vízdíj - elszámolás társasházban


MajorDomus # 2017.01.11. 19:47

Jav:megítélik

MajorDomus # 2017.01.11. 19:46

Az más úgy.
Mivel mérik a fogyasztásukat, a ház vizszàmlàjàval együtt megkaptad a mellékmérő kimutatást. Ebből látod.
Várd meg a harmadik számlát amiben benne van a fogyasztásuk, az átlag alapján kiszamolni visszamenőleg a fogyasztást a mindenkor érvényes vizdijat. Erre figyelj oda, mert a bíróságon neked kell bizonyítanod!

Az összegre nyújts be egy Fizetési Meghagyást. Úgyis ellentmondanak, akkor perré alakul, a bíróság eldönti, de nagy valoszinuseggel megtelik a ház követelését.

frenki # 2017.01.10. 22:13

T.Major Domus!
Múltkor nem jegyeztem meg hogy hol irtam ,melyik csoportban,tehát nem tudom az akkori válaszokat hol találom arra?Teljesen félre értesz az üzlet semmit nem fizetett több mint 3évig ,átalányt se,azt a vizóra nélküli 1db kis lakásra volt az átalány levonás.Annak a fizetett átaklányát vontam le,és a ház kis közösségi vizet.ŐK SEMMIT NEM FIZETTEK !Jól menő vendéglátó üzem ,kb.havi min.35m3 fogyasztással.Tudták nem fizetnek és mégis merték 3évig lopni és ingyen használni,hátha nem derül ki alapon.Tehát nagyon komoly kár érte a T.házat.Tehát ebből a szemszögből lásd a dolgot és most akkor na mit érdemes tenni?Mindenféle késedelmi kamattal,mindent ki kell fizessenek és az üzletekre érvényes tarifával kell behajtani.Igy remélem már jogosnak találod.Köszönöm előre is.k.k.

MajorDomus # 2017.01.10. 20:20

A másik fórumban már kaptál válaszokat a kérdésedre.

Ott viszont nem írtad azt a lényeges körülményt, hogy az üzlet átalánydíjat fizetett, pontosabban a víz díjra egy Átalány mennyiséget fizetett.
Ha ezt az szmsz alapján, vagy közgyűlési határozat szerint fizette, akkor nincs alapja a követelésednek.

Perelni persze lehet, de neked kell szakértőkkel bizonyítani az igazadat ami költséges.

Én egyszerűbb megoldást javasolok. Kedd el tőlük az Átalány és a tényleges fogyasztás különbözetet. Ezt tudod bizonyítani a leszerelt mérőn olvasott fogyasztással ha még megvan.

Azt ki is fogják fizetni.

frenki # 2017.01.10. 17:38

Tisztelt Fórum!
Kérdeznék,és kérném a segítséget.Adott egy T.ház ahol egy vendéglátó konyha üzem lopta a vízet,több mint3évig.
Nemrégen ahogy átvettem ez volt az első amit megkellett oldani mert kb.120-130 eFt-os számlák jöttek a háznak..Kiderült van vízórájuk de nem hiteles és igy nincs vízszámlájuk.Vigan használták a havi kb.35-40m3-t és a ház fizette meg helyettük.A volt közös képv.nem állt a helyzet magaslatán,nem értem a mai napig.Na gyorsan Önkor.tulajdonoson keresztül új hiteles
mérőre kötelezés megtörtént. Kb.3-4hónap múlva le is csökkent kb.20e ft-os ra a számlák.Azután kiszámítottam utólag mindent ,kivonva az 1db kis vizóra nélk.lakásra megfizetett átalányt és ház közös használt vizét és a fent maradó víz összegét,kb1700m3 36hónap a díjbeszedő által kimutatott házszámla összesitők alapján,a fizetendő összegről térti felszólitóban köteleztem őket fizessék meg a kárt,amit nem óhajtanak vagy csak min.mértékben.
Gondolnám az Önkorm.keresztül de sok jót nem várok tölük hogy segítenek.Ez lopás akár rendörségi azaz hivatalos bejelentés alapján kellene perelni a céget?Ki mit mond?A jogtalan vízhasználatot nem tagadják de a kiszámított korrekt összeget vitatják.Mit tegyek?Köszi ha lehet kérném a segítséget.Ügyvédet keressek hozzá?frenki155@gmail.com-ra is várom a privátban a segítséget.

frenki # 2017.01.10. 17:20

hali kérdeznék

MajorDomus # 2016.11.19. 23:28

Ha jobban tudod, miért kérdezed?

