünk 1 hétre üdülni és amikor hazaértünk a legnagyobb megdöbbenéssel vettük észre, hogy lebontotta a mi keritésünket is és vastag nagy alakú szürke (olyan, mint a beton) téglából kb. 1 magas falat épített, a kerítés közelében lévő ecetfánkat és tuját félbe törte, és kidöntötte. Amikor szóltam, hogy ez birtokháborítás, ilyet nem lehet tenni, nevetve közölte, hogy itt nem is volt kerités, és ha már ő épiti meg, olyat fog csináltatni, amilyet akar. A fákat pedig a vihar törte el és csavarta ki. Nagyobb létszámú rokoni társasága buzgón helyeselt, és nem ajánlották, hogy bármit is tegyünk ellenük. Azóta eltelt több, mint 1 év az ő oldaláról végig bevakolta a falat, (nekünk itt ál rondán) a kerités építését nem folytatja., elképzelhető, hogy ennyi lenne a karítés. Mivel amikor a mi fáinkat tönkretette, az ő kertjében lévő kb 70-80 cm átmérőjű ,nagyon magas, több évtizedes fenyőfáját is „kicsavarta” a szél, a tujáit, bokrait kiirtotta, az általunk ültetett fák még kicsik, az itteni telkek csak 80 nölesek, igy az átlátás tökéletes, olyan, mintha egy udvarban lennénk. Ők kedvenc szórakozásaikkal élve könyökölnek a teraszukon és bámulnak át.
A kérdésem az lenne, a mi keritésrészünkre, tehát a hátsó telek fele részére az általa épitett falra tehetünk-e 180 cm magasságig keritést, vagy miután ő épitette csak neki van joga? Vagy lebonthatjuk-e az általa épitett téglaépitményt és visszatehetjük-e a drótkerítést? Egyáltalán figyelembe kell-e venni, hogy ő építette? Mit tehetünk, hogy a fák kiirtása miatt ne csak ők, de a velük szemben lévő utcá(k)ból ne lássanak a teraszunkra, illetve be a háunkba?
A segítséget előre is köszönöm.

MajorDomus # 2020.08.27. 18:24

C változat :
Az elfoglalt terület ellenében épitse meg ő a kerítést.

drbjozsef # 2020.08.27. 18:13

Dolly0084,

Azt már elbirtokolta.
Ha pereskedsz, hivatkozik rá, és meg is fogják neki ítélni.
(az a 17.§ pont az ellentéte annak, ami nálad van, irreleváns.)

Engedd el.

(esetleg, ha az övezetetekben az oldalhatáros beépítés nincs megengedve, és előírás a 2 méter oldalkert, de ilyen esetben nem tudom mi a helyes eljárás, van-e esélye az elbirtoklás elutasításának. Járj utána a HÉSZ-ben, vagy a polghivnél)

Természetesen át kell engednie a ház karbantartásához : Ptk. 5:25.§(2).

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

MajorDomus # 2020.08.27. 18:05

Nem egy ökör ára,ha kitűzeted a földmérővel.
Aztán majd eldöntöd perre mégye a szomszéddal vagy sem.

alfateam # 2020.08.27. 15:53

A földmérő a kitűzési vázrajzra írja rá, ha eltérés van a jogi határ és a tényleges használati határ között.
Szerintem ezért nincs elbirtoklás, hiszen nem tudni mit is birtokolt.

alfateam # 2020.08.27. 15:46

2012 évi XLVI törv. 17§

drbjozsef # 2020.08.27. 15:24

Nem.

Illetve a közös megegyezést. Egyébként nem "fogja" elbirtokolni, mert az már vagy bekövetkezett, vagy nem, legfeljebb nincs átvezetve az ingatlannyilvántartáson.

Elbirtokolta egyébként? Mióta kezeli és használja azt a részt szakadatlanul a sajátjaként? Több, mint 15 éve?

drbjozsef # 2020.08.27. 15:15

És a földmérő még soha nem találkozott ilyennel, nem mondta, hogy mi az eljárás ilyen esetben?

drbjozsef # 2020.08.27. 12:50

Az birtokháborítás.

Ne keverd össze a tulajdont a birtoklással.

nanemaaa # 2020.08.27. 11:33

Dolly0084
Jól összefoglaltad a helyzetet, és kb pont annyit tehetsz, mint amit leírtál.
Az egyébként esetleg segíthet a bajban, hogy megpróbálod megnézni a földhivatalnál az eredeti papír alapú alaptérképet. Mert sok esetben a telekhatárok a digitalizálással csúsztak el, nem egyszer valamely számítási hiba okán.