Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2014.08.13. 06:30

csacsa3
Engedélyhez nem kötött építési munkát is csak az országos érvényű építési szabályoknak és a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően szabad végezni. Ezek megsértése esetén az engedélyhez kötött, de engedély nélkül végzett építési munkák jogkövetkezményeit kell alkalmazni. Ez vonatkozik az építmény rendeltetésének megváltoztatására is.
A kérdés már maga is ellentmondásos. E szerint üdülő övezetben vagy, mégsem üdülőt, hanem gazdasági épületet akarsz kialakítani. A kettő együtt nem megy. Üdülő területen üdülőt, mezőgazdasági rendeltetésű területen gazdasági épületet lehet építeni. Ha lehet.

MajorDomus # 2014.08.11. 20:16

1./nincs
2./van

csacsa3 # 2014.08.10. 11:01

Tisztelt Fórumozók!
Balatonnál van egy 1270 m2-es belterületi, hétvégiházas üdülőterület minősítésű telkünk, melyre 14 évvel ezelőtt mindenféle engedély nélkül elhelyeztünk egy betonalapra épült 24 m2-es és 3m gerincmagasságú alumíniumbódét. Ezt a bódét szeretném most kívülről hőszigetelni, levakolni, nyílászárókat kicserélni és belül egy teljes értékű kis nyaralóvá átalakítani. Mivel a bódé már több mint tíz éve ott van és a tartószerkezetét nem változtatnám meg, értelmezésem szerint nem kell építési/átalakítási engedélyt kérnem. Jelenleg a csatorna és aszfaltozott út hiányára hivatkozva, új építési engedélyt nem adnak ki a területre.

Kérdésem: Van-e értelme a bódéra fennmaradási engedélyt kérnem (ha igen az átalakítás előtt vagy után?). Ha gazdasági épületté nyilváníttatom, van e jogom nyaranta huzamosabb ideig is legálisan tartózkodni benne ?

válaszokat előre is köszönöm.

MajorDomus # 2014.08.07. 20:32

Nem a forma nyomtatványra gondoltam, az egyéb helyi szabályozásokra.

nanemaaa # 2014.08.07. 09:42

A naplóval történő lerendezés nem érvényes arra, hogy egy engedélyezett bővítést nem építesz meg. Erre engedélyt kell kérned. Amit írtam, az kizárólag épületen belüli eltérés. Ne keverjük a szezont a fazonnal.
A kérelem mellékletei nem változnak megyénként. Kormányrendelet írja elő a kérelem formáját, mellékleteinek pontos tartalmát.

MajorDomus # 2014.08.06. 22:26

Kérdés milyen igénye van még a helyi önkormányzat műszaki osztályának.?

Megyénként változhat.

Atosz01 # 2014.08.06. 20:07

Tehát ha a naplóba szerepeltetve van a nemmegvalósulás ténye és azt a műszaki vezető ellenjegyezte /gondolom megjegyzéssel/, akkor ezt és a tényleges megvalósulási állapotot rögzítő tervdokumentációt kell benyújtani mellékletként a használatbavételi engedély igénylésekor.

nanemaaa # 2014.08.06. 10:51

Ha a műszaki vezető elmulasztotta az eltéréseket naplózni, akkor sajna a tartószerkezeti eltérések fennmaradási engedéllyel lesznek legalizálhatók. Ez esetben viszont bírságot is kell majd fizetned.

nanemaaa # 2014.08.06. 10:50

Fordulj a felelős műszaki vezetődhöz. Az engedélytől eltéréseket az építésük idején be kell naplózni, és igazolnia kell a műszaki vezetőnek, hogy az eltérés az épület állékonyságában nem okoz káros változást.
Módosított engedélyt nem lehet a végén kérni, azt még abban az állapotban érdemes, amikor már nem válik túlhaladottá az építés, ergo, ha nem kapnál engedélyt az eltérésre, akár meg is építhetnéd.
Amire nem kell építési engedély, mert a változás építési naplóval rendezett, akkor a naplóhoz csatolni kell legkésőbb a használatbavétel tudomásulvételére irányuló kérelem benyújtásáig egy megvalósulási tervdokumentációt.

