vízdíj - elszámolás társasházban


oligaliga # 2018.04.01. 05:57

F. Laca

Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna. Attól, hogy "örzöl" néhány fel nem használt vízmérőt a pincédben, még nem leszel a víjog tudora. Te magad írtad, hogy a telkedre te szerelted fel a mérődet, amit a Vízmű telki mérőként tart nyilván és aszerint számláz. Javaslom, hogy mielőtt válaszolsz erre a hozzászólásra, figyelmesen olvasd el a Fővárosi Vízművek üzletszabályzatát, a víziközmű törvényt és annak végrehajtási rendeletét.

MajorDomus # 2018.03.31. 20:13

Kár ezen kattogni,mert a vízszolgáltatás államositásáig(a gáz és a szemétszállitás után ez jön) régiónként más a gyakorlat és a számlázás.

Szomorú örökös # 2018.03.31. 16:27

F.Laca

Már a legelején megírtam - a szegedi városi Vízmű és a budapesti (Fővárosi) egyáltalán nem ugyanabból a kottából játszanak.

Már megbocsáss, de akkor mit nem értesz? A fővárosi vízmű úgy döntött, hogy 0 fogyasztásnál nem szed alapdíjat. De ez nem azt jelenti, hogy minden vízmű számára ez kötelező tendencia. Csak te itt már két napja ezen kattogsz, hogy milyen alapon szed fogyasztásmentes időszakban a vízmű alapdíjat...és aztán te írod le azt, hogy vajon ez miért is lehetséges! Csak gratulálni tudok ehhez a frenetikus gyors gondolkodáshoz! :-D

Ja és én valójában ezt írtam:
tehát teljesen jogos, ha ezért pénzt kér egy szolgáltató
Azaz nem azt, hogy kötelező neki szedni alapdíjat.

Egyébként költözz le a szegedi vízmű területére, aztán majd egyből kattoghatsz rajtuk, hogy ők miért is szednek alapdíjat - ugyanis ők lesz@rják a gondolatmenetedet, bizony ki fogják számlázni - mert nagy valószínűséggel süket fülekre fog találni ez a gondolatmeneted. Sőt, még ha jó fiúnak tartanak, akkor közlik veled, hogy ez szerepel a szerződésetekben. :-)

És hogy egy neves "gondolkodót" idézzek: „ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna...” :-D

Szomorú örökös # 2018.03.31. 07:32

F.Laca

Nem akarlak elkeseríteni, avagy a tévhitedben alaposan megrendíteni, de NEKEM mindig az van a téli időszakban, hogy NULLA a számlám. Pedig a telkemen FŐMÉRŐ VAN! Érdekes módon nulla, ámde mégis kijön rá a "kéthavonta" számla. A semmiről.

Nyilván nem ugyanazon szolgáltatónál vagy. Ezt a szolgáltató dönti el, hogy beszed-e nulla fogyasztás mellett alapdíjat vagy nem. Törvény nem nagyon létezik erre szerintem.

Ha a főmérő ott van, de a szolgáltató (FVM) tulajdona, ámde rajta vízhasználat nincsen, akkor ugyan miért és mit kellene fizetnem? Azon mérő havi bérleti díját?

Mert ott van nálad állandóra kihelyezve, így máshová, ahol - már megbocsáss - esetleg nagyobb haszonnal teljesíthetne, nem tudják felszerelni. Ergo még akár azt is megtehetnék akkor a te gondolatmeneted szerint, hogy leszerelik, amikor nincs fogyasztás és elviszik? Miért is kellene csak úgy, ingyen hozzád felszerelve lennie, ha már így gondolkodsz, hogy ha nincs fogyasztás, akkor nem fizetsz érte? Gondolkodj, Szása, gondolkodj! :-D

nonolet # 2018.03.30. 13:11

F.Laca

Megint beszélsz össze-vissza... butaságokat.
Mert megint nem tájékozódtál előtte...

oligaliga # 2018.03.30. 08:53

MajorDomus

Igen, ebben dolgozom. De tőled konkrétumot még nem olvastam, ami alátámasztaná az általad mondottakat. Hivatkoztál a Vasivízre és a Devizre (ami mellesleg egy építőipari cég rövid neve), de nem írtad, milyen gyakorlatot folytatnak, ami eltér a szabályostól.

