albérlet felmondása


osztap # 2023.07.21. 09:09

Határozott időre szólt, hosszabbítás nem történt.

Ha senki nem csinált semmit, akkor belép a Ptk.:
6:338. § [A határozott idejű bérlet megszűnése és a dolog elpusztulása]
(1) Ha a határozott időre kötött bérleti szerződésben megállapított idő eltelte után a bérlő a dolgot tovább használja, és ez ellen a bérbeadó a szerződésben megállapított idő elteltétől számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül nem tiltakozik, a határozott időre kötött szerződés határozatlan időtartamúvá alakul át.

Ha pedig a szolgáltató lekapcsolná:
6:344. § [A bérbeadó karbantartási kötelezettsége]
A bérbeadó a karbantartási kötelezettségét
(a) életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát lényegesen akadályozó hibák esetén késedelem nélkül;
(b) egyéb esetben az épület karbantartásával vagy felújításával egyidejűleg
köteles teljesíteni.

A leírásodból az az érzésem, hogy a rokonod úgy ült le ultizni, hogy nem ismeri a szabályokat. Lehet úgy is, csak sokba szokott kerülni.

Zoltanuss # 2023.07.21. 07:22

Kiegészítésként annyit a szerződés lejárt. Határozott időre szólt, hosszabbítás nem történt.

Mi van ha a szolgáltató kapcsolja le ?
Pl. elmaradt fizetés miatt ?

Majordomus # 2023.07.20. 19:41

Elvileg máshol is lehet lakni.

Lehet lakni villany nélkülbis fele bérleti díjért de az már a hülyeség kategória!

osztap # 2023.07.20. 15:05

A bérbeadó megjegyezte, hogy elvileg villany nélkül is lehet lakni.

És mit mond a bérlő? Ha neki ez rendben van, akkor nincs itt semmi probléma.
Egyébként pedig belép a Lakástörvény:
10. § (1) A bérbeadó köteles gondoskodni
(a) az épület karbantartásáról;
(b) az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról;

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Zoltanuss # 2023.07.20. 12:49

T.jelenlévők,hozzáértők.
Az egyik közeli rokon bérbe ad évek óta egy minilakást. Mostanában kiderült, hogy az elektromos hálózat elavult.
A dilema, hogy megjavítani /felújítani / vagy lekapcsolni az elektromos hálózatot.

A felújítás min egy évi bérleti díjnak felel meg.

A bérbeadó megjegyezte, hogy elvileg villany nélkül is lehet lakni.

Majordomus # 2023.07.14. 20:02

Vagy némi józan ész.

Kifizet több százezer forintot,majd néhány órával később meggondolja magát?
Miért?
Mi történt ennyi idő alatt?

Válasz: annyi hogy kidobta az ablakon egyhavi fizetését!

Zoltanuss # 2023.07.14. 06:14

Nos ezért kell egy leendő bérletet többször is megnézni. Ehhez néha segítség kell, pl. egy kísérő.

drbjozsef # 2023.07.14. 04:48

valakichan,

Bár nem ismerjük a szerződésedet, amiben legtöbbször benne van a felmondás részletes szabályai, de nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy nem kapod vissza.
Ha van benne valami a felmondásról, az valszeg legalább 1 hónapos felmondási idő.
Ha nincs benne, akkor marad a Ptk. szerinti felmondás, ami szerint a hónap 15-éig felmondhatod a szerződést a következő hónap végével.
(Kivéve, ha az lenne a szerződésedben, hogy bármikor ingyen, felmondási idő nélkül felmondhatod, de ezt nem igazán hinném)

Majordomus # 2023.07.13. 19:29

Nem.
Amennyiben határozott idejű szerződést írtál alá.

Más egyébként nincs is már a piacon.

Ha megkaptad a kulcsokat akkor a havi bétleti díj is ugrott. Ha felmondod a szerződést a kauciót is elveszíted ha ezt kikötötte a bérbeadó.