Atosz01 # 2014.08.06. 09:05

nanemaaa

Igen eredeti /átalakított/ épület területhatáron /főfalak által határolt területen/ belül maradtam a hozzáépítés nélkül.
Volt hozzáépítés melyet megvalósítottam, de azt az engedélynem megfelelően tettem.
A házon eszközölt lényegi változások:
Aláépítetlen földszinti terasz lebontása és aláépítettel való helyettesítése. /engedély alapján/
Homlokzati síkon belüli /beugró/ erkély beépítése, felfalazása. /engedély alapján/
Homlokzati síkon belüli /beugró/ erkély beépítése, felfalazása. /na ezen a homlokzaton az engedély alapján még két szintes hozzáépítés is történt volna/

nanemaaa # 2014.08.05. 21:09

Miért ne? Ha jól értem épületen belül marad.

MajorDomus # 2014.08.05. 20:40

És megkapja?

Atosz01 # 2014.08.05. 18:12

nanemaaa
Ezt akkor is kérhetem, ha már megépült az épület?

nanemaaa # 2014.08.05. 12:24

Igen. Miért nem kérsz módosított építési engedélyt? Csak 15 nap.

Atosz01 # 2014.08.05. 09:09

Üdv. Mindenkinek!

Ha az engedélyezett tervtől oly módon térek el /meglévő ház átalakítása/, hogy nem építek meg egy hozzáépítést, akkor is kell bírságra számítanom?

Előre is kösz!

MajorDomus # 2014.06.25. 20:38

Állagmegóvás

nanemaaa # 2014.06.25. 16:15

Lalifüle
55x40.000x0,50=1.100.000+200.000 alapbíráság=1.300.000

Ez azonban akkor igaz, ha a teljes tetőszerkezet (szarufákkal együtt cserélésre került. Ha csak a tetőfedést (cserepezést, palát...stb) cserélted le, akkor az nem volt engedély köteles.

Lalifüle # 2014.06.25. 08:08

Uraim! Ki tudná valaki számítani az esetleges bírság mértékét egy egykor engedéllyel épített és használatbavételivel rendelkező melléképület tetőcseréje esetén? Kb. 35nm alapterület és kb. 55nm tetőfelület. Én elvesztettem a fonalat, feladtam. Köszönöm!

MajorDomus # 2014.05.30. 22:47

Néhány fotó esetleg ?

dopeman # 2014.05.29. 15:17

nanemaaa

a vészhelyzetet tanúkkal, és statikai véleménnyel tudom igazolni. Mondjuk ránézésre is rémisztő volt hogy úgy szem magasságban a fölső telekhatárnál lévő útburkolat alatt már jelentősen kimosta a víz/erózió a talajt és csak az elhalt gyökerek tartották meg a földet/útburkolatot.

Nem önigazolást keresek, télen mintha a fogamat húzták volna olyan volt nekem ez a retkes támfal beruházás:(

akárki építész ismerős ránézett mind azt mondta, hogy támfal, de azonnal.

Persze nagyon nagy kérdés, hogy mindez az építési hatóságot mennyire hatja meg, szerintem semennyire.

nanemaaa # 2014.05.29. 14:16

:D Szerintem tök mindegy. Emlékfal is lehet, ha közben földet támaszt meg. A lakás is lehet születés vagy halálozás helyszíne, mégsem lesz belőle sem szülőszoba, sem ravatalozó. ;)

A 312/2012. (XI.8.) Korm rendelet szerint:
44. Veszélyhelyzet esetén építési tevékenység tudomásulvétele

55. § (1) Az építésügyi hatóság a veszélyhelyzet elhárítása érdekében vagy a kihirdetett veszélyhelyzet következtében végzett, az Étv. 48. § (2) bekezdése szerint jogszerűtlen építési tevékenységgel

