Társasházak jogásza!


Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.17. 06:42

Köze nincs hozzá. A külön tulajdon használati módjába való beleszólás "nem feltétlen" jogellenességéről szól.

drbjozsef # 2019.02.16. 22:04

rd,

ez a "kúria megállapítása" egészen konkrétan a meghatalmazások számának korlátozásáról szólt?

ragyasdezso # 2019.02.16. 21:40

MD

Mivel az utolsó bekezdés a Kúria megállapítása, teljesen jogszerűnek tartom. Az elmúlt 8 évben mindenki elfogadta, senki nem támadta meg.(ez alatt a 8 év alatt 4x volt SZMSZ módosítás)

MajorDomus # 2019.02.16. 20:51

Vikira
.
Amikor az udvari csatorna eltörik,és minden hónapban elönti a szuterént a szennylé,akkor is igazságtalannak tartod,hogy a közös pénzből dugitanak, mosatják,majd javitják a csatornát, pedig csak téged zavar egyedül!
.
Arról nem is beszélve,hogy a szigetelés után az épület hőenergia fogyasztása 40 %-al csökken,akkor a felosztás után a te fűtésköltséged is!
Az is igazságtalan?

MajorDomus # 2019.02.16. 20:44

Szóval nem lehet korlátozni a meghatalmazások számát.
.
Én mindig 3 órára bérlem ki a termet, 17-20 között,
de este 7-kor már általában otthon vagyok.

MajorDomus # 2019.02.16. 20:41

..dezső
Aki nem képes kezelni a meghatalmazásokat,ne vállaljon levezető elnöki posztot.
Az esetek 99 %-ban arról szó,hogy megbizom Kovácsnét,hogy szavazzon helyettem. Szabóné

.
Na most vsn a közgyűlésen 5 napirendi pont:
Levezető elnök válastása
Hitelesitők választása
Beszámoló
Költségvetés
Felujitásról döntés
Különfélék
Azért ezt le kell tudni kezelni, nálam ez 1,5 óra,ha kérdések vannak.
.egy közgyűlésen még panelprogram esetén sincs 15 napirendi pont. Főleg ott nem,ahol már évek vagy évtizedek óta dolgozunk.

Ha azt mondanád, hogy nem szereted ha egy tulajdonos dönti el a javaslatod sorsát,vagy szavazza le az egyébként okos és előrevivő javaslatodat,azt jobban elhinném .
.
Mert én is igy vagyok ezzel, ezért én leszoktattam erről a népet.

osmi # 2019.02.16. 19:14

Tehát miután a levezető elnök képtelen a közgyűlés gördülékeny levezetésére, ésszerűtlen és antidemokratikus
szabályokat hoz a tulajdonközösség. Ami ezek szerint mégsem műxik, ha 5 óra egy kgy.Nem csoda, ha ha a tulajok meghatalmazással akarják képviseltetni magukat. Halkan; termet az eseményhez szoktak bérelni (mifelénk).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.16. 18:41

Jogsértő - és demokratikus értelemben is elavult, meghaladott. A kötött mandátum már-már középkori.

ragyasdezso # 2019.02.16. 18:39

kbs
Van:kezelhetetlenné teszi a közgyűlés jogszerű és időben való levezetését, hiszen pld. 15 napirendi pontnál minden alkalommal leellenőrizni és kihirdetni az eredményt min. 5 óra, de a terem max. 2 órára áll rendelkezésre.
Az SZMSZ szabályozás: Az eseti meghatalmazást minden egyes közgyűlésre külön kell adni, melyben fel kell tüntetni, hogy mely határozati javaslatokra milyen szavazatot adhat le a meghatalmazott.
A közgyűlésen résztvevő meghatalmazott maximum három eseti meghatalmazást adó tulajdonostársat képviselhet, az ennél több eseti meghatalmazás esetén – mivel nem tudja kellően átlátni – akadályozza a közgyűlés menetét.

A társasházi törvény külön rendelkezik arról, hogy a szervezeti-működési szabályzatban meg kell határozni a közgyűlés, illetőleg a részközgyűlés hatáskörét és eljárási szabályait. Bár az nem fér össze a tulajdonosi autonómiával, hogy valamely használati mód gyakorlásához a tulajdonosnak előzetes engedélyre legyen szüksége, de a használatot korlátozó szabályok akkor sem feltétlenül jogellenesek, ha a meglévő jogszabályoknál bizonyos kérdésekben szigorúbb szabályokat írnak elő.

Szomorú örökös # 2019.02.16. 18:15

vikira

igazságtalannak tartom, hogy nálam semmilyen munkát nem végeznek, és ugyanannyi a költségem mint aki pl. az első emeleten lakik. Sőt négyzeméter árat is ugyanugy számolnak.

