Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


Gabi100 # 2015.02.22. 22:36

Üdv a fórumozóknak,
Egy nadrágszij parcellát vennék,de van rajt egy állitolag 10 évnél régebbi 7 nm-es ablak nélküli tároló helység betonból ami nincs a tulajdoni lapon feltüntetve.
Ügyvéd szerint nem fognak csesztetni miatta mert 12nm alatti.
Nem szivesen venném ha velem veretnék szét és még meg is birságolnának.
Az eladó azt mondja hogy beleirhatjuk a szerzödésbe hogy már Rákosi apánk idejében is ott állt a kulipintyó...
A zártkert ára nagyon kedvező.
Ez a momentum viszont árnyalja a képet.
Birságra
sajnos nincs keret.

nadus # 2015.02.20. 17:38

Kedves Hozzáértők!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy van egy 50%os ingatlan hányadom, a másik fele a bátyámé. Az ingatlant a haszonélvezője használja, aki az édesanyánk. Az ingatlanhoz ők ketten hozzáépítettek, amivel nem olyan rég szembesültem. Néhány éve a terasz részt beépítették, arról tudtam, de most kompletten megtoldották az épületet. Engedélyt, ha kértek volna, mint tulajdonos biztosan tudnék róla. A viszonyunk finoman szólva sem rózsás, sőt. A szomszédnak elege van édesanyámból, és fel szeretné jelenteni az építkezés miatt. Én nem voltam építtető, utólag láttam meg az egészet. Rengeteg tanúm van, hogy 3 évig a közelébe sem mentem a háznak.
Amennyiben a szomszéd bejelenti az építkezést, én is kapok bírságot? Mint tulajdonost elővehetnek?
Köszönettel!!!

yv55 # 2015.02.18. 18:43

Kedves nanemá köszönöm a válaszát. Igyekszem jóban lenni a szomszéddal :D

nanemaaa # 2015.02.18. 15:12

yv55

  1. Jól.
  2. Ez kevés infó az eldöntéséhez. Azon múlik, hogy milyen adaton alapul az irat.
  3. Igen.
  4. Is. Meg elvileg hivatalból is. Vagy a hatóság rendelkezésére álló (? ha már elkészült) légifotó alapú monitoring rendszer alapján. A feljelentés a valószínűbb. Ez a leginkább működő információs forrás. ;)
nanemaaa # 2015.02.18. 15:07

otis1234

  1. Igen
  2. 40.000 x alapterület x 50% + 200.000 Ft alapbírság.

Ha a kiszorzott összeg 200.000 Ft alatt van, akkor csak az alapbírság.
Mellesleg a szomszéd (társtulajdonos) hozzájárulása nem kell az építési engedélyhez. A polgári jogi oldalát meg egyébként sem tudod megúszni. (Az épület tartószerkezete - a lépcső, a födém...stb - osztatlan közös tulajdon.)

yv55 # 2015.02.18. 07:54

Tisztelet nanemá Ha jól értem, akkor a 10 évnél régebbi épület után elvileg nem büntetnek? Önkormányzattól van egy határozatom, hogy a földterületen 10 évnél régebbi épület x nm áll. Házszámot is kaptunk. Ez megfelelő? Csak ez ez feletti nm után számolják a büntetést? A nagy kérdésem még. Bejelentés alapján mennek ellenőrizni? Köszönöm

otis1234 # 2015.02.16. 13:55

Kedves Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy technikai okokból lépcsőt kellene szélesítenünk a családi házunkban, viszont a szomszéddal elég rossz a viszony, amennyiben észreveszi biztosan bemószerol az építési hatóságnál.

2 kérdésem lenne:

  1. Egyáltalán kell-e építési engedély hozzá?
  2. Ha kell építési engedély, de ennek ellenére mégis megépítem, mekkora bírságra számíthatok? Kb. duplájára bővülne a lépcső szélessége!