  1. megvalósult építmény, építményrész, építményszerkezet, építési tevékenység fennmaradását,
  2. az építmény, építményrész, építményszerkezet elbontását,
  3. veszélyes állapotú építmények, építményrészek, építményszerkezetek jogszerűtlen építési tevékenységgel történő halasztást nem tűrő veszélyelhárítása, vagy részleges elbontása esetén a megvalósult építmény, építményrész, építményszerkezet fennmaradását

az építtető, vagy amennyiben az építtető személye nem ismert, a tulajdonos kérelmére - ha az elvégzett építési tevékenység az előírásoknak megfelel - építésügyi bírság kiszabásának mellőzésével hallgatással tudomásul veszi.
(2) A tudomásulvételi eljárásra a fennmaradási engedélyezési eljárásra vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(3) Az eljárás során az építésügyi hatóság az eljárás megindításáról értesítést és hiánypótlásra felhívást nem bocsát ki, a szakhatóságot nem keresi meg.
(4) Az építésügyi hatóság az (1) bekezdés szerinti kérelemben az eljárás megindulásától számított tizenöt napon belül az előírt feltételek fennállása esetén

  1. az elutasításról határozatban dönt, vagy

b)74 a szabálytalanságot - bírság kiszabásának mellőzésével - hallgatással tudomásul veszi.

Már csak az a kérdés, hogy mivel és hogyan tudod bizonyítani a vészhelyzet fennállását.

dopeman # 2014.05.29. 06:47

nanemaaa
most télen épült a támfal (be voltunk tojva h a téli csapadék lemossa a meredek domboldalt és fölöttünk lévő utcát, utat, a tető meg most tavasszal, miután láttuk, hogy a tél mit művelt a tetővel és mindennel ami a házban a beázások miatt tönkrement:(

Tehát a tető és a támfal is fél éven belüli művek, tehát a 2013.01.01-i szabályok hatálya alatt állva építkeztünk:)

A támfal sajnos 1,5-1,8m magas, tehát tuti engedélyköteles lett volna akkor is ha nem 'muszájból' kell odaépítenünk. Ezt persze az összes szomszéd is eljátszotta korábban, tehát mindegyikük csak helyeselte az elvégzendő munkákat, szó nincs szomszédi problémákról (az egyik vállalkozó aki a tetővel foglalkozott, az nyomott föl miután lebukott azzal h átvert és ezért kirúgtam).

Még azon gondolkodom, hogy emlékfallá próbálom esetleg minősíteni (településképi bejelentési eljárás v mi kell hozzá, ami 8 napon belüli polgármesteri határozathoz kötött), mondjuk a "névtelen feljelentések magyar áldozatai emlékfal" címmel. Semmiféle jogszabályi meghatározást nem találtam, hogy egy mű mitől lehet emlékfal.

nanemaaa # 2014.05.29. 06:39

dopeman
Ha valóban veszélyhelyzet elhárítás történt és ezt tudod igazolni is, akkor érdemes mielőbb megtenni. Persze kérdés, hogy mennyi idő telt el az elvégzett munka óta. Az nem tűnik járhatóan, hogy mondjuk a munka elvégezte után rápihensz egy-két évet és csak utána jelented be. (Mellesleg a veszélyhelyzet elhárításának különös szabályai csak 2013. január 1. óta léteznek.)

Ha a támfal magassága nem haladja meg az 1 m-t, akkor az nem volt engedély köteles.

nanemaaa # 2014.05.29. 06:35

Bakker! Már megint megfordult a sorrend! Hogy mi a fenének csinálja ezt a fórum oldalának motorja! Nincs itt valami rendszergazda, aki felügyelné az oldalt és biztosítaná a helyes működését? :(

nanemaaa # 2014.05.29. 06:33

hajnika7
Először is a 200.000 Ft-os alapbírságra. Ezen felül az elvégzett tartószerkezeti átalakítások (pl födém kivágás, lépcső, esetleg az ablakok kiváltói, szarufa kiváltások) után számított építményérték 50 %-a, ha az meghaladja a 200.000 Ft-ot.
Nem tartozik a bírság körébe, de mindenképpen számolnod kell még a tervezés és a szakértő költségeivel is, amelyek alkalmasint szintén nem filléres dolgok. Főleg, ha él még az eredeti tervező szerzői joga.