A társasház gazdálkodó (egyéb) szervezet a számviteli törvény szerint, tehát kell felelős vezetőjének képviselőjének lennie jog és hataskörökkel.
A képviseleti jogból következően ő a társasház pénzügyi és műszaki vezetője, harmadik szemellyel szemben és hatóságok előtt képviselője jogi űgyekben eljarója.

Tehát igenis vezető ha ez neked nem is tetszik.

Koroib # 2016.11.19. 13:43

A közös képviselő nem vezető! Mivel a lakók szavazták meg, neki az a dolga, hogy a lakók kérelmét figyelembe vegye és nem tagadhatja meg, még akkor sem, ha csak egy személy kéri! Azzal semmi kárt nem okozok a többi lakónak, ha a képviselőnek fizetem a vízdíjat. Ez nem eget verő nagy dolog. Más társasházban is működik így. Tévedés, mert háztartási célra használom a vizet, nem szolgáltatás elszámolására. Az igaz, hogy a vízművel voltam szerződésben, viszont nem átalánydíjra szerződtem vele, hanem diktálásra. A szolgáltató önként, egyoldalúan megváltoztatta a szerződében kötött megállapodásunkat, miszerint diktálom az óraállást. Ennek ellenére átalánydíjat számolt fel.

bibika # 2016.11.19. 13:07

Itt súlyos tárgybeli tévedések vannak: a közös képviselő nem a társasház „vezetője”, és a taxatív jogszabályokon túl minimális emberi elvárás, hogy együttműköjön.

MajorDomus # 2016.11.18. 20:43

koroib

A hülye kéréseket én is meg szoktam tagadni.

Miért ne tagadhatná meg ha valamit kérsz tőle?

Nem az alárendelt és a beosztottad és te nem vagy a főnöke.

Ő viszont a társasház vezetője, és a ház érdekeit kell képviselnie, nem a tiédet egyedül. Ez nagy különbség.

Kevered a fogalmakat.

Nem kötelező a mérőeszközök hitelesíttetése, ha azok nem kerülnek belföldi forgalomba, valamint nem kötelező a magánszemélyek által háztartási célra használt mérőeszközök időszakos hitelesíttetése.

A mérőeszközök belföldi forgalomba kerültek, mert kapható a boltban, és nem háztartási célra használod hanem szerződéses jogviszony alapján szolgáltatás elszámolására!

Ez nem mindegy.

Ugyanakkor UTAZÁS

GASZTRÓ

KÉP
GAZDASÁG
2015-ig kell felszerelni a vízórát az átalánydíjasoknál is
MTI2013.12.09. 21:1325
Ez a cikk 2 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Több energetikai tárgyú törvényt is módosított hétfőn a parlament. Az egyik újdonság, hogy 2015 végéig kell vízórát felszerelni a ma még mérő nélküli, átalánydíjas fogyasztóknál. Eredetileg december 31-ig kellett volna ezt meglépni, de most két év haladék jön. A szolgáltató köteles felszerelni a mérőt, ha a fogyasztó biztosította a feltételeket.