Mi történt pár óra alatt???
Pillanatnyi elmezavarban irtad alá? Vagy kiderült hogy lakhatatlan?

valakichan # 2023.07.13. 13:16

Üdv!
Pár órával ezelőtt albérleti szerződést írtam amelyben a kaukciót le lehet lakni és egy havi albérletet kért előre, viszont azonnal fel akarom mondani az albérlet. Ilyenkor visszajár az összes pénz, amit odaadtam? Ezt szeretném tudni.

Majordomus # 2023.07.12. 19:11

Na,akkor csak meglett...

Huber Janos # 2023.07.11. 20:37

Kedves Majordus" Melyikbe, mert nem találom a válaszukat és elnézést, de kezdő vagyok és a regisztrációnál sem tudom hogy hova kell írni az álnevet, hogy ne legyen nyilvános a nevem.
Kérem mondja meg hol találom a válaszukat?

Majordomus # 2023.07.11. 19:58

A másik topicban válaszoltunk....

drbjozsef # 2023.07.11. 04:19

Ne több topikba írd. Elég egy.

Huber Janos # 2023.07.10. 22:19

Tisztelt Fórum segítői!
Miután nem látom az előző hozzászólásomat kénytelen vagyok ismét leírni. mert nem tudom hova került az előző szövegem.
2022. jan. 03.-tól 1 éves HATÁROZOTT szerződést kötötünk az albérlőnkkel. Ez év januárban teljesen elfelejtkeztünk, a lejárt szerződés megújítani ill új szerződést írni. A bérlő ma szólt hogy "hozzuk a szerződést" Idáig emlékeztetett, rá és nem is kérte.
Ma beszéltünk jóhiszeműen és mondtuk hogy jó írunk egy szerződést azonos feltételekkel, de ezuton HATÁROZATLAN időre szeretnénk módosítani.
Erre ő mondta h. Ő újra csak 1 év határozott időre szeretné, mert így érzi magát biztosítva az esetleges felmondási idővel.
ezután megfenyegetett ha ezt nem teljesítjük jövő hónaptól nem hajlandó fizetni. Mi eddig mindig kp-ban kértük az albérletben személyesen, rossz edgigi tapasztalatunk miatt. Elismervényt nem kért mi nem adtunk.
Mivel váratlan csunya viselkedése miatt azt gondoltuk, hogy csak jegyzői ellengyzéssel szeretnénk megkötni a kérése alapján az újabb 1 évre. Szerintünk megkérdezhetjük- e tőle hogy akkor eddig milyen minőségben lakott ott?
A bizalmat megsértette, és már nem bízunk benne, és attól tartunk ha felmondunk akkor sem fog kiköltözni, és de fázunk is az újboli albérlő keresésektől, mert már annyiszor csalódtunk a lakókban lepusztították, nem hozták rendbe stb, kaució már nem fedezi a helyreállítást stb.
Mit tanácsolnak mi tévők legyünk? Szíves segítségüket előre is köszönjük

Majordomus # 2023.06.29. 19:13

A szolgáltatáshoz hozzátartozik hogy a bérlő tudjon aludni?

Hálótársat ne biztosítson neked?

Ha otthon dolgznál home office-ban akkor meg az nem tetszene hogy napközben építkeznek.

Feküdj le korábban aludni vagy vállalj éjszakai műszakot.