F Laca

Nézz utána a víziközmű törvényben, milyen számlázási módokat használhatnak a vízművek. 63. § (1) A víziközmű-szolgáltatás díját alapdíjból és fogyasztással arányos díjból álló kéttényezős díjként kell megállapítani.

A jelenleg használt díjakat eredetileg még az önkormányzatok határozták meg 2011 előtt, amit az országgyűlés 10%al csökkentett és befagyasztott. Alapdíj pedig azért van, mert a rendszer akkor is rendelkezésedre áll, ha nem használod. Persze ha kéred a szüneteltetést, akkor az alapdíjat sem kell fizetned.

A telki vízmérő nem bekötési mérő, az a házi kútból kivett vizet méri, ezután számlázzák a csatornadíjat, ha a házikutat használod. Ezért nem számláznak rá alapdíjat, ha nincs fogyasztás. A számlázás pedig törvényben előírt kötelezettség akkor is, ha nincs rajta fizetnivaló.

Szomorú örökös # 2018.03.30. 06:01

F.Laca

A Fővárosi Vízművek viszont csakis akkor számláz alapdíjat, ha ott mért fogyasztás van! Ami persze teljesen logikus, mert hisz - ha nem volt fogyasztás, akkor valójában rendszer-használat sem volt! Az alapdíj jogtalan lenne.

Ha főmérőről beszélünk, akkor nincs igazad, mert a főmérő a szolgáltató tulajdona mindig. Ha ez nálad fel van szerelve, gyakorlatilag ezért fizetsz minden hónapban. És ez a mérő nincs leszerelve, amikor épp nincs fogyasztásod, az mindig ott marad a rendszerben, tehát teljesen jogos, ha ezért pénzt kér egy szolgáltató.

Mellékmérő esetében nyilván ez másként van, de azt most hagyjuk.

MajorDomus # 2018.03.29. 17:24

Azt mondtad ebben dolgozol.akkor nem lehet gond.

oligaliga # 2018.03.29. 08:48

Konkrétumok nélkül nehéz bármit is kategorikusan kijelenteni.

MajorDomus # 2018.03.28. 18:43

Sok.
hasonlitsd össze a Vasiviz és mondjuk a Deviz módszerét.

oligaliga # 2018.03.28. 05:44

Szívesen várom, hogy mely szolgáltató végzi ezt másképp.

MajorDomus # 2018.03.27. 19:41

Na,akkor nézz utána,hogy megy ez, az ország különböző pontjain.
meg fogsz lepődni.

oligaliga # 2018.03.27. 09:11

MajorDomus

Ezen a területen dolgozom, tudom, hogy mit csinál a szolgáltató.

Ha figyelmesen olvastad volna a posztomat, akkor értenéd, amit írtam.

MajorDomus # 2018.03.26. 19:01

akkor lezárják a bekötési mérő szerződését és nem számláznak.

dehogynem!

azt a fogyasztást a főmérőre terhelik ki!
szerinted a bekötési (főmérőre)nem fognak számlázni egy 87 lakásos házban?

nem!
a mellékmérő szerződését mondja fel a vizmű,s szó nincs ,,Fizetési Meghagyásról,, csak egy felszólitó levelet kap és pont.

oligaliga # 2018.03.26. 12:38

MajorDomus

ebben igazad is van,de a Vizművek ezt konkrétan leszarják. Ha minden oké, akkor 2 m3!!! tartozás miatt kizárnak egy lakást,s bukott az ügy.

a kényelmesebb megoldás felé mozdulnak el, a főmérő és a mellékmérő különbözetét küldik nekünk.

Ez nem teljesen így van. A Vksztv. és az 58/2013. Korm. rendelet konkrétan meghatározza, hogy mikor lehet a mellékmérős szerződést felmondani. A Vhr. 84.§ (8) bekezdése szerint a mellékszolgáltatási szerződést az elkülönített vízhasználó 30 napos határidővel, a víziközmű-szolgáltató a fizetési késedelem miatt kezdeményezett fizetési meghagyás kibocsátását követő 15 napos határidővel felmondhatja. A víziközmű-szolgáltató mellékszolgáltatási szerződés felmondásáról a szerződés felmondásával egyidejűleg tájékoztatja a bekötési vízmérő szerinti felhasználót.

