Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2016.02.29. 07:45

Inspiron
Nem.

nanemaaa # 2016.02.29. 07:44

Pullo9
Nem. A kérelmet mindig annak benyújtásakor érvényes szabályok alapján kell elbírálni. Ez alól kivétel a fennmaradási engedélyezési eljárás, mely esetében másodfok által elrendelt új eljárás esetén alkalmazható a megindítását követően megváltozott új jogszabály alkalmazása, ha az az ügyfél számára kedvezőbb előírásokat tartalmaz. Régebbi jogszabály soha nem alkalmazható.

Bea1 # 2016.02.29. 04:49

de, játszik! a termöföld kivonatás miatt semmi szankció nincs, legalábbis nállunk, én is meglepődtem.egy nyilatkozat kell nekik az épületről, hogy alkalmas emberi ot tartozkodásra, plusz 35 000 ft, 15 napon belül megvan.

Inspiron # 2016.02.28. 18:03

Üdvözlet!

Adott egy zártkerti gazdasági épület, használatbavételivel. A valós épület nagyobb a beépíthetőnél. 10-évnél régebbi. Úgy olvastam, hatósági bizonyítvánnyal feltüntethető az épület az ingatlannyilvántartásban, hogy forgalomképes legyen. Ez így van? (Használatbavételi-fennmaradási gondolom a túlépítettség miatt nem játszik, nem adnák meg, ha nem felel meg a jelenlegi szabályoknak.)

Pullo9 # 2015.11.13. 17:13

Tisztelt Forumozók!

Adott egy ház ahol 97-ben jogerős építési engedéllyel tetőtérbővítésbe kezdtek. Néhány dolgot az építési engedélytől eltérően kiviteleztek, amire végleges jelleggel 2000-ben fennmaradási engedélyt kaptak.
A fennmaradási engedély kiadása óta, az épületen semmilyen szerkezeti változtatást nem végeztek, már eleve úgy készültek el a jóváhagyott változások, hogy külső lépcső fog csatlakozni, de pénzhiány miatt ez akkor még nem valósult meg. Így a 2000-es engedélyben csak az alaprajzi és nyílászárók változásait tudták jóvá hagyni, azt, hogy a lépcső nem belső, hanem külső lesz nem. Ezért most újabb fennmaradási engedélyt nyújtottak be, a lépcső 10 évnél régebben épült, szabályos, a tervtanács is jóváhagyta.
A hivatal valamiért, a korábbi ígérete ellenére, hogy a tervtanács után engedélyt ad, még újabb dokumentumokat kérne be, a 312/2012. Korm. rendelet alapján. Illetve új műszaki leírást és számításokat, de ezeket már az eredeti építési engedély is tartalmazta, valamint a 2000-es fennmaradási engedélyhez mellékelt módosított tervek is tartalmaztak ilyen dokumentumokat. Most is komplett dokumentációt nyújtott be az építész.
Jól értelmezem-e, hogy az 1997. évi LXXVIII. törvény 48. §-a alapján, nem alkalmazhatnak 2012-es rendeletet, ha az az ügyfélnek kedvezőtlenebb? Hanem az 1997-es rendelet az irány adó az esetben?

Immaculata # 2015.10.29. 15:03

Egyrészt ellesz a ház papírok nélkül is.

Másrészt, ha hozzávásárolsz telket, szabályossá tehető.

Kisfiatal # 2015.10.29. 12:11

Hirtelen utánaolvasva, 10 év esetén a JELENLEGI szabályoknak kell megfelelni. Egy gazdasági épület esetén ez leginkább a beépítettség mértéke. De ha nem bontathatnak, akkor hogy teszik szabályossá ? :) Vagy visszabont belőle hogy beleférjen vagy nem kap fennmaradásit, és csak úgy ellesz a ház papírok nélkül ? Mivel ugye nem bontathatja le.

groszfater@gmail.com # 2015.10.29. 12:06

A Jogi Fórumon ne mondjál féligazságokat.

Mert ez a te mondatod egzakt módon van megfogalmazva.:

Ahhoz pedig az épületet szabályosság kell tenni.

Immaculata # 2015.10.29. 11:41

10 èvnèl règebbi èpitmènyt nem bontathatnak ès birság nincs.