Csk abban van igazad hogy tájékoztatni kellett volna téged a helyzetről.. akkor nem biztos hogy kivetted volna a lakást.

kerdezo0 (törölt felhasználó) # 2023.06.29. 07:03

Egyetértek, nekem is pont ez jutott eszembe, hogy az embernek vagy olyan környéken kell lakást vásárolni/kivenni, amit már ismer, és bevált, lakott ott, vagy egyszerűen ki kellene tudnia próbálni. Sajnos a gyakorlatban ezt nehéz kivitelezni, de ez lenne a járható út. Hisz ha egy tv nem működik jól, akkor visszavihetem,stb.
Annyit megjegyeznék, hogy amiről a tulaj nem tehet, attól még azért helytállni köteles. Ő pénzért egy szolgáltatást nyújt, amihez hozzátartozik az, hogy biztosítsa azt, hogy a bérlő tudjon aludni éjszaka, illetve hajnalban. Akár tudott arról, hogy extrém időpontokban (8-17.00-en kívül) lehet munkavégzés, akár nem, ő helytállni köteles. Ha én bizonyíthatóan zavarva vagyok az alvásomban, ami vélhetően tartósan fennál, akkor sajnos nem tud menekülni, főleg, hogy erre a szerződésben nem tért ki. Ebben az esetben így nem tud mit csinálni, nagyobb körültekintéssel kellett volna kiadást intézni, és talán a saját lakásában aludni egy éjszakát, mielőtt kiadja. Teszem hozzá, hogy mindannyian tudjuk, hogy nem egy nem kettő olyan tulaj van, aki egy jól megszerkesztett szerződéssel sarokba szorítja a vevőt és direkt akar rásózni egy ilyen lakást. Én sem tagadom a naívságom, mert meg voltam róla győződve, hogy egy magánépítkezés egy lakópark mellett nem folyhat éjszaka :) Hát már ezt is tudjuk, hogy DE .

kerdezo0 (törölt felhasználó) # 2023.06.29. 07:03

Egyetértek, nekem is pont ez jutott eszembe, hogy az embernek vagy olyan környéken kell lakást vásárolni/kivenni, amit már ismer, és bevált, lakott ott, vagy egyszerűen ki kellene tudnia próbálni. Sajnos a gyakorlatban ezt nehéz kivitelezni, de ez lenne a járható út. Hisz ha egy tv nem működik jól, akkor visszavihetem,stb.
Annyit megjegyeznék, hogy amiről a tulaj nem tehet, attól még azért helytállni köteles. Ő pénzért egy szolgáltatást nyújt, amihez hozzátartozik az, hogy biztosítsa azt, hogy a bérlő tudjon aludni éjszaka, illetve hajnalban. Akár tudott arról, hogy extrém időpontokban (8-17.00-en kívül) lehet munkavégzés, akár nem, ő helytállni köteles. Ha én bizonyíthatóan zavarva vagyok az alvásomban, ami vélhetően tartósan fennál, akkor sajnos nem tud menekülni, főleg, hogy erre a szerződésben nem tért ki. Ebben az esetben így nem tud mit csinálni, nagyobb körültekintéssel kellett volna kiadást intézni, és talán a saját lakásában aludni egy éjszakát, mielőtt kiadja. Teszem hozzá, hogy mindannyian tudjuk, hogy nem egy nem kettő olyan tulaj van, aki egy jól megszerkesztett szerződéssel sarokba szorítja a vevőt és direkt akar rásózni egy ilyen lakást. Én sem tagadom a naívságom, mert meg voltam róla győződve, hogy egy magánépítkezés egy lakópark mellett nem folyhat éjszaka :) Hát már ezt is tudjuk, hogy DE .

Zöldövezeti11 # 2023.06.29. 04:41

Szegény bérlő jól melléfogott.

Ha érzékeny a zajra miért nem a zöldövezetben bérel lakást ?
Ja ott meg a kutyák vinnyognak , a kakas fúj ébresztőt.
Amúgy akár bérlőként akár lakás vevőként sok előre nem látható kihívással kell megküzdenie egy új bérlőnek, lakás tulajnak.
Szerencsére mint bérbevevő nagyon ritkán kerültem ilyen helyzetbe. Viszont mint mint bérbeadó ésmint lakást vevő igen.
Vagy 50 esetben aszisztáltam lakást kiadóként és legalább 10 alkalommal,mint lakás vevő.