Válaszotokat előre is köszönöm!

nanemaaa # 2015.02.16. 11:30

nekemisjár
Szerintem minden feltett kérdésedre egyben meg is válaszoltál. A döntés innentől a tied. Gondolom, ha a környéken mindenkit bemószerolsz, nem leszel hosszú életű.

nanemaaa # 2015.02.16. 11:27

yv55
A 10 éven belülit. A kérdés a bizonyíthatóságon van.

nanemaaa # 2015.02.16. 11:26

csabix
Fennmaradási engedélyt kérhetsz. 10 évnél régebben használatba vett bővítmény esetében már nincs bírság, ha az bizonyítható. A kérelemhez viszont szükséged lesz tervezőre és valószínűleg szakértőre is.

nekemisjár # 2015.02.15. 09:24

Kedves fórumozók

Adott egy sorház, amely közös osztatlan tulajdonban van. A telek beépíthetősége (önkormányzattal egyeztetve) 25% Térképmásolatot lekérve, látható, hogy ezt már maga az építmény is majdnem meghaladja, ergó semmi nem építhető rá már utólag. Ezzel szemben minden lakónak van külön épített garázsa a telken, van akinek lemezből, van akinek fából, van akinek csak fedett beálló. Egyedül nekem nincsen, most költöztünk ide, és szeretnék építtetni. Gondoltam egyszerű lesz, hiszen mindenkinek van, a helye nekem is megvan, miért ne!? Próbáltam a tiszta utat, bejelenteni, és megépíttetni, mindenki boldog!:)

Természetesen szembesültem az előbb elmondottakkal, miszerint nem hogy én nem építhetek, a többieké is illegális! Mitöbb ha körbenézek a szomszédos telkeken, az övék is teljesen illegális, hiszen még jobban be van építve mint a mi közös telkünk.

Kérdésem az volna, hogy ha én most feljelentem őket, szépen le kéne bontaniuk a régóta ott álló garázsukat, hiszen fennmaradnia sem lehet, tekintve a beépíthetőséget. A bontások után valószínűleg beleférünk a 25%-ba.

Másik megoldás: válasszam a környék 99%-nak megoldását, fusiban építsek egy beállót, meg amit akarok, hiszen úgysem jelent fel/be senki mivel ők is illegalitásban vannak.

3. megoldás: magyar mentalitás, dögöljön meg a szomszéd tehene is. Bejelentem, hogy ugyan nézzék már meg miért van 75%-ban beépítve a telek a 25% helyett. Lehet hogy nekem sem lesz garázsom, de nekik se legyen, a szabályok ne csak az azt betartókra legyenek érvényesek, bűnhődjön aki bevállalta, így is sokáig volt garázsuk:)

Köszönöm a válaszokat előre is!

yv55 # 2015.02.13. 12:40

sziasztok! Ha egy 10 évnél régebbi engedély nélküli épülethez bővítés van építve,ami még nincs tíz éves, akkor büntetés esetén mit vesznek alapul? A földterület amin áll, kiskorú nevén van.

csabix # 2015.02.13. 11:28

sziasztok.
A kilencvenes évek elején történt egy kb.25m2-es hozzáépités egy házhoz,de nem lett dokumentálva.Igy persze nem szerepel a földhivatalban sem és most eladnánk de hogyan?Tudna vki segiteni mi lenne a folyamata a legalizálásnak és van e valamilyen birság vagy egyéb fizetnivaló?
Ja,a tulajdonos aki csinálta 6 éve meghalt.
Előre is köszönöm a válaszokat.

laca50 # 2015.02.12. 10:04

Köszönöm szépen.

nanemaaa # 2015.02.11. 07:11

laca50
Ha az alap eljárásban nem működött közre szakhatóság, vagy a hozzájárulását feltétel nélkül adta meg, akkor használatbavételi bejelentés tudomásulvételére kell benyújtani kérelmet az ÉTDR rendszeren belül.
Az ÉTDR elérhető: www.etdr.gov.hu linken. A kérelem papír lapon is benyújtható közvetlenül a hatóságnál, vagy a kormányablakoknál, illetve a kialakított építésügyi szolgáltatási pontoknál. Ehhez a nyomtatványt a www. e-epites.hu weboldalról lehet letölteni.
Bírság nincs, az csak szabálytalan építéssel köthető össze.

