albérlet felmondása


MajorDomus # 2015.06.13. 22:36

Nem!
Azzal simán elküldheti!

Én nem írnám alá a szerződést!
Nem infláció hanem deflacio van az országban!

ttip # 2015.06.13. 14:01

Milegyenmár: amíg nincs megállapodás, fizesd a régi bérleti díjat. 30% infláció csak az álmaiban volt a bérbeadónak. Kérdés, hogy van-e felmondási lehetősége a bérbeadónak - ha igen, azzal zsarolhat.

Zoltanuss # 2015.06.13. 06:23

Hát neked kell eldönteni, hogy megéri e tovább maradni vagy sem. lehet az az ár nagyon kedvező volt és a bérbeadó rájött, hogy ennyiért már nem éri meg tovább. Vagy lehet az életviteled olyan ,hogy már semmi pénzért sem éri meg a maradásod.
Úgy gondolod ,hogy nyersz akkor ne fizess , de ha vesztesz sokat fogsz fizetni.

Milegyenmár # 2015.06.13. 04:45

Albérlő vagyok, határozott két évre szóló szerződésünk van , a harmadik évre tovább bérlés lehetőségével ." Két év lejártát követően Felek egyeztetik a bérleti díjat, de már most megállapodnak, hogy a mindenkori Fogyasztói árindex mértékével korrigálnak." Ezzel szemben a bérbeadó előállt 30%-os emeléssel. Ebbe nem akarok belemenni, mivel szerintem az aláírt szerződés nem erről szól. Milyen lehetőségem van? Benn maradhatok, fizetem a bérleti díjat ( amiről a szerződés szól) és vigye polgári peres útra az emelését?Köszönöm

MajorDomus # 2015.06.08. 19:37

Ha mindkét lakó szerződő fél volt, akkor az egyik elköltözésével maga a szerzõdés is megszünik vele.

Célszerű új szerződést írni.

kata.sipos # 2015.06.08. 01:10

Tisztelt Fórumozók!

A következő problémám van. Ki van adva a lakásom 2 embernek határozatlan időre (minimum 1 évre). Az egyik most elmegy, a másik marad, és hoz maga mellé valaki mást. Mielőtt beköltöztek, írtunk szerződést. Ilyen esetben módosítani kell, és a kiköltöző nevét átírni a beköltöző nevére?
Vagy mondják fel a szerződést és írjunk újat?
Vagy szerződés módosítás úgy, hogy a bérlő csak az az 1, aki marad, és pár nap múlva újabb módosítás, hogy jön hozzá egy új ember?

Segítséget előre is köszönöm.

