Vételi jog


MajorDomus # 2017.01.10. 20:33

Szerintem is.

drbjozsef # 2017.01.06. 06:40

Imádom a jogászok latin szavakkal való dobálózását. Példának okáért, ha a "longo manutraditio"-t beírom a gugliba, az első találat a wikipédia (jó, tudom, ez se feltétlenül a leghitelesebb forrás), ami világosan le is írja, hogy ingatlan esetén a birtokba lépés egyáltalán nem szükséges a szerzéshez, illetve, ha van is birtokba lépés, a többi követelmény bármelyikének hiánya esetén nem történik meg a szerzés.

Mondjuk mindegy is, mert szerintem a Sherlock által idézett törvényi hely teljesen egyértelmű.

MajorDomus # 2017.01.05. 19:16

No, az tény, hogy kezet fogtunk a szerződés aláírása után.

Dr.Attika # 2017.01.05. 06:41

"Akkor ezek szerint én nem leszek tulajdonos, mert nem léptem birtokba?"
Megtörtént a birtokba adás, de un. longo manutraditio" útján.

MajorDomus # 2017.01.04. 19:52

Mondom a kifizetési záradék teljesülése után! A záradékot a tulaj alàirta és ügyvédi letétbe helyezte. Ahogy megkapja a maradék pénzt, a záradékot beadja az ügyvéd a földhivatalba s bejegyzik.

alfateam # 2017.01.04. 19:29

Az ügyvédem már benyujtotta a szerződést a földhivatalba. A kifizetési záradék teljesülése után bejegyzik a tulajdonjogomat.

Nem jegyzik be, csak széljegyzetre kerülsz. Inytv: 48 §.

MajorDomus # 2017.01.04. 19:18

Azért azt tisztázzuk, hogy az átruházás(nem ugyanaz mint a megruházás) nem azonos a birtokbaadás sál.

Például én vettem decemberben egy 1,5 szobás lakást, amit februárban fogok teljesen kifizetni. A lakásban albérlő lakik, aki marad is, csak a,, hübérúr,,
Változik.

Na most, a tulaj az ingatlan tulajdonjogát átruházza rám, de birtokba nem lépek, mert még kulcsom sem lesz a lakáshoz.

Az ügyvédem már benyujtotta a szerződést a földhivatalba. A kifizetési záradék teljesülése után bejegyzik a tulajdonjogomat.

Akkor ezek szerint én nem leszek tulajdonos, mert nem léptem birtokba?

Szóval én inkább Sherlock álláspontjával értek egyet.

Dr.Attika # 2017.01.04. 18:26

Nyilván. Nem is ez a vita tárgya.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.04. 17:17

Egy csomó olyan konkrét ingatlanról tudok, amelyet nem a tulajdonosa birtokol. A triász köszöni szépen, jól van.

Dr.Attika # 2017.01.04. 16:16

Birtokba adás nélkül, hogyan biztosítható a tulajdonosi triász?

Sherlock # 2017.01.04. 13:51

Az nem a tulajdonjog átszállásához szükséges, hanem szerződésszegés, ha nem ruházza át. Az általad idézett rész sem mond mást, mert az ingatlan adásvételi szerződés fogalmi elemeiről beszél, nem a tulajdonjog átszállásáról. Az egyik dologi jog, a másik kötelmi.
Ingónál azért nem írja külön, mert a tulajdonjog átszállásához egyébként is kell.

Dr.Attika # 2017.01.04. 10:56

Nem én, hanem tőlem okosabb szerint:

"A Ptk. hatodik könyvének harmadik része szabályozza az egyes szerződések között legelső helyen az adásvételi szerződés szabályait. Az adásvételi szerződés olyan tulajdonátruházó szerződés, mely alapján az eladó a dolog tulajdonjogának átruházására, míg a vevő a vételár megfizetésére és a dolog átvételére köteles.
Ha az adásvételi szerződés tárgya ingatlan, az eladó a tulajdonjog átruházásán felül még köteles a dolog birtokának átruházására is és az adásvételi szerződést írásba kell foglalni.
Az ingatlan adásvételi szerződés fogalmi eleme tehát az ingatlan tulajdonjogának átruházása, az ingatlan birtokba adása, és a szerződés írásba foglalása."

Sherlock # 2017.01.04. 10:11

Nem az.

