Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2016.04.20. 06:28

Peti91
Kérj egy új építési engedélyt (korábbi építési engedély alapján megépített szerkezetek felhasználásával új épület építésére). Valószínűleg ezzel jársz a legjobban.

Peti91 # 2016.04.19. 21:56

Tisztelt fórumozók,

olyan esetben mi a teendő, ha 6-7 évvel ezelőtt el lett kezdve egy építkezés, jogerős építési engedéllyel, alap/lábazat kész is lett, ezután abba lett hagyva. Ezt követően értékesítésre került a telek, viszont nincs meg az építési napló (vagy nem is volt, nem tudom...). Ilyen esetben hogyan lehet folytatni az építkezést? Előre is köszönöm a választ.

MajorDomus # 2016.04.06. 19:07

Nem kellet volna nagyobbat építeni!

nanemaaa # 2016.04.06. 07:23

Mansikka
Építésügyi bírságot a fennmaradási engedély határozatban kell kiszabni.
Utólag bírság csak egyéb elrendelt kötelezettség (pl szabályossá tétel) végrehajtása érdekében lehet kiszabni. Ha a fennmaradási engedélyben előírt feltételt az építtető nem teljesíti, akkor elvileg a hatóság dönthet úgy, hogy visszavonja a fennmaradási engedélyt és mégis elrendeli az építmény elbontását.

Mansikka # 2016.04.05. 20:44

Ha a megengedettnél nagyobb melléképület épült a házhoz, de már megkapta a fennmaradási engedélyt, akkor ezek ellenére utólagosan szabhat ki erre a hatóság bírságot? Esetleg bontást elrendelhet?SOS!!!

nanemaaa # 2016.04.04. 06:14

anyoca69
A szomszéd által tervezett bővítés nyilvánvalóan építési engedély köteles. Abban az eljárásban nyilván a hatóság vizsgálni fogja az építési szabályok betartását.
Ha neked a szomszéd felé tűzfalat kellett kialakítanod, akkor abban a falban nem nyithattál ablakot. Ha megtetted, akkor az nyilván engedély nélküli.
Fürdőszoba esetében az OTÉK nem ír elő benapozottság biztosítását. Elegendő a lakás egy szobájának benapozottnak lennie.

MajorDomus # 2016.04.01. 20:10

A helyi építési hatóságnál bejelentés, és a Jegyzőtől birtokvédelmet kérsz.

anyoca69 # 2016.04.01. 09:38

Kérem tisztelettel a segítségüket. Házunk 11 éve épült, és mivel a szomszédnak volt egy régebben épült melléképülete a telekhatáron, úgy kaptunk engedélyt, hogy tűzfallal kellett védekeznünk, a mi oldalunkon úgy épült meg a ház, hogy több méter magason egy nagy fal a házunk fala. Ő most gondolt egyet, és a melléképületet körbetoldja, az utcafront fele is és ha tényleg felhúzza a falat, akkor teljesen beárnyékolja a fürdőszobámat, egy 60*60 -as ablak körbe van üvegtéglával véve, hogy legyen fény. De most már nem lesz. Mit lehet tenni?

Vikoka # 2016.03.17. 12:03

Üdvözlök mindenkit!

Kérem, aki ért hozzá tájékoztasson:

2002-ben vásároltunk egy családi házat, 2003-ban építettünk hozzá egy nappalit. 2014-ben feljelentett egy "kedves "szomszéd, hogy engedély nélkül építettük. Fennmaradási engedélyt kértünk, 2015 decemberében hoztak egy megszüntető határozatot, mely szerint a kérelmet beadtuk, így az építésügyi eljárás megszüntetésre került. A "kedves" szomszéd fellebbezett, minek utána a tegnapi napon kaptunk 3 db levelet, melyben elutasítják a fellebbezést, megsemmisíti a másodfok az elsőfokú határozatot, és kötelezi az elsőfokú hatóságot, hogy a már benyújtott fennmaradási engedély alapján járjon el. Tehát elsőfokon minden határidőből kifutott a hivatal. Mivel az épület már több, mint 10 éve épült, - és a hatóság 10 éven belül intézkedhet - , hogyan tudom bizonyítani, hogy már 10 éve használatban van, ha nincsen használatbavételi engedélyünk erre? Továbbá még azt kérdezném, hogy mivel most 2016-ban újraindul az eljárás, melyik évi szabályok vonatkoznak az eljárásra? Várom válaszukat

szemüge # 2016.03.08. 18:55

Tisztelt nemaaa!
Köszönöm a válaszokat! -meghúzom magam...! szemüge

nanemaaa # 2016.03.08. 07:37

Kerti építmény csak építési telken építhető. A zártkert nem építési telek. A többi stimmel. ;)

szemüge # 2016.03.07. 19:50

Tisztelt nanemaaa és Bea1 !
Köszönöm a választ, megértettem! Az ominózus nem megépithetőt gyakorlatilag átalakithatom "szaletlivé"!
Ezt még valamennyire tudom használni barkácsműhelyként
!Kérlek, mondj erről a lehetőségről véleményt!
-Köszönettel szemüge.

nanemaaa # 2016.03.07. 08:46

szemüge
Igen.
Tök mindegy, hogy minek nevezed, mert egy zártkerti ingatlanon csak egy gazdasági épület építhető, így semmiképpen sem építheted meg a másodikat.

Bea1 # 2016.03.06. 20:49

50 légköbméter a határ, ammedig nem kell, de az össz épület tekintetében, ha jól tudom, így ha 2 légköbbméternél nagyobb a főépület...