Konkrétan azt jelenti, hogy ha az elkülönített vízhasználók bármelyike akármennyi tartozást felhalmoz, akkor a szolgáltató felmondhatja a mellkémérő szerződését, és a különbözetet a társasház mérőjére terhelheti.

De! Ha a bekötési mérő és a mellékmérők is hitelesek, és nincs a karbantartás elmaradására visszavezethető vízveszteség vagy az elszámolatlan vízvétel lehetősége kizárható (nincs csőtörés és senki nem lopja a vizet), akkor lezárják a bekötési mérő szerződését és nem számláznak.

MajorDomus # 2018.03.25. 17:27

2013. előtt ezen feltételek megléte nélkül a szolgáltató szóba se állt a mellékmérősökkel,

dehogynem!

nekem 1990 óta van szerződésem,mint ,,elkülönitett vizhasználó,,!

(2a) Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a víziközmű-szolgáltatási díj elszámolásának alapja a mellékvízmérőkön mért fogyasztás

na,ez lenne jó nekünk!!! de nem ez működik.

amit te beidéztél az arra vonatkozik,amit évek óta kifogásolunk,hogy ha minden lakásnak van mellékvizmérője,s az hitelesitett(tehát nem költségosztó),akkor a főmérő és mellékmérők közötti különbséget nem lehet a főmérő gazdájára kiterhelni!

ebben igazad is van,de a Vizművek ezt konkrétan leszarják. Ha minden oké, akkor 2 m3!!! tartozás miatt kizárnak egy lakást,s bukott az ügy.

a kényelmesebb megoldás felé mozdulnak el, a főmérő és a mellékmérő különbözetét küldik nekünk.

MajorDomus # 2018.03.25. 17:26

2013. előtt ezen feltételek megléte nélkül a szolgáltató szóba se állt a mellékmérősökkel,

dehogynem!

nekem 1990 óta van szerződésem,mint ,,elkülönitett vizhasználó,,!

(2a) Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a víziközmű-szolgáltatási díj elszámolásának alapja a mellékvízmérőkön mért fogyasztás

na,ez lenne jó nekünk!!! de nem ez működik.

amit te beidéztél az arra vonatkozik,amit évek óta kifogásolunk,hogy ha minden lakásnak van mellékvizmérője,s az hitelesitett(tehát nem költségosztó),akkor a főmérő és mellékmérők közötti különbséget nem lehet a főmérő gazdájára kiterhelni!

ebben igazad is van,de a Vizművek ezt konkrétan leszarják. Ha minden oké, akkor 2 m3!!! tartozás miatt kizárnak egy lakást,s bukott az ügy.

a kényelmesebb megoldás felé mozdulnak el, a főmérő és a mellékmérő különbözetét küldik nekünk.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 15:03

2013. előtt ezen feltételek megléte nélkül a szolgáltató szóba se állt a mellékmérősökkel, kiszámlázta az főmérőt a társasháznak, aztán rájuk bízta, hogyan osztják el. Annyiban igazatok van, hogy 2013. óta már egyenként is kötelesek szerződni a mellékmérősökkel - de ilyenkor a főmérő alapján is fizetni kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 15:01

Vksztv.: 52. § (1) Közműves ivóvízellátás esetében az elszámolás a bekötési vízmérő mérési adatain alapul.
(2) A bekötési vízmérő és a mellékvízmérők mérési különbözeteként megállapított vízfogyasztás utáni víziközmű-szolgáltatási díjat a bekötési vízmérő szerinti felhasználó fizeti meg a víziközmű-szolgáltatónak.
(2a) Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a víziközmű-szolgáltatási díj elszámolásának alapja a mellékvízmérőkön mért fogyasztás, ha

  1. valamennyi elkülönített vízhasználói hely hatályos mellékszolgáltatási szerződéssel rendelkezik és az ivóvízvételi helyek fogyasztását kizárólag hiteles, plombával vagy záró bélyeggel ellátott mellékvízmérőkkel mérik, és.
  2. a mellékvízmérőkön és a bekötési vízmérőn mért fogyasztási adatok, valamint a helyszíni ellenőrzés alapján a csatlakozó hálózati szakaszon a karbantartás elmaradására visszavezethető vízveszteség vagy az elszámolatlan vízvétel lehetősége kizárható.
MajorDomus # 2018.03.25. 12:30