Eldorado # 2015.03.27. 20:51

Sziasztok! Közeli rokonom problémája az alábbi:
Albérlője határozatlan időtartamú szerződéssel lakik a rokonom tulajdonában lévő lakásban. Az albérlő (és felesége) szezonálisan (amikor éppen van munka) külföldön dolgozik a szállodaiparban; az év nagy részét a bérelt lakásban (vidéken) töltik. Rokonom nemrég tehermentesítette a lakását, és el szeretné adni. A bérleti szerződéskötéskor (5 évvel ezelőtt) még 30 napos felmondási idő szerepelt a megállapodásban. Tudomása szerint most az új Ptk. alapján az adott hónap közepéig úgy lehet felmondani, hogy a következő hónap végén; az adott hónap közepe után pedig úgy, hogy az adott hónapot követő 2. hónap végén szűnik meg a határozatlan idejű szerződés. Ezt (a szerződésben szereplőkhöz képest kedvezőbb törvényit) fel is ajánlotta az albérlőknek azzal, hogy állapodjanak meg abban, hogy május végén kell elszámolniuk és elhagyniuk a lakást. Az albérlők ezt elutasították azzal, hogy ebben az évben most pont ilyenkor lesz hosszabb időtartamű munkájuk külföldön, és ők ebből élnek. Most (03.28.) kiutaznak Ausztriába, 04.07-én térnek vissza, itthon eltöltenek 2 hetet, majd terveik szerint visszamennek Ausztriába dolgozni úgy, hogy augusztus végéig nem is jönnek vissza; majd akkor akarnak elkezdeni új albérletet keresni. (Ami most sem olyan egyszerű: a vidéki kisvárosban rendkívül kevés a kiadó lakás.) A rokonom viszont minél előbb értékesíteni szeretné a lakását, mert a vételárból és a megtakarításaiból feleségével és kisfiával együtt most van esélye egy kisebb családi házat megvenni és oda költözni. (Már van is egy ház, amit kinéztek.) Egy bizonytalan ideig bent tartózkodó albérlővel a saját lakás értékesítése esélytelen; és nem akar a családja életéből és jövőjéből a szükséges 2 hónap helyett még plusz 5-7 hónapot feleslegesen elvenni, hogy majd akkor kezdjék el azt, amit jóval korábban is elkezdhetnének. Kérdezte, hogy van-e valami javaslatom. Említettem neki, hogy szerintem minél előbb tértivevényes levelet kellene küldeni az albérleti címükre a felmondással; de vigyázni kellene, hogy április 15. ne legyen túllépve, mert akkor veszít egy hónapot: május vége helyett június végére szöntethető meg a szerződés. Kérdezte, hogy ha nem veszi át a tértivevényes levelet (pl. amikor 2 hétre itthon van), akkor pontosan mi számít ahhoz, hogy az április 15. ne legyen átlépve. Mondtam neki, hogy valószínűleg a kézbesítési vélelem alapján beálló időpont számít; de azt nem tudom pontosan. Kérdezte, hogy milyen szükséges tartalommal bírjon a felmondás a szerződés megszűnését és az elszámolást, annak napját, módját, stb. tekintve. Említette, hogy olyasmire gondolt, hogy - ha máshogy nem megy a kiköltöztetés - a szerződés megszűnését követően, június végén bérel egy kis raktárhelyiséget, garázst, átviteti oda a bérlők dolgait, és a helyiség bérleti díját azok szükséges mértékű értékesítéséből fedezi. Gondolt arra, hogy ehelyett mindjárt az - általam javasoltan tértivevényes - felmondásban tájékoztatj a abérlőket, hogy június 1-én a lakás bejárati ajtaját felújíttatni szándékozik úgy, hogy azt leszerelteti és - mivel nincs, ezért - a felújíttatás megtörténtéig (ami lehet néhány nap vagy akár hét is) másikat nem tesz a helyére. Elgondolkozott azon, hogy az utolsó hónapra (májusra) vonatkozóan drasztikus (mondjuk dupla vagy tripla) mértékű lakbért (annak emelését) helyez kilátásba. Kérdezte, hogy mi lenne, ha lakáskiürítési pert kezdeményezne június 1-től.
Mondtam neki, hogy nem tudom pontosan, de nem hiszek abban, hogy drasztikus módszereket támogatna a jog. Fair módon akar eljárni az albérlőivel, de maximum 2 hónapot tud nekik biztosítani, ami a jog alapján amúgy is járna. 5 éve nem emelt náluk bérleti díjat, és nem hiszi, hogy mások életvezetési problémáihoz és sajátosságaihoz neki kellene igazodnia úgy, hogy az ingatlan feletti rendelkezési jogát majd csak fél-háromnegyed év múlva tudja gyakorolni. Minél előbb - május végéig - meg akar szabadulni az albérlőitől (amik idáig sem voltak könnyű esetek.) Kérdezi, hogy milyen lehetőségei vannak. A válaszokat előre is köszönöm.

matthiasi # 2015.03.23. 16:19

A válaszok :