laca50 # 2015.02.10. 13:16

Sziasztok.
2000-ben építési engedéllyel 80m2-t hozzá építettünk a meglévő részhez. Pénz hiányában pár évet csúsztunk a teljes befejezéssel. (főleg belső munkálatokkal) A házhasználati engedély így feledésbe merült. A mai napig nincs ez meg. Hogyan kell ezt elintézni? Milyen összegű bírság várható?

nanemaaa # 2015.02.09. 08:34

Papírból épült garázs esetén is.

tibsi # 2015.02.06. 17:48

Fából épült garázs esetében is ugyanennyi?

nanemaaa # 2015.02.05. 15:36

Bocs, elírtam egy pár nullát:
20 x 100.000 x 50% + 200.000

A végeredmény jó volt. ;)

nanemaaa # 2015.02.05. 15:34

tibsi
Semmiképpen. A bírság összege nem az építés idejétől, hanem az eljárás megindításának időpontjától függ.
Jelenleg a bírság összege (2013. január 1. után indult ügyekben):
200.000 x 100.000 x 50 % + 200.000 alapbírság
Ez összesen: 1.200.000 Ft óvatos becslés szerint. ;)

Ez alól kivétel a 10 évnél régebben befejezett építés esete.

tibsi # 2015.02.04. 21:48

Tisztelet Hozzáértők!

Engedély nélkül épült 20m2-es garázs utólagos fennmaradási engedélye (bírsága) 400ezer Ft lenne?
(20m2100ezer20%)
Legalábbis 2008.januártól?
Ennyi lenne akkor is, ha 2008 elött, tehát a szigorúbb szabályok életbelépése elött épült az épület?

nanemaaa # 2015.02.04. 14:16

Kelemen456

Elsősorban állékonysági kérdés.

Őszikék57 # 2015.02.03. 11:44

Kedves Fórumozók!
A kérdésem az lenne, hogy mire számíthat az építtető a következő esetben:
6 évvel ezelőtt kapott engedélyt egy garázs építésére.A garázst téglából kellett volna felépíteni, de ő könnyűszerkezetest épített. Másban nem tért el. Használatba vételi engedély még nem lett rá kérve. Tudja, hogy hibázott, ezért szeretné minden szempontból rendezni.
Mire számíthat? (szankciók, bírság... stb)

A válaszokat előre is köszönöm!

Kelemen456 # 2015.02.02. 15:08

Mikor tekinthető egy épület életveszélyesnek? Meg van süllyedve alámosta a víz,nem sokkal mellette van egy patak. Az épületet ennek ellenére átalakították, beépítették a padlást egy különálló lakásnak amit ráadásul engedély nélkül tettek.

nanemaaa # 2015.01.28. 10:46

Nem érdemes. A hatóság jogszerűen járt el. Nem adható szabálytalan épületre fennmaradási engedély.
Az már más kérdés, hogy a "város" mit és miért csinált. Nem egyértelmű, hogy ő miért nem ismeri a szabályokat, miért hitegetett, és az sem, hogy miért kellett átadni a járásnak az ügyet. Az illetékes építési hatóság ugyanis a járás székhely szerinti település jegyzője. AZ pedig nem azonos a járással. Lehet, hogy ebben a kérdésben valamit pontatlanul írtál.
Alternatív megoldásként szóba jöhet az önkéntes szabályossá tétel, ami két formában lehetséges:

  1. Az épület szabályossá alakítása részleges visszabontással.
  2. A szomszédtól venni másfél méternyi telket (amennyiben annak műszaki feltételei fennállnak) és azt a saját telkedhez csatolni. A telekalakítás engedélyezője a földhivatal.

Mindkét megoldással biztosítható az előírt méretű hátsókert.