Drb

értem én,én pontosan azt a példát hoztam fel,amit leirtál.

de az nem igaz,hogy ha a ház 80 lakásának csak akkor számláz a szolgáltató,ha mindenkinek van mellékmérője.

ha 80 lakásból 70 lakásban van mérő,akkor a főmérőből kivonja ezt a 70 lakást, nekik kiküldi a fogyasztást,a maradék fogyasztást kiterheli a fővizmérő órára,és kiszámd
lázza a társasháznak.

gyakorlatban úgy néz ki,fogyasztás főmérőn 600 m3,levonva 500 m3 a mellékelt fogyasztói lista szerint(név,lakásszám,óraállás) eltérés 100 m3,
fizetendő (társasház nevére szól a számla) 100 m3. mivel főmérőre szól a számla,ebben a felmosás és a kert locsolás is benne van.

mielőtt tovább vitatkozunk,kéthavonta 42 db ilyen számlát kapok.

kbs a jogszabályt ismeri,én meg (3 évtizede) a gyakorlatot.nem ugyanaz!

drbjozsef # 2018.03.23. 21:26

MD,

Tévedsz. A szolgáltató csak akkor hajlandó a mellékmérők alapján számlázni, ha mindenkinek van mellékmérője, és a közös helyiségekben sincs külön nem mért fogyasztás.

Ez nem igaz!!!

Az ország 20 közigazgatási egységében éppen 8 féle módon történik az elszámolás,van ahol
nem olvassák a mellékmérőket,a főmérőn mért fogyasztást egyben kiszámlázzák a háznak,a közös képviselő meg beszedi a mellékmérőö alapján,ez esetben ezek költségosztók! Hitelesitési időnél nem mindegy.

Észrevetted, hogy az első és a harmadik bekezdésedben két teljesen más dologról írsz?

nem figyeltél szerintem eléggé, mert Te is azt írtad, amit KBS mond :

VAGY mindenkinek van hitelesített vízmérője, és csak ekkor kap külön önálló számlát közvetlenül a szolgáltatótól mindenki,

VAGY ha nincs mindenkinek mérője, akkor a szolgáltató a főmérőt fizetteti ki, és a társasház magában lejátssza az elosztást, amihez a szolgáltatónak köze nincs.

Nálunk kb. a fele háznak van vízmérője, a társasház kapja a számlát, és az szmsz szerint tulhányad arányosan kell fizetni. Éppen most megy a huzavona, hogy a mérősöknek, akiknek hideg és meleg vízre is van természetesen órájuk, és a meleg vízért többet fizetnek, kvázi kétszer kifizetve a hődíjat, mert a nem órások csak egyféle vízdíjat fizetnek, és a teljes ház dobja össze a gázszámlát.

Jogálom # 2018.03.23. 19:49

oligaliga

Köszi a főmérős számlainfót, akkor így van értelme beletekinteni.
Többieknek is köszönöm a hozzászólást, de aki a legutolsók alapján szeretne még kommentelni, ne tegye, mert számos esetben olyanban adtok tanácsot, ami tisztázva és cáfolva van már, ugyanis részletes esetleírást adtam a legelső kérdésemkor. Ne nyissunk ötödjére vitát arról, van-e almérő, és külön fizet-e, mert igen, önálló almérős szerződések vannak, mindenkinek, és a kérdésem sem ez volt.
Ezennel a vízdíjelszámolás kérdésemet lezártam, minden kérdést megvitattunk. Köszönet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.23. 19:47

Major, ezt nem a szolgáltató kénye-kedve határozza meg, hanem jogszabály.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.23. 19:46

Figyelmetlen vagy: két feltételt írtam, nem ezt az egyet.
Ráadásul nem is hozzád szóltam.

Jogálom # 2018.03.23. 19:45

Kovács_Béla_Sándor

Ha visszaolvastál, láthattad, hogy az általam leírt esetben mindenkinek van mellékmérője, és ahhoz önálló szerződése. A vita sok kommentes, kezdd az én első kommentemnél, de ezen a részén már túl vagyunk.