A Jogi Fórumon ne mondjál féligazságokat. Azt látom, hogy nagyon nem érted, nem is próbállak győzködni, de kiragadni valamit és hirdetni, nem tisztességes.

A fenti idézet abban az esetben érvényes, ha nem kívánják feltüntetni az épületet az ingatlan-nyilvántartásba. Ha az épületet feltüntetik, akkor nem elég a földmérő, mint ahogy azt lentebb javasolták, oda használatbavétel engedély is kell. Ahhoz pedig az épületet szabályosság kell tenni.

roland33 # 2015.10.29. 11:17

Köszönöm a válaszokat. Mindenhol voltam ès mindenhol ezt mondták amit irtatok. 10 èvnèl règebbi èpitmènyt nem bontathatnak ès birság nincs. Egyèbkènt mint kiderült falusias lakoövezet ahol van az ingatlan. A tulajnak sikerült bejelentketnie, meg is kapta a lakcimkártyáját, csak nem èrtem hogyan!? Láttam is megmutatta, hogy friss a bejelentkezès ès a helyrajzi szám vam feltüntetve lakcimèkènt. A másik dolog amit kèrseznèk. 2 szomszèd leigazolta, hogy több mint 10ève ott áll az ingatlan. Ha netán ezt nem fogadják el az önkormányzatban, vagy nem hiszik el akkor kivan? Ilyen van egyáltalán? Vagy ezt le tudom èn is csekkolni valahogy?

Kisfiatal # 2015.10.29. 08:49

Ha több mint 10 éve ott van, és bizonyítható, akkor nem büntethetnek és nem bontathatják el. A feltüntetéssel kapcsolatban keress meg egy földmérő céget, ők vágják a témát. Írd be a google-ba hogy épületfeltüntetés utólag :)
Ami necces, hogy semmi papírja nincs, és sztem nem fér bele a mostani beépítési %-ba sem, ha 3%-ból indulunk ki (nem tudom ott mennyi, de zárkertek ennyik szoktak lenni, nálunk most emelték 5%ra ). De ez sem lehet nagy gond mivel 10 éven túli. Felénk is vannak akkora házak normál 800m2es telkeken(szemre..) hogy csak lesek :)
Persze minden attól függ, hogy amúgy jó e az ingatlan és jó e az ára. Ezt neked kell tudnod, hogy megéri e. Ha jó, én legalábbis utánajárnék a dolgok menetének.

nanemaaa # 2015.10.29. 08:06

roland33
Nyugi, nem is tudnál bejelentkezni. Lakcímet ugyanis csak ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett lakóépületre lehet már létesíteni.
Egyebekben, hogy értsd a problémát. Van egy régi roncs Trabantom, aminek a forgalmi engedélyét megette a kutya. Eladom neked, mint SLK Mercedest. De a papírmunkát rád hagyom, én már nem akarok vele foglalkozni, nincs rá időm, no meg kedvem se. Nos? Megveszed?
Szerintem ha egy tulajdonos tisztázatlanul akar eladni egy ingatlant, akkor az valójában nem is eladó. Az, hogy az ingatlanon van épület, vagy nincs (eleve szerepelnie kellene a szerződésben, de az ingatlannyilvántartás szerint te egy beépítetlen zártkertet tudsz venni) az épp olyan fontos kérdés, mint hogy az ingatlanra van-e teher bejegyezve. A jogszerűtlen épületet nyugodtan kezelheted akár teherként is.

MajorDomus # 2015.10.27. 22:56

Kaptál érdemi választ.
Leíróm mégegyszer.

Ne vágj bele, mert nagyon sokat kockáztatsz.

roland33 # 2015.10.27. 11:28

Egyre jobban megy el a kedvem az egèsztől :( Ahogy èn látom ez igy lutri vásárlás, ugyan is ő nem fogja megcsinálni, ha viszont igy megveszem ès èn elkezdem akkor lehet elbontatják( ha nem megfelelően èpitettèk ès ugye ki tudja?) ès nekünk akkor vègünk. Ha viszont igy használom lehet 100 èvig benne lakhatom de ha 1x is kiderül akkor megint csak a fent leirtak maradnak...

Immaculata # 2015.10.27. 11:21

Még annyit, hogy én is tüntettem fel engedély nélkül épített épületet, és mivel szabálytalan volt, ezért építési tervet kellett készíttetni és aszerint szabályossá tenni.