5:38. § [Az átruházás]
(1) Ingó dolog tulajdonjogának átruházással való megszerzéséhez az átruházásra irányuló szerződés vagy más jogcím és erre tekintettel a dolog birtokának átruházása szükséges.
(2) Ingatlan tulajdonjogának átruházással való megszerzéséhez az átruházásra irányuló szerződés vagy más jogcím és erre tekintettel a tulajdonjog átruházásának az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése szükséges.

Dr.Attika # 2017.01.04. 09:41

Feltétel az. Az más kérdés, hogy létezik a longo manu tradíció, illetve egyéb módok. Többek között amiket leírtam.

Sherlock # 2017.01.04. 09:01

Ingatlannál nem feltétele a tulajdonjog átszállásának a birtokbaadás.

bibipp # 2017.01.04. 08:58

Köszönöm szépen mindenki válaszát!

ObudaFan # 2017.01.04. 06:01

bibipp

Vht. 23/C. § (1) Az okiratot készítő közjegyző végrehajtási záradékkal látja el a közjegyzői okiratot, ha az tartalmazza

  1. a szolgáltatásra és ellenszolgáltatásra irányuló vagy egyoldalú kötelezettségvállalást,
  2. a jogosult és a kötelezett nevét,
  3. a kötelezettség tárgyát, mennyiségét (összegét) és jogcímét,
  4. a teljesítés módját és határidejét.

A közvetlen végrehajtáshoz szükséges tehát, hogy a kötelezett a nyilatkozatban meg legyen jelölve és ő vállalja a kötelezettséget. Harmadik személlyel szemben, aki nem vállalt ilyen kötelezettséget, nem lehet közvetlen végrehajtást indítani.

Dr.Attika # 2017.01.04. 04:42

Erről írtam. Pontosabban megvilágítva. A magyar jog szerint az ingatlan tulajdonjogának átszármaztatásához 3 dolog szükséges.

  1. Adásvételben a felek megállapodása. Ide tartozik a vételi jog gyakorlása.
  2. A dolog birtokba adása.
  3. A tulajdonjog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzése.

A leírtak szerint az Ön esetében az 1. és 3. pont teljesült. A 2. pont nem biztos.
A birtokba adásnak sok módja van, ezek közül azis, amit leírtam: birtokátutalás vagy dolog kiadására irányuló igény átruházása.

Ha ez nincs benne a közjegyzői okiratban, akkor még a tulajdonjogot sem szerezte meg az új vevő.

bibipp # 2017.01.04. 02:14

Előző kérdésemhez kapcsoltan:
A kiköltözési nyilatkozat és kiürítési nyilatkozat között van különbség?

Utóbbi vonatkozhat arra is, hogy a tulajdonos harmadik személytől is kiürítve adja birtokba? Ez esetleg érvényesíthető közvetlen végrehajtás keretében harmadik személlyel szemben vagy ez a nyilatkozat is csak a tulajdonosra vonatkozik?

MajorDomus # 2017.01.03. 21:21

A többieket ki kell rakni valahogy.

bibipp # 2017.01.03. 15:41

Köszönöm szépen a válaszaitokat.

Dr.Attika # 2017.01.03. 15:22

Kivétel, ha a közjegyzői okiratban szerepel birtokátutalás vagy dolog kiadására irányuló igény átruházása.

ObudaFan # 2017.01.03. 14:29

Arra vonatkozuik, aki a nyilatkozatot megtette.

bibipp # 2017.01.03. 13:55

Sziasztok!

Elnézést kérek, ha később kétszer jelenik meg a kérdésem, eddig nem jelent meg.

Vételi jog alapítása kapcsán közjegyzői okiratba foglalt kiköltözési nyilatkozatot tesz az ingatlan tulajdonosa.

Ha a vételi jog jogosultja él a vételi joggal, de az ingatlanban nem a tulajdonos lakik, hanem más, akkor velük szemben is elindulhat a közvetlen végrehajtás vagy csak a tulajdonosra vonatkozik a nyilatkozat?
A lakáshasználat jogcíme kap szerepet ebben a kérdésben (bérlő, szívességi lakáshasználó…)?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

doktorkotasz67 # 2016.09.08. 17:36

Kedves Dr Szűcs Lajos! Köszönöm!