Az 1991. évi XLV. számú mérésügyi törvény szerint a vízmérők a kötelező hitelesítésű mérőeszközök körébe tartoznak, forgalomba kerülésük előtti első, kötelező hitelesítésüket a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) - korábban Országos Mérésügyi Hivatal (OMH) - végzi el. Az MKEH a hitelesítési eljárás során a mérőt tanúsító jellel látja el, amely tartalmazza a hitelesítés évét. A mellékvízmérők hitelességi ideje a 247/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet értelmében 8 év, ezért azokat a hitelesítés évétől számított nyolcadik évben cserélni, vagy újrahitelesíteni kell.
Az 58/2013 (II.27.) számú kormányrendelet értelmében az ingatlanon belüli mellékvízmérő jellemzően a fogyasztó tulajdonát képezi, ezért annak hitelesítéséről, cseréjéről a tulajdonos saját költségén köteles gondoskodni.
A nyolc év letelte után a beépített mérő nem tekinthető hitelesnek, ebből kifolyólag nem felel meg a számlázásra vonatkozó követelményeknek, így azt cserélni, vagy újra hitelesíttetni szükséges.

ragyasdezso # 2016.11.18. 16:25

Koroib

A szolgáltató nem varrja a nyakadba: az óra a tied, neked kell hitelesíttetni! A kk. meg nem óraleolvasó és megtagadhatja, ha olyat kérsz Tőle amihez semmi köze. A 8 év után lejáró órák megbízhatatlanok a pontosságuk még új korukban is csapnivaló, ezért joggal várja el a közösség hogy normális órát szereltess fel és ne velük fizettesd meg a fogyasztásod nagy részét!

Koroib # 2016.11.18. 16:03

Nem kötelező hitelesíttetni a tv. alapján sem, akkor miért fizessek feleslegesen több tízezer forintot, főleg Karácsony előtt? Nem is a hitelesítéssel van a gond, hanem azzal, hogy a szolgáltató a lakosok nyakába varrja a költséget. Nem tudom mit tartalmaz az SZMSZ, akkor nem én voltam a tulajdonos. Úgy tudom, a közös képviselőnek kötelessége a lakók érdekét figyelembe venni, köztük az enyémet is és nem tagadhatja meg, ha kérek valamit tőle.

MajorDomus # 2016.11.17. 22:14

Lecserélteted a vízórádat hitelesre.

Nem éri meg a cirkusz.

A képviselőnek egyébként nincs igaza olyannyira, hogy az Szmsz-ben szabályozni kell a vízórával nem rendelkező tulajdonosok fizetési kötelezettségét.

Koroib # 2016.11.17. 15:06

Társasházban lakom. Van hideg és meleg vízórám a lakásban. A szolgáltató megszüntette a szerződést, mivel nem hitelesíttettem a mérőórákat az 1991. évi XLV. tv.
IV. fejezet 7. § (5) bekezdése alapján, miszerint "Nem kötelező a mérőeszközök hitelesíttetése, ha azok nem kerülnek belföldi forgalomba, valamint nem kötelező a magánszemélyek által háztartási célra használt mérőeszközök időszakos hitelesíttetése. A szolgáltató azt javasolta, beszéljek a közös képviselővel a további vízdíj fizetésével kapcsolatban, mivel ők már nem készítenek nekem számlát. A képviselő nem hajlandó bele menni, hogy a közös költségbe beszámítjuk a vízdíj összegét és annyival többet fizetek vagy külön, az óraállás alapján neki fizetem ki a díjat. Több társasházban működik így a dolog. Mit tehetek?

MajorDomus # 2016.04.30. 20:32

Az a gond,s ezért irtam,hogy nem igazságos, mert azt a vizdijat is velük fizetteted meg,amit tajaritásra,kukamosásra használtok. Ráadasul az összes hálózatos veszteség is őket terheli.Eh nem korrekt,és igazságtalan!
Kbs-nek igaza van.Nincs olyan jogszabály -most!-ami előirná hogy a társasházban a vizdijat hogyan kell elszámolni.illetve 1 van,hogy az szmsz-ben kell rögziteni!

A regi tanácsrendelet ezt szabályozta,én is ezt alkalmazom .Vagyis 1m3/lakás átalányt állapitok meg takaritásra,és az almérők okozta veszteségre.A maradékot osztom fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.30. 06:08

Mindenféle közösköltség-fizetés rendben van, ha van róla határozat, pláne, ha az szmsz rendelkezik róla.