1. -re : a legújabb ptk szerint 3 havi lehet. Ok. de legtöbben a kettő havit se tudják kifizetni - vesztükre, mert így kiderül, hogy fizetésképtelenek.
2. -ra
minden tartozásra visszatartható,
3. ra mnem tudom. Egyesek szerint 3 hónap, mások szerint megegyezés szerint
4. re
az ,hogy szerződést szeg, tág fogalom. Ettől függetlenül megkérheted. Aztán hogy elmegy vagy marad,az majd kiderül.

janost # 2015.03.18. 05:43

Köszönöm Immaculata!
Annyi kérdésem lenne még, hogy a fizetési felszóllítás sikertelensége után, ha nem fizet akkor mennyi felmondási határidőt kell adjak?

Valaki azt mondja, hogy min 15 nap valaki szerint 30 nap. A bérleti szerződésünkben az áll, hogy nem fizetés esetén azonnali hatállyal felbonthatom a szerződést, 1 héten belül ki kell költöznie és akár a jelenlétében is lecserélhetem a zárat.

Előre is köszönöm válaszukat!
János

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.17. 18:18

A határidő a felszólítás kézhezvételétől számítódik. Csak az a szabályos, amit tértivevényesen küldesz ki.

janost # 2015.03.17. 11:37

Köszönöm Ügyvéd úr a gyors választát!
Igen, időközben megtudtam, hogy min 8 nap a fizetési felszólítás. Akkor, ha holnap postára adom és 26.áig nem fizet akkor milyen időponttal mondhatok fel neki?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.17. 11:16

Nem lesz jó. A törvényesnél rövidebb határidővel megsértetted a törvény előírásait, a felmondásod jogszerűtlen lenne. Kezdheted elölről.

janost # 2015.03.17. 10:37

Tisztelt Fórumozók!
Határozatlan idejű szerződéssel kiadtam lakásomat. A bérlőnek minden hónak 10.éig kell megfizetnie a bérleti díjat és a rezsiköltségeket. Februári hónapban nem fizetett semmit, adtam neki 1 hónapot, március 10.én sem fizetett. Március 10.én kiküldtem neki egy fizetési felszólítót, hogy március 16.ig legkésőbb fizesse meg az elmaradt díjakat.

Nem fizette ki szeretném kiküldeni a felmondást. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben milyen időpont lehet a felmondás időpontja és mit tehetek ha nem költözik ki addig?

Röné72 # 2015.03.16. 18:32

Tisztelt Kovács Úr, haz et a rövid választ az én hozzászólásomra írta, akkor köszönöm! Még egy olyan apróság lenne, hogy a bérlő két havi kauciót adott a hozzátartozómnak ( ő a tulaj), amit a tulajdonos lefoghat a rezsi tartozás fejében? (Ez kikötésre került a szerződésben, de hátha van valami jogszabály,ami ezt felülírja...)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.16. 18:14

Igen.

Röné72 # 2015.03.16. 17:31

Tisztelt Ügyvéd Hölgyek/Urak,

Egy olyan kérdésem lenne Önökhöz, hogy határozott idejű lakásbérleti szerződés esetében, ha a bérlő több hónapja nem fizet rezsit és a lakbérrel is akadozik, milyen szankció vezethető be ellene? Fizetési felszólítás, majd pedig a szerződés felmondása a járható út? Kikötésre került a szerződésben felmondási idő is, mivel ez kikötésre került, hogy bármely fél idő előtt felmondhatja a szerződést.
Köszönöm válaszukat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.03.13. 11:07

A kaució visszajár. Szerintem a rendkívüli felmondás sem állná meg a helyét.

ttip # 2015.03.13. 09:20

Amíg fizet a felszólításra, addig nem tudsz felmondani. Már ha tényleg határozott idejű a szerződés. A rendes felmondás lehetősége ennek ellentmond.

bolondgomba # 2015.03.09. 19:53

Tisztelt Ügyvédek!