Immaculata # 2015.10.27. 11:11

Az építésügyi hatóság az eljárás során hozott érdemi döntésben elrendeli a jogszerűtlenül, vagy szakszerűtlenül megépített építmény, építményrész bontását, vagy a szabályossá tétel érdekében szükséges munkálatok elvégzését. Ha az építtető a hiánypótlási felhívásban foglaltakat a megadott határidőn belül nem teljesíti, az építmény, építményrész fennmaradása nem engedélyezhető.
ƒ
Az építéshatóság engedélyezi a jogszerűtlenül vagy szakszerűtlenül megépített építmény, építményrész fennmaradását, ha az építési engedélyezéshez előírt és az egyéb jogszabályokban meghatározott műszaki és egyéb
feltételek teljesülnek.

roland33 # 2015.10.27. 10:51

Na igen itt a bibi. Ő nem akarja ezt.. Mikor megkèrdeztem mièrt egyszerüen csak annyi volt a válasza, hogy nem akar vele foglalkozni.

Immaculata # 2015.10.27. 10:44

Fennmaradási engedély épületre csak akkor adható, ha az megfelel a jelenlegi jogszabályoknak.

Addig ne vedd meg az ingatlant, ameddig a földhivatalba be nem jegyezteti a tulajdonosa.

roland33 # 2015.10.27. 10:32

Üdv mindenkinek. Ezt a kèrdèst feltettem egy másik topikban is de sajna èrdemi választ nem kaptam, igy megprobálom itt is. Tehát 1 kis segitségre lenne szükségem. Szeretnék vásárolni őrbottyánban egy zártkertet amin van 1 ingatlan, de az nem szerepel a tulajdoni lapon. A telek szőlősnek van nyilvánitva. A tulaj elmondása alapján fennmaradási engedély kérhető rá, mint gazdasági épület, miután ki lett vonva a müvelés alól(ugy tudom, hogy csak az vonhato ki müvelès alol, ami be van jegyettetve a földhivatalnál, hogy áll rajta èpület de ez ugye nincs). Ezt a mostani tulaj nem akarja megtenni, mert nem lakik ott és nem is nagyon érdekli ez a része. Az volna kérdésem, hogy ha én kiskoru nevére vásárolnám meg, és maradna minden igy, de életvitelszerüen benne laknánk mi lehet a hátulütője? értem ez alatt, hogy: büntetés, esetleg elbontatás stb? Vagy a gyámügy is beleszolhat? egyébként a kert 800nm az ingatlan pedig 30nm. Vagy ha esetleg esetleg szeretnèm kèrni a fennmaradási engedèly( ha egyáltalán igy lehet), akkor ennek mi a költsége és az utánna járása lépésről lépésre? Ja igen vácon megpróbált a tulaj bejelentkezni(jelenleg nem ez a bejelentett lakcime), de ott még az utcát sem találták meg, őrbottyánba visszaküldték, ott állitólag lehetséges. Én felhivtam az őrbottyáni önkormányzatot és ők viszont azt mondták belehet mert falusias lakóövezet. Egyèbkènt az ingatlan több mint 10 ève ott áll, állitolag ezt bitonyittatni tudja a szomszèdokkal, aláirásokkal. Válaszokat előre is köszönöm.

nanemaaa # 2015.10.19. 07:11

balaton2000
Kérjétek meg nyugodtan a használatbavételi engedélyt, ha nem tértetek el az építési engedélytől, meg is kapjátok.

balaton2000 # 2015.10.17. 16:27

OK, köszi az infókat!

Bea1 # 2015.10.17. 14:01

én úgy tudom, új tervek kellenek, de erről az építésügyi osztály tudja tájékoztatni.

balaton2000 # 2015.10.17. 12:15

Akkor újra kell terveztetni, v. a régi terveket kell aktualizáltatni?

Bea1 # 2015.10.17. 12:06

azokkal a tervekkel 5 évig kérhetted volna a fennmaradási engedélyt.

balaton2000 # 2015.10.17. 12:02

Bea1, nekem írtad, hogy "5 év után elévültek"? Mi évült el? Csak tervek és építési engedély volt, az most is megvan.