ZuglóiLakos # 2016.04.29. 22:01

MajorDomus

Jelenleg ez az eljárás:

  • az előző évi fogyasztás alapján tervezzük a vízóra nélkül fizetendő közös költséget
  • a főmérő és a mellékmérők különbözetét a vízóra nélküli területre osztjuk fel (a kerti csapon sincs vízmérő)
  • az előző évi beszámolóban a kiadásoknál szerepel a ténylegesen kifizetett vízdíj
  • nincs számontartva, hogy a vízóra nélküli lakások többet vagy kevesebbet fizetettek-e be vízre, mint amennyi a tényleges vízdíj volt

Ez az eljárás joiglag mennyire van rendben és ha valahol nem megfelelő, akkor melyik jogszabályt sérti?

MajorDomus # 2016.04.29. 20:00

Zuglói

Félig...

A vizdijjal mindenképpen el kell számolni, de extrém túlzás nem lehet, mert az jogalap nélküli gazdagodás lenne a társasház részére.
Olyan vizdij viszont megállapítható, ami a főmérő és a mellékmérők különbözetét a vizóra nélküli területre osztja fel.
Ez nem igazságos megoldás, de ösztönző erővel bír, eddig mindig bevált.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.29. 05:36

Nem azt jelenti.

ZuglóiLakos # 2016.04.29. 05:35

Kedves MajorDomus!

"A közös képviselök nem féltik a retkes életüket, hanem olyan Olyan vizdijat állapitanak meg hogy a delikvens önként könyörög hogy vizórát szereltethessen."

Ez azt jelenti, hogy extrém magas vízdíjat lehetséges előlegként beszedni a közös költségben, de azzal év végén el kell számolni?

MajorDomus # 2016.04.25. 20:49

Hát akkor ne reagálj!
Legyen neked igazad, a saját véleményeddel biztosan egyetértesz.
Hogy ez miként működik a gyakorlatban, az már egy másik történet.

ragyasdezso # 2016.04.25. 17:23

Szerintem Te úgy is jobban tudod!

Sirtos # 2016.04.25. 11:48

Mondom, jól éreztem én! Már akkora a mellényed és olyan jól nézel ki benne, ha ennél jobban néznél ki, akkor már ki is esnél! Pontosan te írtál most akkora baromságokat, ami meg a bíróságokon nem állja meg a helyét! Nekem meg bírósági tapasztalatom van.
Ha minden vízvételi lehetőséget nem fednek le egy mellékmérővel, onnantól teljesen felesleges bárkinek a felszerelt vízórája! Senki semmit nem tud bizonyítani utána. Okafogyottá válik a vízdíj fogyasztás alapján való megosztása.
Az általánosságok helyett meg konkrétumokat írjatok és érveljetek (K_B_S is), mert megfoghatatlan semmi állításokra reagálni sem lehet!

MajorDomus # 2016.04.24. 20:41

Egyébként nem akarlak meg bántani, de lakások ezreiben szerzett 3 évtized gyakorlattal nem tőled fogok alapelveket tanulni.

MajorDomus # 2016.04.24. 20:38

Sirtos

Pestinek magyarázod hogy sárga a villamos.

Az országban 11 felé elszámolás és vizdijmegosztás van, hidd el hogy 28 év alatt megtanultam a szakmát. Csak nálatok 3 féle megoszlás van a 2100 lakásban amit kezelek.
Egyáltalán nem alapelv sajnos hogy minden lakást le kell fedni mellékmérővel.
Ha nem fizeti ki a közös képviselő a főmérő és mellékmérők
Különbözetet a szolgáltató jogosult szolgáltatás korlátozására.
A különbözetet meg az szmsz ben rögzített módon kell szétosztani.
Nem elfogadható hogy az összes különbözetet a nem vizorasokra terhelik ezért általában 1 m3/lakás átalányt kapnak a közös vízből.
A többi zöldséget nem kommentalom.
A közös képviselök nem féltik a retkes életüket, hanem olyan Olyan vizdijat állapitanak meg hogy a delikvens önként könyörög hogy vizórát szereltethessen.

Hülyék persze mindig maradnak.