Én csak egy laikus vagyok, de az én logikus gondolkodásom szerint nem lehetséges a szuterén lakást a társasháztól, ezért is hívják társasháznak. Sajnos ha a társasház veszi fel a hitelt - nagy valószínűséggel csakis így lehetséges - akkor a szuterén lakás is a társasház része, így ez a teher a társasház minden lakóját érinti. Főleg hogy a teljes lépcsőház is gondolom a leszigetelt ház része, ergo nem hinném, hogy teljesen elszeparált bejárata van a szuterén lakásnak (javíts ki, ha mégis). De majd a tutit megmondják azok, akiknek ez a szakmája.

vikira # 2019.02.16. 16:04

T.Cim

Társasházban lakom. Az idei év azzal kezdödött, hogy a közös képviselő közgyülésre hivta a lakókat, mert a ház külsö homlokzatán szigetelést szeretne.
Mivel a háznak csak 6 millió ft áll rendelkezésre, és az önkormányzat ad hozzá 6 millió ft-ot, igy a háznak 50 millió ft hitelt kell felvennie.
Ezzel nincs is probléma, csak én szuterénbe lakom, vagyis nekem az utca front terméskövel van beburkolva. Igazság szerint nálam nincs is mit csinálni. Azt szeretném kérdezni, hogy nekem is ugyanugy kell fizetnem mint a többi lakónak?
Mert igazságtalannak tartom, hogy nálam semmilyen munkát nem végeznek, és ugyanannyi a költségem mint aki pl. az első emeleten lakik. Sőt négyzeméter árat is ugyanugy számolnak.
Válaszát előre is köszönöm.

MajorDomus # 2019.02.15. 23:08

az nem igazságtalan, hogy pl. 180 lakás után egy ember szavaz a polghivtól?

Nem!

Ő ugyanis a saját tulajdonáról szavaz,a saját nevében,
Úgy ahogy az érdekei kivánják.

A tulaj aki a 30 meghatalmazást begyüjti, a mások nevével szavaz a saját érdekei szerint! Azért ez nagy különbség!

drbjozsef # 2019.02.15. 22:04

ragyasdezso,

Pont hogy az aztán a tisztességes joggyakorlás. Már persze elvileg. Hiszen egy jótét lélek az áldozatos munkájával, altruista módon eljár a többi, elfoglalt lakótársa érdekében. Például, hogy már elsőre is érvényes lesz neki köszönhetően a közgyűlés.

Egyébként, megjegyzem, nagyobb társasházakban, mondjuk 300+ lakásnál simán előfordul, hogy sokat az önkormányzat tualjdonol. Igen, ez nem meghatalmazás, de gondolj bele, az nem igazságtalan, hogy pl. 180 lakás után egy ember szavaz a polghivtól? Ha meg egyenesen ők a többség, na az már mennyire igazságtalan. Lehet - de jogszerű.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.15. 21:02

Azon kívül, hogy neked nem tetszik, van más érved is?

ragyasdezso # 2019.02.15. 20:59

kbs
A tisztességes joggyakorlásba sem fér bele 30 meghatalmazással megjelenni a közgyűlésen.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.15. 19:07

Jogellenes lenne.

ragyasdezso # 2019.02.15. 18:45

Nina62

Az SZMSZ-ben kell szabályozni.

drbjozsef # 2019.02.15. 15:54

Igaz.

Már miért kellene korlátozni? Önként adják a kedves lakótársak, nem tart senki pisztolyt a fejükhöz.

Ha valami konkrét problémád lesz, majd hívd fel rá a figyelmüket, aztán vagy történik valami, vagy nem. Ha nem, meg is érdemlik.

Nina62 # 2019.02.15. 15:32

Tudna valaki abban segíteni, hogy a társasház közgyűléseire vonatkozóan hogyan lehet gátat szabni a meghatalmazások számának.

Évek óta probléma nálunk, hogy közgyűlésre soha nem járó lakóktól 20-30 meghatalmazást begyűjt az egyik tulajdonos. A közösképviselő szerint ezt nem lehet korlátozni. Igaz ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.15. 12:37

Jó, hát drogot meg fegyvert is árulnak.

wers # 2019.02.15. 12:17

Kíváncsi voltam, igaza van drbjozsefnek, simán rendelhető a neten akár szárazbélyegző is. Olyan felirattal, amivel csak akarom.

wers # 2019.02.15. 12:06

Még a normál céges bélyegzőnél is cégkivonat, aláírási címpéldány, meghatalmazás (ha nem személyesen meg az ügyvezető) + személyigazolvány (még a számát is felírták)

wers # 2019.02.15. 12:05

:)))

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.15. 11:59

(A szárazbélyegző nem gravírozva van.)

wers # 2019.02.15. 11:43

drbjozsef, van még ötleted?