Bérbeadóként 1 éves határozott idejű szerződést kötöttem a Bérlővel.
A Bérlő rendszeresen késve fizet, ezért a szerződés azonnali hatályú felmondását fontolgatom, az egy év lejárta előtt. A Bérlő a beköltözéskor 2 havi kauciót adott, a szerződés csak arról rendelkezik, hogy ez abban az esetben nem jár vissza, ha a Bérlő egy éven belül felmond. A kérdésem, hogy ha a fizetés rendszeres késése miatt a szerződést azonnali hatállyal felmondom, visszajár-e a kaució a bérlőnek?

A másik kérdésem, hogy a fizetési felszólítást elküldhetem-e külföldről vagy jobb-e, ha a megbízottam Magyarországról, ajánlott levélként küldi el?

Köszönettel,
Anna

Gabor7214 # 2015.03.06. 10:06

Tisztelt Ügyvédek!

A kérdésem a következő, több havi közüzemi tartozás esetén azonnal felmondhatom a bérleti szerződést, vagy mennyi időt kell biztosítanom a kiköltözésre?
A helyzet a következő felhívtak az ELMŰ-től, hogy 3havi tartozásom van, majd utána kérdeztem a Tőtávnál is és ott már a Díj Hátralék kezelőnél van 3havi lejárt számla és a T-home-nál is komoly tartozás van.
Részemről ilyen esetben mi a jogos lépés,hogy tudok eljárni, hogy ebből ne legyen pereskedés.

Köszönettel
Gábor

Sherlock # 2015.02.19. 12:43

Nem kell aláíratni egyikkel sem, de érdemes, így igazolhatod hogy átvették. Azt kell, hogy mikorra mondod fel.

Őszikék57 # 2015.02.19. 12:35

Kedves Fórumozók!

Van egy lakásunk, amit több éve kiadtunk albérletbe. Van róla írásos szerződés. A szerződésben az áll, hogy határozatlan tartamú, és 30 napos felmondási határidővel bármelyik fél felmondhatja. Most úgy alakult, hogy szükségünk lenne a lakásra.
Azt gondolom, hogy ezt a tényt írásban kell közölni a bérlőkkel. Kettő fő bérli a lakást. Alá kell-e íratni mind a kettő féllel a bérleti díj felmondásáról szóló levelet?
Esetleg van valakinek ötlete, hogy még mit kell beleírni a felmondó levélbe?

Előre is köszönök minden választ!

csubuka # 2015.02.13. 11:34

Köszönöm szépen!

Így járok el majd akkor. Bár mivel eddig csak emailben kaptam meghatalmazást arra, hogy az illető eljárhat velem szemben a testvére helyett, így nem tudom melyikőjüket kellene felhívnom.

A Bérlő a szerződés szerint az engedélyem nélkül nem vihet be mást a lakásba. Vagy ez is a Lakástörvény ellen van, így semmis kikötés?

Ha mégis helytáll a szerződés kikötése és én csak január végéig engedélyeztem (balga mód emailben) a bátyjának a bennlakást és még mindig benn van, akkor birtokháborító?

A meghatalmazás kézzel írott immár, így a két tanút lespórolhatták. Az albérlő lány teljesen más jellegű aláírással írta ott alá, mint ami a szerződésen van. A bátyja az Egyesült Arab Emirátusokba van a meghatalmazás szerint bejelentve. Írtam ez ügyben az emirátusok belügyminisztériumának. Szerintem ez nem lehet igaz, csupán a kiküldött levelek megérkezését akarják megakadályozni ilyen módon.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.13. 04:22

A korrekt az lenne, ha felhívod, hogy írásban közölje, amit közölni akar.

csubuka # 2015.02.12. 22:33

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Egy albérlet felmondás ügyében figyelmen kívül hagyhatok bármit, amit emailen kapok? Egyszóval emailben kapott meghatalmazás, felmondás semmis? Sima gmail címről jön, nincs itt semmi elektronikus aláírós hókusz-pókusz...

Köszönöm