A legutóbb vagy 12 éve pont egy lakást vettünk volna meg.Nagyon jó helyen volt. A felkapott körúton igaz nem belül...csak annak a külső ívén. Minden szempontból kitűnő , jó közlekedés, jó állapotú a ház, elfogadható az ár stb. Talán az alku folyamat végén véletlenül rákérdeztem az eladónál,hogy mi lenne, megengedné -e hogy kípróbáljúk, egy éjszakát ott eltöltsünk. Üres volt a kégli, gyakorlatilag 3 hónapja nem használták. Megdöbbent az eladó, nagyjából úgy nézett ránk mintha éppen azt közölném vele, hogy most felgyújtom a házát, megerőszakolnám stb. Pedig csak az akartuk megtudni,hogy a közeli lift mennyire zajos. Ha veszek egy öltönyt egy cipőt vagy egy gépkocsit természetes hogy fe
  • .vagy kipróbálom.

Egy lényegesen nagyobb értéknél ez vajon miért nem természetes ?

Na mindegy, a lakás bevált, a lift nem zajos a többi paraméter is hozta az előzetes elvárásokat.
Más.
Egy rokon úgy 30 éve, a tömeges privatizáció után pár évvel vett egy un. bérleti jogot.
Az önkormányzat volt a tulaj továbbra is, a régi bérlő a 24. órában megpróbálkozott a másé eladásával. és bejött neki.
Szegény rokon úgy 3/4 év múlva ecsetelte a nagy csalódását.
A lakás mivel udvari mindig sötét és zajos, mivel kisebbségiek is laknak a házban.

Panaszolta,hogy hiába nézték meg 3 x tán 4 x is, bele sétáltak a csapdába. Mindig olyankor a mikor elve világítani kell és mindig olyankor a mikor a kisebbségiek távol voltak.
Az ár az akkori szabad piaci árnak nagyjából 80 % -a volt.

Majordomus # 2023.06.28. 19:12

Itt a közlésen van a hangsúly.
A tulajon olyat nem kérhetsz számon amit ő nem tud befolyásolni

Mondjuk a hajnali csendet. De az épitezéssel járó zajról tudnia kellett.

Beszélj vele.
Bérbeadói szemszögből én azt mondanám neked: feküdj le aludni este 8-kor....

drbjozsef # 2023.06.28. 09:36

Rendeltetésszerű, zavartalan lakhatás nincs biztosítva->ergo, ha valaki nem tud alduni, akkor nem tudja az ingatlant rendeltetésszerűen használni""

Ez igaz. Csak hát ez kinek a felelőssége? A bérbeadóé? Ő kopácsol éjszaka? Nem? Hát akkor legalábbis határeset...
Ha tudott róla, akkor alapvetően azért igazad van, ez egy olyan lényeges körülmény, ami befolyásolta volna a bérleti szerződés megkötését, és jóhiszeműen eljárva közölnie kellett volna veled.

kerdezo0 (törölt felhasználó) # 2023.06.28. 06:44

sziasztok, köszi szépen a hozzászólásokat. :) A jogász szerint, akit felkerestem, egyértelmű a helyzet. Rendeltetésszerű, zavartalan lakhatás nincs biztosítva->ergo, ha valaki nem tud alduni, akkor nem tudja az ingatlant rendeltetésszerűen használni, itt nem a napközbeni zajokról van szó, hanem a tartós extrémitásról, amit a tulajnak kell elhárítni. Pont azért, mert a szerződésben nincs szó az építkezésről, éppen ezért ebben az esetben hivatkozható. Fel kellett volna hívni a figyelmem, hogy éjszaka is lehetséges építkezés, illetve reggel hajnalban kezdődik. Az is lehet, hogy nem tudta vagy csak nem tette meg egyszerűen, minden esetben neki kell helytállni. Az alvást éjszaka biztosítani kell, ez nem útépítés vagy közérdeket szolgáló beruházás, tehát a hatósági engedélyre is kiváncsi lennék...