"Tároló"

Laikus vagyok, így ez a véleményem nem biztos, hogy jogilag helyes.

szemüge # 2016.03.06. 15:32

Tisztelt segitő fórumozók! Nekem az eddig átolvasottak segitettek! Kérlek válaszoljatok, hogy művelésből
kivett zártkert esetén a hosszabb emberi tartózkodásra
nem alkalmas 45 lm3 2,8m /2m magas 3m széles a fö
épülethez nem hozzáépitett "fészer" a beépitettséget
befolyásolja? Létezéséhez kell valamilyen engedély?

  • Ha nem "fészer" akkor milyen megnevezés használható?

    Köszönöm a választ, Szemüge

nanemaaa # 2016.03.03. 06:30

Azért a helyi rendeletet nem árt majd elolvasni. ;)

MajorDomus # 2016.03.02. 21:29

Köszönöm.
Azt kibirjuk. Remélem igazad lesz.

nanemaaa # 2016.03.02. 08:23

Inspiron
A földhivatalok az egész országban kaotikusan, saját "törvényeik" szerint működnek. Magam sem értem miért, hiszen az eljárásaik jogszabályokkal megfelelő szinten szabályozottak, és pont az ingatlan-nyilvántartás az, ahol alkalmasint komoly pénzek múlnak egy-egy bejegyzésen, vagy annak elmaradásán. Ezek alapján az ember azt hinné, hogy a felelősség is nagyobb, de a gyakorlat nem ezt mutatja.
Egy biztos. A földhivatal hatósági bizonyítvány alapján 2 éve nem tüntethetne fel épületet. Építésfelügyeleti hatóság által kiadott bizonyítvány alapján meg pláne nem. :(

nanemaaa # 2016.03.02. 08:18

MajorDomus
A leírtak alapján arra gyanakszom, hogy az önkormányzat az utólagos hőszigetelést településképi bejelentéshez kötötte, erről alkotott rendeletet. Mivel önálló rendeletalkotási jogról beszélünk, így a következményeknek is abból a rendeletből kellene kiderülnie.
Az Étv 29. § (7) bekezdése értelmében a bírság 50.000 Ft lehet. Kérdés az, hogy ez egyszeri, vagy ismételhető? Erre az Étv nem ad támpontot. Szerintem egyszeri.

Inspiron # 2016.03.01. 20:56

Hatósági bizonyítványt akartam írni, nem engedélyt.
Más módját nem látom ezen kívül a feltüntetésnek, mert a szabályossá tétel bontást jelentene, arra viszont sem lehetőségem nincs, és nem is kötelezhetnek rá. Viszont a jelenlegi állapotot így nem tükrözi az ingatlan nyilvántartás. Az önkormányzatnál azzal riogattak, hogy nem kap sem fennmaradásit, sem használatbavételit, így jártam.
A földhivatalban mondták ezt a megoldást, az építésfelügyeletnél segítettek, előtte az építési hatóságnál elzavartak, hogy ők ilyet nem adnak.. Felháborító egyébként, hogy a közszolgák, akik az ügyfélért vannak, mennyire nem segítőkészek és le akarják tolni magukról törvényi kötelezettségeiket. Tisztelet a kivétlenek és köszönet nekik.

Inspiron # 2016.03.01. 20:50

nanemaaa

Köszönöm a választ. Sajnos annak nem tud megfelelni a szabályoknak, mivel nagyobb, mint a beépíthetőség. (zártkert.)

A földhivatal szerinte elegendő a hatósági engedély az ingatlan feltüntetéshez. Kérek egy hatósági bizonyítványt az építésfelügyeleti hatóságtól, és azzal együtt beadok egy térképvázlatot. (Az épület több mint 10 éve áll.)
Remélem, így bejegyzik az épületet a nyilvántartásba.

MajorDomus # 2016.03.01. 20:39

nanestb
Örülök hogy visszatértél a fórumra.
Tudnál segíteni?
Át vettem egy házat , ahol külső hőszigetelési csináltak tavaly.
Tegnap kaptam egy levelet, az önkormányzattól, hogy a ház nem tett eleget a bejelentési kötelezettségnek (építési engedély nem kell).
Pótoljam 30 napon belül!
De.tervet kell becsatolni stb. AZ egy rakás pénzbe kerül. 200 ezer ft!
Radasul nyilatkoznom kell hogy a homlokzaton az előtetőt és a rácsokat elbontjuk, mert ez feltétele a bejelentés tudomasulvételének!
Hogy járok jobban? Mennyi lehet a bírság?
Hogy nyilatkozhatom én a tulaj nevében, hogy ő le bontja az előtetőt? És ha nem bontja le?
Ha van ötleted, megköszönném.

nanemaaa # 2016.03.01. 07:44

Inspiron
Igen. Viszont nem árt tudnod, hogy fennmaradási engedélyt csak abban az esetben kaphatsz, ha az épület megfelel valamennyi építésügyi szabálynak. Természetesen a kérelmedben vállalhatod az épület szabályossá alakítását is. (Ebben az esetben a terveknek a jelenlegi tényleges és a szándékolt végleges állapotot külön tervlapokon kell ábrázolnia.) Ez esetben majdan az ügy egy használatbavételi engedéllyel fog zárulni, mely szintén alkalmas ingatlannyilvántartási átvezetés alapjául szolgáló okiratként.

Bea1 # 2016.02.29. 13:31

Jelenleg a zártkerteken álló illegális építmények esetében "nincs szankció", ahogyan az előadó mondta. sem pénzbüntetés, sem bontás. Túlépítés esetén sem.

Kérdezd meg az építésügyi hatóságot.

Inspiron # 2016.02.29. 09:49

Köszönöm a választ, akkor hogyan tudom ingatlannyilvántartásban feltüntettetni az épületet? Több mint 10 éve épült. Kérjek fennmaradási engedélyt?