Majordomus # 2023.06.27. 20:36

Hát az esélyeid nem jók. Ha egyéves szerződésed van és letettél 2 3 havi kauciót akkor sokba kerül a rendkivűli felmondás.

Ha szerződésben ezt nem kötöttétek ki akkor az épitjezés miatt nehéz lesz felmondanod. Csak a kauciód elvesztésével tudsz kilépni.

Beszélj a tulajjal.

Mondjuk Solnesnak is van igaza: a tulajok hogy alszanak ott éjszaka?

Javasolt: fejhallgató relax muzsika

SolnesM # 2023.06.27. 14:01

És mit szóljanak azok akik jó sok pénzért ott lakást vásároltak ?

Egy bérlő ha melléfogott, elmegy. Amúgy 4-7 nap alatt megszokható. Füldugó.

Kérhet viszont radikális lakbércsökkenést is,vagy belemegy a bérbeadó vagy nem.

kerdezo0 (törölt felhasználó) # 2023.06.27. 07:05

Kedves Mindenki, segítséget szeretnék kérni azonnali hatályú felmondás témában. Június közepével bérbevettem egy ingatlant, egy építkezés mellett. Természetesen tudom, hogy mivel jár egy építkezés, szóba került a bérbeadó és köztem, hogy biztos 8-16.00 óráig tart, de az sem baj, ha 1-2 óra csúszás van, de le fogják tenni a munkát viszonylag időben. A bérleti szerződésben nincs az építkezés megemlítve.
2. éjszakámat töltöttem az albérletben mióta kivettem (2 hete), és mindkét éjszaka fél 3.30-kor beindult egy munkagép, ment valameddig, majd reggel 6! kor elindult gőzerővel az építkezés. A tulajnak jeleztem az első után, hogy nem erről volt szó, megkértem, hogy nézzen utána, mire van engedélye a kivitelező cégnek(mettől meddig lehet dolgozni). Erre azóta sem jött válasz, én a lakásképviselettől megkérdzetem. Azt a választ kaptam, hogy akár éjjeli munkavégzésre is van engedélye a kivitelezőnek (bár ezt nekik még nem mutatták be...), a tulajdonsok viszont az építkezésből eredő mindennemű zaj és kellemetlenség viselésével és az ebből eredő jogi következmények kizárásával írták alá az adásvételi szerződést, melyet nyilvánvalóan a "tulaj elfeljtett?" a szerződésben tovább adni felém, illetve egyátalán felhívni rá a figyelememet. Ha tudom, hogy nem szokásos módon zajlik az építkezés, hanem éjjel is dolgoznak, illetve reggel 6-kor indul, akkor eszem ágában sincs kivenni. 9-re járok dolgozni, viszonylag későn fekszem, így reggel 6-kor még jó lenne némi alvás, illetve éjszka is.
A kérdésem az lenne, hogy az a tény, hogy a munkálatok ilyen ütemben még hónapokig eltartnak, és én ezalatt nyilvánvalóan aludni nem fogok tudni, tehát az ingatlanban való pihenéshez, kvázi a rendeltetésszerű használathoz való jogom sérül, megalapozhatja-e a határozott idejű szerződésnél a rendkívüli felmondási okot? Véleményem szerint ebben az állapotban a lakás nem alkalmas bérlésre, hisz nem lehet benne éjszaka aludni és hajnalban kezdődik a munkavégzés is. Mivel a tulajdonosnak ezt közölnie kellett volna velem, így egy lényeges körülmény tekintetében mulasztotta el a tájékoztatást, aminek a tudatában nem vettem volna ki a bérleményt. A bérleti díj sem kevés, új építésű ingatlanról van szó.
Köszönöm előre is a hozzászólást, véleményeket. üdv Gia